fbpx
Connect with us

Politika

Ministrima i poslanicima plate rastu za čak 600 eura

Zarade poslanika i ministara u prosjeku će od januara porasti za oko 600 eura, shodno Nacrtu izmjena i dopuna Zakona o zaradama zaposlenih u javnom sektoru, koji je od ponedjeljka na javnoj raspravi, a po kojem su koeficijenti složenosti poslova uvećani za 30 odsto.

Prema trenutnoj računici, po kojoj smo kao osnovu uzeli posljednju zaradu javnog funkcionera, premijer Milojko Spajić će u narednoj godini imati platu veću za 610 eura i iznosiće 2.645 eura. Predsjedniku parlamenta Andriji Mandiću, u odnosu na oktobarsku platu, zarada od januara bi bila veća za 837 eura i iznosila bi 3.630 eura. Januarska plata šefa države Jakova Milatovića iznosila bi 2.587 eura, što je za 597 eura više nego što je primio u septembru.

Prema onome što su oktobarske plate u javnom sektoru, koje su, što se tiče funkcionera, veće za stotinjak eura zbog primjene programa “Evropa sad 2”, članovi Vlade će u narednoj godini, prema predloženim koeficijentima, primati od 500 do 791 euro veću zaradu nego trenutno. Što se tiče poslanika, oni će za rad u parlamentu primati od 500 do 837 eura više.

Dok će najveći skok zarade u parlamentu imati Mandić, u Vladi će plata najviše porasti potpredsjedniku Budimiru Aleksiću, za 791 euro (njegova oktobarska zarada iznosila je 2.639, a po novom uvećanju bila bi 3.430 eura).

Predsjedniku države, prema novom zakonu, koeficijet bi iznosio 35,97 (trenutno 27,67), premijeru i čelniku Skupštine 33,72 (trenutno 25,94), potpredsjednicima Vlade i Skupštine 30,34… Veće plate dobiće i zaposleni u sudovima, tužilaštvima, agencijama, upravama…

Koeficijent složenosti poslova vrhovnom državnom tužiocu (VDT) i predsjedniku Senata Državne revizorske institucije (DRI) iznosiće 32,59, glavnom specijalnom tužiocu 29,22, tužiocima u VDT-u 29,22, a u SDT-u 26,98.

Predsjednicima Ustavnog i Vrhovnog suda koeficijenti su, nacrtom zakona, povećani na 33,72, a sudijama tih sudova na 29,22.

Poslanicima i ministrima je koeficijent složenosti poslova kao i tužiocima u VDT-u, glavnom specijalnom tužiocu i sudijama Ustavnog i Vrhovnog suda – 29,22, koliko je određeno i za zaštitnika ljudskih prava. Direktorima agencija za nacionalnu bezbjednost (ANB) i za sprečavanje korupcije (ASK) koeficijent će iznositi 28,11.

U znatno nižoj kategoriji koeficijenata u odnosu na javne funkcionere ostaju ljekari i univerzitetski profesori. Ljekaru supspecijalisti koeficijent složenosti posla je 20,75, što je na približnom nivou zamjenika šefa kabineta, pomoćnika generalnog sekretara ili sekretara ministarstva, kojima iznosi 20,23. Ljekaru specijalisti koeficijent iznosi 19,02, a doktoru medicine 15,99.

Redovnom profesoru univerziteta koeficijent složenosti posla iznosi 21,62, vanrednom profesoru 19,89, a docentu i naučnom saradniku 17,29.

Gradonačelnicima i predsjednicima opština koeficijent je određen na 22,48. Predsjedniku Fiskalnog savjeta koeficijent će iznositi 32,59, a članovima 29,22.

Isti koeficijenti složenosti posla su i za sudije osnovnih sudova (20,23), kao i za savjetnike potpredsjednika Skupštine, sekretare ministarstava…

“Koeficijent za zaradu zaposlenog koji radi na poslovima koji zahtijevaju posebna znanja, vještine i kompetencije utvrđuje se u okviru koeficijenata utvrđenih ovim zakonom uz prethodnu saglasnost Vlade. Izuzetno, zarade za zaposlene iz stava 1 ovog člana i eksterni kadar koji je od posebnog interesa za državu, mogu se utvrđivati po koeficijentima koji su viši od koeficijenata utvrđenih ovim zakonom uz prethodnu saglasnost Vlade”, navodi se u izmijenjenom članu 27.

Prema ovom nacrtu, mijenjaće se član 29 trenutnog zakona kojim su definisane zarade pripravnika. Prema novom zakonu, zarada pripravnika utvrđivaće se u visini koja iznosi 70 odsto zarade odgovarajuće grupe poslova, dok su, prema sadašnjem rješenju, određene na iznos od 40 do 70 odsto prosječne plate u državni, zavisno od stepena stručne spreme.

Zakon će stupiti na snagu osmog dana od objavljivanja u Službenom listu, a primjenjivaće se od 1. januara. U Ministarstvu finansija, kao predlagaču ovog propisa, tvrde da će se predloženim uvećanjem koeficijenata utvrditi adekvatan raspon u visini zarada u odnosu na složenost poslova i nivo odgovornosti, s obzirom na to da su u prethodnih nekoliko godina kroz izmjene kolektivnih ugovora uvećani koeficijenti složenosti poslova za sve zaposlene u javnom sektoru, izuzev za javne funkcionere i nosioce pravosudnih i ustavnosudskih funkcija.

“S obzirom na visok nivo odgovornosti, donošenje strateških odluka i uticaj na cjelokupan sistem, povećanje koeficijenata zarade za nosioce najviših funkcija odražavaće pravednu valorizaciju složenosti poslova koje obavljaju. Koeficijenti za zarade funkcionera i visokorukovodnog kadra u lokalnim samoupravama određeni su u visini koju je predložila Zajednica opština Crne Gore”, navodi se u obrazloženju zakona.

I dalje ostaju naknade po prestanku funkcije

Naknade po prestanku funkcije propisane su i nacrtom izmjena zakona. Na njih će bivši funkcioneri imati pravo godinu, osim u slučaju kada su na funkciji proveli manje od šest mjeseci, pa će ovu privilegovanu naknadu dobijati najduže dva mjeseca po prestanku mandata.

 

Izvor: Dan

Advertisement
Click to comment

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Politika

Kaluđerović: Pozdravljam mjere protiv monopola

slađana kaluđerović
Poslanica SNP-a Slađana Kaluđerović pozdravila je postupanje Agencije za zaštitu konkurencije, koja je nakon pokretanja istrage telekomunikacionih operatora zbog dogovaranja cijena usluga, utvrdila postojanje kartelskog dogovora između ovih kompanija.

“Na ovaj problem sam ukazivala prethodnih mjeseci na Odboru za ekonomiju, finansije i budžet, i na plenumu, a reakcija Agencije je dokaz da javno i uporno ukazivanje na probleme donosi efekat i bržu reakciju nadležnih institucija, čime kao država šaljemo jasnu poruku monopolistima i oligopolistima – da ne mogu raditi šta im je volja, pod okriljem zakonskih okvira, koristeći činjenicu da je dogovornu konkurenciju teško dokazati i radeći time direktno na štetu građana i države Crne Gore “, kazala je Klauđerović.

Prema riječima poslanice, veoma je važno da se hitno preduzmu mjere i na drugim tržištima kako bi se spriječili direktni negativni efekti monopolskog i lihvarskog ponašanja na finansijsko stanje građana, što bi “istopilo” rast plata, penzija, i životnog standarda u Crnoj Gori.

“Otvoreno, pošteno i transparentno tržište sa jednakim mogućnostima za sve njegove aktere i zaštita građana od zloupotreba, zapravo je pitanje socijalne pravde, na kojoj SNP CG i baštini svoje bitisanje na političkoj sceni Crne Gore”,  zaključuje se u saopštenju.

Continue Reading

Politika

Vukićević: I pored gubitka dijela tržišta Aerodromi posluju dobro

maja vukićević

Ministarka saobraćaja Maja Vukićević kaže da, bez obzira na činjenicu da je u odnosu na ranije godine avio-dostupnost na nešto slabijem nivou i da je, uvođenjem sankcija Rusiji izbubljeno značajno tržište, Aerodromi Crne Gore bilježe rekorde u broju opsluženih putnika.

“Od 1. januara do 20. oktobra opsluženo je oko 2.600.000 putnika, što je 16 odsto više u odnosu na prošlu godinu. U Podgorici je 38 odsto više putnika čak i u odnosu na 2019. godinu, a u Tivtu je ove godine opslužen i milioniti putnik, prvi put od početka pandemije, praktično poslije pet godina. U Podgorici je tokom ljeta bilo aktivno 58 avio-linija, a u Tivtu 51”,  precizirala je Vukićević.

Ona je ukazala i na probleme sa kojima se pojedine kompanije u Crnoj Gori susrijeću.

“Kada analiziramo rad pojedinih kompanija kao što su Aerodromi Crne Gore ili Plantaže, često zaboravimo jedan važan element. Dakle, rusko tržište je bilo veoma značajno za Crnu Goru i njega smo izgubili uvođenjem sankcija, i slabije poslovanje su posljedice toga. Često se čuju kritike i na račun Plantaža i na račun Aerodroma, ali se mora reći da ni njima nije lako da rade u okolnostima kada je dio tržišta, koji je bio izuzetno značajan, potpuno odsječen, i više ne mogu da računaju na njega”, kaže Vukićević.

Ona dodaje da finansijski Aerodromi posluju dosta dobro u uslovima u kojima rade, ali im je potrebno infrastrukturalno razvijanje, nove avio-destinacije.

“Radimo na tome, i mislim da će avio-destinacija uskoro biti znatno više nego što ih je bilo do sada”, zaključuje Vukićević.

 

Continue Reading

Politika

Mandić: Siguran sam da ćemo ponovo podići Njegoševu zavjetnu kapelu na Lovćenu

Andrija mandić

Predsjednik Skupštine Crne Gore Andrija Mandić, u ime Skupštine Crne Gore i svoje lično ime, svim građankama i građanima Crne Gore čestitao je Njegošev dan, državni praznik kulture.

“U ime Skupštine Crne Gore i svoje lično svim građanima naše zemlje želim srećan Njegošev dan – datum od izuzetnog značaja za sve nas. Njegoš je ostavio neizbrisiv trag u duši i srcu našeg naroda, i taj trag nas i dan danas navodi da, gradeći modernu, prosperitetnu, pomirenu i stabilnu Crnu Goru, nikada ne zaboravimo njenu bogatu i slanvu istoriju i ono što je zapravo njena suština, a to je upravo Njegoševo stvaralaštvo koje predstavlja osnov naše narodne kulture, pismenosti i duhovnosti”, kazao je Mandić.

Prema njegovim tvrdnjama, proglašenjem dana rođenja Petra II Petrovića Njegoša za državni praznik, ispravljena je velika i sramna nepravda, kao i diskriminatorski odnos bivšeg režima koji je iz usko-političkih razloga potcjenjivao i marginalizovao našeg velikog vladara i književnog gorostasa.

“Njegoš je kao svjetovni i duhovni vladar, ali i književni stvaralac, svojim mislima i djelima bio ujedinitelj Crne Gore i upravo zbog toga našim nastojanjem da Crnu Goru učinimo bastionom mira i sloge ispunjavamo viziju koju nam je ostavio u amanet. Na samom kraju, siguran sam da ćemo vođeni njegovom mudrošću koja prožima vjekove napraviti još jedan zajednički bratski iskorak i ponovo podići Njegoševu zavjetnu kapelu na Lovćenu, tako da ona uz sadašnji spomenik kulture bude mjera pomirenja i ozdravljenja Crne Gore”, poručio je Mandić.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto