fbpx
Connect with us

Priroda i društvo

MANS: Državne institucije ignorišu Zakon o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja

Više državnih institucija krši ograničenje upotrebe budžetskih sredstava u toku izborne kampanje, pokazala je analiza koju je napravila Mreža za afirmaciju nevladinog sektora – MANS. Među institucijama prednjači Zavod za zapošljavanje Crne Gore (ZZZCG) koji je, kako se navodi u analizi, u avgustu potrošio 1,1 milion eura više od šestomjesečnog prosjeka potrošnje te državne institucije.

MANS podsjeća na Zakon o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja, koji u članu 38. ograničava upotrebu državnih sredstva na način da državnim institucijama “zabranjuje mjesečnu potrošnju veću od prosječne mjesečne potrošnje u prethodnih šest mjeseci od dana raspisivanja do dana održavanja izbora”.

“Ograničenje potrošnje sredstava iz budžeta uoči izbora je uvedeno kao odgovor na raširenu praksu da upravo u toku izborne kampanje pojedine državne institucije koriste budžetska sredstva po raznim osnovama kako bi ostvarili uticaj na slobodu izbora kod glasača”, navode iz te NVO.

Podaci koje je analizirao MANS u slučaju Zavoda za zapošljavanje Crne Gore pokazuju da je prosječna mjesečna potrošnja ove institucije bila oko četiri miliona eura, da bi u avgustu Zavod sa svoga računa isplatio oko million više, odnosno 5,16 miliona eura. Najveći dio povećanja se odnosnio na ostale transfere pojedincima, gdje je Zavod u avgustu isplatio čak 781 hiljadu eura, što je za 329 hiljada više od mjesečne potrošnje na ovoj budžetskoj liniji ZZZCG.

“Ministarstvo unutrašnjih poslova je tokom avgusta potrošilo čak 500.000 eura više od mjesečnog prosjeka, a najveće povećanje potrošnje u mjesecu kada su raspisani lokalni izbori, bilo je na stavci neto zarade. Tako je MUP u avgustu isplatio neto zarade u iznosu od 4,3 miliona eura, što je za sko 380 hiljada eura više od zakonom definisanog prosjeka tokom šest mjeseci uoči raspisivanja izbora. Agencija za zaštitu prirode i životne sredine je mjesečni prosjek premašila za 365 hiljada eura, a najveće prekoračenje unutar budžeta ove institucije je zabilježeno sa budžetske činije – konsultantske usluhe, studije i projekti”, dodaju iz MANS-a.

Povećanje od 334 hiljade eura bilježi i Uprava za izvršenje krivičnih sankcija, dok je Ministarstvo kulture i medija u avgustu isplatilo za 331 hiljadu više od mjesečnog prosjeka. Najveća odstupanja od mjesečnog prosjeka potrošnje ovo ministarstvo bilježi u transferima pojedincima i transferima opštinama.

“Ministarstvo odbrane je tokom avgusta potrošilo za 200 hiljada od mjesečnog prosjeka, a najveća odstupanja su zabilježena na transferima pojedincima i jednokratnoj socijalnoj pomoći. Skupština Crne Gore je u avgustu premašila prosječnu mjesečnu potrošnju za oko 100 hiljada eura, kao i Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove koja je prekoračila zakonsko ograničenje za 117 hiljada eura. Od državnih institucija koje su prekršile ograničenje u potrošnji državnih sredstava, MANS je registrovao i Zavod za školstvo (oko 40.000 eura), Državni arhiv Crne Gore (oko 28.000 eura), ali i Tužilački savjet (oko 28.000 eura)”, podaci su MANS-a.

Podsjećaju i da Zakon o finansiranju političkih subjekata i izbornih kampanja propisuje prekršajne kazne zbog nepoštovanje zakonskog ograničenja upotrebe državnih sredstava tokom izborne kampanje. Članom 68. ovog zakona se propisuje novčana kazna u iznosu od 200 do 2000 eura za odgovorno lice u državnom organu u kome se registruje prekoračenje mjesečne potrošnje

MANS će, kako su najavili, Agenciji sa spječavanje korupcije sjutra predati inicijative za pokretanje postupka zbog kršenja Zakona o finansiranaju političkih subjekata i izbornih kampanja.

Reklama turizam danilovgrad
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Priroda i društvo

Rajnke sa mitropolitom Joanikijem: Crkve i vjerske zajednice važne za održavanje atmosfere mir i razumijevanja

U Crnoj Gori crkve i vjerske zajednice imaju značajnu društvenu ulogu, ne samo po pitanjima vjere, već i u stvaranju i održavanju atmosfere mira, razumijevanja i saradnje građana, ocijenili su mitropolit crnogorsko-primorski Joanikije i američka ambasadorka Džudi Rajzing Rajnke.

Iz Mitropolije crnogorsko-primorske (MCP) su saopštili da se Joanikije sastao sa Rajzing Rajnke i njenim saradnicima u Cetinjskom manastiru.

“Sagovornici su se u razgovoru saglasili da u Crnoj Gori, kao multietničkoj i viševjerskoj državi, Crkve i vjerske zajednice imaju svoju značajnu društvenu ulogu, ne samo po pitanjima vjere, već i u stvaranju i održavanju atmosfere mira, razumijevanja i saradnje svih crnogorskih građana”,  kaže se u saopštenju.

Navodi se da je Rajnke prenijela da su Sjedinjene Američke Države zainteresovane za pitanja vjerskih sloboda i sveukupne stabilnosti u regionu.

Ona je, kako se dodaje, naglasila potrebu poštovanja vjerskih i drugih ljudskih prava svih bez razlike, kako od države, tako i međusobno među građanima i vjerskim zajednicama.

Iz MCP su rekli da je Joanikije upoznao Rajzing Rajnke sa najvažnijim vjerskim, humanitarnim, prosvjetnim i kulturnim aktivnostima Mitropolije, iskazavši posvećenost bogoslužbenom životu, kao temelju svih drugih poduhvata i napora.

“Rajzing Rajnke i Joanikije su razmijenili stavove i o drugim aktuelnim pitanjima koja se tiču uloge Crkve i vjerskih zajednica u savremenom crnogorskom društvu, saglasivši se da je dijalog najbolje sredstvo za prevazilaženje svih izazova “, navodi se u saopštenju.

Continue Reading

Priroda i društvo

Konkurs u trećem roku početkom iduće sedmice

Konkurs za upis studenata u prvu godinu osnovnih studija Univerziteta Crne Gore (UCG) u trećem upisnom roku, za studijsku 2024/25. godinu, biće raspisan početkom naredne sedmice.

Konkurs će biti objavljen u dnevnim novinama koje izlaze u Crnoj Gori, kao i na zvaničnom sajtu Univerziteta Crne Gore (www.ucg.ac.me).

UCG organizuje elektronsko prijavljivanje na predmetni konkurs u skladu sa programom Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija.

“Izuzetno, ukoliko prijavu nije moguće podnijeti elektronskim putem, kandidati podnose prijavu neposredno, preko studentske službe organizacione jedinice”, saopteno je iz UCG.

Podsjećaju kandidate koji su primljeni u prvom i drugom roku da je potpisivanje ugovora o studiranju posljednji korak upisa na Univerzitet Crne Gore.

“Pored mogućnosti potpisivanja putem elektronske lične karte, dostupne od prošle godine, ove godine je studentima na raspolaganju i dodatna opcija koju je omogućio Crnogorski Telekom besplatnim promo paketom eTrust “, navodi se u saopštenju.

Ugovor o studiranju budući studenti potpisuju elektronski, nakon završetka procedure upisa, u studentskoj službi fakulteta ili akademije na kojoj su aplicirali.  Nakon prijema studenta, na portalu e-Upis (upisi.edu.me) dostupna je elektronska verzija njihovog Ugovora o studiranju, koju studenti mogu elektronski potpisati i postaviti na e-Upis sajt.

Usluga elektronskog potpisivanja Ugovora o studiranju razvijena je prošle godine u okviru projekta “E-usluge kao odgovor na Covid-19”, koji finansira Evropska unija, a sprovodi UNDP u partnerstvu sa Ministarstvom prosvjete, nauke i inovacija i Ministarstvom javne uprave. Cilj projekta je podsticanje mladih na korišćenje digitalnih servisa u interakciji sa institucijama, bez čekanja u redovima i prikupljanja dokumenata.

Continue Reading

Priroda i društvo

Lakušić: Odlaganje otpada u Zeti prijetnja za životnu sredinu i javnu bezbjednost

privatna arhiva

“U naselju Cijevna, u opštini Zeta, u neposrednoj blizini rijeke Cijevne, u krugu asfaltne baze podgoričkog preduzeća “Putevi”, deponovan je industrijski otpad za koji se nezvanično tvrdi da je grit – opasan materijal prepun toksičnih supstanci”, izjavio je Zoran Lakušić, predsjednik Odbora direktora Regionalnog vodovoda.

On upozorava na ozbiljnu prijetnju po životnu sredinu i zdravlje lokalnog stanovništva.

“Prema tvrdnjama zaposlenih, ovaj otpad nije pravilno odložen,” naglasio je, dodajući da grit sadrži teške metale i druge opasne materije koje mogu kontaminirati tlo, podzemne vode i rijeke.

Lakušić je istakao opasnost zbog blizine otpada rijeci Cijevni.

“Posebno je ugroženo izvorište Bolje sestre, koje je ključni izvor pitke vode za veliki dio stanovništva Crne Gore. Ukoliko bi došlo do zagađenja ovih vodotoka, posljedice bi bile katastrofalne. Došlo bi do ozbiljnog ugrožavanja osnovnih uslova za život, uključujući zdravlje ljudi”, kazao je Lakušić.

Pored toga, Lakušić je ukazao na informacije koje dolaze od ekoloških aktivista, rekavši da postoje indicije da je jedno privatno preduzeće, takođe, odlagalo sličan opasni otpad u blizini rijeke Morače, u Drugoj sanitarnoj zoni zaštite.

“Ova zona je zakonski zaštićena zbog svoje važnosti za očuvanje čistoće vodnih resursa,” naglasio je, dodajući da svaki pokušaj nelegalnog odlaganja otpada u ovim zonama predstavlja grubo kršenje zakona i direktnu prijetnju ekosistemu.

Lakušić je istakao da se “otpad navodno odlagao u rupe koje su ostale nakon nelegalne eksploatacije šljunka i pijeska,” što, prema njegovim riječima, čini ovaj ekološki zločin dvostruko ozbiljnijim.

“Ovakvi postupci ne samo da pokazuju krajnju neodgovornost preduzeća koja učestvuju u ovakvoj praksi, već i nedostatak adekvatnog nadzora i odlučne reakcije od strane nadležnih institucija,” rekao je Lakušić, naglašavajući potrebu za hitnom reakcijom države kako bi se sanirala ugrožena područja i spriječilo ponavljanje sličnih incidenata.

Na kraju, Lakušić naglašava da “ovo pitanje ne smije ostati neprimijećeno, niti smije biti potisnuto u drugi plan,” dodajući da zaštita prirodnih resursa, posebno vode, mora biti prioritet.

“Rijeke Cijevna i Morača, kao i izvorište Bolje sestre, ne smiju postati žrtve nebrige i neodgovornosti” , zaključujući da je reakcija neophodna kako bi se spriječilo dalje pogoršanje situacije i obezbijedilo dugoročno očuvanje ovih dragocjenih prirodnih resursa.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto