Connect with us

Politika

Koalicija ZBCG je najveći dobitnik pregovora o novoj Vladi

Ana Nenezić

Ana Nenezić iz Instituta za društveno politička istraživanja „Analitiko“ ističe da su prema trenutnim informacijama o novoj vladi najveći dobitnici koalicija ZBCG i Demokrate. Prvi će dobiti oko 40 odsto pozicija po dubini, ali je na njima i velika politička odgovornost, kao i na Pokretu Evropa sad, a drugi su odricanjem od jedne funkcije dobili mnogo više, ali su u toj političkoj odgovornosti prema građanima u relaksiranoj poziciji.

Gostujući u Jutarnjem programu RTCG, Nenezić dodaje da nije isključeno da bude mjesta i za GP URA, ali tu će biti malo razlike, jer će im očekivanja biti veća od onoga što će im Pokret Evropa sad ponuditi.

Kako je istakla, vidjećemo da li je manjinskim pratijama značajnije da uđu u vlast i učestvuju u donošenju odluka bitnih za njihove zajednice ili da ostanu lojalni ranijim koalicionim partnerima.

„Za PES je cilj da se realizuje Evropa sad 2, a u ovakvom odnosu u vlasti, sve će direktno zavisiti od ZBCG, bez obzira na kojim pozicijama će se naći. Tako da je ovo strateška pobjeda ove koalicije. Politika je racionalna, ali kod nas su emocije jake i kroz to gledamo na politiku, a jedino racionalno se ponašao bivši DF, odnosno koalicija ZBCG. Oni su se kapilarno širili i osvajali prostor na lokalnom nivou, njihovi kadrovi su u najznačajnijim državnim preduzećima, a ne treba zanemariti i da imaju svoje medije. Pitanje je da li će u vlasti uspjeti da naprave otklon od svojih politika koje ne odgovaraju međunarodnim partnerima“, kazala je Nenezić.

Ističe da pregovori nijesu išli dobro i da je Spajić pokušavao da nađe partnere koji će najviše odgovarati međunarodnim partnerima, ali u tom smislu nije naišao na odgovor DPS. Ta partije, kako kaže, kao da nije još prihvatila da je opozicije, nije se desila unutrašnja reorganizacija, kako bi dobili prostor da budu koalicioni parteneri. Nijesu uradili ništa u tom pravcu.

„Spajić je imao pokušaje da vuče pregovore u tom pravcu, ali nije imao odgovor sa druge strane. Mandatar se našao u situaciji da bi ovo mogao da za njega bude politički kraj“, smatra Nenezić.

Kako je dodala, sada su na potezu Spajić i PES-u u pokušaju da pacifikuju neke poteze partnera iz ZBCG i zadovolje evroatlanske partnere.

„Ulazak ZBCG u vladu mora uticati na NATO partnere, može doći do neke vrste zamrzavanja saradnje. Iz EU neće dolaziti ujednačen stav, ali i taj proces će trpjeti neke posljedice. Što se tiče Vašingtona oni su bili najglasniji u tome da ZBCG nije partner, ali vidjećemo kako će reagovati. Dalji odnos sa međunarodnim partnerima zavisi će od Spajića koliko će uspjeti da ih ubijedi da nije imao drugo rješenje“, navodi Nenezić.

Očekuje da Spajić izađe u javnost i objasni kako su tekli pregovori i predstavi viziju razvoja, ne samo ekonomski program. U suprotnom imaćemo ono što se desilo u mnogim drugim državama, Italiji, Francuskoj, da se pojavi politički subjekt koji ima nagli porast popularnosti kod građana, ali i da brzo ode sa političke scene, ako ne uspije da ostvari ono što je obećao.

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Politika

Knežević: Nisu svi Srbi glasali ZBCG, značajan broj glasao Demokrate i PES

milan knežević zeta

Lider Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević izjavio je da eventualni izlazak koalicije Za budućnost Crne Gore (ZBCG) iz Vlade ne bi izazvao vanredne izbore, već bi otvorio prostor za povratak Demokratske partije socijalista (DPS) u izvršnu vlast.

„Izlazak DNP-a i NSD-a bi doveo koaliciju na 39 [poslanika], ali ja sam uvjeren da ne bi bilo vanrednih izbora, već da bi DPS i SD uskočili da ih zakrpe“, kazao je Knežević u emisiji Slobodna zona.

On je istakao da DNP i koalicija ZBCG trpe određene poteze Vlade Milojka Spajića, ali da neće dozvoliti nacionalna i politička poniženja.

„Ukoliko se nastavi sa realizacijom antisrpske politike, nevezano samo za Ranka Krivokapića… mi ćemo redefinisati odnos prema Vladi“, poručio je Knežević.

Posebno je kritikovao imenovanje Ranka Krivokapića i podršku prijemu tzv. Kosova u Savjet Evrope, nazivajući ih potezima koji prelaze crvene linije za DNP.

„Ako Vlada Milojka Spajića ili njeni djelovi budu insistirali na pomoći tzv. državi Kosovo… DNP će imati egzaktan odgovor, pa će Spajić morati da se izjasni – ili mi ili Ervin Ibrahimović“, naglasio je Knežević.

U kontekstu političke snage koalicije ZBCG, Knežević je rekao da je važno shvatiti da „nisu svi Srbi glasali ZBCG, te da je značajan broj glasao Demokrate i PES“. Prema njegovim riječima, koalicija sa 15% podrške ne može sama rješavati sva nacionalna pitanja srpskog naroda u Crnoj Gori.

Komentarišući dinamiku unutar vladajuće strukture, Knežević je naveo: „Nemam namjeru da rušim Vladu, da remetim koalicioni sporazum, ali je ovdje pitanje kako ko tumači koalicioni sporazum?“ Takođe je ukazao na nepoštovanje dogovora sa Bošnjačkom strankom (BS) u Bijelom Polju kao razlog što DNP nije podržala rekonstrukciju Vlade.

Zaključno, Knežević je poručio da će, ukoliko se nastavi ignorisanje stavova DNP-a i antisrpski narativ, njegova partija preduzeti konkretne političke inicijative: „Onda će DNP da podnosi političke atomske bombe u vidu inicijativa prema Vladi, kad to svi drugi mogu da rade.“

Continue Reading

Politika

Mandić: Ibrahimović prekršio dogovor vladajuće koalicije

Ova Vlada se zalaže za ulazak Crne Gore u EU, a ne za ispunjavanje spoljnopolitičkih ambicija albanskih političara sa Kosova i Metohije, kazao je predsjednik Skupštine Andrija Mandić.

„Mi sa koalicionim partnerima imamo jasan dogovor o funkcionisanju izvršne vlasti: zajednički radimo na realizaciji spoljnopolitičkog prioriteta – učlanjenju Crne Gore u EU i zbog toga stavljamo moratorijum na pitanja o kojima ne postoji saglasnost unutar parlamentarne većine. Vlada vodi unutrašnju i spoljašnju politiku Crne Gore i jedino mjesto gdje se utvrđuje poštovanje tih principa su odluke na sjednicama Vlade. Jučerašnjim glasanjem na sastanku Komiteta ministara Savjeta Evrope ministar vanjskih poslova Evrin Ibrahimović, narušio je oba principa“, objavio je Madnić na društvenoj mreži „X“.

On smatra da ministar ne smije da zastupa ono što bi lično želio, već je dužan da izvršava politiku koju vodi Vlada.

„Ova Vlada se zalaže za ulazak Crne Gore u EU, a ne za ispunjavanje spoljnopolitičkih ambicija albanskih političara sa Kosova i Metohije. Jednostranom odlukom da se glasa u Savjetu Evrope, bez ikakvih konsultacija sa koalicionim partnerima, a posebno bez odluke Vlade, ministar vanjskih poslova, direktno je osporio naše dogovore i koalicioni sporazum, ugrozio dobrosusjedske odnose sa Srbijom i pokušao da skrene Crnu Goru sa EU puta. U krajnjem, očekujem da se Vlada Crne Gore jasno odredi prema ovom glasanju. Najnoviji postupci su suprotni dogovorima i potpisanom koalicionom sporazumu i predstavljaju samo kontinuitet pogrešnih politika koje su vodile ranije vlasti, a koje su poražene na izborima 2020. i 2023. godine“,  zaključio je Mandić.

Continue Reading

Politika

Pejović: Izvještaj Evropskog parlamenta potvrda uspješnog rada

Generalni sekretar Pokreta Evropa sad i potpredsjednik Skupštine Crne Gore Boris Pejović saopštio je da je izvještaj Spoljnopolitičkog odbora Evropskog parlamenta još jedna potvrda uspješnog rada Crne Gore na putu ka EU.

„U juče usvojenom Izvještaju o Crnoj Gori, članovi Spoljnopolitičkog odbora Evropskog parlamenta su još jednom istakli da naša država ostaje najnapredniji kandidat za članstvo među zemljama regiona“, rekao je Pejović.

U tom dokumentu Evropski parlament je, kako navodi Pejović, posebno pohvalio značajan napredak u usklađivanju sa pravnim okvirom EU, stabilnu i visoku podršku građana koji prepoznaju koristi članstva u EU i jasnu ambiciju da do 2028. postanemo punopravna članica Unije.

Zatvaranjem tri poglavlja krajem prošle godine, prvi put nakon sedam godina, Vlada predvođena Pokretom Evropa sad! potvrdila je odlučnost i sposobnost da u ambicioznom roku ostvari mjerljive rezultate“, istakao je Pejović.

Ovo priznanje, kako navodi, potkrepljuje naš model vođenja politike usmjeren na jačanje ekonomskog standarda, ubrzanje evropskih integracija i unaprjeđenje vladavine prava.

„Ta tri međusobno isprepletana cilja čine i činiće glavni pravac kretanja Pokreta Evropa sad!“, dodao je Pejović.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto