Politika
Kaluđerović predložila da roditeljsko odsustvo traje 18 mjeseci: “Ovo je investicija u budućnost”

Poslanica Socijalističke narodne partije Crne Gore, Slađana Kaluđerović upriličila je u Podgorici prezentaciju gdje je predstavila benefite Predloga izmjena i dopuna Zakona o radu. Ove izmjene omogućile bi roditeljima produženje roditeljskog odsustva i fleksibilnije korišćenje istog, čime bi se olakšala briga o maloljetnoj djeci.
Prvom izmjenom se produžava roditeljsko odsustvo sa 12 na 18 mjeseci, dok je druga izmjena ovog zakona zamišljena kako bi omogućavala roditeljima veću fleksibilnost u načinu korištenja roditeljskog odsustva. Ovim zakonskim rješenjem, nakon prvih 365 dana garantovanog odsustva, dodatnih 180 dana odsustva mogu se koristiti u cjelini ili u dijelovima, do pete godine života djeteta.
“Ovom izmjenom roditelji dobijaju priliku da provedu dodatno vrijeme sa svojom djecom, čime se direktno podržava bolje odrastanje, vaspitanje i emocionalni razvoj djeteta. Produženje roditeljskog odsustva znači da će roditelji imati mogućnost da budu prisutni tokom ključnih trenutaka u ranom uzrastu djece, pružajući im neophodnu ljubav, pažnju i podršku. Ovo je investicija u budućnost naše zemlje jer srećna i dobro vaspitana djeca postaju odgovorni i vrijedni članovi zajednice”, navela je Kaluđerović.
Kaluđerović je do sada imala razgovore sa zainteresovanim grupama radi predstavljanja ovog zakona. Međutim, ističe poseban značaj koji je jučerašnji panel imao upravo zbog toga što je kao prioritet postavila da čuje mišljenje građanki i građana.
Panel je okupio advokate, predstavnike državnih institucija, aktiviste i druge zainteresovane strane koji su pohvalili Predlog izmjena i dopuna Zakona o radu, te istakli sve njegove benefite i uputili konstruktivne komentare koji bi mogli unaprijediti ovo zakonsko rješenje.
Kao jedna od učesnica panela Žana Mihaljević iz fondacije „I ja imam prava da budem mama“ istakla je veliko zadovoljstvo što ovakve inicijative doprinose cilju da se u Crnoj Gori rađa više djece.
“Kao prednosti ove izmjene zakona vidim rješavanje pitanja dojenja, doprinos kognitivnim sposobnostima djeteta, socijalne i ekonomske benefite, povećanje roditeljske ravnoteže. Postoje benefiti i za ekonomiju”, poslodavci dobijaju učinkovitije roditelje spremnije za posao.
Bitno je i smanjenje rodnih razlika i jačanje porodice i zajednice. Treba da razmišljamo 50 godina unaprijed kada pravimo ovakve izmjene, treba da znamo kako da dođemo do većeg blagostanja i da nam se djeca konačno rađaju,“ navela je Mihaljević.
Inicijativu Slađane Kaluđerović i Socijalističke narodne partije Crne Gore podržala je i Radmila Čagorović, nekadašnja odbornica SNP u Skupštini Glavnog grada Podgorica.
– Treba podržati porodicu prije svega. Porodica je osnov društva, tako da bi bilo potrebno da postoji i Ministarstvo porodice. Izmjene Zakona o radu su mnogo značajne jer će omogućiti da imamo zdraviju i funkcionalniju porodicu. Roditelji su najpotrebniji djeci u prvim godinama života. Djeca su najveći kapital društva, te je tako pravilan razvoj koji pruža porodica prioritet. Ove izmjene su investicija u budućnost naše zemlje jer samo zdrave porodice su srećne porodice -navela je Čagorović.
Značaj ovog zakonskog rješenja istakla je i građanka Sanja Marović Maraš koja je posebno pohvalila predlog da se uz 365 dana garantovanog odsustva, uvede dodatnih 180 dana odsustva.
“Kada posmatrate svoje dijete određenog uzrasta od pet, šest mjeseci ili godinu dana – to nije isto dijete. Nekada se u satu primjećuju te promjene. Dodatnih šest mjeseci odsustva je važno za razvoj djeteta, ali i za psihičko stanje roditelja”, navela je Marović Maraš.
Tokom konstruktivnog panela učesnici su se osvrnuli i na druge značajna rješenja kojima bi se napravio balans između poslovnog i porodičnog života, postigla veća ravnopravnost polova u pristupanju roditeljskim zadacima, te djeci omogućilo zdravije i srećnije odrastanje.
Panel je bio prilika da se jednako uvaže razmišljanja i interesi kako roditelja tako i poslodavaca.
Direktorica NVO “Glas”, Milica Dedić je u diskusiji pohvalila predložene izmjene, naglašavajući koliko su važne za uključivanje roditelja u rane faze razvoja djeteta, što doprinosi jačanju porodičnih vrijednosti.
” Tema je zaista prelijepa, namjera je zaista fantastična, ali uvijek ideja bude ono što je najlakše, a sprovođenje iste je ono što je najteže. Kada želimo da razvijemo nešto kako treba ključni su rizici”, navela je Dedić.
Kaluđerović je na kraju prezentacije ukazala da je Predlog izmjena i dopuna Zakona o radu u skladu sa praksom koja se primjenjuje u zemljama članicama EU. Podsjetila je da su Evropski parlament i Savjet 20. juna 2019. godine usvojili Direktivu o ravnoteži između poslovnog i privatnog života roditelja i pružalaca njege, koja predviđa da svako zaposleno lice ima individualno pravo na roditeljsko odsustvo koje se može iskoristiti prije nego što dijete navrši određene godine života.
“Ove izmjene nijesu samo pitanje evropskih integracija, radnih prava, već su pitanje socijalne pravde i podrške porodicama. Jednake šanse za lijepo i bezbrižno djetinjstvo moraju imati sve bebe i sva djeca bez obzira na socijalni, ekonomski, ili bilo koji status roditelja. Za naše društvo je bezbrižno i lijepo djetinjstvo važnije od profita i zarade. Zato hajde da „damo bebama više vremena“ za bezbrižno i lijepo odrastanje”, poručila je Kaluđerović.
Politika
Vlada Elektroprivredi odobrila zaduženje od 50 miliona eura

Kako je saopšteno, zaduženje je neophodno u cilju obezbjeđenja kontinuiteta u snabdijevanju električnom energijom u periodu kada je Termoelektrana Pljevlja van pogona zbog radova na ekološkoj rekonstrukciji.
Vlada je donijela i Odluku o maksimalnoj cijeni električne energije koju ponuđač može da ponudi u postupku aukcije za tržišnu premiju.
U skladu sa Zakonom o korišćenju energije iz obnovljivih izvora, Odlukom je propisano da maksimalna cijena može da iznosi 65.00 eura/MWh. Odlukom se uvodi sistem podsticaja putem tržišne premije čiji je cilj obezbjeđivanje konkurentnosti postupka i ostvarivanje najmanje moguće cijene za energiju iz obnovljivih izvora energije koju Vlada Crne Gore ima obavezu da obezbijedi u skladu sa međunarodno preuzetim obavezama koje su bile osnov za usvajanje Zakona o korišćenju energije iz obnovljivih izvora, kao i prema Evropskoj uniji, u skladu sa Reformskom agendom Crne Gore za 2024-2027. godinu.
Donijeta je i Odluka o kvoti za prvu aukciju za dodjelu prava na tržišnu premiju. Odlukom je propisano da kvota za prvu aukciju za tržišnu premiju iznosi 250 MW i određuje se za tehnologiju solarnih elektrana snage 400 kW i više.
Politika
Batrićević tvrdi da je Vučić bolji po Crnu Goru, Kosovo i Bosnu i Hercegovinu

Kolumnista portala Antena M, Boban Batrićević, oglasio se povodom studentskih protesta protiv Aleksandra Vučića, poručivši u svojoj najnovijoj kolumni da je „Vučić bolji po Crnu Goru, Kosovo i Bosnu i Hercegovinu“ od istoričara književnosti, esejiste i univerzitetskog profesora Mila Lompara – jednog od glavnih govornika na pomenutom skupu.
Poslije više mjeseci afirmativnog stava prema antivučićevim protestima, Batrićević je u svom posljednjem tekstu reagovao vrlo negativno na studentske proteste. Osvrnuvši se na par fenomena vezanih za studentske proteste, Batrićević je, između ostalog, istakao je da se fenomen studentskih protesta protiv Vučića ogleda u tome da su isti postali pozornica za velikosrpski nacionalizam.
Kako je napisao, ’Vidovdanski’ studentski protesti pokazali su juče da se u Srbiji ne vodi borba između demokratske i antidemokratske Srbije, već ,,između velikosrpske ideje Aleksandra Vučića i velikosrpske ideje njegove opozicije, zaogrnute u ruho studentskog protesta“.
Batrićević zamjera studentima koji su optuživali Vučićevu vlast na urušavanje terotorijalnog integriteta Srbije
Batrićevićeva analiza izazvala je brojne reakcije na društvenim mrežama, posebno zbog zaključka da je Aleksandar Vučić, kao autokratski blizanac Mila Đukanovića, bolji po Crnu Goru, iako je isti autor prije samo tri dana na istom mediju pisao da ,,Srbijom vlada nacistički režim koji hapsi umjetnike.
Izvor: PRESS online
Politika
PES najjači, Spajiću se najviše vjeruje

TVCG predstavila je istraživanje IPSOS-a koje je sprovedeno od 30. maja do 9. juna na uzorku od 1.016 punoljetnih građana.
Podaci pokazuju da 45 odsto građana vjeruje da se država kreće pravim putem, dok 43 odsto misli suprotno. Ovaj podatak je nešto drugačiji u odnosu na istraživanje iz prethodnog mjeseca.
Pozitivno mišljenje o pravcu kretanja Crne Gore ima za dva procentna poena više građana, dok je procenat onih koji misle da ne ide pravim putem ostao isti. Od decembra prošle godine, ovo je prvi mjesec da više građana vjeruje da država ide pravim putem.
Zanimljiv je i podatak šta građani vide kao najznačajniji problem s kojim se država suočava u ovom trenutku. Istraživanje je pokazalo da 9 odsto građana misli da je to korupcija, nakon toga idu ekonomska pitanja, a u prvih pet najznačajnijih problema je još i kriminal. Zanimljivo je i da je ovo prvi put poslije više mjeseci da je korupcija izbila u prvi plan kao najveći problem u odnosu na ekonomska pitanja.
Podaci Ipsosa o povjernju u političke ličnosti
Istraživanje Ipsosa je pokazalo da skoro trećina građana ne vjeruje političarima. Građani koji su se ipak opredjelili za nekog od političara najviše vjeruju premijeru Milojku Spajiću, njih 12 odsto. On je u odnosu na prethodni mjesec popravio poziciju za jedan procenti poen, za isto toliko bolji rezultat ostvario je i počasni predsjednik DPS-a Milo Đukanović, koji je na drugom mjestu. Slijede lideri DNP-a i URA-e Milan Knežević i Dritan Abazović. U prvih pet ličnosti po povjerenju je još predsjednik države Jakov Milatović.
Kada pogledamo ocjene koje su dobijali političari, i ovdje se najbolje kotira premijer Milojko Spajić dok je raspored ostalih nešto drugačiji. Na drugom mjestu je Milan Knežević. Slijede Jakov Milatović, Dritan Abazović i Milo Đukanović.
Da se u nedjelju održavaju izbori, 57 odsto građana bi sigurno izašlo na izbore, 15 odsto vjerovatno, dok je 26 odsto građana kazalo da najvjerovatnije ili sigurno ne bi izašlo na birališta. Ukupno gledano, potoji baza od nešto više od 70 odsto građana koji su zainteresovani za izborne procese u Crnoj Gori.
Istraživanje Ipsosa s početka juna pokazuje da u ovom trenutku najveću podršku građana kada je riječ o političkim partijama ima PES sa 25 odsto podrške. Slijede DPS sa 23 i ZBCG sa 20 odsto. Evropski savez ima podršku 7 odsto građana, Demokrate 6. Građanski pokret URA je na 5 odsto podrške i Bošnjačka stranka ima 3 odsto. Ostale partije, kako je pokazalo istraživanje Ipsosa, ispod su 2 odsto podrške.
Izvor: RTCG
-
Hronika4 дана ranije
UZNEMIRUJUĆI VIDEO: Ostavila poruku pre nego što je pojurila ka hramu?!
-
Zeta3 дана ranije
DPS Zeta: Službena su bila veći prioritet od vatrogasnih vozila
-
Sport3 дана ranije
Igračice i trener RK Zeta dio reprezentativnih selekcija ovog ljeta
-
Priroda i društvo4 дана ranije
Zeta prednjači po broju domaćinstava sa tri do pet članova
-
Hronika3 дана ranije
Uhapšen Zećanin: Osumnjičen za lažno prijavljivanje ubistva, pa napao policajca
-
Sport4 дана ranije
Damir Ljuljanović novi čuvar mreže Zećana
-
Zeta14 сати ranije
Asanović: Nećemo dozvoliti odlaganje opasnih i kancerogenih materijala u Zeti
-
Zeta4 дана ranije
Vatra ne čeka podjelu imovine između Zete i Podgorice