Connect with us

Magazin

Japanski trik uz koji vam nijedna biljka neće uvenuti

biljke za stan

Svima koji vole kućne biljke dobro je poznat sljedeći problem. Naše sobne biljke izgledaju lijepo u dnevnoj sobi, spavaćoj sobi ili kupatilu, ali kako bi ostale lijepe i zdrave treba ih redovno i intenzivno njegovati.

Kako bi ova zelena čuda enterijera filtrirala zagađivače iz vazduha i poboljšala atmosferu u našem domu, moramo ih zalivati, presađivati i brinuti o njima s puno ljubavi.

Ali ne funkcioniše sve uvijek tako dobro. Ponekad i uz najbolju brigu naši biljni mezimci jednostavno otkažu saradnju i uvenu.

Srećom, otkrili smo potpuno novi trik iz Japana osmišljen kako bi osigurao da naše biljke nikada više ne izgube životnu snagu.

Prizor mrtvih biljaka prilično je tužan: osušena zemlja, lišće bez boje i slomljene stabljike. Ljubitelji biljaka sada su otkrili novi trik iz Japana koji bi trebalo da omogući da svaka vaša sobna biljka bude vitalna uz potpuno prirodno pomagalo. Pitate se koji je to najvažniji (ali krajnje neobičan) element za viralni trik? Šišarka!

“Trik s šišarkom” dobro je čuvana tajna koja trenutno postaje ultimativni trik za poznavatelje sobnih biljaka. A trik funkcioniše ovako:

Ššišarku posadite je otprilike jedan centimetar duboko u zemlju vaše sobne biljke.

Kada je tlo vlažno, ljuske šišarke se zatvaraju. Međutim, ako je tlo presuvo, šišarka će se otvoriti i odmah ćete znati da biljku treba zalivati. Razlog: kada je vrijeme vlažno, šišarke se zatvaraju kako bi zaštitile svoje sjeme. Stoga su idealni mali pomagači za prepoznavanje potreba vaših biljaka za vodom.

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Ukusi Zete

Ukusi Zete: Zetske rolnice sa patlidžanom i sirom

Recept: Sanja Bašanović

Ove rolnice su lagano, mirisno jelo koje možete poslužiti kao toplo predjelo, lagani ručak ili hladnu zakusku uz domaći hljeb.

Sastojci:

  • 2 veća patlidžana

  • 200 g mladog sira (ili mješavine mladog i feta sira)

  • 1 čen bijelog luka

  • Malo svježeg peršuna

  • So, biber

  • Maslinovo ulje

  • 1 jaje (po želji, za povezivanje smjese)

  • 2 veća paradajza

  • Pola šoljice bijelog vina

Priprema:

  1. Patlidžane isjeći po dužini na tanke šnite (oko 0,5 cm).

  2. Posoliti ih i ostaviti 10 minuta da puste vodu, zatim isprati i obrisati.

  3. Šnite patlidžana premazati maslinovim uljem i peći na roštilj tiganju ili u rerni dok ne omekšaju i dobiju zlatne pruge.

  4. U zdjeli sjediniti izmrvljeni sir, sitno sjeckani peršun, izgnječeni bijeli luk, malo bibera (i jaje ako želiš da bude smjesa kompaktnija).

  5. Na svaki pečeni patlidžan staviti kašičicu smjese i uviti u rolnicu.

  6. Na malo maslinovog ulja izdinstati samljeveni paradajz, zatim dodati i malo bijelog vina. Ukuvati još par minuta.

  7. Preliti preko rolnica i zapeci 10 minuta na 200°C.

Kako se služe:

Posuti svježim peršunom ili bosiljkom.

Recepte možete slati na mejl zetskiportal@gmail.com ili na instagram stranici portalzeta.me, poželjno je da recept prati slika jela, a svaki objavljeni recept biće potpisan.

Continue Reading

Ukusi Zete

Ukusi Zete: Štapići od tikvica – lagan ljetnji recept

Recept: Sonja Rakčević

Sastojci:

  • Tikvice

  • So

  • Jaja

  • Brašno

  • Malo mleka

  • Palenta

  • Lan

  • Susam

  • (Po želji: još semenki ili dodataka po ukusu)

  • Beli luk u prahu (po želji)

  • Vegeta (po želji)

  • Ulje za prskanje

Priprema:

  1. Tikvice iseći na štapiće. Posoliti i ostaviti da puste vodu.

  2. Umutiti jaja, brašno i malo mleka – smesa treba da bude kao za palačinke.

  3. U odvojene posudice staviti palentu, lan, susam i ostale dodatke po želji.

  4. Tikvice prvo umočiti u smesu od jaja i mleka, zatim u mešavinu suvih sastojaka.

  5. Redjati u pleh obložen papirom za pečenje.

  6. Po vrhu posuti beli luk u prahu – ako ga ne volite, možete i bez. Dodati malo vegete po želji.

  7. Sve lagano poprskati uljem.

  8. Peći u rerni na 180°C dok ne postanu suvi i hrskavi – kao čips.

Sos :

    1. Pavlaka + majonez (u jednakim delovima)

 

Recepte možete slati na mejl zetskiportal@gmail.com ili na instagram stranici portalzeta.me, poželjno je da recept prati slika jela, a svaki objavljeni recept biće potpisan.

Continue Reading

Magazin

Na ove načine možete održati hidrataciju u ljetnim danima

Visoke temperature tokom ljeta mogu brzo dovesti do dehidracije ukoliko ne obratite dovoljno pažnje na unos tečnosti, a kako pojašnjavaju stručnjaci uz pomoć nekoliko koraka možete zaštititi svoje tijelo.

Dehidracija nije samo uzrok umora i glavobolja, već može uticati na mnoge vitalne funkcije tijela, uključujući probavu, ravnotežu elektrolita i funkciju srca.

Najvažniji korak za održavanje hidratacije je redovno konzumiranje vode. Stručnjaci preporučuju da odrasle osobe piju najmanje dvije do dvije i po litre vode dnevno, a u vrućim uslovima i više. Preporuka je piti male količine vode kroz cijeli dan.

Takođe, žeđ je često znak da je već došlo do početne dehidracije, pa je zbog toga bitno da budete proaktivni u unosu tečnosti.

Osim vode, voće i povrće mogu biti koristan izvor hidratacije. Mnoge vrste povrća i voća sadrže veliku količinu vode, što pomaže u održavanju ravnoteže tečnosti tijelu. Krastavci, paradajz, lubenice, narandže i jagode su posebno bogati vodom.

Osim toga, voće i povrće sadrže vitamine, minerale i vlakna koji podržavaju vašu hidrataciju i opšte zdravlje. Iako mnoge osobe uživaju u kafi, čaju ili alkoholu ove tečnosti maju negativno djelovanje, što znači da potiču tijelo da izlučuje više tečnosti nego što unosi. To može dovesti do dehiracije, posebno u ljetnim danima.

Stručnjaci preporučuju smanjenje nosa alkohola i kofeinskih napitaka jer oni mogu negativno uticati na ravnotežu tečnosti u tijelu.

U vrućim uslovima, kada se znojite više nego obično, osim vode je potrebno nadoknaditi elektrolite poput natrijuma, kalijuma i magnezijuma. Elektroliti pomažu u ravnoteži tečnosti tijelu i podržavaju pravilno funkcionisanje mišića i nervnog sistema. Sportski napici s niskim udjelom šećera ili domaći napici poput kokosove vode mogu biti koristan način da se nadoknade izgubljeni elektroliti.

Uz to, savjetuje se da izbjegavate dugotrajno provođenje vremena na jakom suncu. Previše izlaganja visokim temperaturama može povećati rizik od dehidracije i toplotnog udara.

 

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto