Connect with us

Priroda i društvo

Azijska gusjenica prijeti i u Crnoj Gori

azijska gusjenica štetočina

Poljoprivredni stručnjaci su uputili upozorenje građanima koji u svojim vrtovima i baštama imaju šimšire, da obrate pažnju na njihov izgled, jer se i ove godine, kako su kazali, ponavlja najezda takozvanog šimširovog moljca ili azijske gusjenice.

“Najezda prijeti da desetkuje žbunove u baštama i na javnim površinama, i to sasvim sigurno ne samo u Beranama, već i u drugim gradovima” – kažu oni.

Ekolozi i poljoprivredni stručnjaci su objasnili da je veoma bitno otkriti prisustvo moljca u šimširu u ranoj fazi, kada još uvijek postoji šansa da se biljka spasi.

“Ova štetočina je toliko invazivna da je u stanju da za samo nekoliko dana uništi velike zasade. Zato je bitno obratiti pažnju na izgled šimšira. Ako primijetite da se lišće i grančice šimšira na pojedinim mjestima suše, nemojte imati dilemu da je biljku napala azijska gusjenica i da bi čitav zasad šimšira mogao biti uništen za samo nekoliko dana” – kažu u opštinskoj Službi zaštite životne sredine.

Oni upozoravaju da je potrebno odmah početi sa odgovarajućim hemijskim tretmanom i prskanjem.

“Samo jedna gusjenica u toku dana može da pojede i do četrdeset listova šimšira, a gusjenica u biljci može biti na hiljade” – kazali su u toj službi.

Prema njihovim riječima. najezda azijske gusjenice u gradovima na sjeveru prvi put je primijećena prije tri godine.

“Proljeće i ljeto je njeno vrijeme kada se širi. Mi smo i ranijih godina upućivali apel građanima, i mnogi su uspjeli da spasu svoje biljke, koje rastu jako sporo, a azisjka gusjenica ih uništava kao što surlaš uništava palme” – kažu u službi.

Ove godine azijska gusjenica, kao objašnjavaju, ponovo se proširila na čitavo gradsko područje, a vjeruje se da joj je pogodovala blaga zima i dugo, kišno proljeće.

“Azijska gusjenica je u zapadnoj Evropi prvi put primijećena 2006. godine, a u našem regionu, u Hrvatskoj 2012. godine i u Srbiji 2014. godine. Mi smo je prvi put registrovali 2019. godine, što ne znači da je nije bilo i prije” – kazali u beranskoj službi.

Kako uništiti šimširovog moljca?

Jedan od preparata koji se ranije pokazao kao veoma uspješan je, prema njihovim riječima, “fastac”, kojeg, međutim, trenutno nema u prodaji, ali se sasvim pouzdanim pa čak i jačim pokazao i hemijski preparat “kozak”.

“Imamo povratnu informaciju od mušterija da se ovaj preparat pokazao kao jako efikasan. Koristi se tako što se deset mililitara miješa sa deset litara vode i tim sredstvom se šimšiš prska ne samo površinski već i dublje u granama” – kažu u apoteci.

Stručnjaci preporučuju i da se nakon toga proprati nekoliko dana šta se dešava sa biljkom, odnosno da li je napast uništena, a da se zatim prskanje ponovi i to tako što se taj preparat miješa sa nekim preparatom za prihranu, što će, kako savjetuju, biljci pomoći da preboli bolest i da se brže oporavi.

“Već poslije prvog prskanja, poslije nekoliko sati, ili sljedećeg dana, ispod zasada šimšira primijetićete uginule gusjenice karakteristične zelene boje sa tamnim linijama preko površine. Primijetićete sasvim sigurno i na hiljade malih zelenih tačkica, što su ustvari jajašca iz kojih se izlegu larve, koje se na kraju pretvaraju u male leptire koji će sa vašeg šimšira doletjeti u neko susjedno dvorište” – objašnjavaju poljoprivredni stručnjaci.

Oni vjeruju da je takozvani šimširov moljac ili azijska gusjenica u ove krajeve stigla sa trgovinom sadnog materijala i zbog toga upozoravaju svoje kolege da slične apele upute i u drugim gradovima, budući da je šimšir biljka koja se jednako uzgaja i na sjeveru i na jugu.

Na internetu se može naći i podatak o tome kako je u prvoj najezdi u evropskim zemljama, azijska gusjenica uništila čitave zasade stogodišnjih šimšira u Parizu.

“Velika najezda na nama bližim prostorima dogodila se prije deset godina, kada je azijski moljac u Dubrovniku napravio pravu pustoš od šimšira na gradskim površinama i privatnim dvorištima” – kažu stručnjaci.

Ponavljaju da je pravovremen hemijski tretman jedini način borbe pritiv ove opasne biljne štetočine.

 

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Priroda i društvo

Ovo su neradni dani povodom Vaskrsa

Iz Ministarstva rada, zapošljavanja i socijalnog dijaloga saopštili su danas da su neradni dani povodom predstojećeg Vaskrsa petak 18., nedjelja 20. i ponedjeljak 21. april.

“Na osnovu Zakona o svetkovanju vjerskih praznika, vjernici pravoslavne i rimokatoličke vjeroispovjesti imaju pravo na plaćeno odsustvo, radi svetkovanja vjerskog praznika za Veliki petak i Vaskrs/Uskrs, i to: petak 18. april, nedjelja 20. april i ponedjeljak 21. april”, navedeno je u saopštenju resora.

Državni organi, organi lokalne samouprave, javne ustanove, javna preduzeća i drugi subjekti koji obavljaju djelatnosti od javnog interesa, kako su pojasnili iz resora, dužni su da u praznične dane obezbijede vršenje poslova čijim bi prekidom mogle nastupiti štetne posljedice po građane ili državu.

Continue Reading

Priroda i društvo

Tokom praznika dežurni domovi zdravlja „Blok V“, „Tuzi“ i „Zeta“

dom zdravlja zeta

U Domu zdravlja Glavnog grada, za vrijeme predstojećeg vjerskog praznika Vaskrsa, dana 18, 19, 20 i 21. aprila građanima će se pružati zdravstvena zaštita u objektima: “Blok V”, “Tuzi” i “Zeta”.

Kako navode u saopštenju Doma zdravlja, rad izabranih doktora za odrasle i djecu u danima vjerskog praznika obavljaće se isključivo na punktu “Blok V” u dvije smjene od 7-14h i od 14h-21h za teritoriju opštine Podgorica, dok će u ZO “Tuzi” Izabrani doktor za odrasle raditi od 7 do 15h, a u opštini Zeta, zdravstveni objekat “Golubovci”, takođe od 7-15h.

Centar za laboratorijsku dijagnostiku u zdravstvenom objektu “Blok V” će raditi od 7 do 21 h.

„Jedinica za patronažu će raditi po ustaljenom rasporedu, tako da će se i tokom praznika nalozi primati u zdravstvenim objektima” Blok V” u periodu od 7 do 19 h, dok će se terapija, po nalogu Izabranog doktora, u stanu pacijenata davati svakog dana, od 7 do 19 h“, navode u saopštenju.

Continue Reading

Priroda i društvo

Javni poziv za mlade poljoprivrednike

ministarstvo poljoprivrede

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, u skladu sa Agrobudžetom za 2025. godinu i budžetskim programom 2.1.11 – Podrška pokretanju i razvoju poslovanja mladih poljoprivrednika, objavljuje

Javni poziv za dodjelu podrške pokretanju poslovanja mladih poljoprivrednika za 2025. godinu.

Ovim Javnim pozivom utvrđuju se uslovi, kriterijumi i način prijavljivanja za korišćenje sredstava podrške.

Bliži kriterijumi i uslovi za ostvarivanje prava na podršku kroz ovaj Javni poziv i odobravanje biznis plana objavljeni su na sajtu Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.

Rok za dostavljanje Zahtjeva za odobrenje biznis plana po osnovu pokretanja poslovanja mladih poljoprivrednika je 16. maj 2025. godine. Investicija se mora započeti i realizovati u 2025. godini.

Informacije u vezi sa Javnim pozivom mogu se dobiti putem telefona: 020/482-150.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto