Connect with us

Zeta

Stanovnici Zete će plaćati za trećinu niži porez na nepokretnost

porez na nepokretnost, zeta

Opština Zeta pripremila je nacrt odluke o porezu na nepokretnosti koja je na javnoj raspravi do 30. juna. Kako je kazao Bojan Popović, v.d. sekretara za finansije i budžet, određeni su korektivni koeficijenti, poreske stope, poreske olakšice, organ nadležan za utvrđivanje, naplatu i kontrolu poreza, sadržina i rokovi za dostavljanje poreske prijave, kao i shodna primjena propisa.

„U postupku pripreme nacrta odluke imali smo u vidu poreske stope propisane Odlukom o porezu na nepokretnosti Glavnog grada, koja se do sada primjenjivala na teritoriji Zeta. Predložene su niže poreske stope za sve kategorije objekata i zemljišta, nego što je to bilo u prethodnom periodu. Izuzetak su nepokretnosti kod kojih su i u prethodnom periodu bili propisani najniži korektivni koeficijenti i poreska stope, utvrđene Zakonom o porezu na nepokretnosti, gdje je i ovog puta zadržan identičan nivo poreske obaveze“, kaže Popović.

Popović ističe da se za stambeni objekat, poreska obaveza smanjuje od 25 do 37 odsto, a za sekundardni stambeni objekat od 23 do 36 odsto, te za pomoćni objekat, nestambeni prostor i garažu do 15 procenata.

„Za stambeno poslovni objekat obaveza se smanjuje od tri do 15 odsto, za poslovni objekat od 5 do 17 odsto, a za proizvodni objekat od 1 do 14 odsto. Za skladište i magacin od 4 do 16 odsto, za stovarište od 3 do 16 odsto, nepokretni privremeni objekat od 18 do 25 odsto, a za objekat u izgradnji od 18 do 25 odsto. Porez za zemljište u zavisnosti od zone u prosjeku za potpuno opremljeno građevinsko zemljište, poreska obaveza se smanjuje od 25 do 31 procenata, za djelimično opremljeno od 17 do 24 odsto, koliko je umanjena i za ostalo građevinsko zemljište. Za njive, vrtove, voćnjake i vinograde porez se smanjuje od 21 do 28 odsto, a za livade i pašnjake od 15 do 22 odsto, dok je za neplodno zemljište umanjene do 8 odsto. Za šumsko zemljište poreska obaveza se smanjuje od 19 do 26 odsto, a za ostalo zemljište poreska obaveza ostaje na identičnom nivou“, kaže Popović.

Iznos poreske obaveze za stambeni objekat od 100 kvadrata, starosti 10 godina u prvoj zoni tipa vile iznosi 109 eura, za klasičnu gradnju 89 eura, a za objekat mješovitog materijala 59 eura, dok je za montažni 51 euro. Poreske obaveze za isti takav objekat u drugoj zoni se kreću od 40 do 87 eura, a u trećoj zoni od 30 do 65 eura.Sekundarni stambeni objekat, od 100 kvadrata i 10 godina starosti, u prvoj zoni koštaće poreskog obveznika od 208 do 444 eura, u drugoj od 166 do 355, a u trećoj od 125 do 266 eura.U prvoj zoni cijene za pomoćni objekat iste kvadrature i starosti, nestambeni prostor i garaže su od 18 do 61 euro, u drugoj od 15 do 49, a u trećoj od 11 do 37 eura.

Za stambeno poslovni objekat u prvoj zoni cijena su od 141 do 247 eura, u drugoj od 113 do 197, a u trećoj od 84 do 148 eura.Za poslovni objekat od 100 kvadrata i 10 godina starosi u prvoj zoni poreska obaveza je od 232 do 405 eura, u drugoj od 185 do 324, a u trećoj od 139 do 243 eura. Za proizvodni objekat, istih karakteristika, u prvoj zoni poresko zaduženje iznosi od 67 do 117, drugoj od 53 do 93, a u trećoj od 40 do 70 eura. Cijene za skladišta i magacine u prvoj zoni su od 74 do 130 eura, drugoj od 59 do 104, a u trećoj od 44 do 78 eura. Za stovarišta prva zona je od 79 do 139, druga 63 do 111, a treća od 47 do 83 eura.

Porez za nepokretni privremeni objekat u prvoj zoni je od 23 do 39, dok je za objekat u izgradnji od 17 do 28 eura. Radi se o kavdraturi od 100 kvadrta, i 10 godina starosti.Za potpuno opremljeno građevinsko zemljište od 1.000 kvadrata u prvoj zoni cijena je 132, u drugoj 106, a u trećoj 79 eura. Za djelimično opremljeno isto toliko kvadrata zemljišta u prvoj zoni porez je 106, drugoj 84, a trećoj 63 eura. Za ostalo građevinsko zemljište u prvoj zoni cijena je 79, drugoj 63, a trećoj 47 eura.Za njivu, vrt, voćnjak i vinograd od 1.000 kvadrata porez u prvoj zoni je 12, drugoj 10, a trećoj 7 eura, dok su za livade i pašnjake 3,30, odnosno 2,64 i 1,98 eura, a za neplodno zemljište u prvoj zoni porez je euro, drugoj 81 cent i trećoj 61 cent. Šumsko zemljište u prvoj zoni treba da se plati 57 cent, drugoj 45 i trećoj 34 centa.

Olakšice za ugostitelje

Bojan Popović ističe da odluka sadrži i poreske olakšice za ugostiteljske objekte.

„Dodatno smanjenje za objekat sa tri zvjezdice je 15 odsto, sa četiri 30, a za objekte iznad četiri zvjezdice 50 odsto. Umanjenje za fizička lica koja su upisana u registar poljoprivrednih proizvođača, odnosno za pravna lica koja se bave proizvodnjom, doradom, pakovanjem ili preradom proizvoda proizvedenih u Zeti dodatno je smanjenje za 70 procenata“, kazao je Popović.

 

Izvor: Dan

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Zeta

Objavljen Javni konkurs za podršku ženskom preduzetništvu u Opštini Zeta

žensko preduzetništvo opština zeta

Opština Zeta raspisala je Javni konkurs za raspodjelu sredstava iz budžeta namijenjenih podršci ženskom preduzetništvu u 2025. godini. Ukupan iznos koji je lokalna samouprava opredijelila za ovu svrhu iznosi 15.000 eura.

Na konkurs se mogu prijaviti žene preduzetnice i privredna društva u kojima su žene nosioci biznisa – kao osnivači i izvršni direktori – a koji imaju prebivalište ili sjedište na teritoriji Opštine Zeta. Cilj konkursa je pružanje finansijske podrške ženama koje žele da započnu sopstveni biznis ili da unaprijede već postojeće poslovanje.

Konkurs ostaje otvoren 45 dana od dana objavljivanja, a krajnji rok za dostavu prijava je 19. maj 2025. godine.

Svi zainteresovani mogu dobiti dodatne informacije svakog radnog dana putem telefona 020/677-325 i 068/884-807, kao i putem mejla: ivana.neskovic@podgorca.me. Takođe, detalji konkursa i neophodni obrasci dostupni su na zvaničnom sajtu Opštine Zeta na adresi:
https://golubovci.me/oglasi

Continue Reading

Zeta

Zećanin jedan od najmlađih doktora nauka u Crnoj Gori

nemanja popović zeta

Inspiracija mladima iz Zete, ali i cijele Crne Gore, sve češće dolazi iz akademskih krugova, a među najsvjetlijim primjerima izdvaja se mladi naučnik iz ovog kraja. Nemanja Popović, koji je već u svojoj 26. godini postigao ono o čemu mnogi tek sanjaju – stekao je titulu doktora nauka. Svoju doktorsku disertaciju odbranio je 1. aprila 2025. godine na Ekonomskom fakultetu u Podgorici, čime je postao jedan od najmlađih doktora nauka u Crnoj Gori, ostavljajući snažan utisak ne samo svojim godinama, već i kvalitetom naučnog rada.

Rođen 16. jula 1998. u Podgorici, svoje prve korake u obrazovanju napravio je u Osnovnoj školi „Zarija Vujošević“ u Matagužima, nakon čega je uspješno završio Srednju ekonomsku školu „Mirko Vešović“. Za izuzetan uspjeh tokom školovanja nosilac je prestižne diplome Luča A.

Studentsku karijeru na Ekonomskom fakultetu Univerziteta Crne Gore započeo je 2017. godine, gdje je diplomirao sa prosječnom ocjenom 9,56, a master studije okončao 2022. sa još impresivnijom ocjenom 9,93. Za svaku godinu studiranja dobijao je plaketu fakulteta, kao i nagradu Glavnog grada za izuzetan uspjeh na studijama.

Pod mentorstvom uvaženog profesora dr Milivoja Radovića, doktorsku disertaciju pod naslovom „Međusobna uslovljenost privrednog rasta i raspodjele društvenog dohotka“ uspješno je odbranio, a istraživanje koje je sproveo već izaziva pažnju akademske javnosti. U radu, baziranom na ekonometrijskoj analizi 26 zemalja, uključujući Crnu Goru, autor razotkriva ograničenja klasičnih teorija poput Kuznjecove krive, nudeći nove uvide u kompleksne odnose između ekonomskog razvoja i nejednakosti.

Disertacija ukazuje da stabilan privredni rast nije nužno uslovljen nivoom ekonomske jednakosti, ali da zemlje s ravnomjernijom raspodjelom dohotka postižu dugoročniji i održiviji razvoj. Poseban akcenat stavljen je na Crnu Goru, gdje je, kroz analizu tržišta rada, ukazano na duboke institucionalne izazove koji produbljuju ekonomsku nejednakost.

Pored akademskog zvanja, ovaj mladi naučnik već ima bogato iskustvo kao saradnik u nastavi na brojnim predmetima u okviru Ekonomskog fakulteta: Osnovi ekonomije, Privredni sistem, Ekonomija javnog sektora, Matematička ekonomija i drugi. Autor je više naučnih radova, redovan učesnik međunarodnih konferencija i recenzent u prestižnom SSCI indeksiranom časopisu „Revija za socijalnu politiku“. Takođe je jedan od osnivača Alumni kluba Ekonomskog fakulteta.

Kroz Erasmus+ program boravio je na značajnim evropskim univerzitetima poput Varšavske škole ekonomije, Univerziteta u Korunji i, uskoro, Univerziteta u Katovicama kao gostujući predavač. Svoje znanje i iskustvo proširio je i u Sjedinjenim Američkim Državama na Boston koledžu, kao i na Univerzitetu Azurna obala u Francuskoj.

NJegova priča nije samo primjer ličnog uspjeha, već i poruka da posvećenost, znanje i rad mogu i te kako biti prepoznati i cijenjeni. Mladi Zećanin danas je jedan od simbola nove generacije crnogorske akademske zajednice.

Continue Reading

Zeta

Počinje podjela kanti za komunalni otpad u naselju Botun

Komunalno Zeta započinje raspodjelu kanti za odlaganje komunalnog otpada za sva domaćinstva u naselju Botun. Radnici kominalnog  će biti na terenu u naselju Botun i direktno će vršiti podjelu kanti korisnicima na kućnim adresama.

Ukoliko radnici komunalnog preduzeća ne zateknu korisnika na adresi, korisnik svoju kantu može preuzeti u komunalnom preduzeću na adresi: Magistalni put Podgorica – Petrovac, Mahala br. 19, Zeta, svakim radnim danom od 7 do 15 časova.

Kante se dodjeljuju besplatno i namijenjene su isključivo za odlaganje komunalnog otpada.

Komunalno preduzeće će organizovati pražnjenje dodijeljenih posuda dva puta sedmično, utorkom i subotom, počev od utorka 8. aprila, do kada očekujemo da će svako domaćinstvo zadužiti svoju kantu. Obaveza korisnika je da navedenim danima kantu ostavi ispred svoga dvorišta, na pristupačno mjesto uz put, najkasnije do 7:00 časova. Kante koje se nalaze u dvorištu neće biti pražnjene.

Za sve dodatne informacije se možete obratiti DOO „Javno komunalno preduzeće Zeta“ na brojeve telefona 020/801-010 i 068-846-556, kao i na mejl info@komunalnozetadoo.me

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto