fbpx
Connect with us

Digitalni svijet

Kako pravilno obrisati istoriju pretrage na internetu

google search

Google od 2005. godine čuva podatke o tome kako koristite internet, a mnogi ni danas ne znaju kako pravilno da izbrišu istoriju pretraživanja iz pregledača.

Ako koristite Chrome, to lako možete da odradite u pregledaču (klikom ba tri tačkice u gornjem desnom uglu ili pritiskom na Control + H na tastaturi).

Ali ako ne izbrišete istoriju pretraživanja sa svog Google naloga, tehnološki gigant negdje će i dalje čuvati vaše podatke.

Dakle, šta je onda potrebno da uradite? The Sun piše da je potrebno da otvorite Chrome pregledač, kliknete na svoju profilnu fotografiju u gornjem desnom uglu, pa unutar vašeg Google naloga (My Google Account), u polju za pretraživanje na vrhu ekrana, jednostavno potražite rubriku “My Activity”. Zatim za brisanje pretraživanja iz određenog perioda kliknite “Delete > Delete custom range”.

Osim toga, možete podesiti podešavanja i tako da vam se istorija pretraživanja automatski briše. U meniju “Search history” odaberite “Controls”, pronađite “Web & App Activity” pa dodirnite “Auto-delete (On)”.

“Ako izbrišete istoriju pretraživanja koja je sačuvana na vašem Google nalogu, više je ne možete vratiti”, objašnjavaju na Google forumu za pomoć.

I nemojte zaboraviti da se ovo razlikuje od istorije pregledača, koju bi trebalo da brišete češće.

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Digitalni svijet

Google prati vašu lokaciju na svakih 15 minuta

Novi izvještaj tima za istraživanje iz Cybernews-a otkriva zabrinjavajuće podatke o tome kako Google neprestano prati korisnike putem svojih uređaja, čak i kada je GPS isključen.

U studiji, istraživači su testirali novi Pixel 9 Pro XL sa podrazumijevanim Google nalogom i postavkama. Otkriveno je da uređaj šalje podatke Google-ovim serverima svakih 15 minuta, uključujući lokaciju, email adresu, broj telefona i druge podatke, čak i kada GPS nije uključen.

Istraživači su otkrili da uređaj koristi obližnje Wi-Fi mreže kako bi procijenio lokaciju, iako je GPS isključen. Ovakva praksa može izazvati zabrinutost korisnika zbog nedostatka transparentnosti u pogledu podataka koji se prikupljaju i šalju. Tim iz Cybernews-a takođe navodi da telefon periodično pokušava da preuzme novi kod, potencijalno otvarajući sigurnosne rizike, iako nema dokaza da se ovo dešava sa malicioznim kodom.

Ovi nalazi su posebno zabrinjavajući jer se komunikacija odvija sa Google-ovim servisima bez eksplicitnog pristanka korisnika. Primjera radi, Google Photos je kontaktiran od strane uređaja, iako korisnici nisu otvorili aplikaciju niti slikali fotografije. Ovo podiže pitanja o transparentnosti i kontroli nad podacima koje korisnici zaista imaju.

Google još uvijek nije odgovorio na ove tvrdnje, ali korisnici sa pravom izražavaju zabrinutost zbog ove duboke integracije praćenja u njihovoj svakodnevnoj upotrebi uređaja.

Continue Reading

Digitalni svijet

WhatsApp uvodi balon za ćaskanje

whatsapp

WhatsApp razvija novu funkciju koja će omogućiti korisnicima da prilagode svoj interfejs za ćaskanje. Andorid korisnici će uskoro moći da biraju boju mjehurića za ćaskanje i pozadine iz unaprijed definisanog skupa tema.

Najnovija beta verzija za Android nosi 11 podrazumijevanih tema za ćaskanje, što daje mogućnost korisnicima da presonalizuju izgled pojedinačnih razgovora. Ove teme će se automatski prilagoditi svijetlom i tamnom režimu uređaja. U tamnom režimu, korisnici mogu da prilagode osvijetljenost pozadine i boje mjehurića za ćaskanje.

Izvor teme će automatski promeniti boju pozadine i balončića za ćaskanje kako bi odgovorali izabranom stilu. Svaka tema dolazi sa skupom boja oblačića za ćaskanje koje dopunjuju pozadinu. Međutim, korisnici će imati opciju da modifikuju pozadinu uz zadržavanje iste boje mjehurića za ćasanje radi veće kontrole. Izabrana tema će se pojaviti samo na nalogu korisnika koji je primijeni, bez uticaja na drugu osobu u razgovoru.

Nova funkcija će biti dostupna u posebnom odjeljku u podešavanjima aplikacije za prilagođavanje teme. Očekuje se da će se funkcija teme za ćaskanje uvesti u predstojećem ažuriranju za Android, dok još nema potvrde da li će biti predstavljena za iOS.

Continue Reading

Digitalni svijet

Šta ako vam ukradu telefon? Zaključajte ga na daljinu uz ova uputstva

zaključati telefon
Na telefonima držimo osjetljive stvari, poput lozinki, privatnih fotografija ili finansijskih podataka. Važno je da znate kako možete da se zaštitite ako izgubite ovaj uređaj.

U nastavku slede uputstva kako da zaključate svoj telefon, bilo da je na njemu iOS ili Android operativni sistem.

Ovo je dobro znati, jer u slučaju krađe na taj način ćete najbolje zaštititi svoje podatke.

Zaključajte ukradeni iPhone.

Apple funkcija Find My iPhone nudi nekoliko opcija za zaštitu uređaja u slučaju krađe.

Jedna od njih omogućuje zaključavanje iPhonea na daljinu, a radiće samo ako ste prethodno omogućili opciju Find My iPhone na svom uređaju.

U web pregledaču na računaru otvorite Apple stranicu Find Devices i prijavite se sa svojim Apple ID-om i lozinkom.

Za to možete koristiti i aplikaciju Find My na drugom Appleovom uređaju.

Pod All Devices odaberite iPhone koji želite da onemogućite, a zatim kliknite Mark As Lost.

Ako vaš uređaj nema lozinku, od vas će biti zatraženo da je napravite. Kliknite Next, pa Activate.

Apple takođe daje mogućnost unosa telefonskog broja i poruke za prikaz na zaključanom ekranu vašeg iPhone uređaja.

Nakon što izvršite gore navedene korake, Lost Mode biće omogućen na vašem telefonu – nakon toga, vaš uređaj će biti zaključan i neće prikazivati nikakve poruke ili obaveštenja.

Ovo će takođe onemogućiti korišćenje funkcija kao što je Apple Pay.

Zaključajte ukradeni Android

Kao i kod iPhone uređaja, ova mera zaštite radi samo ako ste prethodno na izgubljenom ili ukradenom uređaju uključili funkciju Find My Device.

Otvorite web pregledač i idite na stranicu Google Find My Device.

Prijavite se pomoću Google naloga povezanog sa ukradenim telefonom. Pričekajte da Google Find My Device locira vaš telefon.

Kliknite opciju Secure device, pa odaberite Secure device za potvrdu.

Nakon toga vaš će Android biti zaključan postojećim PIN-om ili lozinkom za zaključani ekran. To uradite sada, ako i dalje niste.

Osim toga, vaš Google korisnički nalog biće uklonjen sa tog uređaja. Uprkos tome, moći ćete i dalje da vidite njegovu lokaciju.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto