fbpx
Connect with us

Politika

Đukanović vratio Skupštini na ponovno odlučivanje Zakon o predsjedniku

Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović vratio je Skupštini na ponovno odlučivanje Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o Predsjedniku Crne Gore.

Predsjednik Crne Gore Milo Đukanović vratio je Skupštini na ponovno odlučivanje Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o Predsjedniku Crne Gore.

Zakonom izmjenama i dopunama Zakona o predsjedniku Crne Gore urušava se državni poredak i ne poštuju se ustavne zabrane, tvrdi savjetnik Đukanovića za ustavni sistem i pravna pitanja Boris Bastijančić. 

Saopštenje Bastijančića prenosimo u cjelosti: 

Na Trećoj sjednici Drugog redovnog (jesenjeg) zasijedanja u 2022. godini, dana 2. novembra 2022. godine, donesen je Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o Predsjedniku Crne Gore, glasovima 41 poslanika.

Predsjedniku Crne Gore ovaj zakon dostavljen je u četvrtak, 3. novembra u 13 časova. Narednoga dana, nakon što se upoznao sa formom i sadržinom Zakona, podrobno analizirajući njegova sporna rješenja, predsjednik Đukanović odlučio je, saglasno članu 94 stav 1 Ustava Crne Gore, da vrati Zakon o izmjenama i dopunama Zakona o Predsjedniku Crne Gore na ponovno odlučivanje Skupštini Crne Gore.

Dopis Predsjednika Crne Gore dostavljen je danas predsjednici Skupštine, kojim je ukazao da bi se potencijalnim proglašavanjem ovog zakona, stupanjem na snagu istog i postupanjem Predsjednika Crne Gore saglasno njegovom tekstu, dejstvu, smislu i duhu neminovno otvorilo pitanje očuvanja ustavnosti i zakonitosti, te pravne sigurnosti u političkom i pravnom sistemu Države, pod okriljem međuinstitucionalne nomotehničke kontaminacije i konfuzije ustavnih nadležnosti najvažnijih državnih organa, koji zasnivaju svoj legitimitet vlasti na volji građana iskazanoj kroz odvojene izborne procese održane u određenim vremenskim intervalima po ustanovljenim i pouzdanim procedurama.

Dalje navodeći razloge vraćanja Zakona Skupštini na ponovno odlučivanje, Predsjednik Crne Gore je konstatovao da bi se stvorile očito nedemokratske pretpostavke za uništavanje ustavnog dobra kakvo je princip podjele vlasti zasnovan na ravnoteži i međusobnoj kontroli, a ne na uzurpaciji jednog dijela izvršne vlasti čiji je nosilac Predsjednik Crne Gore, i to od strane Skupštine Crne Gore kao najvišeg doma državnih legislativnih aktivnosti, čemu bi se, inače, u konačnom pristupilo predmetnim zakonskim inženjeringom.

Jednako tako, neosnovano bi se krenulo ka nepoštovanju ustavne zabrane retroaktivnog dejstva zakona i drugih propisa, uz dirketnu refleksiju na polje crnogorskog ustavnog sistema i postulata ustavnog prava uopšte, sa najvišim stepenom opasnosti od izglednog urušavanja državnopravnog poretka, razgradnje institucija i flagrantnog nipodaštavanja univerzalnih pravnih vrijednosti savremenih demokratskih sistema vlasti, na šta proaktivno, jasno i zabrinuto ukazuje domaća stručna javnost, nevladin sektor, kao i predstavnici respektabilnih međunarodnih subjekata i partnera.

Zatim, parlamentarna organizacija vlasti, koja je na snazi u našoj Državi, kao jedan od klasifikovanih državnih oblika u ustavnoj i opštoj teoriji prava, te u pravnoj i političkoj praksi, suštinski bi skliznuo i faktički se transformisao u centralizovani skupštinski sistem, i to ne kroz unaprijed predviđenu i poznatu kompleksnu ustavnu proceduru revizije našeg najvišeg pravnog akta, već nedopustivim derogiranjem ustavnih normi zakonskim, odnosno normatvnim zahvatom nepoznatom i neprihvatljivom evropsko-kontinentalnom sistemu prava – sistemu čije tekovine baštini i crnogorsko pravno podneblje.

Na kraju, Predsjednik je stao na stanovište, da sagledano kroz prizmu vladavine prava, sve to bi neizbježno vodilo konstituisanju pogodnog ambijenta da se, zajedno sa dosadašnjim upitnim i atipičnim postupanjima skupštinskog rukovodstva i promjenljive parlamentarne većine prenebregne imperativ trajnog afirmisanja standarda bezlične strukrture vlasti, zatim neophodnog supstancijalnog i proceduralnog legitimiteta zakona, kao obilježja po čijem se postojanju pravno uređene države i organizovana društva upečatljivo razlikuju i odvajaju od onih koja to nijesu.

Izvor: Dan

Reklama turizam danilovgrad
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Politika

Kaluđerović predložila da roditeljsko odsustvo traje 18 mjeseci: “Ovo je investicija u budućnost”

slađana kaluđerović

Poslanica Socijalističke narodne partije Crne Gore, Slađana Kaluđerović upriličila je u Podgorici prezentaciju gdje je predstavila benefite Predloga izmjena i dopuna Zakona o radu. Ove izmjene omogućile bi roditeljima produženje roditeljskog odsustva i fleksibilnije korišćenje istog, čime bi se olakšala briga o maloljetnoj djeci.

Prvom izmjenom se produžava roditeljsko odsustvo sa 12 na 18 mjeseci, dok je druga izmjena ovog zakona zamišljena kako bi omogućavala roditeljima veću fleksibilnost u načinu korištenja roditeljskog odsustva. Ovim zakonskim rješenjem, nakon prvih 365 dana garantovanog odsustva, dodatnih 180 dana odsustva mogu se koristiti u cjelini ili u dijelovima, do pete godine života djeteta.

“Ovom izmjenom roditelji dobijaju priliku da provedu dodatno vrijeme sa svojom djecom, čime se direktno podržava bolje odrastanje, vaspitanje i emocionalni razvoj djeteta. Produženje roditeljskog odsustva znači da će roditelji imati mogućnost da budu prisutni tokom ključnih trenutaka u ranom uzrastu djece, pružajući im neophodnu ljubav, pažnju i podršku. Ovo je investicija u budućnost naše zemlje jer srećna i dobro vaspitana djeca postaju odgovorni i vrijedni članovi zajednice”, navela je Kaluđerović.

Kaluđerović je do sada imala razgovore sa zainteresovanim grupama radi predstavljanja ovog zakona. Međutim, ističe poseban značaj koji je jučerašnji panel imao upravo zbog toga što je kao prioritet postavila da čuje mišljenje građanki i građana.

Panel je okupio advokate, predstavnike državnih institucija, aktiviste i druge zainteresovane strane koji su pohvalili Predlog izmjena i dopuna Zakona o radu, te istakli sve njegove benefite i uputili konstruktivne komentare koji bi mogli unaprijediti ovo zakonsko rješenje.

Kao jedna od učesnica panela Žana Mihaljević iz fondacije „I ja imam prava da budem mama“ istakla je veliko zadovoljstvo što ovakve inicijative doprinose cilju da se u Crnoj Gori rađa više djece.

“Kao prednosti ove izmjene zakona vidim rješavanje pitanja dojenja, doprinos kognitivnim sposobnostima djeteta, socijalne i ekonomske benefite, povećanje roditeljske ravnoteže. Postoje benefiti i za ekonomiju”,  poslodavci dobijaju učinkovitije roditelje spremnije za posao.

Bitno je i smanjenje rodnih razlika i jačanje porodice i zajednice. Treba da razmišljamo 50 godina unaprijed kada pravimo ovakve izmjene, treba da znamo kako da dođemo do većeg blagostanja i da nam se djeca konačno rađaju,“ navela je Mihaljević.

Inicijativu Slađane Kaluđerović i Socijalističke narodne partije Crne Gore podržala je i Radmila Čagorović, nekadašnja odbornica SNP u Skupštini Glavnog grada Podgorica.

– Treba podržati porodicu prije svega. Porodica je osnov društva, tako da bi bilo potrebno da postoji i Ministarstvo porodice. Izmjene Zakona o radu su mnogo značajne jer će omogućiti da imamo zdraviju i funkcionalniju porodicu. Roditelji su najpotrebniji djeci u prvim godinama života. Djeca su najveći kapital društva, te je tako pravilan razvoj koji pruža porodica prioritet. Ove izmjene su investicija u budućnost naše zemlje jer samo zdrave porodice su srećne porodice -navela je Čagorović.

Značaj ovog zakonskog rješenja istakla je i građanka Sanja Marović Maraš koja je posebno pohvalila predlog da se uz 365 dana garantovanog odsustva, uvede dodatnih 180 dana odsustva.

“Kada posmatrate svoje dijete određenog uzrasta od pet, šest mjeseci ili godinu dana – to nije isto dijete. Nekada se u satu primjećuju te promjene. Dodatnih šest mjeseci odsustva je važno za razvoj djeteta, ali i za psihičko stanje roditelja”,  navela je Marović Maraš.

Tokom konstruktivnog panela učesnici su se osvrnuli i na druge značajna rješenja kojima bi se napravio balans između poslovnog i porodičnog života, postigla veća ravnopravnost polova u pristupanju roditeljskim zadacima, te djeci omogućilo zdravije i srećnije odrastanje.

Panel je bio prilika da se jednako uvaže razmišljanja i interesi kako roditelja tako i poslodavaca.

Direktorica NVO “Glas”, Milica Dedić je u diskusiji pohvalila predložene izmjene, naglašavajući koliko su važne za uključivanje roditelja u rane faze razvoja djeteta, što doprinosi jačanju porodičnih vrijednosti.

” Tema je zaista prelijepa, namjera je zaista fantastična, ali uvijek ideja bude ono što je najlakše, a sprovođenje iste je ono što je najteže. Kada želimo da razvijemo nešto kako treba ključni su rizici”,  navela je Dedić.

Kaluđerović je na kraju prezentacije ukazala da je Predlog izmjena i dopuna Zakona o radu u skladu sa praksom koja se primjenjuje u zemljama članicama EU. Podsjetila je da su Evropski parlament i Savjet 20. juna 2019. godine usvojili Direktivu o ravnoteži između poslovnog i privatnog života roditelja i pružalaca njege, koja predviđa da svako zaposleno lice ima individualno pravo na roditeljsko odsustvo koje se može iskoristiti prije nego što dijete navrši određene godine života.

“Ove izmjene nijesu samo pitanje evropskih integracija, radnih prava, već su pitanje socijalne pravde i podrške porodicama. Jednake šanse za lijepo i bezbrižno djetinjstvo moraju imati sve bebe i sva djeca bez obzira na socijalni, ekonomski, ili bilo koji status roditelja. Za naše društvo je bezbrižno i lijepo djetinjstvo važnije od profita i zarade. Zato hajde da „damo bebama više vremena“ za bezbrižno i lijepo odrastanje”,  poručila je Kaluđerović.

Continue Reading

Politika

Pejović: Pojedinci koji ističu borbu protiv DPS-a, prihvatili sa njima manjinsku Vladu i skraćenje mandata u Glavnom gradu

boris pejović

Boris Pejović  član Predsjedništva PES-a oglasio se povodom aktuelnih političkih dešavanja, ističući da neki pojedinci koji danas naglašavaju svoju borbu protiv Demokratske partije socijalista (DPS) zapravo imaju kontradiktoran stav.

“Neki pojedinci koji ovih dana ističu borbu protiv DPS-a, isti su oni kojima je ta partija bila prihvatljiva za formiranje manjinske Vlade i skraćenje mandata u Glavnom gradu,” kazao je Pejović.

On je naglasio kako je “neshvatljivo isticati borbu protiv DPS-a, a izbjegavati jasno određenje da li sa njima praviti većinu nakon izbora u Podgorici.” Prema njegovim riječima, ovakva dvosmislenost stvara konfuziju među građanima i podstiče sumnje u stvarne namjere tih aktera.

“Na kraju ispada da su se ‘borili’ protiv DPS-a, da bi se sa njima kroz proces inkluzije izborili za poziciju premijera,” rekao je Pejović, aludirajući na mogućnost da borba protiv DPS-a služi samo kao privremeni politički manevar.

“Sličan scenario se vjerovatno sprema i za Podgoricu,” zaključio je Pejović.

Continue Reading

Politika

Rezultati popisa biće objavljeni 15. oktobra

monstat

Direktor Uprave za statistiku Monstat Miroslav Pejović saopštio je u Dnevniku Televizije Crne Gore da će rezultati popisa stanovništva biti objavljeni 15. oktobra.

Pejović je kazao da je softver završen, kao i revizija koda softvera.

“Sada je testiranje softvera u toku, a nakon toga slijedi puštanje softvera u produkciju od 1. oktobra. Građani će moći da provjere podatke do 7. oktobra”, kazao je Pejović.

Monstat će do 1. oktobra upariti podatke sa registrom iz MUP-a i završiti posljednju fazu provjere.

Popis stanovništva izvršen je u decembru 2023. godine. Prema preliminarnim rezultatima objavljenim u januaru, u Crnoj Gori živi 633.158 stanovnika.

Poznat je i broj domaćinstava, stanova i naselja, a Zakon o popisu nalaže da svi naredni podaci budu objavljeni kao konačni.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto