Politika
Joković: Onaj ko ne bude dio SNP-a, ne može zadržati nijednu poziciju u ime SNP-a
Rekao sam da se neću kandidovati ako ne budem vidio da imam najmanje dvije trećine glasova podrške. Po onome kakva je sad situacija, to će biti i te kako više od dvije trećine.
Ne znam zbog čega su nastale ljutnje i neslaganja Dragoslava Šćekića, on meni nikad nije direktno rekao zbog čega.
Oni koji istinski vole SNP i koji nijesu tu zbog lične promocije i privilegija, koje bi eventualno mogli dobiti, sigurno će ostati u SNP-u.
Ko ne bude dio Socijalističke narodne partije (SNP), ne može da vrši nijednu funkciju u ime stranke.
To je u intervjuu “Vijestima” kazao lider SNP-a i ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Vladimir Joković.
Tvrdi da nikad nije imao problema s potpredsjednikom SNP-a i ministrom sporta i mladih Dragoslavom Šćekićem, koji će mu biti protivkandidat za mjesto predsjednika stranke na predstojećem Kongresu, zakazanom za 30. avgust, te da su pojedini ljudi oko Šćekića uticali na to da nekadašnji čelnik Berana promijeni odnos prema mnogim članovima SNP-a.
“Time je sam sebe doveo u situaciju da mu je gotovo nemoguće da postane predsjednik SNP-a… Teoretski mi se čini da Šćekić ne može pobijediti na Kongresu, a nijesam siguran ni da će učestvovati, iako je prihvatio kandidaturu”, poručio je Joković.
Zašto Vi mislite da ste najbolji izbor za lidera SNP-a? Da li mislite da ste radom u prethodna dva mandata zaslužili da dobijete i treći?
Ja ne mislim da sam najbolji izbor za predsjednika SNP-a, niti je moje mišljenje mjerodavno za to. To je odluka opštinskih odbora i organa partije, koji su mene predložili.
Dvadest i dva opštinska odbora su me predložila za predsjednika partije. Dvadeset i jedan predsjednik opštinskog odbora SNP-a me direktno podržava. Podržava me poslanički klub, podržavaju me predsjednici opština, podržavaju me i izvorni, stari članovi SNP-a, osnivači partije. Na osnovu njihovih predloga ja sam prihvatio kandidaturu, jer sam ranije već rekao da se neću kandidovati ako ne budem vidio da imam najmanje dvije trećine glasova podrške. Po onome kakva je sad situacija, onako kako vidim i kako dobijam informacije s terena, to će biti i te kako više od dvije trećine.
Da li ste zadovoljni Vašim radom u prethodna dva predsjednička mandata?
Zadovoljan sam kakav je SNP sada u odnosu na kakvog sam ga naslijedio 2017. godine. Zadovoljan sam što je u mom periodu došlo do promjene vlasti u Crnoj Gori i što je SNP jedina politička partija koja je učestvovala u svim vladama nakona pada Demokratske partije socijalista (DPS). Zadovoljan sam što smo sve ono što smo obećali prilikom ulaska u 43. Vladu i ostvarili. Obećali smo borbu protiv kriminala i korupcije, potpisivanje Temeljnog ugovora sa Srpskom pravoslavnom crkvom, popis stanovništva u Crnoj Gori – a znamo da je DPS bio protiv toga… Sve što smo obećali, učinili smo.
Volio bih da nismo 2023. godine, zbog nekih unutrašnjih problema, želeći da pokažemo da nismo ušli u tu Vladu da bismo uzeli za sebe funkcije, dali nekima određene funkcije, a oni to apsolutno nisu zasluživali. Mi smo im, želeći da proširimo našu SNP priču, dali određene funkcije, a onda su nam oni ne baš korektno vratili 2023. na izborima. Ipak, i tada smo prošli, kad su svi mislili da nećemo da ih prođemo. I sad smo stabilna partija, stranka koja je ozbiljan činilac u vlasti 44. Vlade i idemo dalje i vjerujem da ćemo na izborima 2027. godine, sad tačno znamo kad su, ostvariti značajno bolji rezultat.
Protivkandidat za mjesto predsjednika SNP-a će Vam biti Dragoslav Šćekić. U kakvim ste odnosima sa g. Šćekićem i da li mislite da, ukoliko on pobijedi na Kongresu, partija prelazi u “dobre ruke”?
Nikad nijesam imao ličnih problema sa Šćekićem. Ne znam zbog čega su nastale neke njegove ljutnje i neslaganja, on meni nikad nije direktno rekao zbog čega. Mislim da su neki ljudi oko Šćekića najviše doprinijeli tome što je on promijenio odnos ne samo prema meni, ja bih bio presrećan da je samo prema meni, nego je s mnogima u partiji on poremetio odnose.
Time je sam sebe doveo u situaciju da mu je gotovo nemoguće da postane predsjednik SNP-a. On danas nije prisustvovao sjednici Glavnog odbora. Ja sam rekao kakvu podršku očekujem, teoretski mi se čini da Šćekić ne može pobijediti na Kongresu, a nijesam siguran ni da će učestvovati, iako je prihvatio kandidaturu.
G. Šćekić je ranije ove godine izjavio da je 2017. godine, zajedno sa Draganom Ivanovićem, doprinio tome da Vas izglasaju na mjesto predsjednika SNP-a. Kako gledate na tu njegovu izjavu?
Mene niko nije doveo na mjesto predsjednika. Ja sam jedan od osnivača SNP-a, uključio sam se u politiku kad je nastajao SNP, pošao sam na kongres Momirovog (Bulatovića) krila DPS-a, kom ja (DPS-u) dotad nikad nisam pripadao, tada sam prvi put ušao u politiku. To je bilo u Kolašinu, taj je kongres prekinut i nastavljen je u Podgorici.
Ja sam od osnivanja u SNP-u, i g. Šćekić, siguran sam, da je znao da može da pobijedi – mene ne bi podržavao. Siguran sam i u to da bi Snežana Jonica tada vjerovatno pobijedila da joj ja nijesam bio protivkandidat.
Dragan Ivanović i Dragoslav Šćekić me jesu tada podržali, ali mi smo tako i pobijedili. Razlika je bila svega 25 glasova, dobro se sjećam. Tada sam bio politički neeksponirano lice – bio sam član Glavnog i Izvršnog odbora partije, ali nisam imao bilo kakve političke ambicije, ja sam došao iz biznisa.
Naravno, ja sam vratio Dragoslavu Šćekiću. Za vrijeme mog predsjednikovanja Šćekić je izabran za predsjednika Opštine Berane, gdje smo imali najviše glasova u toj koaliciji. Imenovan je za direktora Fonda zdravstva, a na moj predlog postao je ministar zdravlja, a kasnije i ministar sporta. Nešto što obično pripada predsjedniku partije, postao je i potpredsjednik Vlade, to sam isto predložio. Saglasio sam se da, pošto je imao i tu ambiciju, bude potpredsjednik Vlade. Dakle, niko u SNP-u nije imao više funkcija, niti je duže na funkcijama od ove generacije u kojoj je i Šćekić. Tako da je njegova podrška meni apsolutno vraćena.
Negdje Šćekić govori da se on povukao jednom, pa i drugi put. Jeste se povukao, znajući da ne može da pobijedi na kongresima SNP-a, ali se nikada nije povlačio s najznačajnijih državnih funkcija. To nikome drugom nije ustupao. Ja sam ustupao mjesto potpredsjednika Vlade njemu, u prošloj Vladi mjesto predsjednika Skupštine Danijeli Đurović, a i u onoj prvoj (42. Vladi Zdravka Krivokapića – prim. aut.) nijesam zauzeo najvišu funkciju, nego je neko drugi. Toliko o tome koliko ja želim da imam neke funkcije.
Kako gledate na višemjesečna “prepucavanja” unutar partije i stanje u njoj uoči Kongresa? Da li postoji podjela u partiji?
Ono što sam vidio danas i održavajući opštinske odbore i predlažući mjesto za kandidata predsjednika partije – ja ne vidim neku podjelu. Ovdje je neuporedivo najveći broj predloga onih koji čine stub partije, znači opštinskih odbora – ubjedljivo najviše su mene predlagali za predsjednika.
Nikad nijednu izjavu nisam dao, ni s kim se nijesam prepucavao, nikad nijedan intervju, niti sam, ni u naznakama, nešto negativno o nekom iz SNP-a konstatovao. To rade oni koji nemaju podršku u partiji, pa se onda obraćaju preko određenih medija, znam i na koji način i zbog čega ti mediji pišu o jednoj strani, a satanizuju mene. Međutim, ja to dobro podnosim jer sam rekao – mi unutar SNP-a se najbolje poznajemo i odluku na Kongresu će donijeti članovi partije, oni koji SNP drže i koji ga vode naprijed.
U Herceg Novom nijesmo prešli cenzus, ja sam molio predsjednika tadašnjeg Opštinskog odbora (Milana Jančića – prim. aut.) da dođem, on nije htio da me pozove da vidimo šta možemo da uradimo, da pričamo s ljudima, a dolazio je g. Šćekić.
Kad sam tražio da se održi Opštinski odbor, da pokrenemo rad u partiji uoči izbora, bile su priče da ne može da se organizuje. Kad sam ja rekao da idem na put samo jedan dan, i da to moramo završiti, baš toga dana, kad sam ja otišao, održan je Opštinski odbor i tamo je bio g. Šćekić.
Kad sam osjetio šta se dešava, ja sam g. Jančića zvao na svako Predsjedništvo, on je obećavao da imaju četiri mandata, da stvaraju koalicije… Onda je on na kraju rekao da se raduje što SNP ide sam, da o cenzusu nema nikakve priče, da imaju tri ili pet puta više glasova nego što su na kraju dobili. Na kraju su pretrpjeli fijasko, SNP je pretrpio fijasko na izborima u Herceg Novom, zahvaljući takvom postupanju.
Mnogi u Herceg Novom su napustili opštinski odbor zbog takvog djelovanja… I onda je Glavni odbor donio odluku da se raspušti Opštinski odbor u Herceg Novom. Jedan tako raspušteni opštinski odbor, koji nema nikakva ovlašćenja, okupio je određenu grupu ljudi i formirali su navodno odbor, tome je valjda prisustvovao i Dragoslav Šćekić.
Bilo je i drugih koji su tražili da se formira opštinski odbor u Herceg Novom, bilo je tu više ljudi nego ovih koji su formirali, ja sam rekao ne, i jednima i drugima. Poslije Kongresa će se formirati opštinski odbor u Herceg Novom i to će biti regulisano. Isključivi krivac za sve to je Opštinski odbor u Herceg Novom.
Pojedini mediji su prethodnih dana pisali da će g. Šćekić, ukoliko ne pobijedi na Kongresu, napustiti SNP i formirati svoju stranku, te da će sa sobom povući dio članstva partije. Ukoliko se to desi, šta ćete uraditi da zadržite taj dio, koji bi eventualno pošao za Šćekićem?
Oni koji istinski vole SNP i koji su tu zbog SNP-a, koji cijene vrijednosti partije, koji nemaju lične želje i ambicije mimo stranke, koji nijesu tu zbog lične promocije i privilegija koje bi eventualno mogli dobiti, sigurno će ostati u SNP-u.
Imam ohrabrujuće vijesti s terena da, iako bi g. Šćekić formirao partiju, da će oni ostati u SNP-u. Da li će neki mali dio SNP-a poći za Šćekićem? Ja im savjetujem da ne idu, jer je to put u bespuće. Oni nigdje neće doći, kao ni mnogi koji su izašli iz SNP-a. Da li će g. Šćekić formirati partiju, to je pitanje za njega, ali ja znam da na Kongresu neće pobijediti.
Ukoliko g. Šćekić izgubi na Kongresu, a potom napusti SNP i formira svoju stranku, da li će on ostati dio Vlade?
Onaj ko ne bude dio SNP-a i bude napustio partiju, ne može zadržati nijednu poziciju u ime SNP-a. To je definitivno. Znam kakav će rezultat biti na Kongresu, ali pod nekom krajnjom pretpostavkom, da bude drugačije, ja sam dijete SNP-a i ja ću biti u SNP-u.
Izvor: Vijesti
Politika
Borovinić Bojović: DNP postaje glasačka posluga i politička sluškinja DPS-a u Podgorici
Demokratska narodna partija (DNP) postaje glasačka posluga i politička sluškinja Demokratske partije socijalista (DPS) u Podgorici, saopštila je danas doskorašnja predsjednica Skupštine Glavnog grada Jelena Borovinić Bojović.
Ona je to poručila povodom toga što su iz DNP-a ranije danas saopštili da “Borovinić Bojović mora odraditi medijsku nadnicu napadima na našu partiju”.
“Odgovor DNP-u: Salve uvreda, bujica neistina i današnje panično plasiranje laži bez stida i obzira, imaju za cilj samo jedno: da prikriju neoborivu činjenicu da DNP-a postaje glasačka posluga i politička sluškinja DPS-a u Podgorici. To je osnovna namjena njihove prostačke galame i glavni razlog zašto je DNP odlučio da prevrne kontejner neistina na javnost. I zato me ne čudi što su se u tom očajničkom nasrtaju, pored mene, okomili i na moje najbliže, komentarišući čak i fotografije mog djeteta s takmičenja na kojem je osvojio prvo mjesto”, istakla je Borovinić Bojović u objavi na društvenoj mreži Fejsbuk.
Ona je dodala da kao ljekarka, odlično zna kako panika utiče na ljude.
“I razumijem otkud kulja ovakva histerija. Nije slučajno što su se uhvatili za moju ranije plasiranu metaforu o reflektoru, jer su osvijetljeni i raskrinkani. Kada kažu da je od reflektora ostala samo ‘zagorela sijalica’, oni u stvari misle da su građani obnevidjeli, i da će DNP izvođenjem lakrdijaške predstave uspjeti da im skrene pažnju. Neće. Od prinudne uprave oni ne brane Podgoricu nego DPS. I to po naredbi”, navela je Borovinić Bojović.
Ona je poručila da nije u “bermudskom trouglu partija”, nego da je “DNP razapet između demagogije koju prodaju, adresa koje su im nadređene i faktora kojima duguju poslušnost”.
“Brojni članovi DNP-a su žrtve takve situacije i zato je sve više onih koji je napuštaju. Današnja saopštenja, ne samo ovo koje je upućeno meni i mojoj porodici, nego i drugima, najbolje su svjedočanstvo na kakvim se vrijednostima uspostavlja nova većina u Podgorici. Mogla bih da uzvratim na sličan način, grubo, sirovo, samo umjesto neistina da saopštim istine, svakodnevne, i o tome kakav je odnos moje porodice bio prema DNP-u, od moga supruga do svih nas pojedinačno, ali to bi značilo da se spuštam na veoma nizak nivo i da prihvatam cirkus i skretanje pažnje. Umjesto toga, pružiću priliku DNP-u da neistine potvrde na sudu”, kazala je Borovinić Bojović.
Poručila je da će DNP građanima morati da objašnjava zašto i dalje pokušava da izdaju predstavi kao demokratski čin.
“Naprasno su zabrinuti za Podgoricu, možete misliti, i ta će im briga trajati koliko i ona za Zetu koju više i ne pominju. Želim direktno da im poručim: Neistinama i podvalama o drugima nećete sačuvati sebe, sakriti vlastiti politički i moralni poraz, niti odgovoriti na pitanje zbunjenim glasačima koji ne mogu da razumiju vašu ogoljenu saradnju s dojučerašnjim protivnicima. Ako su nas skorašnja politička iskustva ičemu naučila, to je da politika incidenta i pometnje traje kratko, i da, kad se prašina jednom slegne, ostaju samo rezultati, i tek se onda vidi ko je, i u životu i u politici i u profesiji, radio čestito, uzorno i savjesno. A o ugledu, ličnom i profesionalnom, kredibilitetu i sposobnostima, daleko od neumjesnih tirada i lošeg humora, najbolje odlučuju i najbolje prepoznaju građani. Konačno, oni najbolje znaju i kakva sam ja, i čitava moja porodica>”, napisala je Borovinić Bojović na Fejsbuku.
Politika
PES: DNP-ova podrška Periću je uvod za saradnju sa DPS-om
Nakon svega izrečenog na račun PES-a i gradonačelnika Saše Mujovića, predstavniku DNP-a nije smetalo da se vrati za pregovarački sto, ali ne da razgovara o poštovanju koalicionog sporazuma što je bilo očekivano, već da traži bezuslovnu podršku za funkciju koju su istakli putem medija, saopštili su iz Pokreta Evropa sad.
“Svi razgovori koji su se vodili oko tema kako dalje da funkcioniše Glavni grad, predstavnik DNP-a je kvalifikovao kao ucjene i ultimatume, dok je istovremeno zahtjevao da ultimativno dobije podršku od svih konstituenata koalicije za fotelju predsjednika Skupštine. Dakle, DNP ne želi da poštuje obaveze iz sporazuma koji su potpisali, ali im ne smeta da traže glasove za fotelju predsjednika Skupštine Glavnog grada. Novi pokušaj da se javnosti predstave kao principijelni jednako će biti uspješan kao kada su principijelno najavili da se u Botunu neće graditi postrojenje za prečišćavanje otpadnih voda. Zato najava da će podržati Srđana Perića za predsjednika Skupštine Glavnog grada je uvod za saradnju sa DPS-om”, navode iz PES-a.
Oni su istakli da, iako su iz DNP-a nakon izlaska iz vlasti najavili da će PES i ostali konstituenti većine sarađivati sa DPS-om, javnost će svjedočiti narednih dana koliko je DNP principijelan i ko će praviti novu koaliciju u Glavnom gradu.
“Sve će biti jasnije kada se građani uvjere ko će i zvanično potpisima podržati novog kandidata većine. Priča da DNP pravi novu većinu radi navodnog sprečavanja uvođenja prinudne uprave je besmislen, jer je takav scenario koji se ne primjenjuje prvi put u Crnoj Gori, zapravo posljedica krize koju je izazvao upravo DNP. Sada će krizu koju su sami izazvali riješiti tako što će u raznim kombinatorikama sa DPS-om praviti novu većinu i braniti svoje fotelje u gradskim preduzećima, a javnosti će i takav potez predstavljati kao principijelan da bi se navodno spriječila samovolja Saše Mujovića”, kazali su iz PES-a.
Politika
DNP će podržati Srđana Perića za predsjednika Skupštine Glavnog grada
Demokratska narodna partija (DNP) saopštila je jutros da će podržati Srđana Perića za predsjednika Skupštine Glavnog grada u tehničkom mandatu kako bi izbjegli uvođenje prinudne uprave što je, kako su naveli, sve vrijeme i bila namjera djelova bivše parlamentarne većine.
“Iako smo tokom razgovora prethodnih dana jasno saopštili da je naš isključivi cilj sprečavanje uvođenja prinudne uprave u Podgoricu, i da nećemo pristati ni na kakve ucjene ili uslovljavanja, jer se DNP ne vraća u bilo koji oblik koalicionog djelovanja, suočili smo se sa nizom uslova, ucjena i namjernim odugovlačenjem. Tako su predstavnici PES-a ultimativno tražili da podržimo Sašu Mujovića i njegov Izvještaj o radu što bi predstavljalo gaženje svih naših principa i načela kako u ljudskom tako i u političkom smislu”, kažu iz DNP-a.
Iz te partije navode da je Saša Mujović glavni uzročnik krize na državnom i lokalnom nivou koja je rezultirala izlaskom DNP- a iz Vlade i otkazivanjem podrške ovom, kako su kazali, odavno nelegitimnom gradonačelniku Podgorice.
“Tražiti od odbornika DNP-a da podrže Sašu Mujovića i njegov izvještaj o radu isto je kao da palikuća traži zahvalnicu od čovjeka kojem je zapalio kuću. Ne postoji funkcija na državnom i lokalnom nivou zbog koje smo spremni da anuliramo naše principijelne stavove od kojih nismo ni za milimetar odstupili. Očigledno da to nije bilo jasno našim bivšim koalicionim partnerima iz PES- a čim su nastupali sa pozicija bahatosti i premise da je DNP spreman sve da učini za fotelju kao što to oni čine na svim nivoima vlasti. Upravo zbog činjenice da nismo svi isti, DNP se opredijelio da u cilju zaustavljanja prinudne uprave podrži Srđana Perića za predsjednika Skupštine u tehničkom mandatu”, dodaju u saopštenju.
Iz DNP-a kažu da su ovim činom zaštitili interese građana Podgorice koji ne žele prinudnu upravu u njihovom gradu koja bi jednom čovjeku, a to je Saša Mujović, “omogućila despotska ovlašćenja bez kontrole i kontinuitet zloupotreba službenog položaja”.
“To dalje znači da klub odbornika DNP ostaje privržen ranije proklamovanim stavovima da se glasanjem za Srđana Perića ne obavezuje ni prema jednom političkom subjektu ili koaliciji u Glavnom gradu, već da ćemo se u daljem radu isključivo rukovoditi interesima građana Podgorice koji su odavno zaslužili bolju i odgovorniju vlast. Podgorica i njeni građani moraju biti iznad svega, nijedan čovjek niti fotelja ne mogu biti važniji od interesa ovog grada. Nažalost, neki su pomislili da život Podgorice počinje i završava se s njima, čime su potvrdili nedoraslost i neozbiljnost koje su ovaj grad uvele u stanje političke i administrativne kome. Naša je dužnost da Podgoricu probudimo iz ove kome. Ni korak nazad “, zaključuje se u saopštenju DNP-a.
-
Hronika3 дана ranijeTuzanin uhapšen zbog sumnje da je povrijedio ugled Crne Gore
-
Hronika3 дана ranijeŠaranović: Uhapšen Mišo Vešović, osumnjičen za napad na odbornika Brkovića
-
Politika1 дан ranijeBorovinić Bojović: DNP postaje glasačka posluga i politička sluškinja DPS-a u Podgorici
-
Politika2 дана ranijeDNP će podržati Srđana Perića za predsjednika Skupštine Glavnog grada
-
Hronika3 дана ranijePolicija traga za napadačima na odbornika Brkovića, raspisana nacionalna potraga
-
Događaji4 дана ranijeDan krapa 14. juna u Zeti: Bogat program i koncert Đorđa Davida
-
Zeta3 дана ranijePredsjednik Opštine Zeta nagradio najbolje učenike
-
Zeta3 дана ranijeRECIRCLE projekat približio djeci u Zeti značaj cirkularne ekonomije

