“Kako bi se uopšte razmišljalo o izgradnji kanalizacione mreže i postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda najprije je potrebno da se osnuje opštinsko preduzeće Vodovod i kanalizacija koje postoji u svim opštinama”, piše u dokumentu.
U dokumentu se navodi i da nedostatak fekalne kanalizacione mreže ima za posledicu postojanje velikog broja septičkih jama koje se koriste za pražnjenje otpadnih voda iz domaćinstava i privrednih objekata u opštini.
“S obzirom na nedostatak mogućnosti proširenja kapaciteta na postojećoj lokaciji, planira se izgradnja novog postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda (PPOV). Novi plan podrazumijeva izgradnju PPOV-a sa kompletnim tretmanom kanalizacionog mulja i kapacitetom od 235.000 ES, smještenog pored KAP-a. Ova lokacija potvrđena je u svim planskim dokumentima. Međutim ovo postrojenje se nalazi na teritoriji Opštine Zeta i postoji veliki otpor stanovništva i preovlađujuće neslaganje čelnih funkcionera Opštine kao i lidera partija koje čine vlast u Zeti. Ovo postrojenje nije planirano za stanovnike Zete”, piše u dokumentu.
U planu se navodi da, imajući u vidu da se veliki broj domaćinstava oslanja na sopstvene sisteme za snabdijevanje vodom iz podzemnih izvora, glavno ograničenje sistema je potencijalna prijetnja po zdravlje stanovništva, naročito, kako se navodi, imajući u vidu probleme sa poplavama.
“Nedostatak fekalne kanalizacione mreže predstavlja ozbiljnu prijetnju po zdravlje. Kvalitet gradnje septičkih jama često je upitan u smislu tehničkih zahtjeva. Ovo može dovesti do zagađenja podzemnih voda, što dalje može uzrokovati i zagađenje Skadarskog jezera ali i do pogoršanja kvalteta podzemnih voda koje se koriste kako za piće tako i za navodnjavanje poljoprivrednih dobara”, ističe se u dokumentu.
U dokumentu navode da je neophodno planirati kanalizacionu mrežu u Opštini kao i terminalno postrojenje za preradu sakupljenih otpadnih voda ili kanalizacionu mrežu na način da se ovako prikupljene vode pumpaju ka planiranom postrojenju u Botunu u okviru koga bi trebalo da se prošire kapaciteti jer je postrojenje planirano samo za Podgoricu.
U dokumentu ističu i da se Opština Zeta snabdijeva iz pravca Glavnog grada i iz pravca Vuksanlekića. Postoje i dva dodatna rezervoara Vranjska Gora i Orlovina.
“Pored postojećih rješenja, u strateškim dokumentima se kao alternativa za osiguranje sigurnosti vodosnabdijevanja ističe bušenje bunara na području Mataguža. Kroz bušenje dva bunara kapaciteta 40 do 50 litara u sekundi, obezbjedile bi se dovoljne količine vode za ovo područje. Na teritoriji Golubovaca evidentirano je 2.968 priključaka na gradski vodovod. Od tog broja, 2.805 su domaćinstva, dok su 163 priključka poslovni subjekti “, navodi se u dokumentu.
U dokumentu se zaključuje da je za Opštinu Zeta što se tiče kvaliteta vazduha ključno zagađenje ono koje dolazi od saobraćaja i poljoprivrednih aktivnosti, kao i od deponije crvenog mulja iz KAP-a, kao i požara u toku ljetnjih mjeseci.