Politika
Vukićević: I pored gubitka dijela tržišta Aerodromi posluju dobro

Ministarka saobraćaja Maja Vukićević kaže da, bez obzira na činjenicu da je u odnosu na ranije godine avio-dostupnost na nešto slabijem nivou i da je, uvođenjem sankcija Rusiji izbubljeno značajno tržište, Aerodromi Crne Gore bilježe rekorde u broju opsluženih putnika.
“Od 1. januara do 20. oktobra opsluženo je oko 2.600.000 putnika, što je 16 odsto više u odnosu na prošlu godinu. U Podgorici je 38 odsto više putnika čak i u odnosu na 2019. godinu, a u Tivtu je ove godine opslužen i milioniti putnik, prvi put od početka pandemije, praktično poslije pet godina. U Podgorici je tokom ljeta bilo aktivno 58 avio-linija, a u Tivtu 51”, precizirala je Vukićević.
Ona je ukazala i na probleme sa kojima se pojedine kompanije u Crnoj Gori susrijeću.
“Kada analiziramo rad pojedinih kompanija kao što su Aerodromi Crne Gore ili Plantaže, često zaboravimo jedan važan element. Dakle, rusko tržište je bilo veoma značajno za Crnu Goru i njega smo izgubili uvođenjem sankcija, i slabije poslovanje su posljedice toga. Često se čuju kritike i na račun Plantaža i na račun Aerodroma, ali se mora reći da ni njima nije lako da rade u okolnostima kada je dio tržišta, koji je bio izuzetno značajan, potpuno odsječen, i više ne mogu da računaju na njega”, kaže Vukićević.
Ona dodaje da finansijski Aerodromi posluju dosta dobro u uslovima u kojima rade, ali im je potrebno infrastrukturalno razvijanje, nove avio-destinacije.
“Radimo na tome, i mislim da će avio-destinacija uskoro biti znatno više nego što ih je bilo do sada”, zaključuje Vukićević.
Politika
Protest povodom dodjele Trinaestojulske nagrade

Na protestu u blizini Vile Gorica u Podgorici, organizovanom povodom dodjele Trinaestojulske nagrade književniku Bećiru Vukoviću, došlo je do naguravanja između policije i okupljenih više stotina građana.
Policija je upotrijebila biber sprej nakon što su demonstranti pokušali da probiju kordon ispred njih.
Demonstranti su poslije nekog vremena ponovo probali da probiju kordon, nakon čega je policija opet upotrijebila biber sprej, a okupljeni su odgovorili jajima i kamenicama.
Među demonstrantima su režiseri Danilo Marunović i Mladen Ivanović, poslanik DPS-a Oskar Huter, funkcioner SD-a Miloš Đuričković, Vladimir Nikaljević iz STEGA-e, predsjednik Liberalne partije Vatroslav Belan..
Okupljeni su razvili transparent sa natpisom „No pasaran!“ i skandirali“Fašisti” i “Izdaja, izdaja!”.
Dobitnici Trinaestojulske nagrade za ovu godinu su, osim Vukovića, grafičar Veljo Stanišić i muzičar Miloš Karadaglić, koji je u ponedjeljak rekao da ne može da primi nagradu u trenutnim okolnosti.
Ceremonija, na kojoj će predsjednik Skupštine Andrija Mandić uručiti nagrade laureatima, počeće u 20 sati i 30 minuta.
Politika
Vlada Elektroprivredi odobrila zaduženje od 50 miliona eura

Kako je saopšteno, zaduženje je neophodno u cilju obezbjeđenja kontinuiteta u snabdijevanju električnom energijom u periodu kada je Termoelektrana Pljevlja van pogona zbog radova na ekološkoj rekonstrukciji.
Vlada je donijela i Odluku o maksimalnoj cijeni električne energije koju ponuđač može da ponudi u postupku aukcije za tržišnu premiju.
U skladu sa Zakonom o korišćenju energije iz obnovljivih izvora, Odlukom je propisano da maksimalna cijena može da iznosi 65.00 eura/MWh. Odlukom se uvodi sistem podsticaja putem tržišne premije čiji je cilj obezbjeđivanje konkurentnosti postupka i ostvarivanje najmanje moguće cijene za energiju iz obnovljivih izvora energije koju Vlada Crne Gore ima obavezu da obezbijedi u skladu sa međunarodno preuzetim obavezama koje su bile osnov za usvajanje Zakona o korišćenju energije iz obnovljivih izvora, kao i prema Evropskoj uniji, u skladu sa Reformskom agendom Crne Gore za 2024-2027. godinu.
Donijeta je i Odluka o kvoti za prvu aukciju za dodjelu prava na tržišnu premiju. Odlukom je propisano da kvota za prvu aukciju za tržišnu premiju iznosi 250 MW i određuje se za tehnologiju solarnih elektrana snage 400 kW i više.
Politika
Batrićević tvrdi da je Vučić bolji po Crnu Goru, Kosovo i Bosnu i Hercegovinu

Kolumnista portala Antena M, Boban Batrićević, oglasio se povodom studentskih protesta protiv Aleksandra Vučića, poručivši u svojoj najnovijoj kolumni da je „Vučić bolji po Crnu Goru, Kosovo i Bosnu i Hercegovinu“ od istoričara književnosti, esejiste i univerzitetskog profesora Mila Lompara – jednog od glavnih govornika na pomenutom skupu.
Poslije više mjeseci afirmativnog stava prema antivučićevim protestima, Batrićević je u svom posljednjem tekstu reagovao vrlo negativno na studentske proteste. Osvrnuvši se na par fenomena vezanih za studentske proteste, Batrićević je, između ostalog, istakao je da se fenomen studentskih protesta protiv Vučića ogleda u tome da su isti postali pozornica za velikosrpski nacionalizam.
Kako je napisao, ’Vidovdanski’ studentski protesti pokazali su juče da se u Srbiji ne vodi borba između demokratske i antidemokratske Srbije, već ,,između velikosrpske ideje Aleksandra Vučića i velikosrpske ideje njegove opozicije, zaogrnute u ruho studentskog protesta“.
Batrićević zamjera studentima koji su optuživali Vučićevu vlast na urušavanje terotorijalnog integriteta Srbije
Batrićevićeva analiza izazvala je brojne reakcije na društvenim mrežama, posebno zbog zaključka da je Aleksandar Vučić, kao autokratski blizanac Mila Đukanovića, bolji po Crnu Goru, iako je isti autor prije samo tri dana na istom mediju pisao da ,,Srbijom vlada nacistički režim koji hapsi umjetnike.
Izvor: PRESS online
-
Zeta3 дана ranije
FA “Slobodan Aligrudić”: Čuvari duha Zete kroz igru i pjesmu (VIDEO)
-
Sport3 дана ranije
Nova pojačanja na Trešnjici
-
Zeta15 сати ranije
Popović: Opština Zeta zaradila šest, a potrošila 3,1 milion
-
Politika3 сата ranije
Protest povodom dodjele Trinaestojulske nagrade
-
Zeta1 дан ranije
Poziv za učešće na Zetskim sportskim igrama
-
Hronika1 дан ranije
U Zeti uhapšene tri osobe
-
Bilbord14 сати ranije
100 razloga da probaš