Lokalni mediji pružaju potrebne informacije i bave se temama relevantnim za zajednicu u kojoj rade. Pravo na informisanost jedno je od osnovnih ljudskih prava, a kroz svoj rad lokalni mediji upravo preuzimaju na sebe odgovornost da svojim sugrađanima obezbijede ostvarenje ovog prava.
Ono što mora da karakteriše kvalitetne lokalne medije jeste da su u službi građana i same zajednice, kao i da predstavljaju zaštitnike interesa i glasnogovornike stanovništva svoje zajednice pred svim nosiocima političkih i društvenih funkcija.
Mediji nisu samo tekovina vremena u kome živimo, oni su civilizacijska potreba društva kakvo poznajemo i čiji smo i sami dio, zato se njihov značaj ni slučajno ne smije negirati. Baš naprotiv, osnaživanje posebno lokalnih medija može samo da doprinese dobrobiti lokalnih zajednica, a ta dobrobit će se svakako reflektovati na dobrobit države, kao i društva u cjelini.
Lokalni mediji jesu mediji koji na tom osnovnom nivou, najbližem građanima, štite i čuvaju demokratiju. Ukoliko nemamo slobodne lokalne medije, ukoliko lokalni mediji ne mogu da funkcionišu, a jako teško funkcionišu danas u cijeloj Crnoj Gori, gubimo osnovu.
Svojevremeno, na nekom predavanju, predstavnik Evropske komisije je rekao: „Ako dođe, na primjer, tajkun iz Rumunije i kupi sve medije kod vas, vi ćete za 20 godina govoriti rumunski“. Dakle, neophodno je da imamo slobodne, nezavisne, lokalne medije, jer oni u osnovi čuvaju demokratiju i manje su podložni uticajima centralne vlasti od tzv. velikih medija.
U razvijenijim državama upravo su lokalni mediji najčitaniji, najslušaniji i najgledaniji.
Mali grad, mala publika, male pare
Mala ciljna grupa – u konkretnom slučaju: jedna opština ili manji region – nije privlačna za reklamne agencije. Ovo je i u pogledu internetskih medija, jer gro reklama na internetu „ide“ praktično sajtovima jednog dnevnog lista i jedne radio-televizije, jer su njihove internet stranice najposećenije.
Da li može da se desi da neko ko živi u malom gradu ili na selu zna više o – recimo – Noletovim patikama za tenis, nego o onome šta se dešava u njegovom/ njenom najbližem okruženju?
Lokalni mediji ne mogu opstati bez finansijske podrške
Bez slobode izražavanja i slobode medija prava demokratija jednostavno nije moguća, zato je od osnovnog značaja da nadležni organi omoguće novinarima da omoguće da rade bez prijetnji nasiljem, uznemiravanja i zastrašivanja”, kazala je šefica Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori Oana Kristina Popa.
Ona je to kazala u Bijelom Polju, otvarajući konferenciju pod nazivom “Važnost, održivost, objektivnost medija na sjeveru Crne Gore”, održanom u bjelopoljskom Centru za kulturu u Bijelom Polju.
“Ovo je jedini način na koji novinari mogu ispuniti vitalnu društvenu ulogu koju imaju, tako što će javne vlasti pozivati na odgovornost a građanima omogućavati pristup pouzdane i istinite informacije”, kazala je Popa, dodajući da je u tom kontekstu odgovornost lokalnih medija, koji su u najboljoj poziciji da zadovolje potrebe svojih lokalnih zajednica mnogo važnija.
Međutim, napomenula je Popa, sa ovom važnom društvenom ulogom dolazi i velika odgovornost, jer sloboda izražavanja nije apsolutno pravo, ona ne pokriva govor mržnje niti podsticanje na nasilje.
“EU želi da pomogne medijskoj industriji da se oporavi i u potpunosti iskoristi mogućnosti digitalne transformacije i dodatno podrži medijski plaralizam. Nastavićemo da podržavamo profesionalno i kvalitetno novinarstvo na nacionalnom i lokalnom nivou u Crnoj Gori, što smatramo ključnom vrijednošću na putu pristupanja zemlje Evropskoj uniji. Zajednički društveni napori u procesu evropskih integracija i uloga slobodnih medija je neophodna”, zaključila je Popa.
Novoizabrani direktor Direktorata za medije pri ministarstvu javne uprave Neđeljko Rudović je kazao da su lokalni mediji mnogo bliži lokalnoj zajednici i da su u tom pogledu nezamjenjivi.
“Svi veliki mediji imaju svoje dopisnike u opštinama u Crnoj Gori, ali najčešće nema prostora u medijima sa nacionalnom frekvencijom i štamapnim medijama sa sjedištem u Podgorici za neke teme koje su važne nama u lokalnoj zajednici, zbog toga su lokalni mediji važni i nezamjenjivi”, rekao je Rudović.
Govoreći o održivosti lokalnih medija, Rudović je naglasio da je Zakon o elektronskim medijima uveo obavezu lokalnih samouprava da finansiraju lokalne javne emitere, a kada su u pitanju komercijalni lokalni mediji, kao jedan vid podrške naveo je i Fond za pluralizam i medijsku raznovrsnost.
“Svakako je potrebno taj institute dodatno unaprijediti, ali on omogućava i finansijsku podršku lokalnim medijijma – elektronskim, štampanim i internetskim publikacijama, za projekte koji se tiču tema od javnog interesa. To je samo jedan od mehanizama podrške, a ono što je najvažnije jeste da međusobno komuniciramo, razgovaramo i pokušamo zajednički da nađemo rješenja”, kazao je Rudović.
Istakao je da je neophodno više govoriti o profesionalnom i odgovornom novinarstvu kao potrebi i javnom interesu zajedice i države, bez obzira da li su u pitanju lokalni emiteri koje finansiraju opštine ili privatni mediji, zaključio je Rudović, dodajući da nije uloga medija da budu bilo čije oglasne table, ni političkih partija, ni Vlade, ni opozicije. Organizator Organizator konferencije i predsjednik NVO Multimedijal Montenegro Željko Đukić (MMNE) kazao je da svrha pojedinih medija najviše dolazi do izražaja pred izbore i da je tako bilo uoči parlamentarnih izbora, a da će još dramatičnije biti pred predstojeće lokalne, predsjedničke i parlamentarne izbore.