Priroda i društvo
Značaj lokalnih medija za državu i društvo
Lokalni mediji pružaju potrebne informacije i bave se temama relevantnim za zajednicu u kojoj rade. Pravo na informisanost jedno je od osnovnih ljudskih prava, a kroz svoj rad lokalni mediji upravo preuzimaju na sebe odgovornost da svojim sugrađanima obezbijede ostvarenje ovog prava.
Ono što mora da karakteriše kvalitetne lokalne medije jeste da su u službi građana i same zajednice, kao i da predstavljaju zaštitnike interesa i glasnogovornike stanovništva svoje zajednice pred svim nosiocima političkih i društvenih funkcija.
Mediji nisu samo tekovina vremena u kome živimo, oni su civilizacijska potreba društva kakvo poznajemo i čiji smo i sami dio, zato se njihov značaj ni slučajno ne smije negirati. Baš naprotiv, osnaživanje posebno lokalnih medija može samo da doprinese dobrobiti lokalnih zajednica, a ta dobrobit će se svakako reflektovati na dobrobit države, kao i društva u cjelini.
Lokalni mediji jesu mediji koji na tom osnovnom nivou, najbližem građanima, štite i čuvaju demokratiju. Ukoliko nemamo slobodne lokalne medije, ukoliko lokalni mediji ne mogu da funkcionišu, a jako teško funkcionišu danas u cijeloj Crnoj Gori, gubimo osnovu.
Svojevremeno, na nekom predavanju, predstavnik Evropske komisije je rekao: „Ako dođe, na primjer, tajkun iz Rumunije i kupi sve medije kod vas, vi ćete za 20 godina govoriti rumunski“. Dakle, neophodno je da imamo slobodne, nezavisne, lokalne medije, jer oni u osnovi čuvaju demokratiju i manje su podložni uticajima centralne vlasti od tzv. velikih medija.
U razvijenijim državama upravo su lokalni mediji najčitaniji, najslušaniji i najgledaniji.
Mali grad, mala publika, male pare
Mala ciljna grupa – u konkretnom slučaju: jedna opština ili manji region – nije privlačna za reklamne agencije. Ovo je i u pogledu internetskih medija, jer gro reklama na internetu „ide“ praktično sajtovima jednog dnevnog lista i jedne radio-televizije, jer su njihove internet stranice najposećenije.
Da li može da se desi da neko ko živi u malom gradu ili na selu zna više o – recimo – Noletovim patikama za tenis, nego o onome šta se dešava u njegovom/ njenom najbližem okruženju?
Lokalni mediji ne mogu opstati bez finansijske podrške
Bez slobode izražavanja i slobode medija prava demokratija jednostavno nije moguća, zato je od osnovnog značaja da nadležni organi omoguće novinarima da omoguće da rade bez prijetnji nasiljem, uznemiravanja i zastrašivanja”, kazala je šefica Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori Oana Kristina Popa.
Ona je to kazala u Bijelom Polju, otvarajući konferenciju pod nazivom “Važnost, održivost, objektivnost medija na sjeveru Crne Gore”, održanom u bjelopoljskom Centru za kulturu u Bijelom Polju.
“Ovo je jedini način na koji novinari mogu ispuniti vitalnu društvenu ulogu koju imaju, tako što će javne vlasti pozivati na odgovornost a građanima omogućavati pristup pouzdane i istinite informacije”, kazala je Popa, dodajući da je u tom kontekstu odgovornost lokalnih medija, koji su u najboljoj poziciji da zadovolje potrebe svojih lokalnih zajednica mnogo važnija.
Međutim, napomenula je Popa, sa ovom važnom društvenom ulogom dolazi i velika odgovornost, jer sloboda izražavanja nije apsolutno pravo, ona ne pokriva govor mržnje niti podsticanje na nasilje.
“EU želi da pomogne medijskoj industriji da se oporavi i u potpunosti iskoristi mogućnosti digitalne transformacije i dodatno podrži medijski plaralizam. Nastavićemo da podržavamo profesionalno i kvalitetno novinarstvo na nacionalnom i lokalnom nivou u Crnoj Gori, što smatramo ključnom vrijednošću na putu pristupanja zemlje Evropskoj uniji. Zajednički društveni napori u procesu evropskih integracija i uloga slobodnih medija je neophodna”, zaključila je Popa.
Novoizabrani direktor Direktorata za medije pri ministarstvu javne uprave Neđeljko Rudović je kazao da su lokalni mediji mnogo bliži lokalnoj zajednici i da su u tom pogledu nezamjenjivi.
“Svi veliki mediji imaju svoje dopisnike u opštinama u Crnoj Gori, ali najčešće nema prostora u medijima sa nacionalnom frekvencijom i štamapnim medijama sa sjedištem u Podgorici za neke teme koje su važne nama u lokalnoj zajednici, zbog toga su lokalni mediji važni i nezamjenjivi”, rekao je Rudović.
Govoreći o održivosti lokalnih medija, Rudović je naglasio da je Zakon o elektronskim medijima uveo obavezu lokalnih samouprava da finansiraju lokalne javne emitere, a kada su u pitanju komercijalni lokalni mediji, kao jedan vid podrške naveo je i Fond za pluralizam i medijsku raznovrsnost.
“Svakako je potrebno taj institute dodatno unaprijediti, ali on omogućava i finansijsku podršku lokalnim medijijma – elektronskim, štampanim i internetskim publikacijama, za projekte koji se tiču tema od javnog interesa. To je samo jedan od mehanizama podrške, a ono što je najvažnije jeste da međusobno komuniciramo, razgovaramo i pokušamo zajednički da nađemo rješenja”, kazao je Rudović.
Istakao je da je neophodno više govoriti o profesionalnom i odgovornom novinarstvu kao potrebi i javnom interesu zajedice i države, bez obzira da li su u pitanju lokalni emiteri koje finansiraju opštine ili privatni mediji, zaključio je Rudović, dodajući da nije uloga medija da budu bilo čije oglasne table, ni političkih partija, ni Vlade, ni opozicije. Organizator Organizator konferencije i predsjednik NVO Multimedijal Montenegro Željko Đukić (MMNE) kazao je da svrha pojedinih medija najviše dolazi do izražaja pred izbore i da je tako bilo uoči parlamentarnih izbora, a da će još dramatičnije biti pred predstojeće lokalne, predsjedničke i parlamentarne izbore.
Priroda i društvo
Zbog tragedije u Novom Sadu, sjutra Dan žalosti u Crnoj Gori
Vlada Crne Gore proglasila je 3. novembar za dan žalosti, povodom stradanja građana i građanki Republike Srbije, juče u Novom Sadu.
Juče je u Srbiji stradalo 14 osoba, dok su tri povrijeđene kada je na njih pala betonska nastrešnica ispred Željezničke stanice u Novom Sadu. Vlada je odluku o proglašenju Dana žalosti u Crnoj Gori donijela na elektronskoj sjednici.
“Dan žalosti označava se obaveznim isticanjem zastave na pola koplja na svim zgradama državnih organa i zgradama organa lokalne samouprave i javnih ustanova, u skladu sa Zakonom o državnim simbolima i Danu državnosti Crne Gore”, navodi se u odluci Vlade.
Na dan žalosti na javnim mjestima neće se održavati programi javnog, kulturnog i zabavnog karaktera, a u ugostiteliskim objektima neće se puštati muzika.
“Elektronski i drugi mediji dužni su svoje programske sadržaje prilagoditi obilježavanju dana žalosti. Ova odluka stupa na snagu danom donošenja”, saopšteno je iz Vlade.
Priroda i društvo
Nišavić: Premijer ne zna procedure obračuna i usvajanja cijena vode
Direktor podgoričkog Vodovoda Aleksandar Nišavić odgovorio premijeru Milojku Spajiću koji je juče kazao da Pokert Evropa sad neće podržati nove cjenovnike.
Nećemo dozvoliti povećanje cijena vode gdje god je PES uključen u vršenju vlasti, neće imati podršku nijedan Vodovod, ni podgorički, ni danilovgradski, ni bilo koji drugi poručio je Milojko Spajić, premijer, sa pres konferencije o programu Evropa sad 2. Premijer nije obajsnio kako će to sprovesti pošto se radi o zakonom regulisanoj djelatnosti, a poštovanje zakona nije stvar volje.
Premijer je kazao da su vodovodna preduzeća u problemu jer je 43. Vlada potpisala kolektivni ugovor bez ikakve strategije. Primjenom tog kolektivnog ugovora zarade u komunalnoj oblasti su porasle.
Spajić je naveo da vodovodna preduzeća koja su u problemu moraju sama naći rješenje za problem koji su, kako je rekao, sami napravili.
“Ukoliko nisu sposobni, kao direktori neka daju ostavku. Oni koji nisu sposobni da riješe problem Vodovoda, nego žele da prebace lopticu na građane, mogu da zaborave na takav princip. Neće se desiti povećanje cijene vode “, naveo je Spajić.
Cijenu vode u Crnoj Gori na osnovu Zakona o komunalnim djelatnostima iz 2018.godine reguliše Regulatorna agencija za energetiku. To čine od 2020.godine na osnovu usvojene metodologije. Ranije, dakle prije ovog zakona, to su činile lokalne samouprave. Prema proceduri Vodovod pošalje zahtjev RAE, oni odobre, vrate i ta se dokumentacija dostavlja gradonačelniku, a iz te institucije Skupštini Glavnog grada kao osnivaču Vodovoda.
Aleksandar Nišavić, direktora Vodovoda, kaže za „Dan“ da kada dajemo izjave na ovako osjetljive teme, neophodno je da svi u sistemu imamo prije svega jedan nivo poštovanja prema usvojenim zakonima, procedurama i ništa manje značajno- prema pojedincima koji su se u veoma teškom trenutku odrekli komfora i preuzeli da upravljaju državnim i lokalnim preduzećima, a koja su u velikom broju slučajeva dovedena do stečaja.
“Takođe, sa najviših državnih funkcija bi trebalo koristiti svaku moguću priliku da se javnost i građani informišu ispravno i govori činjenicama, jer sve ostalo nas samo odvlači od suštine i dugoročnog rješavanja problema”, rekao je Nišavić.
Poštujući veliki broj obaveza premijera i resora za koje je nadležan, prihvatljivo mi je i opravdano da on do detalja nije upoznat o proceduri obračuna i usvajanja cijena u društvima koja potpadaju pod regulisanim komunalnim djelatnostima.
On je podsjetio na sve ono na šta ukazuje od kada je imenovan za direktora Vodovoda.
“Cijene za regulisane komunalne djelatnosti o kojima je premijer danas govorio se od 2020. godine uređuju metodologijom koju sprovodi RAE, osnovana 22. januara 2004. godine od strane Vlade. Dakle, onaj ko je mogao da utiče na predviđeni rast cijena u prethodnom periodu je upravo premijer sa nadležnim ministarstvima i agencijama, koji je na mnoge apele Udruženja vodovoda Crne Gore mogao da reaguje, na način što bi se po hitnom postupku radile izmjene Zakona o komunalnim djelatnostima i prilagođavanje prepisane metodologije stvarnom stanju vodovodnog sistema u Crnoj Gori. Sve ostalo je bježanje od stvarnosti i zaista prebacivanje loptice u tuđe dvorište”, naveo je Nišavić.
Direktor Vodovoda poručuje da premijer ne može rješenje problema tražiti u ostavkama pojedinaca.
“Ako na činjenicu da vam drugi uređuje cijenu usluge koja vam je osnovni prihod, a to je Vlada, dodate činjenicu da vam drugi svojim odlukama drastično uvećava troškove poslovanja, a to su Vlada i osnivač, i vi se pored svega toga prihvatite da upravljate društvom sa ograničenom odgovornošću, koje je pored činjenica zatečeno sa izraženo zapuštenom opremom, milionskim dugovima i velikim brojem spornih potraživanja, zaista je poslednje što je potrebno da premijer za sve dugogodišnje, goruće, hronične, zajedničke probleme upire prstom u pojedince i traži rješenje u ostavkama. Iako nikom od nas to ne bi bio problem da uradi iste sekunde, mislim da bi premijer trebalo malo više da cijeni ljude koji su se prihvatili ovih nezahvalnih uloga i da nam svima da vjetar u leđa aktivnijim uključivanjem resora nadležnih za ovu oblast, te da se država konačno okrene vodnom sektoru i zajedničkim snagama, voljom i radom uspijemo spasiti ovu, slobodno mogu reći najvažniju granu komunalnih djelatnosti i usluga koju pružamo građanima Crne Gore”, naveo je direktor Vodovoda.
Predsjednik upravnog odbora Udruženja vodovoda Crne Gore Milan Bulatović smatra da su Zakon o komunalnim djelatnostima i metodologija o utvrđivanju cijena „uništili vodovodni sistem“.
“U sklopu zakona je metodologija za obračun cijena koja je data RAE koja se bavi tim pitanjem. Mi smo tvrdili da zakon nije primjenjiv. Poslije kovid krize i strahovite inflacije hlor je poskupio za preko 300 posto, vodomjeri su poskupili za preko 150 posto, kao i vodovodni materijal i sve ono što tvori našu cijenu. Prije ovog zakona, dvije trećine vodovodnih preduzeća je poslovalo pozitivno, a na kraju ove godine vjervatno nijedno društvo neće iskazati pozitivni poslovni bilans”, naveo je Bulatović.
Izvor: Dan
Priroda i društvo
Rektor Božović i ambasador Rodić o jačanju akademskih veza Crne Gore i Srbije
Rektor Univerziteta Crne Gore, prof. dr Vladimir Božović, sastao se danas u Rektoratu s ambasadorom Srbije u Crnoj Gori, Nj. E. Nebojšom Rodićem.
Tema razgovora bila je unapređenje akademskih i naučnih veza između Crne Gore i Srbije, s fokusom na mogućnosti saradnje univerziteta kroz zajedničke projekte i akademsku razmjenu, što bi dodatno ojačalo tradicionalno dobre i istorijski bliske odnose. Ovaj susret predstavlja važan korak ka intenziviranju odnosa, koji će otvoriti nove mogućnosti za obrazovanje i istraživanje u duhu prijateljstva i međusobne podrške.
Sagovornici su zaključili da je potrebno što aktivnije iskoristiti značajne mogućnosti za saradnju na različitim poljima obrazovanja i nauke te da će u tom pravcu razvijati buduće inicijative.
Istaknuto
Kračković: Upornost na trnovitom putu novinarstva
Autor: Tamara Raičević
Opština Zeta zahtjeva hitnu istragu protiv novinara RTCG-a Saše Radovića
Opština Zeta je izrazila protest i zatražila da nadležna tijela pokrenu hitnu istragu u vezi s postupanjem “novinara” RTCG-a Saše...
Dječji kulturni program „U zajedništvu je radost“ održan u KIC-u „Zeta“
U Kulturno-informativnom centru “Zeta” danas je održan dječiji kulturni program pod nazivom „U zajedništvu je radost,“ zajednički projekat JU Centra...
Mihaela iz Zete osvojila nagradu za najmlađeg učesnika na festivalu “Otvoreno Srce”
Na jubilarnom desetom međunarodnom festivalu “Otvoreno Srce”, koji je održan 19. oktobra 2024. godine u Tutinu, mlada talentovana Mihaela Lazović...
Asanović: Nećemo dozvoliti gradnju kolektora bez saglasnosti građana Zete
Pitanje izgradnje kolektora u naselju Botun, koje pripada novoformiranoj opštini Zeta, već godinama izaziva kontroverze i otpor među lokalnim stanovništvom....
Najnovije
- Zbog tragedije u Novom Sadu, sjutra Dan žalosti u Crnoj Gori
- Vuković: Država sa ovakvom vladajućom većinom ne može u EU
- Nišavić: Premijer ne zna procedure obračuna i usvajanja cijena vode
- Kračković: Upornost na trnovitom putu novinarstva
- Joković: Akcize na vino su siguran put ka uništenju vinskog sektora
Istaknuto
-
Sport2 дана ranije
Zećaninu srebro na Svjetskoj sceni u Heraklionu
-
Sport3 дана ranije
FK Zeta dobija novu Skupštinu
-
Sport1 дан ranije
Kračković: Upornost na trnovitom putu novinarstva
-
Sport3 дана ranije
Karatisti Bratstva u borbi za medalje na Evropskom prvenstvu malih zemalja
-
Politika3 дана ranije
Knežević poručio Milatoviću: Da nije bilo Srba, još bi Milo bio predsjednik
-
Zeta2 дана ranije
Crveni krst Zeta obezbijedio invalidska kolica za sugrađane
-
Politika2 дана ranije
Pejović: 112,6 miliona eura za modernizaciju pruge Bar–Golubovci
-
Politika1 дан ranije
Spajić: Dobre vijesti čekaju građane, Evropa sad 2 je tek početak