fbpx
Connect with us

Priroda i društvo

Zbog rasta kirija Crnoj Gori prijeti pojava beskućnika

udruženje podstanara

Nova vlada mora urgentno reagovati prema podstanarskoj populaciji, jer su kirije u poslednje dvije godine porasle i do 100 odsto u Podgorici, a na Primorju i do 200 odsto, a svaki drugi podstanar je u riziku da postane beskućnik, poručio je za “Dan” predsjednik Udruženja podstanara Dragan Živković. Ističe da cijenu zakupa stana sa režijama u ovom momentu jedva podmiri i prosječna plata u državi, a sa minimalnom od 450 eura može se priuštiti jednosoban stan u Podgorici. Takva situacija, kako naglašava, prosto je neizdrživa.

“Rast kirija kojem svjedočimo poslednje dvije godine kreće se u prosjeku do 100 odsto, što se tiče centralnog dijela Crne Gore. Međutim, na Primorju bilježimo rast cijena rentiranja i do nevjerovatnih 200 odsto. Nova realnost rentiranja govori nam da se u Podgorici jednosoban stan više ne može iznajmiti ispod 400–450 eura, dok se na Primorju za zakup jednosobnog stana mora izvojiti od 700 do 900 eura”, ukazao je Živković.

Upitan kako se ljudi snalaze s obzirom da plate ne prate rast cijena, kaže da se štedi na hrani da bi se imao krov nad glavom.

“Snalaze se nauštrb hrane, potreba za djecu, ljekova, pozajmicama… jedan dio podstanara uspijeva, ajmo reći, održati tempo. Međutim, moramo napomenuti da je, usled nerealnog poskupljenja kirija, jedan dio podstanara već platio ceh i morali su se seliti usled nemogućnosti plaćanja novih cijena rente. Oni su morali preći u manje stanove, ići na periferiju grada ili se vratiti u roditeljske domove, barem privremeno”,  rekao je Živković.

On upozorava da Crnoj Gori prijeti pojava beskućnika usled rasta cijena kirija.

“To je nešto o čemu mi govorimo već duže vrijeme i pokušavamo dovoljno alarmirati javnost. Beskućništvo se kao surova realnost nadvila nad podstanarima. Ukoliko nemate gdje, a nemate ni novca za kiriju, vaš sledeći stan je ulica. Dakle, postajete beskućnik. Radeći na registru podstanara, mi uviđamo da je već polovina podstanara, prema podacima kojima mi raspolažemo, u riziku od beskućništva”, naglašava naš sagovornik.

Kako ističe, podstanari su ostavljeni na nemilost i država ne čini ništa da ih zaštiti.

“Sve ovo se dešava usled nezainteresovanosti države da se pozabavi ovim pitanjem. Država je mogla i morala zaštititi podstanare, a pogotovo u poslednjih godinu dana. Tada su podstanari doživjeli najjači udar na svoj standard, koji ih je koštao i previše. Država je ćutala i nije uradila ama baš ništa da zaštiti podstanare, iako je naše udruženje to tražilo od nje. Nova vlada mora urgentno reagovati prema podstanarskoj populaciji. Moraju se izdvojiti sredstva iz budžeta kojima će se subvencionisati podstanarske kirije”,  kazao je Živković.

 

Izvor: Dan

 

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Priroda i društvo

Lakušić: Nemanje vodne dozvola može da zavrne slavine

zoran lakušić

Vodovodna preduzeća ne smiju distribuirati vodu za piće bez vodne dozvole jer je ona ključni pravni osnov koji potvrđuje da je odgovarajućeg kvaliteta i u skladu sa važećim standardima, kaže Zoran Lakušić, predsjednik odbora direktora Regionalnog vodovoda.

Vodnu dozvolu u Podgorici već decenijma nemaju gradska vodoizvorišta Mareza, Ćemovsko polje i Zagorič, objelodanio je Aleksandar Nišavić, direktor Vodovoda. Tri gradska izvorišta, kako je prije dva dana za “Dan” saopštio Nišavić, rade bez vodne i upotrebne dozvole, a nemaju utvrđene zone zaštite. Ove dozvole se dobijaju na dan otvaranja, a Mareza je puštena u sistem davne 1952. godine. Sadašnja uprava Vodovoda je pokrenula proceduru dobijanja dozvola kod Uprave za vodu.

“Vodna dozvola obezbjeđuje da se voda crpi i distribuira na održiv način, u skladu sa propisima o zaštiti vodnih resursa i ekološkim normama. Distribucija bez dozvole mogla bi dovesti do pravnih posljedica, uključujući kazne, obustavu poslovanja, pa čak i kaznenu odgovornost. Nedostatak vodne dozvole znači da korišćenje vodnih resursa, u ovom slučaju izvorišta, nije odobreno u skladu sa zakonskim i tehničkim normama koje regulišu upotrebu voda. To je ključni dokument kojim se osigurava da se vodni resursi koriste na odgovoran i održiv način, uz poštovanje svih ekoloških i tehničkih standarda. Kada izvorište nema ovu dozvolu, to nosi ozbiljne posljedice”, saopštio je Lakušić.

Lakušić se osvrnuo i na opasnosti nedostatka sanitarnih zona zaštite izvorišta vode.

“Nedostatak tih zona otvara vrata mnogobrojnim zdravstvenim, ekološkim i ekonomskim rizicima, koji dugoročno mogu ugroziti stanovništvo i prirodne resurse. Bez adekvatne zaštite izvorišta, opasnost od zagađenja vode postaje sve veća, a posledice mogu biti pogubne. Prije svega, fekalno zagađenje postaje neizbježno kada se septičke jame, kanalizacioni sistemi i stoka nalaze u neposrednoj blizini izvora. Bez sanitarnih zona, fekalije lako dospijevaju u izvorišta, noseći sa sobom opasne bakterije i viruse”,  naveo je Lakušić.

Zoran Lakušić dodaje da usvajanje i primjena sanitarnih zona postaje hitan prioritet kako bi se spriječile neizbježne posljedice koje mogu nastupiti ukoliko se ne preduzmu odgovarajuće mjere zaštite.

“Sanitarne zone nisu samo regulativna formalnost, već vitalni mehanizam za zaštitu javnog zdravlja i očuvanje najvažnijeg resursa – vode”,  rekao je Lakušić.

 

Izvor: Dan

Continue Reading

Priroda i društvo

Popis 2023: Srpski jezik najzastupljeniji u Crnoj Gori, ispred crnogorskog

screenshot/mediabiro

Prema najnovijim podacima Monstata iz popisa stanovništva 2023. godine, srpski jezik se ističe kao dominantan u Crnoj Gori. Srpski je maternji jezik za 43,18% građana, odnosno za 269.307 stanovnika, dok njime kao svakodnevnim jezikom govori čak 43,52%, što predstavlja 271.422 osobe. Crnogorski je maternji jezik za 34,52% ili 215.299 stanovnika, dok ga svakodnevno koristi 36,23% građana, što čini ukupno 225.956 osoba.

U Crnoj Gori živi 32,93% Srba, odnosno 205.370 osoba, dok Crnogoraca ima 41,12%, odnosno 256.436. Kada je reč o verskoj pripadnosti, pravoslavna vera dominira, s ukupno 443.394 vernika.

Na području Zete, koja broji 16.071 stanovnika, prosečna starost iznosi 39,6 godina, što ukazuje na relativno zrelu populaciju. U opštini Zeta, prema nacionalnoj i etničkoj pripadnosti, 8.005 građana se izjašnjava kao Crnogorci, dok se 6.946 izjašnjava kao Srbi. Prema maternjem jeziku, 10.252 stanovnika smatra da im je maternji jezik srpski, dok 4.722 smatra da im je maternji jezik crnogorski. Stanovnici pravoslavne vjere najzastupljeniji su u Zeti, njih 15.406, što čini 95,86% ukupne populacije.

Continue Reading

Priroda i društvo

Raspisan konkurs za upis na doktorske studije na Univerzitetu Crne Gore

doktorske studije

Centar za doktorske studije Univerziteta Crne Gore danas je raspisao konkurs za upis na doktorske studije u studijskoj 2024/25. godini.

Prijava sa odgovarajućim dokazima se podnosi organizacionim jedinicama Univerziteta Crne Gore 15. i 16. oktobra 2024. godine, do 14 sati. Za studijski program Održivi razvoj prijave se podnose u prostorijama Rektorata Univerziteta Crne Gore. Na ovaj studijski program mogu konkurisati kandidati čiji su prethodni nivoi studija iz oblasti prirodnih i tehničkih nauka.

Slobodna mjesta Univerziteta Crne Gore na doktorskim studijama su na sljedećim studijskim programima: Biotehnika (5), Elektrotehnika (15), Ekonomija (5), Fizička kultura (10), Turizam (3), Jezik i književnost (10, Filološki fakultet), Političke nauke (3), Medicina (10), Stomatologija (5), Farmacija (5), Filozofija (2), Geografija (2), Istorija (1), Sociologija (1), Pedagogija (2), Građansko-pravni smjer (2), Krivično-pravni smjer (2), Građevinarstvo (10), Mašinstvo (5), Metalurgija i materijali (2), Hemijska tehnologija (2), Pomorske nauke (3), Menadžment u pomorstvu i logistika (3), Biologija (1), Matematika (2) i Održivi razvoj (15).

Pravo prijave na konkurs za upis na doktorske studije imaju kandidati koji su stekli diplomu akademskog naziva magistra/mastera iz odgovarajuće oblasti nauka/umjetnosti, odnosno akademsku diplomu regulisanih profesija, nakon stečenih najmanje 300 ECTS kredita.

Doktorske studije traju tri studijske godine (šest semestara), odnosno obim studijskog programa ovih studija iznosi 180 ECTS kredita. Kandidat za upis dužan je podnijeti prijavu i dokaze o ispunjavanju uslova.

Postupak rangiranja realizuje Komisija za doktorske studije na organizacionoj jedinici Univerziteta.

Upis kandidata obaviće se do 21. oktobra 2024. godine. Početak nastave je 4. novembar 2024. godine.

Više informacija o uslovima upisa i procedurama možete pronaći ovdje.

Konkurs je objavljen u dnevnim novinama koje izlaze u Crnoj Gori, kao i na zvaničnoj internet stranici Univerziteta Crne Gore.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto