Priroda i društvo
Zakup tvrđave Besac zbog nesposobnosti države
Tvrđavu Besac kroz istoriju osvjale je vojske, danas svojom ljepotom ona osvaja turiste.
Jedan od primjera upravljanja državnom imovinom je i tvrđava Besac u Virpazaru. U revitalizaciju tog objekta Ministarstvo kulture i Evropska unija uložili su gotovo milion eura, nakon čega je tvrđava data u zakup privatniku za svega hiljadu eura godišnje. To, međutim, problematizuju u Evropskoj uniji, ali i NVO sektoru.
Tvrđavu Besac kroz istoriju osvjale je vojske, danas svojom ljepotom ona osvaja turiste. Lijepom ova priča ne traži manu ali problematizuje odnos države prema nespornom dobru .U novom ruhu, ali i u rukama novog vlasnika, trđava Besac piše nove stranice istorije, a je li zapis morao baš tako da izgleda.
Crna Gora se nakon neuspjelog pokušaja da gazduje tvrđavom Besac odlučila da je da u zakup. Tako je na tri decenije ključeve Besca dobio privatnik za 30.000 eura. Matematički prevedeno, godišnja kirija iznosi hiljadu, a mjesečna 80 eura.
“Mi imamo fiksnu kiriju i varijabilnu koju moramo da platimo. Hiljadu eura, ali varijabilna 15 posto od dobiti”, ističe Đorđe Leković, zakupac tvrđave Besac.
“Najmanje što je trebalo je da oderede procenat varijabilne naknade u odnosu na prihod koji će koncesionar da ostvari, dakle čitav niz nevjerovatnih stvari u odnosu na ovaj posao. Interes države nije zaštićen, nego je ta lokacija poklonjena”, ocijenila je Ines Mrdović iz Akcije za socijalnu pravdu.
Da nije u pitanju poklon već investicija, tvrde zakupci tvrđave. Za ključeve Besca država je tražila i ulaganje od 550 hiljada eura, kaže Leković. Tako je novi gazda za samo pet mjeseci uspio ono što država nije za pet godina.
“2019. godine Besac je vodila država , te godine broj posjetilaca oko 3.000,za prvu godinu našeg poslovanja preko 50.000 posjetilaca”, kazao je Besac.
Da je država nesposobna da upravlja ovim kulturnim dobrom, pokazala je odmah nakon uloženih 900 hiljada svojih i evropskih para u revitalizaciju tvrđave. To potvrđuju i fotografije tvrđave iz 2020.
“Mi kad smo stigli ovdje, osim zidina nista nismo zatekli, samo muzejska postavka, koja je skromna”, navodi Leković.
Da je država skromna dokazuje i potez tadašnje Vlade da interes zakupca stavi ispred svog, smatra Ines Mrdović.
“Umjesto da prihodujete milione eura, vi se odričete tih iznosa”, poručuje Mrdović.
Svog uloga se ne odriču iz Evropske unije, koja pomno prati šta se radi s njihovim parama. Zato i upozerenje da je Besac revitalizovan za potrebe stanovništva i da se Crna Gora obavezala ugovorom.
“Delegacija EU je tokom dužeg perioda ulagala kontinuirane napore da pred svim relevantnim akterima pokrene pitanje potencijalno problematične koncesije. Nastavićemo da pratimo status ovog važnog kulturnog dobra i očekujemo od Vlade da osigura prikladno korišćenje tvrđave, u skladu s glavnim ciljevima definisanim u finansijskom sporazumu koji je zaključen s Evropskom komisijom”, navodi se u saopštenju Delegacije EU.
Iz Ministarstva kulture javljaju da je njihova misija poštovanje zakonske regulative, i da je postupak izdavanja tvrđave pratila transparentna i pozitivna procedura potpisivanja ugovora. Besac nosi ime od albanske riječi besa ili data riječ. I baš tada je zakupac, kako kaže, dao riječ da će poštovazi sve klauzule ugovora.
“Imali smo prvi salon crmničkog vina, tako da su svi posjetioci mogli da probaju crmnička vina. Naša vinska karta, crmnicka vina i crnogorska, želimo da uključimo lokalnu zajednicu”, kaže Đorđe Leković.
A da je interes lokalne zajednice minimalan kao i visina zakupa, smatra Mrdovićeva. Vjeruje da se država nije zaštitila ugovorom, čime je sama sebi kaže vezala ruke.
I dok su sve oči uprte u nekadašnje virpazarsko utvrđenje, koje je ljepše nego ikad, ono što se da zaključiti je da je država dala besu za Besac na 30 godina. A dala je i ugovor koji se ne može poništiti.
Izvor: RTCG
Može vam se dopasti
Priroda i društvo
Stanovnici Vranjine da ne koriste vodu za piće ni nakon prokuvavanja
Iz preduzeća Vodovod su apelovali na stanovnike Vranjine da ni nakon prokuvavanja, ne koriste vodu za piće.
“Posljednje analize su pokazale značajno povećanje mutnoće i odsustvo rezidualnog hlora u vodi za potrošače koji se snabdijevaju sa crpne stanice “Vranjina”. Obavještava se stanovništvo da vodu ne koriste ni nakon prokuvavanja već da koriste bezbjedne alternative, tj. vodu iz kontrolisanih izvora vodosnabdijevanja (flaširanu vodu, na odgovarajući način dopremljenu zdravstveno sanitarno ispravnu vodu iz drugog vodo sistema, izvorišta i slično)”, saopšteno je iz Vodovoda.
Priroda i društvo
Lakušić: Devastacija korita Morače usljed eksploatacije šljunka i pijeska ozbiljan problem
Tokom posjete, učesnici foruma – zaštitnici rijeka i aktivisti iz oblasti ekologije, energetike, turizma, te stručnjaci iz drugih sektora – dobili su detaljne informacije o izazovima s kojima se suočava Regionalni vodovod u očuvanju druge zone sanitarne zaštite izvorišta Bolje sestre.
Domaćin ove posjete bio je predsjednik Odbora direktora Regionalnog vodovoda, Zoran Lakušić. U posjeti su učestvovali i nevladini aktivisti Vuk Vujisić i Vuk Iković, koji su dali svoj doprinos razgovoru o strategijama za buduće očuvanje rijeke Morače.
“Zoran Lakušić, predsjednik Odbora direktora Regionalnog vodovoda, izrazio je zadovoljstvo posjetom predstavnika Balkan River Samita, ističući važnost zajedničkih napora u borbi za očuvanje rijeka. On je naglasio da devastacija korita rijeke Morače, usljed neodgovorne eksploatacije šljunka i pijeska, predstavlja ozbiljan problem ne samo za ekosistem, već i za vodosnabdijevanje crnogorskog primorja, koje zavisi od Morače i izvorišta Boljesestre”, navode u saopštenju.
Jedan od ključnih ciljeva sastanka bio je razmatranje dugoročnih strategija koje bi mogle pomoći u zaštiti ovog važnog ekosistema. Učesnici su diskutovali o različitim mogućnostima održivog razvoja i načinima na koje bi se mogao unaprijediti balans između očuvanja prirodnih resursa i odgovornog korišćenja rijeka u svrhu vodosnabdijevanja i energetike.
Više od deset godina, kampanja “Sačuvajmo plavo srce Evrope” radi na zaštiti rijeka slobodnog toka širom Balkanskog poluostrva, od Slovenije do Grčke.
Predstavnici ovog pokreta, zajedno s brojnim aktivistima sa Balkana, postigli su značajne uspjehe u očuvanju rijeka. Iako je do sada mnogo urađeno, borba za očuvanje rijeka daleko je od završene, jer se stalno pojavljuju novi izazovi koji prijete njihovom opstanku.
Ova posjeta je važan korak u povezivanju regionalnih napora za očuvanje rijeka, kako bi se obezbijedilo da rijeka Morača i drugi vodotoci ostanu zaštićeni za buduće generacije.
Priroda i društvo
MUP: Nestabilne vremenske prilike i obilne padavine
Područje Crne Gore danas i sjutra biće pod uticajem ciklonske aktivnosti, sa centrom u oblasti Đenovskog zaliva, upozorili su iz Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) Crne Gore. Ovaj meteorološki sistem donijeće seriju frontalnih talasa iznad Balkana, što će, kako su naveli, prouzrokovati izrazito nestabilne vremenske prilike i obilne padavine na teritoriji naše zemlje.
Očekuje se pretežno oblačno vrijeme, uz povremeno umjerenu do jaku kišu, pljuskove i grmljavinu.
“Intenzivne padavine su naročito moguće u noći između četvrtka i petka, kao i u petak tokom prvog dijela dana. Lokalno može pasti između 150 i 200 litara kiše po metru kvadratnom. Od sredine dana u petak, u jugozapadnim djelovima zemlje, padavine će početi da slabe, a do poslijepodnevnih sati očekuje se prestanak padavina u većem dijelu Crne Gore. Vjetar će biti južnih smjerova, umjeren do jak, dok su u noći između četvrtka i petka, kao i u petak tokom prijepodneva, mogući udari olujne jačine. Duž obale, more će biti talasasto do veoma talasasto, s postepenim smirivanjem talasa krajem petka”, navodi se u saopštenju MUP-a.
Zbog obilnih padavina, moguće su, navode, lokalne poplave posebno u urbanim sredinama, bujičnim tokovima i duž saobraćajnica koje prolaze kroz planinske predjele.
“Direktorat za zaštitu i spašavanje MUP-a apeluje na građane da prate zvanična saopštenja i preduzmu mjere zaštite kako bi umanjili potencijalne posljedice ovih vremenskih nepogoda”, poručili su iz MUP-a.
Dali su sljedeće preporuke građanima:
“Pratite zvanična saopštenja – redovno pratite informacije i upozorenja nadležnih institucija putem medija. Pripremite se za nepogode – osigurajte vašu imovinu, posebno ako živite u područjima koja su podložna poplavama ili jakim vjetrovima. Izbjegavajte putovanja-ukoliko nije neophodno, izbjegavajte putovanja, naročito u planinskim predjelima i područjima koja su sklona odronima. Budite spremni na prekide u snabdijevanju-pripremite najvažnije u slučaju prekida u snabdijevanju vodom, strujom ili komunikacijama”, saopštili su iz MUP-a.
Ističu da Direktorat za zaštitu i spašavanje MUP-a ostaje u stalnom kontaktu sa svim relevantnim službama kako bi se adekvatno odgovorilo na sve eventualne posljedice vremenskih nepogoda.
“Apelujemo na sve građane da preduzmu odgovarajuće mjere kako bi zaštitili sebe i svoju imovinu. Direktorat za zaštitu i spašavanje MUP-a poslao je navedeno upozorenje svim učesnicima u sistemu zaštite i spašavanja i ukazao na potrebu podizanja operativne spremnosti”, zaključili su u saopštenju.
Istaknuto
U nedjelju se održava 50. Međunarodno veče kulture – Kulturom do prijateljstva
U organizaciji Opštine Zeta i Udruženja umjetnika Vizija iz Golubovaca, 06.10. 2024. u 18 č. održaće se 50. Međunarodno veče...
Košarkaši Juniora osvajači prvog memorijalnog turnira ,,Dušan Đuretić”
Autor: Tamara Raičević
Opština Zeta raspisala konkurs za dodjelu stipendija za školsku/studijsku 2024/2025. godinu
Opština Zeta raspisala je konkurs za dodjelu stipendija studentima i talentovanim učenicima za školsku/studijsku 2024/2025. godinu. Biće dodijeljeno ukupno 10...
Kreće rekonstrukcija lokalnog puta Vukovci- Grbavci
Opština Zeta najavila je početak radova na rekonstrukciji lokalnog puta Vukovci-Grbavci, kojim će se značajno unaprijediti infrastruktura ovog djela opštine....
Roditelji đaka iz Zete nezadovoljni linijskim prevozom do Podgorice
Roditelji učenika koji pohađaju srednje škole u Podgorici nezadovoljni su brojem polazaka školskih i redovnih autobusa iz naselja Mataguži. Oni...
Najnovije
- Stanovnici Vranjine da ne koriste vodu za piće ni nakon prokuvavanja
- Spajić: Umjesto eminentnih stručnjaka, dobili tužibabe Milatovića i Đukanovića
- Zaigraj FUDBAL NA PLAŽI i preuzmi SPEKTAKULARAN DOBITAK!
- Herojski remi u Tivtu: Mia Ulićević donijela bod ekipi Zete
- Đukanović: I da sam pjevao “jači smo od Srbije”, je li to mržnja?
Istaknuto
-
Događaji3 дана ranije
Knežević: Karleušin koncert u Zeti besplatan, biće zetskih priganica i kolača
-
Zeta3 дана ranije
Raspisani tenderi za adaptaciju terena u Šušunji i rekonstrukciju Doma u Matagužima
-
Sport24 сата ranije
Herojski remi u Tivtu: Mia Ulićević donijela bod ekipi Zete
-
Zeta2 дана ranije
Program KIC-a “Zeta” za oktobar
-
Sport1 дан ranije
SC Derbi siguran protiv Vukova Zete
-
Događaji1 дан ranije
U nedjelju se održava 50. Međunarodno veče kulture – Kulturom do prijateljstva
-
Politika1 дан ranije
Đukanović: I da sam pjevao “jači smo od Srbije”, je li to mržnja?
-
Politika2 дана ranije
Politička marginalizacija predsjednika Milatovića: Neuspjeh u Podgorici i pad uticaja