fbpx
Connect with us

Priroda i društvo

Unija stočara: Profesionalci da preuzmu resor poljoprivrede

milko živković unija stočara
Izvor: Dan

Cijene brojnih namirnica na jesen mogle bi biti znatno skuplje nego što su sada, a tome će doprinijeti geopolitička dešavanja, kao i nevrijeme koje je u velikoj mjeri naškodilo poljoprivredi u regionu, što će se posredno odraziti i na nas, uprkos tome što vremenske nepogode nisu ostavile značajnijeg traga u Crnoj Gori.

Predsjednik Unije stočara sjevera Milko Živković u razgovoru za “Dan” ističe da vlada velika neizvjesnost i da bi upravo zbog toga u narednom periodu, u svjetlu formiranja vlade, sektor poljoprivrede trebalo da vode ljudi od struke, odnosno profesionalci, a ne političari.

“Smatram da bi vođenje ovog jako bitnog resora trebalo povjeriti profesionalcima, to bi trebalo svhatiti kao apel poljoprivrednika. Učinak političara vidjeli smo u poslednjih 30 godina, što je rezultiralo totalnim padom crnogorske poljoprivrede. Zato je pravo vrijeme da napravimo “eksperiment” i da profesionalci preuzmu vođenje tog resora”,  kazao je Živković.

On je istakao da je i dalje neizvjesno kakve će biti cijene proizvoda jer će geopolitička dešavanja i posledice nevremena koje je u prethodnom periodu haralo u regionu zasigurno ostaviti posledice.

“Ne daj Bože da je to nevrijeme zahvatilo Crnu Goru, jer bi takve posledice za nas bile katastrofalne. Nevrijeme je napravilo ogromnu štetu, ali ćemo indirektne posledice osjetiti u predstojećem periodu, a najprije će ih osjetiti crnogorski poljoprivrednici. Svaki rast na berzi u Novom Sadu osjeti se brzo u Crnoj Gori. Svakako, veći uticaj, bar zasad, kako se čini, imaće geopolitičke igre oko cijene žitarica, što će, sve je izvjesnije, dovesti do povećanja cijena stočne hrane. Da li je situacija koja slijedi nestabilna, neizvjesna ili zabrinjavajuća manje je važno, ali činjenica je da ne možemo očekivati mirne vode i stabilnu situaciju u narednom periodu”, kazao je Živković.

Agencija Ujedinjenih nacija za kvalitet hrane (FAO) nedavno je saopštila da je indeks cijena hrane u julu povećan u odnosu na jun za 1,3 odsto, a jun je bio mjesec sa najnižim indeksom cijena od aprila 2021. godine. Ipak, indeks je i dalje 11,8 odsto niži nego u julu prošle godine.

Cijene žitarica u julu su pale za 0,5 odsto u odnosu na jun i bile su 14,5 odsto manje nego u julu prošle godine.

I cijene kukuruza nastavile su da padaju usled žetve u Argentini i Brazilu i očekivanja bolje od očekivane žetve u SAD.

Svjetske cene pšenice su porasle za 1,6 odsto, što je prvo mjesečno poskupljenje u poslednjih devet mjeseci. Kako se navodi u saopštenju FAO, glavni razlog je neizvjesnost zbog prekida Crnomorske inicijative za izvoz žitarica.

Biljna ulja su poskupjela 12,1 odsto u odnosu na jun, što je prvi rast nakon sedam mjeseci pojeftinjenja.

 

Izvor: Dan

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Priroda i društvo

Lakušić: Nemanje vodne dozvola može da zavrne slavine

zoran lakušić

Vodovodna preduzeća ne smiju distribuirati vodu za piće bez vodne dozvole jer je ona ključni pravni osnov koji potvrđuje da je odgovarajućeg kvaliteta i u skladu sa važećim standardima, kaže Zoran Lakušić, predsjednik odbora direktora Regionalnog vodovoda.

Vodnu dozvolu u Podgorici već decenijma nemaju gradska vodoizvorišta Mareza, Ćemovsko polje i Zagorič, objelodanio je Aleksandar Nišavić, direktor Vodovoda. Tri gradska izvorišta, kako je prije dva dana za “Dan” saopštio Nišavić, rade bez vodne i upotrebne dozvole, a nemaju utvrđene zone zaštite. Ove dozvole se dobijaju na dan otvaranja, a Mareza je puštena u sistem davne 1952. godine. Sadašnja uprava Vodovoda je pokrenula proceduru dobijanja dozvola kod Uprave za vodu.

“Vodna dozvola obezbjeđuje da se voda crpi i distribuira na održiv način, u skladu sa propisima o zaštiti vodnih resursa i ekološkim normama. Distribucija bez dozvole mogla bi dovesti do pravnih posljedica, uključujući kazne, obustavu poslovanja, pa čak i kaznenu odgovornost. Nedostatak vodne dozvole znači da korišćenje vodnih resursa, u ovom slučaju izvorišta, nije odobreno u skladu sa zakonskim i tehničkim normama koje regulišu upotrebu voda. To je ključni dokument kojim se osigurava da se vodni resursi koriste na odgovoran i održiv način, uz poštovanje svih ekoloških i tehničkih standarda. Kada izvorište nema ovu dozvolu, to nosi ozbiljne posljedice”, saopštio je Lakušić.

Lakušić se osvrnuo i na opasnosti nedostatka sanitarnih zona zaštite izvorišta vode.

“Nedostatak tih zona otvara vrata mnogobrojnim zdravstvenim, ekološkim i ekonomskim rizicima, koji dugoročno mogu ugroziti stanovništvo i prirodne resurse. Bez adekvatne zaštite izvorišta, opasnost od zagađenja vode postaje sve veća, a posledice mogu biti pogubne. Prije svega, fekalno zagađenje postaje neizbježno kada se septičke jame, kanalizacioni sistemi i stoka nalaze u neposrednoj blizini izvora. Bez sanitarnih zona, fekalije lako dospijevaju u izvorišta, noseći sa sobom opasne bakterije i viruse”,  naveo je Lakušić.

Zoran Lakušić dodaje da usvajanje i primjena sanitarnih zona postaje hitan prioritet kako bi se spriječile neizbježne posljedice koje mogu nastupiti ukoliko se ne preduzmu odgovarajuće mjere zaštite.

“Sanitarne zone nisu samo regulativna formalnost, već vitalni mehanizam za zaštitu javnog zdravlja i očuvanje najvažnijeg resursa – vode”,  rekao je Lakušić.

 

Izvor: Dan

Continue Reading

Priroda i društvo

Popis 2023: Srpski jezik najzastupljeniji u Crnoj Gori, ispred crnogorskog

screenshot/mediabiro

Prema najnovijim podacima Monstata iz popisa stanovništva 2023. godine, srpski jezik se ističe kao dominantan u Crnoj Gori. Srpski je maternji jezik za 43,18% građana, odnosno za 269.307 stanovnika, dok njime kao svakodnevnim jezikom govori čak 43,52%, što predstavlja 271.422 osobe. Crnogorski je maternji jezik za 34,52% ili 215.299 stanovnika, dok ga svakodnevno koristi 36,23% građana, što čini ukupno 225.956 osoba.

U Crnoj Gori živi 32,93% Srba, odnosno 205.370 osoba, dok Crnogoraca ima 41,12%, odnosno 256.436. Kada je reč o verskoj pripadnosti, pravoslavna vera dominira, s ukupno 443.394 vernika.

Na području Zete, koja broji 16.071 stanovnika, prosečna starost iznosi 39,6 godina, što ukazuje na relativno zrelu populaciju. U opštini Zeta, prema nacionalnoj i etničkoj pripadnosti, 8.005 građana se izjašnjava kao Crnogorci, dok se 6.946 izjašnjava kao Srbi. Prema maternjem jeziku, 10.252 stanovnika smatra da im je maternji jezik srpski, dok 4.722 smatra da im je maternji jezik crnogorski. Stanovnici pravoslavne vjere najzastupljeniji su u Zeti, njih 15.406, što čini 95,86% ukupne populacije.

Continue Reading

Priroda i društvo

Raspisan konkurs za upis na doktorske studije na Univerzitetu Crne Gore

doktorske studije

Centar za doktorske studije Univerziteta Crne Gore danas je raspisao konkurs za upis na doktorske studije u studijskoj 2024/25. godini.

Prijava sa odgovarajućim dokazima se podnosi organizacionim jedinicama Univerziteta Crne Gore 15. i 16. oktobra 2024. godine, do 14 sati. Za studijski program Održivi razvoj prijave se podnose u prostorijama Rektorata Univerziteta Crne Gore. Na ovaj studijski program mogu konkurisati kandidati čiji su prethodni nivoi studija iz oblasti prirodnih i tehničkih nauka.

Slobodna mjesta Univerziteta Crne Gore na doktorskim studijama su na sljedećim studijskim programima: Biotehnika (5), Elektrotehnika (15), Ekonomija (5), Fizička kultura (10), Turizam (3), Jezik i književnost (10, Filološki fakultet), Političke nauke (3), Medicina (10), Stomatologija (5), Farmacija (5), Filozofija (2), Geografija (2), Istorija (1), Sociologija (1), Pedagogija (2), Građansko-pravni smjer (2), Krivično-pravni smjer (2), Građevinarstvo (10), Mašinstvo (5), Metalurgija i materijali (2), Hemijska tehnologija (2), Pomorske nauke (3), Menadžment u pomorstvu i logistika (3), Biologija (1), Matematika (2) i Održivi razvoj (15).

Pravo prijave na konkurs za upis na doktorske studije imaju kandidati koji su stekli diplomu akademskog naziva magistra/mastera iz odgovarajuće oblasti nauka/umjetnosti, odnosno akademsku diplomu regulisanih profesija, nakon stečenih najmanje 300 ECTS kredita.

Doktorske studije traju tri studijske godine (šest semestara), odnosno obim studijskog programa ovih studija iznosi 180 ECTS kredita. Kandidat za upis dužan je podnijeti prijavu i dokaze o ispunjavanju uslova.

Postupak rangiranja realizuje Komisija za doktorske studije na organizacionoj jedinici Univerziteta.

Upis kandidata obaviće se do 21. oktobra 2024. godine. Početak nastave je 4. novembar 2024. godine.

Više informacija o uslovima upisa i procedurama možete pronaći ovdje.

Konkurs je objavljen u dnevnim novinama koje izlaze u Crnoj Gori, kao i na zvaničnoj internet stranici Univerziteta Crne Gore.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto