Connect with us

Politika

Udruženje Crnogoraca Kule: Knežević ne posustaje sa demonstracijom inferiornosti i snishodljivosti

Politički klovn Milan Knežević, obavljajući ovih dana zadatak za svojeg mentora po vojvođanskim opštinama, ne posustaje sa demonstracijom inferiornosti i snishodljivosti, poručili su iz Udruženja Crnogoraca opštine Kula.

“Stepen njegovog samoponiženja prilikom političkog agitovanja u korist Aleksandra Vučića poprima groteskne oblike. Ne poštujući elementarno građane Republike Srbije i njihovo demokratsko pravo da biraju svoje predstavnike, uz podršku režimskih medija, prosipa pamet i uporno nudi, smatrajući iz njemu poznatih razloga da mu to pripada, interpretaciju crnogorstva, srpstva, izdaje, bratstva i čega sve ne”, navodi se u saopštenju.

Usuđuje se, dodaju, da daje uputstva kako se voli Srbija.

“Zemlja u kojoj smo kao Crnogorci rođeni, kojoj smo odani, u kojoj živimo i vidimo ličnu i porodičnu perspektivu. Ne staje na tome već nastavlja s poluistinama i nižerazrednim manipulatorskim metodama, podmećući opasno tobožnju mržnju Crnogoraca prema Srbiji i srpskom narodu”, poručuje Udruženje.

Kolonizovanim Crnogorcima u Vojvodini, nikada nije, navode, bio potreban politički mentor iz Crne Gore da zauzmu svoj stav u odnosu na unutrašnje stvari Srbije i da donesu političke odluke.

“Takve ocjene vjerovatno više govore o samom Kneževiću, koji ne može zamisliti situaciju da Crnogorci u Vojvodini imaju svoje individualne stavove i da ih ne može gurati u zamišljene kvazinacionalne torove. Iz ovakvih nastupa jasno vidimo i odnos Kneževića prema političkim slobodama građana, za koje vidi samo kolektivističke obrasce u koje ih velikodržavnom, nacionalističkom i hegemonističkom retorikom treba pošto poto sabiti”, stoji u saopštenju.

Ovakve istupe i retoriku prepoznajemo i kao podršku snagama u Republici Srbiji koje nacionalnim Crnogorcima nastoje da otmu Nacionalni savjet, kako bi dobili još jednu polugu za asimilaciju i uskraćivanje prava crnogorskoj nacionalnoj manjini u zemlji koju volimo i kojoj smo kao njeni slobodni građani odani, ističe se u saopštenju koje ovako zaključuju:

Pitali Sulu Radovog iz Komana, ko je loš čovjek?

SULA: Onaj koji pored svog ognjišta ide na tuđe!

A ko je gori od njega?

SULA: Onaj koji pored svog ognjišta ide na tuđe da se grije!

A ko je najgori pitaju Sulu?

ONAJ ŠTO SA TUĐEG OGNJIŠTA NA SVOJE LAJE!!

 

Izvor:Antena M

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Politika

Šaranović: U biračkom spisku preminuli, pogrešne adrese, hiljade građana bez lične karte…

Tačan, pouzdan i ažuran birački spisak osnov je demokratskih i slobodnih izbora, poručeno je na okruglom stolu „Birački spisak – izborni integritet Crne Gore“ koji je u Vili Gorica organizovalo Ministarstvo unutrašnjih poslova.

Resorni ministar Danilo Šaranović, predstavljajući rezultate Radne grupe za kontrolu biračkog spiska, kao jedan od najvećih problema naveo je to što hiljade građana ličnu kartu nije zamijenilo duže od deceniju. Radna grupa, koju je Šaranović formirao u februaru prošle godine, pokazala je i neslaganje između biračkog spiska i broja punoljetnih državljana sa prebivalištem, odnosno onih koji stvarno žive u Crnoj Gori.

“Njih je više od 48 hiljada. Alarmantno visok procenat. Utrđeno je da postoji i nemali broj sugrađana koji su preminuli i nalaze se u biračkom spisku. Tako imamo državljane koji su rođeni 1914. godine. U registrima postoje hiljade lica koja decenijama nemaju ličnu kartu, već samo pasoš. Vršena je i analiza upisanih birača po adresama stanovanja i utvrđeno je da imamo neažuriran adresni registar i nekoliko stotina hiljada građana za koje država ne zna koja im je tačna adresa stanovanja. Ovo je više nego dovoljno problema koji zahtijevaju hitno rješavanje”, poručio je Šaranović.

Da su demokratski i slobodni izbori osnov svega, poručio je potpredsjednik Vlade za bezbjednost, odbranu i unutrašnju politiku Aleksa Bečić. Kao jedan od najvećih izbornih izazova u Crnoj Gori naveo je Šavnik u kojem izbori na dva biračka mjesta traju od 2022. godine.

“Imali smo 371 birača koji se doselio u Šavnik nekoliko mjeseci pred održavanje izbora. To čini četvrtinu biračkog tijela u toj opštini. Od tih birača, 236 je nedugo nakon izbornog procesa vratilo prebivališta u matične opštine. Ovaj momenat mislim da će se riješiti iz dva pravca. Jedan je vrlo važna odluka Skupštine Crne Gore da izmijeni Zakon o izboru odbornika i poslanika na osnovu kojeg će izbori biti održani 13. juna 2027. godine”,  naveo je Bečić.

Da sređivanju biračkog spiska ide u prilog činjenica što su lokalni izbori za iduću godinu zakazani u jednom danu, kaže i potpredsjednik Skupštine Nikola Camaj.

“Nadam se da će i parlamentarni izbori biti u jednom danu. To otežava mogućnost da se birači presele u drugi grad i glasaju u roku od dva- tri mjeseca na nekoliko mjesta. Izbori u jednom danu su pomoć da se ovo pitanje riješi”, naveo je Camaj, dodajući da birački spisak treba srijediti i u dijelu dijaspore koja se vratila u Crnu Goru i sada ima problema sa papirima.

Continue Reading

Politika

Knežević: DNP nikada neće glasati za smjenu Saše Mujovića sa DPS-om

milan knežević izbori 2023

Predsjednik Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević kazao je da ta partija neće glasati za smjenu Saše Mujovića sa Demokratskom partijom socijalista (DPS).

“Šaljem snažnu poruku svima onima koji ovih dana vode bezbrizornu kasmpanju protiv DNP, a vode je iz prostog razloga što smu u prethodinh nekoliko mjeseci, svojom prinicipijelnom, časnom i odgovornom politikom zabilježili rast da se trenutno nalazimo na dvocifrenoj podršci i u Podgorici i u čitavoj Crnoj Gori. To je osnovni i ključni problem zbog čega se vodi, dominantno kampanja protiv mene, jer sva istraživanja javnog mnjenja koja je radila DNP govore, sviđalo se to nekom ili ne, da sam trenutno najpopularnija ličnost u Crnoj Gori”, kazao je Knežević.

On je kazao da je DNP jedina partija koja je napustila vlast zbog principa.

“Zbog srpskog jezika, zastave, dvojnog državljanstva, himne. Ko je to još uradio u Crnoj Gori? Napustili smo vlast, iako smo znali da naš izlazak iz vlasti ni na koji način ne može ugroziti vlast na državnom nivou”, kazao je Knežević.

Kazao je da su, kada su izašli iz vlasti, jasno saopštili da otkazuju podršku Saši Mujoviću, ali da neće glasati za njegovu smjenu.

“Ja moram da upitam, jesmo li mi, da smo htjeli da pravimo bilo kakve koalicione aranžmane sa DPS-om, odmah mogli napraviti koaliciju sa DPS-om u Podgorici, koji bi izglasao i gradonačelnika i predsjednika Skupštine. Jesmo li mogli napustiti kaoliciju u svim gradovima u Crne Gore gdje se PES nalazi na vlasti i tako izazove prijevremene lokalne izvore počev od Nikšića, Pljevalja i svuda u Crnoj Gori, da nam je to bio cilj, ali naravno da nam to nije bio cilj”, kazao je Knežević.

On je poručio da DNP nikada neće glasati za smjenu Saše Mujovića zajedno sa DPS-om i satelitima DPS-a.

“To smo mu rekli i 31. januara, evo to mu sada kažemo u junu mjesecu, jer mi nemamo namjeru da smjenjujemo Sašu Mujovića, mada da ima političkog obraza, on bi sam podnio ostavku i omogućio da se izabere predsjednik iz redova bivše parlamentarne većine, jer je glavni krivac za sve ono što se  dešavalo u periodu od novembra do kraja januara”, kazao je.

Continue Reading

Politika

Rusi odlaze iz Crne Gore, Turci dolaze

Novi Zakon o strancima, ranije sankcije uvedene prema državljanima Rusije i najava viznog režima prema toj zemlji uticali su na sve veći odliv Rusa iz Crne Gore, ali i generalno na promjenu strukture stranaca u našoj državi.

Ono što je evidentno, kako prema procjenama, tako i po podacima zvaničnih organa, sve više Rusa napušta našu zemlju, dok se, s druge strane, bilježi priliv državljana Turske.

Procjene do kojih je došao “Dan” pokazuju da je Crnu Goru poslednjih godina napustilo preko 14.000 ruskih državljana. Kao glavni razlozi za odlazak navode se problemi sa poslovanjem, restriktivne mjere i visoki troškovi života, a većina Rusa preselila se u Srbiju i Španiju.

Ruski državljani iz Crne Gore najčešće idu u Srbiju, koja nudi fleksibilnije uslove za poslovanje, posebno IT (aj-ti) sektora, i Španiju, zbog povoljnijih administrativnih i ekonomskih uslova.

Prije ovog talasa iseljavanja, u Crnoj Gori je bilo registrovano nešto više od 20.000 državljana Rusije koji su u našoj zemlji boravili po osnovu nekretnina, vize za spajanje porodice ili privremenog boravka.

Podaci Ministarstva unutrašnjih poslova (MUP) s kraja prošle godine pokazivali su da u Crnoj Gori živi oko 100.000 stranaca (oko 15 odsto ukupnog stanovništva) sa regulisanim boravkom (preciznije, oko 99.600 do 100.800, u zavisnosti od tačnog datuma presjeka iz najnovijih izvještaja). ​Kada je riječ o strukturi i trendu kretanja, primjetne su značajne promjene, posebno kod državljana Ruske Federacije, mada se bilježio i odliv drugih stranaca zbog novog restriktivnog zakona. ​

Došlo je i do velike promjene u strukturi – dok broj jednih (Rusa) opada, broj drugih (naročito državljana Turske) u konstantnom je porastu.

​Ipak, državljani Rusije su i dalje među tri najbrojnije grupe stranaca u našoj zemlji. Prema poslednjoj zvaničnoj statistici s kraja prošle godine, top tri nacionalnosti sa regulisanim boravkom izgledaju ovako: ​Srbija – 24.538, ​Rusija – 21.153 i ​Turska – 13.396 (bilježe najveći skok, sa oko 9.400, koliko ih je bilo krajem 2023. godine). Međutim, ovi podaci su sada sigurno drugačiji zbog značajnog odliva stranaca, posebno Rusa.

​Monstat često napominje da se podaci MUP-a vode kao administrativni registar izdatih dozvola, što se razlikuje od metodologije klasičnog popisa stanovništva i “uobičajenog mjesta boravka”, jer dio stranaca zadržava aktivne dozvole iako fizički ne provode cijelu godinu u zemlji.

 

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto