Connect with us

Zanimljivosti

Trikovi i savjeti kako da prevaziđete sezonsku depresiju

Dolazak hladnih i tmurnih jesenjih dana nerijetko može da se odrazi na naše raspoloženje.

Dolazak hladnih i tmurnih jesenjih dana nerijetko može da se odrazi na naše raspoloženje. I dok kod nekih ljudi to traje prilično kratko ili se javlja u naletima, kod nekih drugih to može da bude ozbiljan mentalni izazov. Stoga vam danas otkrivamo kako da prepoznate sezonsku depresiju, te na koji način možete da je spriječite.

Ukoliko niste sigurni da li patite od sezonske depresije, evo njenih glavnih simptoma:

– Tužni ste ili razmišljate negativno sve vrijeme
– Izgubili ste interesovanje za hobije i aktivnosti u kojima ste nekada uživali
– Primjećujete promjene u apetitu – jedete više, uglavnom nezdravo
– Promjene u snu – spavate više nego ranije
– Imate poteškoća u donošenju odluka i koncentraciji
– Osjećate se beznadežno ili čak bezvrijedno
– Javljaju vam se suicidne misli.

Ako kod sebe ili kod voljene osobe prepoznate sezonsku depresiju, obavezno potražite stručnu pomoć, a u nastavku otkrijte šta sve još možete da uradite kako biste pomogli sebi i prevazišli ovo stanje.

Na fizičkom nivou:

Važno je da redovno vježbate i izlazite u šetnju nekoliko puta, čak i u zimskim mjesecima. Postavite sebi cilj da ćete, recimo, najmanje jednom ili dva puta nedeljno po sat vremena biti napolju. Takođe, vodite računa da jedete uglavnom zdravu i domaću kuvanu hranu. Pored toga, ne zaboravite na redovan ritam sna – kako dani postaju kraći, poželjećete da spavate popodne, ali se oduprite tome. Održavajte redovan ritam spavanja i trudite se da spavate dovoljno.

Na emocionalnom nivou:

Budite zahvalni. Kada se čini da sve ide naopako, pronađite snagu u sebi da uvidite sve lijepo što vas okružuje i da budete zahvalni na svemu što imate, a što možda uzimate zdravo za gotovo. Ukoliko ne znate kako to da učinite, probajte ovaj trik – na kraju svakog dana izdvojte po 3 razloga, mala ili velika, zbog kojih se osjećate lijepo, srećno i zadovoljno. Ukoliko želite, možete ih i zapisati. Redovnim praktikovanjem ove vježbe, sami ćete osvijestiti zahvalnost i razlozi za nju će vam sami spontano dolaziti.

Na socijalnom nivou:

Potrudite se da tokom nedelje popijete bar jednu kafu sa prijateljem ili da odete na porodični ručak, družite se sa partnerom… Ne izbjegavajte društvene događaje, čak i ako biste radije ostali sami kod kuće i prespavali cijelu zimu. Ovo je najlakši način da prevaziđete sezonsku depresiju, jer ćete se uz drage ljude osjećati sigurno, voljeno i potrebno.

Na intelektualnom nivou:

Zajedno sa mrakom, može da se ugasi i vaša mašta i volja za radom. Međutim, ono što u ovoj situaciji pomaže jeste držati se zacrtanog rasporeda. Naravno, nemojte biti suviše strogi prema sebi, već svoje radne obaveze presijecite drugim, zanimljivim aktivnostima, kao što su šetnja, čitanje, volonterski rad, neki lijep hobi… Poenta je da vam mozak bude konstantno okupiran. Ono što vam takođe može biti korisno jeste da sebi postavite izazov da ove zime pronađete što više stvari koje vas raduju u ovo doba godine.

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Magazin

Kako pripremiti kožu za sunčanje: Savjeti dermatologa za zdrav bronzani ten

dermatolog

Sa dolaskom ljeta, sunce postaje nezaobilazan dio svakodnevice, ali i potencijalna prijetnja zdravlju kože. Dermatolozi upozoravaju da nepripremljena koža lako može pretrpjeti oštećenja, poput crvenila, perutanja, pa čak i ozbiljnih dugoročnih posljedica. Zato je važno kožu pripremiti na pravilan način kako biste uživali u suncu bez brige.

1. Počnite s blagim pilingom

Piling uklanja mrtve ćelije sa površine kože i pomaže u postizanju ravnomjernog tena. Birajte blage pilinge na bazi šećera, zobi ili voćnih kiselina, i koristite ih 1–2 puta sedmično. Grubi piling može izazvati iritacije, posebno kod osjetljive kože.

2. Hidratacija iznutra i spolja

Pijte dovoljno tečnosti (najmanje 1.5–2 litra vode dnevno), a kožu njegujte hidratantnim kremama koje sadrže hijaluronsku kiselinu, glicerin ili aloe veru. Hidrirana koža bolje podnosi sunce i duže zadržava boju.

3. Postepeno izlaganje UV zracima

Ne izlažite se naglo jakom suncu. Prve dane provedite na jutarnjem ili kasnom popodnevnom suncu, u trajanju od 15–30 minuta. Izbjegavajte sunce između 11 i 16 sati.

4. Zaštita je obavezna

Koristite kreme sa zaštitnim faktorom (SPF) 30 ili više, čak i dok ste u pripremnoj fazi sunčanja. Nanosite je ravnomjerno i obnavljajte svaka 2 sata, posebno nakon plivanja ili znojenja.

5. Ishrana kao prirodna zaštita

Beta-karoten iz šargarepe, breskve, spanaća i kajsija pomaže koži da razvije postepen, zdrav ten. Vitamin C iz citrusa i paprike jača kožu protiv oštećenja. Dodajte ih svakodnevnoj ishrani.

6. Zaboravite solarijume

Solarijumi ne pripremaju kožu, već povećavaju rizik od raka kože. UV zraci u kabinama su često jači nego prirodni, a efekti oštećenja kumulativni.

Zaključak

Lijep i zdrav ten se ne postiže preko noći, već pažljivim pristupom i njegom. Pratite savjete dermatologa, zaštitite kožu i uživajte u suncu bez straha. Sunce može biti saveznik vaše ljepote, ali samo ako ga koristite pametno.

Continue Reading

Zanimljivosti

Stručnjaci tvrde da grožđe sprečava razvoj teških bolesti

Grožđe pomaže u sprečavanju kardiovaskularnih bolesti i karcinoma, navode stručnjaci. Naime, kako stručnjaci tvrde, grožđe čini čuda za zdravlje kardiovaskularnog sistema.

Neki sastojci kojima obiluje poboljšavaju regulaciju krvnog pritiska i smanjuju upale izazvane oksidativnim stresom, odnosno disbalansom slobodnih radikala i oksidantata u tijelu, poboljšavaju cirkulaciju i štite vaskularni system, prenosi b92.

Ispostavilo se da prirodni fenol po imenu resveratrol, a kojim grožđe obiluje, u velikoj sprečava nastanak problema kardiovaskularnog sistema. Pored toga, voće koje je bogato antioksidantima, kao što je to slučaj s grožđem, preventivno djeluje kod određenih vrsta kancera, pokazale su brojne studije.

Zapravo, uloga antioksidanata jeste da štite ćelijski DNK, smanjuju oksidativni stres (disbalans slobodnih radikala i oksidanata) i ublažavaju procese u tijelu koji utiču na rast i razvoj tumora.

Nasuprot uvriježenom mišljenju da su kalorične, ove slatke bobice zapravo imaju nizak glikemijski indeks. Jedna šolja grožđa ima svega 100 kalorija.

Zahvaljujući prirodnom fenolu resveratrolu pokreću se određeni procesi u organizmu koji pospješuju metabolizam, a samim tim i smanjenje tjelesne težine.

Continue Reading

Zanimljivosti

Saznajte šta je „socijalno starenje“ moglo bi da bude dobro za vaše zdravlje

Ako manji društveni krug može da smanji rizik od bolesti, potpuna izolacija donosi brojne zdravstvene probleme.

Može li manji krug prijatelja biti tajna dugog života? Istraživanja pokazuju da se mnoge vrste, uključujući ljude i životinje, povlače iz društvenih aktivnosti kako stare. Ovaj fenomen, poznat kao ‘socijalno starenje’, mogao bi imati evolutivne prednosti. Novo istraživanje Centra za istraživanje ponašanja životinja na Univerzitetu u Ekseteru pokazalo je da smanjenje društvenih kontakata može pomoći u očuvanju zdravlja, piše Njujork post.

Naučnici su proučavali grupu odraslih ženki rezus makaki majmuna da bi istražili vezu između starenja, društvenih veza i zdravstvenih rizika. Koristili su modele društvenih mreža za merenje „društvene centralnosti“ – ukupnog broja socijalnih partnera i vremena provedenog u druženju. Kombinujući ove podatke sa simulacijama zaraznih bolesti, istraživači su analizirali da li manje društvenih veza može smanjiti rizik od infekcija, posebno kod starijih i imunokompromitovanih osoba.

Rezultati su pokazali da stariji makakiji koji su imali manje društvenih kontakata ređe boluju od zaraznih bolesti, što ukazuje na ‘zaštitni efekat’ društvenog povlačenja u starosti. Erin Siracusa, koautor studije iz Centra za istraživanje ponašanja životinja, ističe: „Naše istraživanje sugeriše da smanjenje društvenog kontakta kod starijih životinja, uključujući ljude, ima snažnu prednost pri prilagođavanju, prenosi Večernji.hr.

Kod starijih osoba, imuni sistem slabi, povećavajući rizik od infekcija. Međutim, analiza je pokazala da stariji makaki ređe obolevaju od svojih mlađih. „Ova ravnoteža između koristi i troškova menja se tokom života, što može dovesti do promena u društvenom ponašanju“, objašnjava Sirakuza, „Iako su starije osobe podložnije bolestima, podaci su pokazali da su stariji makakiji pretrpeli manje infekcija od mlađih“.

Autori studije upozoravaju da iako smanjenje društvenih interakcija smanjuje rizik od infekcije, postoje infekcije koje se mogu preneti čak i tokom veoma kratkog kontakta. Slično ponašanje je primećeno i kod ljudi. Prema istraživanju iz 2022. na 2.000 Amerikanaca starosti 55 i više godina, 75% ispitanika reklo je da se njihov društveni krug smanjio sa godinama, a skoro polovina (48%) je prekinula prijateljstva sa najmanje tri osobe u poslednje dve godine.

Iako manji društveni krug može smanjiti rizik od bolesti, potpuna izolacija donosi brojne zdravstvene probleme. Svetska zdravstvena organizacija proglasila je usamljenost ozbiljnom pretnjom po zdravlje, uporedivu sa pušenjem 15 cigareta dnevno. Dugotrajna izolacija je povezana sa anksioznošću, depresijom, oslabljenim imunološkim sistemom, srčanim oboljenjima, pa čak i smanjenim volumenom mozga.

Zaključak istraživanja sugeriše da je optimalno rešenje smanjenje, ali ne i potpuno eliminisanje društvenih interakcija, kako bi se postigao balans između smanjenja rizika od bolesti i očuvanja mentalnog zdravlja.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto