Connect with us

Priroda i društvo

Policijska tortura u Crnoj Gori: Problem koji zahtijeva hitnu akciju

Policijska tortura je kršenje ljudskih prava i sloboda, a predstavlja teško krivično djelo. Uprkos zakonskim propisima, u Crnoj Gori se i dalje susrećemo sa slučajevima policijske torture, što predstavlja ozbiljan problem za vladavinu prava i sigurnost građana. Povodom Međunarodnog dana borbe protiv policijske brutalnosti bavimo se ovim problemom i istražujemo na koji način se boriti protiv policijske torture u Crnoj Gori.

Šta je policijska tortura?

Policijska tortura je namjerno nanošenje tjelesnih i psihičkih bolova od strane policijskih službenika u svrhu dobijanja priznanja ili informacija od osumnjičenog ili u svrhu kažnjavanja. Ovo predstavlja grubo kršenje ljudskih prava i sloboda, te se suprotstavlja principima vladavine prava.

Zašto je policijska tortura problem u Crnoj Gori?

Policijska tortura predstavlja ozbiljan problem u Crnoj Gori, koji je potvrđen izvještajima međunarodnih organizacija za ljudska prava, kao što su Amnesty International i Human Rights Watch. U ovim izvještajima se navodi da su policijski službenici u Crnoj Gori često nasilni prema osumnjičenima, što uključuje i primjenu torture. U većini slučajeva, osumnjičeni nisu u mogućnosti da se žale na ovakvo ponašanje, a kada se žale, ne postoji dovoljno efikasna istraga koja bi istražila njihove navode.

Kako se boriti protiv policijske torture u Crnoj Gori?

Borba protiv policijske torture u Crnoj Gori zahtijeva akciju na više nivoa. Prvo, potrebno je poboljšati zakonske propise i njihovu primjenu. Zakoni koji se tiču torture i drugih oblika zlostavljanja trebaju biti jasniji i strožiji, a policijski službenici koji su optuženi za torture trebaju biti strože kažnjeni. Takođe, potrebno je obezbijediti da se istrage i suđenja provode na nepristrasan način, a da se žrtvama torture pruži adekvatna podrška i zaštita.

Drugo, potrebno je ulagati u obuku policijskih službenika. Policijski službenici trebaju biti edukovani o ljudskim pravima i slobodama, i o načinima postupanja sa osumnjičenima.

Uprkos zakonima i regulativama, policijska tortura se i dalje događa u Crnoj Gori, što ukazuje na potrebu za strožom kontrolom i kažnjavanjem počinilaca ovih zločina. Uz to, važno je osnažiti policijske službenike i druge relevantne osobe o ljudskim pravima, pravilnom postupanju i upotrebi sile.

Ovaj problem nije specifičan samo za Crnu Goru, već se događa u mnogim zemljama širom svijeta. Međutim, to ne znači da se trebamo pomiriti sa ovim zločinima. Svaki građanin ima pravo na zaštitu i pravedan tretman od strane policije i drugih državnih organa. Potrebno je raditi na podizanju svijesti o ovoj temi i pritiskati vlasti da djeluju i rješavaju ovaj problem.

Ukratko, policijska tortura u Crnoj Gori je ozbiljan problem koji zahtijeva pažnju i akciju. Uz strožu kontrolu i kažnjavanje počinilaca, važno je osnažiti policijske službenike i druge relevantne osobe o ljudskim pravima, pravilnom postupanju i upotrebi sile. Jedino tako možemo osigurati da se ovakvi zločini više ne događaju i da građani osjete da su zaštićeni i sigurni u svom okruženju.

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Priroda i društvo

Građani od danas bez besplatne stomatološke zaštite

Photo by Luka Zeković

Djeca, studenti, trudnice i penzioneri od danas nemaju besplatnu stomatološku zdravstvenu zaštitu, poručeno je danas sa protesta stomatologa ispred Fonda za zdravstveno osiguranje.

Predsjednica Stomatološke komore Jelena Bulajić kazala je da im je Fond ponudio ugovore koji su u svemu isti kao i prethodni, čime je država pokazala najveći stepen nebrige za dentalno zdravlje građana. Zato, pojasnila je, za sada oko polovina stomatologa koji su do sada imali ugovore sa Fondom o pružanju usluga osiguranicima neće potpisati nove.

„Nebriga i neznavenost Fonda kada je riječ o pružanju stomatološke zdravstvene zaštite se najbolje oslikava kroz ugovore koji su tipski rađeni bez sagledavanja stvarnih mogućnosti, pa tako u Zeti na 17.000 stanovnika ima samo jedan stomatolog. Ugovorom je propisana pripravnost, dok zakon kaže da ona može trajati najviše do 10 dana, pa se nameće pitanje šta je sa preostalih 20 dana…“, rekla je Bulajić.

Ona je kazala i da plaćanje pripravnosti po zakonu podrazumijeva da treba plaćati vrijeme od trenutka prijema poziva do trenutka okončanja intervencije, a da u važećem cjenovniku Fonda nema cijene za pripravnost, odnosno hitna stanja.

Bulajić je istakla da su stomatolozima ponuđene mizerne nadoknade i da se od njih traži da rade besplatno, kako bi se moglo reći da država ima besplatnu stomatološku zdravstvenu zaštitu.

Continue Reading

Priroda i društvo

Spajić: Bajram da provedete u sreći, ljubavi i zdravlju

milojko spajić

Svim građanima islamske vjere želimo srećan Bajram iz specijalnog mjesta za Muslimane – velelepne džamije Šeika Zajeda u Abu Dabiju, saopštio je premijer Milojko Spajić.

Da Bajram provedete u sreći, ljubavi i zdravlju! Bajram šerif mubarek olsun! Eid Mubarak to our UAE and other Middle Eastern friends – naveo je Spajić na društvenoj mreži X.

Continue Reading

Priroda i društvo

Sjutra počinje ljetnje računanje vremena

pomeranje sata

U Crnoj Gori će ljetnje računanje vremena početi u nedjelju, 30. marta, u 2 sata iza ponoći.

Ljetnje računanje vremena podrazumijeva pomjeranje kazaljki na časovnicima jedan sat unaprijed, sa 2 na 3 časa.

Ljetnje računanje vremena „skratiće“ 30. mart za jedan sat, čime će taj dan trajati 23 sata.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto