Potpredsjednik Skupštine Crne Gore Boris Pejović kazao je gostujući u emisiji “Link” da je zahtjev da se srpski jezik uvede kao službeni u Crnoj Gori potpuno legitiman, te da izvršna vlast neće odstupiti od prioriteta koji se odnose na unapređenje životnog standarda, vladavinu prava i evropske integracije.
Pejović je istakao da je Ustav jako eksplicitan u tom segmentu, te da su potrebne dvije trećine u parlamentu, tri petine od upisanih birača u biračko spisku, a to znači da 325.000 građana mora podržati inicijativu.
On ističe da se do toga može doći jedino širim društvenim konsenzusom, da svi društveno-politički akteri podrže tu inicijativu.
“Da bi se ovo pitanje riješilo moramo imati konstruktivan pristup i može se riješiti kao posljedica šireg društvenog konsenzusa, kroz participaciju svih etničkih vjerskih zajednica i opozicionih partija, samo tako možemo doći do brojke koju je Ustav propisao”, naglasio je Pejović.
Poručuje da je u pitanju legitimna inicijativa ali da izvršna vlast neće odstupiti od prioriteta koji se odnose na unapređenje životnog standarda, vladavinu prava i evropske integracije.
Komentarišući reakcije na Izvještaj Evropske komisije o Crnoj Gori, Pejović je naglasio je da je legitimno da opozicija relativizuje uspjehe parlamentarne većine bez obzira na činjenice.
Evropske integracije, kako kaže, više nijesu floskula, evropske integracije nijesu deklarativna orjentacija, već imamo konkretne benefite.
“Vlada je usvojila određene politike koje će nam kroz plan rasta donijeti 383 miliona eura, od toga 110 miliona bespovratnih sredstava, 283 miliona jako povoljnih kredita…”, istakao je Pejović.
“Mi smo još uvijek kandidat za članstvo u EU, a zamislite kakve ćemo tek imati benefite kada postanemo dio EU. Zato je na nama velika odgovornost i zato je značajno da svi politički akteri budu fokusirani na taj cilj da Crna Gora postane članica EU do 2028. godine”, poručio je Pejović.
Komentarišući pitanje dvojnog državljanstva, Pejović je kazao da je to takođe legitimno pitanje koje je naslijeđeno.
Postoji veliki broj građana koji žive u Crnoj Gori a koji nemaju riješeno to pitanje, sa druge strane postoji bojazan da će se kroz to pitanje mogao iskonstruisati izborni inženjering. Ja odgovorno tvrdim da Pokret Evropa sad neće učestvovati u nikakvom izbornom inženjeringu, niti će bilo koje rješenje kada je u pitanju dvojno državljanstvo biti na uštrb crnogorske nezavisnosti i državnosti”, zaključio je Pejović gostujući u emisiji “Link”.
Izvor: RTCG