Connect with us

Politika

Novović: Kako kriminalni fondovi održavaju i ’’reformišu’’ DPS

Autor: Aleksandar Novović

arhiva

Zvanično priznanje o nezakonitom finansiranju Demokratske partije socijalista koje je Mijajlović istakao u pismu upućenom Vladi Santa Lucije, predstavlja školski primjer političke i sistemske korupcije; DPS drži daleko od reformisanog i dekriminalizovanog, a prateće medije i političke partnere uvodi u crvenu zonu kriminalnih plaćenika i jataka.

O reketima koje su sve velike kompanije u Crnoj Gori morale i moraju da plaćaju Đukanoviću se odavno zna i to je javna tajna male Crne Gore. Međutim, do sada nije bilo toliko otvorenog i eksplicitnog priznanja od strane ,,kontroverznih biznismena“ do jučerašnje objave vicepremijera Santa Lucije, u kojem on citira dio pisma bivšeg vlasnika Bemaxa, Aleksandra Mijalovića, koji nedvosmisleno govori da je donator sada opozicionog DPS-a i pratećih medija.

Sve bi to bilo u redu i ,,legalno“ da su taj novac i donacija, kako zakon nalaže, bilo gdje zavedeni i da donacije mogu biti transparentne, da stoje crno na bijelo i da su informacije o njima dostupne u dokumentima partije ili makar Agencije za sprečavanje korupcije.

Međutim, ASK je pregledala izvještaje DPS-a koji se odnose na prikupljena i utrošena sredstva u izbornoj kampanji i redovan rad i ,,nije mogla da nađe podatke da su donacije izvršili kompanija Bemaks i sa njom povezivana lica, kao što je Aleksandar Mijajlović’’. Znači, put tog novca je poznat samo kriminalnom miljeu i vrhu Demokratske partije socijalista.

U videu koji je objavila Mreža za afirmaciju nevladinog sektora (MANS), potpredsjednik Vlade Svete Lucije je saopštio da su dobili pismo od Mijajlovića u kome navodi da ima vlasništvo nad kompanijama u Crnoj Gori, uključujući i medije, te da je dobro poznat kao podržavalac i donator opozicione partije koja je izgubila na parlamentarnim izborima.

Ovo po sebi bi bila još jedna ,,neevidentitrana“ i prežvakana javna tajna, ali je mnogo zanimljivo da ona stvarno nije evidentirana ni u ASK-u, iako je Mijalović rekao da je ,,dobro poznat“ po donacijama DPS-u. Pošto u izvještajima ASK-a nema zavedenih njegovih donacija to znači da BEMAX iz crnih fondova finansira DPS i okolne satelite, a ono što je bitno, a vezano za svježije događaje, je zaključak da je nedavni povratak DPS-a na lokalnim izborima, na čelu sa doktorom Nerminom Abdićem, ipak podržan i ilegalnim novčanicama koje su dale krila DPS-u, pogotovo u poslednja dva sata izbornog dana kada se na Koniku mobilisao toliki broj glasača.

Javnost treba da bude svjesna da pod kišobran Mijalovićevog priznanja da donira DPS i prateće medije BEMAX-ovim parama iz crnog šteka, potencijalno staju, pored ,,reformisanih lica DPS-a“, i njihovi potencijalni postizborni koalicioni partneri (za koje ste mogli da primjetite da na potonjim izborima nisu trpjeli mnogo napada od DPS-a), kao i dio civilnog sektora poput nekih NVO organizacija koje nemaju ni prigovor savjesti o svojoj povezanosti sa BEMAXom, ali i dio građanskih aktivista, iako političkih čistunaca, kojima je u redu zažmuriti na činjenicu da njihovi poslodavci flertuju sa Bemaxovim političkim jatacima.

Iako se u javnosti i civilnom sektoru toliko grmjelo o netransparentnom finansiranju partija; iako su se vodili se procesi na sudovima, ni jednom se nije zagrebalo u mafijaško – finansijske strukture čiji je vrh ledenog brijega, a možemo reći i najbenigniji dio, bila afera Koverta.

Ruka pravde, dakle, nije stigla. Za to je, između ostalog najzaslužnija Vlada Dritana Abazovića poznata kao Vlada bez povjerenja. DPS se nije reformisao, ali poziva Milatovića i Abazovića na pregovore. Partija koja je trideset godina gradila i protežirala kriminal kao svog donatora i izvor uticaja, ne može se reformisati preko noći niti to želi. Tako da, poslednji povratak na lokalnim izborima nije ni posledica dobre strategije, niti odabir pravog kandidata u liku doktora Abdića, već i dalje živi keš koji se daje ispod ruke i ubacuje u partiju na ilegalan način. Za ovo sada postoji i priznanje koje možemo nazvati i hvalisanjem.

Takođe, za kraj je bitno naglasiti, a relevantno za današnji politički trenutak: potonji povratak DPS-a, pored neregistrovanog novca, posledica je i toga što neki nisu nastavili sa anti-mafia platformom kojom su se osvojili izbori 2020 godine, iako su se u toku kampanje hvalisali ,,ko je više i duže bio protiv DPS- a. Sada je možda jasnije i zašto.

 

Mišljenja i stavovi objavljeni u autorskim tekstovima nisu nužno i stavovi redakcije portala 

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Politika

Knežević: Nužda nas je natjerala da sarađujemo sa Spajićem

milan knežević zeta

Premijer Milojko Spajić bi sigurno bio mnogo srećniji da Demokratska narodna partija (DNP) nije dio Vlade Crne Gore, smatra lider DNP-a Milan Knežević.

“Vjerovatno bih i ja bio srećniji da ne pravim koaliciju sa njim. Ali, ono što je izvjesno – nužda je natjerala i njega i mene da budemo zajedno. Je li velika ili mala nužda, neka građani procijene”, kazao je Knežević u svom stilu gostujući na Adria TV.

Ipak, kako navodi, ne namjerava da napusti Vladu Crne Gore jer će nakon toga, tvrdi, odmah ući predstavnici DPS-a.

“Oni samo čekaju priliku. Danijelu Živkoviću su oči kao leopardu kad vreba plijen. Samo čeka da uleti u koalicioni prostor”, rekao je Knežević u emisiji “Klub Aplus”.

Knežević ukazuje da DNP sa svoja četiri poslanika i dva ministra nije povukla nijedan antifašistički, antiideološki i antiprogramski potez.

“Sad sva moja braća Srbi i Crnogorci mene kritikuju što sam dio većine, a glasali su Spajića. Ja sam dio većine sa četiri poslanika u Skupštini i dva ministra. Malo rukah, a malena snaga”, poručuje Knežević.

Na konstataciju voditeljke da se većina sjednica održava na Whatsapp grupama, Knežević je odgovorio “da to znači da je internet odličan”.

“Treba pohvaliti te provajdere. Svaka im čast na tome. O tome kako se donose odluke na Vladi, to treba pitati Spajića”, kazao je Knežević.

Lider DNP-a se nada da će se Spajić pojaviti na najavljenom premijerskom satu koji je zakazan za 27.jun.

“Eto, pred Vidovdan, jedna simbolika. Neka je živ i zdrav Spajić, ali nemam namjeru da prežim u Karađorđevoj ulici i čekam premijera, pa da ga kidnapujem i dovedem u Skupštinu”, kazao je Knežević.

Slučaj Danila Mandića nije oslabio uticaj ZBCG u parlamentarnoj većini

Upitan za slučaj provođenja bratanca šefa parlamenta Andrije Mandića, Knežević kaže da taj slučaj ni najmanje nije oslabio uticaj koalicije ZBCG u vladajućoj većini.

“Poznat je stav Andrije Mandića da je zakon jednak za sve i da niko nema namjeru da se skriva iza bilo kakve funkcije, niti da abolira. Nadamo se da će tužilaštvo da radi svoj posao”, smatra Knežević.

Tvrdi da se Andrija Mandić se jasno odredio i da nikoga nije štitio.

“Poznajem ga kao čovjeka koji neće štititi nikoga, jer nema namjeru da trguje sa bilo kojim članom svoje porodice. Niti bi bilo ko od nas trgovao, jer da jesmo, ne bismo bili sada u ovoj poziciji”, kazao je Knežević.

Ironično je prokomentarisao kako tužilaštvo vrlo ekspresno radi na slučaju Danila Mandića.

“Ali zato već četvrtu godinu ne saslušavaju Andriju Mandića i mene na navode advokata Tobija Kedmena da su Milo Đukanović, Zoran Pažin i Srđan Darmanović pritiskali Džozefa Asada da nas lažno optuži”, zaključio je Knežević

Continue Reading

Politika

Živković: I DPS bi hapsio svoje funkcionere

danijel živković

Predsjednik Demokratske partije socijalista (DPS) Danijel Živković kazao je da bi do hapšenja nekadašnjih funkcionera došlo i da je DPS ostao na vlasti.

„Niko ne može pobjeći od pravde“, rekao je Živković na TV Vijesti.

Živković dodaje da bi do hapšenja došlo jer se niko ne bi izuzeo od odgovornosti, tužilaštva i sudova.

“Niko ne može pobjeći od pravde. Ne može, zapamtite. Možete imati kako god hoćete političko pokroviteljstvo”, rekao je Živković.

Komnenić je pitao lidera DPS-a da li mu stvara nelagodu to što se puška kojom je ubijen Duško Jovanović dovodi u vezu sa državnom bezbjednošću i to što je njegova prtija bila na vlasti u tom periodu, na šta je on odgovorio da bi volio da se slučaj “danas riješi”.

Zatim je pušten prilog u kome nekadašnji premijer i šef ANB potrvđuje postojanje tzv. Sedme uprave, ali i drugi gdje ga Đukanović negira.

Živković je odgovorio da je njegov prethodnik na čelu DPS-a u raspravi sa Mandićem negirao postojanje Sedme uprave koja je proganjala neistomišljenike.

“Jer da jeste, sigurno tadašnji šef službe, Vukašin Maraš, ne bi dobio visoko priznanje od Sjedinjenih Američkih Država, dakle obavještajne agencije, da je tamo navodno bila organizovana neka kriminalna banda koja bi vršila egzekucije, prebijanja i sve to”, kazao je.

Voditelj je podsjetio na slučaj odbjeglog inspektora Ljuba Milovića, nekadašnjeg specijalnog državnog tužioca Milivoja Katnića koji je slučajeve “držao u fioci”, Petra Lazovića koji pozajmljuje pare Darku Šariću da bi ih on dao DPS-u.

“Šta bi vi kao nezavisni posmatrač ili čitalac pomislili o toj partiji?”, pitao je.

“Isto ono što bih zaključio iz koje aplikacije o tome kako se jedan klan uključio po nalogu nekog crkvenog velikodostojnika u nabavci kalašnjikova za pripremu odbrane izborne volje građana u susret izborima”, odgovorio je Živković.

On je dodao da sve što je na Skaj prepiskama treba da ispita tužilaštvo.

Živković je podsjetio da su Katnić i drugi tužioci hapsili funkcionere DPS-a.

“Milivoje Katnić je radio za DPS tako što je hapsio funkcionere DPS-a. Tu nešto logički ne stoji”, istakao je.

Komnenić je spomenuo i nekadašnjeg funkcionera DPS-a Svetozara Marovića, za kog je Živković kazao da ga ne može abolirati niko kad napravi krivično djelo, pa ni stranka.

Voditelj se osvrnuo i na slučajeve uhapšenih Duška Golubovića, Slavka Stojanovića, Jelene Perović… na šta je Živković odgovorio da za sve njih važi pretpostavka nevinosti.

 

Izvor: Vijesti

Continue Reading

Politika

Politikologu od države za čuvanje Mandića i po 1.650 eura

I dok se čekaju pojašnjenja ko je i po kojem osnovu Danilu Mandiću, brataniću šefa parlamenta Andrije Mandića, dao ključeve skupštinskog džipa, iz te institucije stigli su odgovori da je za potrebe bezbjednosti u kabinetu po ugovoru o djelu od januara 2024. godine radno angažovan diplomirani politikolog Mihailo Čađenović.

Sudeći prema dokumentaciji, koji su “Vijesti” dobile putem slobodnog pristupa informacijama, Čađenoviću su zaduženja izrada analiza bezbjednosnih akata, priprema bezbjednosne analitike i koordinacija događaja za potrebe kabineta predsjednika Skupštine, kako u zemlji, tako i u inostranstvu.

Prema osnovnim ugovorima i njihovim aneksima, njegova mjesečna naknada je bila u rasponu od 850 eura pa do 1.650 eura, koliko je Čađenoviću isplaćeno u martu ove godine zbog dodatnih radnih angažovanja.

Čađenović je bio jedan od optuženih u slučaju “državni udar”, a prvostepenom odlukom je kao vozač nekadašnjeg Demokratskog fronta (DF) bio osuđen na 18 mjeseci, a potom je prošlog ljeta u ponovoljenom postupku, kao i svi drugi okrivljeni, oslobođen optužbi za pokušaj nasilnog rušenja vlasti u oktobru 2016. godine.

“Vijesti” su od Skupštine, preko aplikacije MANS-a, tražile podatke o radnom angažovanju i zaradama za Danila Mandića i Mihaila Čađenovića, koji su godinama u privatnom obezbjeđenju štićene ličnosti Andrije Mandića, ali su iz parlamenta ponovili da bratanić nikada ni po kojem osnovu nije radno angažovan u toj instituciji.

“Obavještavam Vas da Skupština Crne Gore nije angažovala Danila Mandića po bilo kojem osnovu, dok za Mihaila Čađenovića u prilogu dostavljamo ugovore o djelu i ankese ugovora”, navodi se u odgovoru Biroa pravnih poslova, koji je potpisala šefica Ivana Ivanović.

Čađenović je u Skupštini radno angažovan dva mjeseca nakon što je Andrija Mandić izabran za šefa zakonodavnog doma i to na poslovima bezbjednosti kabineta.

Nejasno je zbog čega je šefu parlamenta trebalo dodatno obezbjeđenje u kabinetu, budući da kao predsjednik Skupštine ima status štićene ličnosti prema Vladinoj Odluci o određivanju ličnosti, objekata i prostora koje obezbjeđuje Uprava policije.

Ugovori i aneksi

Za 18 mjeseci, koliko je diplomirani politikolog angažovan za potrebe bezbjednosti u kabinetu šefa parlamenta, Čađenović je potpisao dva ugovora o djelu, ali i šest aneksa ugovora, kojima su značajno povećavane isplate u pojedinim mjesecima radnog angažmana.

Kada se sabere ukupna vrijednost isplata, po dva ugovora i nekoliko aneksa, Čađenoviću je za 2024. godinu bruto isplaćeno 15.385,34 eura, odnosno neto 13.556,32 eura.

Ugovori su redovno dopunjavani aneksima, čak šest puta u periodu od oktobra 2024. do aprila 2025, pri čemu su se upisivale izmjene u iznosima naknade, ali i obima posla.

Prvi ugovor o djelu sa Mihailom Čađenovićem zaključen je 6. januara 2024. godine između Skupštine Crne Gore, koju je predstavljao generalni sekretar Aleksandar Klarić, a prema tom dokumentu radno angažovanje je trebalo da traje do 31. decembra prošle godine.

Naručilac posla, za potrebe kabineta predsjednika Skupštine, obavezuje Čađenovića da “poslove izvršava prema uputstvima dobijenim od naručloca posla”.

“Naručilac posla će obezbijediti kontrolu nad izvršenjem posla”, navodi se u ugovoru.

Prema prvom ugovoru Skupština se obavezala da od 26. januara do 29. febuara 2024. godine isplati Čađenoviću neto zaradu od 1.006,32 eura, a za period od 1. marta do 31. decembra 2024. godlne iznos od 850 eura na mjesečnom nivou, kao i da mu obezbijede uslove za rad.

Prvi aneks ugovora zaključen je 17. oktobra 2024. godine, kojima je značajno uvećana zarada u pojedinim mjesecima.

Tim aneksom je Čađenoviću uvećana zarada za period od 1. aprila do 31. maja 2024. godine ali i za jul, septembar i oktobar 2024. godine. U tim mjesecima Skupština se obavezala da mu isplati neto po 1.350 eura.

Novi aneks potpisan je 18. novembra 2024. kojim je predviđeno da se Čađenoviću za angažovanje u tom mjesecu isplati 1.450 eura, a još jedan je zaključen i u decembru gdje je primio istu zaradu u posljednjem mjesecu prošle godine.

Pretposljednjeg dana 2025. Čađenović je sa Skupštinom potpisao novi ugovor o djelu, gdje je za angažovanje predviđena neto zarada od 850 eura.

Ali kao u 2024. zarada u radnom angažmanu mu je uvećavana aneksima.

Skupština je 17. januara potpisala aneks, kojim je uređeno da se Čađenoviću u tom mjesecu isplati 1.450 eura.

Najveću zaradu za radno angažovanje u kabinetu šefa Skupštine, Čađenoviću je aneksom ugovora od 17. marta isplaćeno u martu ove godine kada mu neto zarada bila 1.650 eura.

Još jednim aneksom od 14. aprila Čađenoviću je zarada u tom mjesecu iznosila 1.650 eura.

Plate većine poslanika u aprilu ove godine iznosile su svega stotinjak eura više od honorara koji je u pojedinim mjesecima primao Mihailo Čađenović.

 

Izvor: Vijesti

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto