Connect with us

Crna Gora

Mujović: Botun sporan – tražim nova rešenja za kolektor

mujović ministar

Gradonačelnik Podgorice Saša Mujović obratio se Vladi Crne Gore i predložio urgentno djelovanje kako bi izašli iz neugodne pat-pozicije kada je u pitanju izgradnja postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda. On je predložio da se u rješavanje problema uključi i Ministarstvo finansija.

„Ministarstvo finansija da se aktivno uključi oko pregovora sa KfW bankom, kao vodećim finansijerom projekta i sa izvođačem radova, kako ne bi došlo do gubljenja bespovratnih grant sredstava u iznosu od 35 miliona eura i kako bi spriječili sudski postupak i potraživanja izvođača radova. Po hitnom postupku da se urade studije izvodljivosti i ostala tehnička dokumentacija za dvije alternativne lokacije koje se nalaze u industrijskoj zoni KAP-a, a nesporno su na teritoriji Podgorice. Na ovaj način, podrškom Vlade Crne Gore, možemo riješiti gorući i opterećujući problem, a uvažavajući potrebe svih zainteresovanih strana“,  navodi se u Mujovićevom obraćanju.

On je istakao da nova gradska administracija ulaže ogromne napore u rješavanju prioritetnog problema Podgorice – izgradnje sistema za prečišćavanje otpadnih voda.

Mujović je naveo i da je to što su rekli mještani imalo potresnu notu.

„Šteta koju im je pričinio Kombinat aluminijuma, posebno sa zdravstvenog aspekta, je nemjerljiva. Mještani nisu konsultovani pri definisanju lokacije postrojenja, njihovi stavovi su u potpunosti ignorisani. Sve je to stvorilo bunt i visok stepen jedinstva i odlučnosti mještana da se ne dozvoli izgradnja bilo kog novog postrojenja koje može imati negativan uticaj na njihovo zdravlje i životnu sredinu. Obećao sam da ću sa saradnicima pokušati naći alternativno rješenje. Isto smo predstavili Mihailu Asanoviću na sastanku održanom 3. februara, kao i predstavnicima mještana narednog dana. Naša nova ponuda podrazumijevala je izmještanje tačke ispusta prečišćenih otpadnih voda za 1.5 kilometara sjeverno od prvobitno planiranog rješenja, u cilju daljeg ublažavanja uticaja efluenata na rijeku Moraču i značajno uvećanje zelene zone. Takođe, ugradnju dodatnih filtera na spalionici mulja, sa ciljem umanjenja potencijalno štetnih uticaja izlaznih gasova i širenje kanalizacione mreže i odvođenje otpadnih voda sa područja Botuna, Cijevne, Mahale i dijela Golubovaca“,  izjavio je Mujović.

On ističe da kako je lokacija samog postrojenja ostala ista, mještani nisu prihvatili ovaj predlog.

„Cijeneći značaj problematike, stav mještana i razvojne potrebe Podgorice odlučio sam da se obratim Vladi Crne Gore i predložim urgentno djelovanje“,  istakao je Mujović.

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Hronika

Uhapšen Zećanin, kod njega pronađen pištolj i municija

Službenici Odjeljenja bezbjednosti Podgorica lišili su slobode jedno lice zbog nedozvoljenog držanja oružja i municije.

„Preduzimajući mjere i radnje u cilju sprječavanja izvršenja krivičnih djela i prekršaja, svih oblika nasilja i oduzimanja vatrenog oružja, municije i eksplozivnih materija u ilegalnom posjedu građana, službenici podgoričke policije su izvršili pretres stana i drugih prostorija koje koristi Ž.G.(42) iz Zete, i tom prilikom pronašli i oduzeli pištolj marke CZ kao i 35 komada municije različitog kalibra“, saopšteno je iz Uprave policije (UP) u saopštenju.

Sa događajem je, dodaju, upoznat tužilac u Osnovnom državnom tužilaštvu u Podgorici.

„Koji je naložio da se Ž.G. liši slobode, zbog sumnje da je počinio krivično djelo nedozvoljeno držanje i nošenje oružja i eksplozivnih materija“, stoji u saopštenju UP-a.

Continue Reading

Priroda i društvo

Zabrana upotrebe mobilnih telefona u toku nastave u školama

zabrana telefona zeta

Na inicijativu Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija, školski odbori osnovnih i srednjih škola u Crnoj Gori donijeli su odluku o zabrani upotrebe mobilnih telefona u toku nastave, osim u slučajevima kada je upotreba istih od strane predmetnog nastavnika kroz dnevnu pripremu predviđena kao nastavno sredstvo za realizaciju određenih nastavnih jedinica. To je saopšteno iz resornog ministarstva.

„Takođe, odlukom su predviđene i posebne okolnosti (hitne situacije, zdravstveni razlozi itd) u kojima učenici, po odobrenju predmetnog nastavnika ili Uprave škole mogu koristiti mobilni telefon. Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija će narednih dana, u saradnji sa školama, stvoriti neophodne preduslove kako bi se usvojena odluka u potpunosti sprovela“, navodi se u saopštenju.

Navode da je uporedna praksa u određenom broju zemalja pokazala da ukidanje mobilnih telefona u školama generiše pozitivne efekte na rezultate koje učenici postižu u obrazovnom procesa, pa je sasvim očekivano i zabilježeno povećanje broja zemalja koje generalno ili unutar pojedinačnih obrazovnih institucija, uvode različite forme djelimične ili potpune zabrane upotrebe mobilnih telefona u školama.

„Dodatno, na nivou Crne Gore postoje škole koje su već i ranije usvojile pravilnike koji se odnose na zabranu upotrebe mobilnih telefona u toku nastave, a pozitivne efekte ove odluke potvrdili su kako nastavnici i roditelji, tako i sami učenici“, kaže se u saopštenju.

Podsjetićaju da je Ministarstvo u prethodnom periodu nabavilo računarsku opremu za sve obrazovno-vaspitne ustanove u Crnoj Gori u vrijednosti od oko 7 miliona eura, tako da će se proces digitalizacije nesmetano realizovati, a u narednom periodu planirana je i nabavka nove IT opreme.

„Kroz brojne načine saradnje koju Ministarstvo ostvaruje sa učenicima, nastavnicima i roditeljima, jasno su definisani zajednički prioriteti svih učesnika u obrazovno-vaspitnom procesu i oni se ogledaju u potrebi stvaranja uslova za kvalitetnije obrazovanje i prisutniju vaspitnu komponentu škole kao institucije. U tom cilju Ministarstvo i u narednom periodu nastavlja intenzivan rad na implementiranju novih mjera koje će doprinijeti kvalitetnijem radu u školama, što je zajednički interes svih učesnika u procesu“, kaže se u saopštenju.

Continue Reading

Politika

Mujović: Od Botuna ne možemo odustati, ali jedno od rješenja izmještanje dijela postrojenja

saša mujović

Gradonačelnik Podgorice Saša Mujović ističe da traže alternativno rješenje za problem postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda koje se planira u Botunu, te da razumije strahove mještana. Jedna od opcija je pomjeranje dijela postrojenja van Botuna, ali od te lokacije se, nažalost, ne može odustati potpuno, jer bi to značilo i povlačenje novih sredstava od KFW banke i prolongiranje izgradnje postrojenja za dvije do tri godine.

Kako je Mujović naglasio u Jutarnjem programu TVCG, izvorno rješenje o postrojenju u Botunu teško može da prođe i problem je mnogo jasniji kada se pođe na teren i obave razgovori sa mještanima, a što mu je, kaže, bio prvi zadatak kad je preuzeo funkciju gradonačelnika.

“U toku je potraga za novim rješenjem. Sa ovim izvornim rješenjem teško možemo proći i dobiti saglasnost mještana, a njihove strepnje su prilično opravdane. U razgovoru sa njima smo vidjeli da su do sada bili često izigrani i sa ljudskog aspekta teško možete da ne opravdate njihove sumnje. Oni se plaše da bi postrojenje i sa malim posljedicama po okolinu, bila kap u prepunoj čaši onoga što ih je zagađivalo da sada, a to je prvenstveno taj bazen crvenog mulja KAP-a”, navodi Mujović.

Poručuje da traže alternativno rješenje i već su predložili jednu opciju da se proširi zelena zona i da se ispust prečišćene vode pomjeri ka sjeverozapadu.

“Sljedeća opcija je bila da se cijelo postrojenje pomjeri iz Botuna, ali smo se susreli sa prijetnjama od strane KFW banke da bi takvo odustajanje od lokacije, pokrenulo potpunu blokadu, odnosno pokretanje projekta iz početka, što bi bio dodatni izdatak za grad, a čitav proces prolongirao za dvije do tri godine. Ono što sada želimo je da napravimo kompromisno rješenja da dio postrojenja, spalionicu mulja, koja izaziva najviše problema, bude na nekoj drugoj lokaciji u Podgorici”, poručuje Mujović

Ističe da bi tako samo mali bio postrojenja ostao u Botunu, kako bi zadržali projekat na toj lokaciji, a to je bitno zbog obaveza prema banci i sredstava koje dobijaju za taj projekat.

Gradonačelnik ističe i da enormno povećani računi za vodu na koje se žale neki građani nijesu posljedica poskupljenja vode i uputio sve da se obrate Vodovodu da bi riješili taj problem, te da je i Glavni grad spreman da se uključi u to.

“Desilo se povećanje vode sa 37 centi po kubnom metru na 52, ili oko 40 procenata, u finalnom to znači da je prosjećni račun uvećan za dva eura. Ako ste plaćali 10 ili 15 eura mjesečni račun, a došao vam je sada račun od 500, onda to nije posljedica poskupljenja. Moramo i objasniti da je do poskupljenja došlo, jer je po metodologiji regulatorne agencije, jedna od stavki i troškovi zarada zaposlenih u Vodovodu koji su porasli sa neustavnim GKU za 1,2 miliona eura. To su propusti iz prošlosti koji koštaju Vodovod, a to se manifestuje na ono što plaćaju građani”, objašnjava Mujović.

Vodovod, naglašava, ima nedopustivo veliki broj zaposlenih, 548, naročito u administrativnom smislu, a poseban problem su gubici na mreži koji su oko 60 odsto.

“Potrebna su nova ulaganje, ali i uvođenje sistema Scada za monitoring koji bi odmah očitavao da li je došlo do kvara ili nelegalnog proboja na mreži i slično. Imamo veliki problem sa nelegalnim priključenjima, i to se mora tratirati kao krivično djelo i sankcionisati. Oni koji imaju pritužbe na velike račune neka se obrate Vodovodu, a Glavni grad je spreman da se uključi u tu priču i pomogne”, naglasio je Mujović

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto