Politika
Milatović: Što prije imenovati ambasadore
Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović istakao je nakon razgovora sa predsjednikom Srbije Aleksandrom Vučićem da treba unaprijediti saradnju, posebno na planu jačanja ekonomskih odnosa, te da dvije zemlje dijeli isti evropski cilj. Za Milatovića je priređen svečani doček ispred Palate “Srbija”, nakon čega je održan sastanak dva predsjednika i plenarni razgovori delegacija dvije zemlje, predvođene Vučićem i Milatovićem. Konferenciju za medije mogli ste pratiti na Prvom i Parlamentarnom kanalu Televizije Crne Gore, kao i na našem Portalu.
Vučić je rekao da su razgovarali o brojnim pitanjima, te je naglasio da je Milatović zatražio najbolju poziciju na EXPO 2027 Beograd, a da je on obećao da će biti obezbijeđena. Razgovarali su, kaže, i o brojnim infrastrukturnim projektima, ukuljučujući LNG terminal u Baru.
“To bi bila mogućnost da se preuzme 2,7 miliona kubnih metara na dnevnom nivou, što nama može da pomogne”, rekao je Vučić.
On je kazao Srbija ne traži ništa od drugih strana što one ne žele. Istakao je da su razgovarali vrlo otvoreno i civilizovano, kako uspostaviti najbolje moguće odnose dvije zemlje.
“Mi smo razgovarali i o političkim i regionalnim temama. Želio bih da postupno dođemo do boljih odnosa Srbije i Crne Gore. Razgovarali smo o svim drugim važnim pitanjima – od infrastrukturnih pitanja, izgradnji auto-puteva koji će nas povezivati, da iz Beograda do Podgorice stignemo za 4,5 sata, potrebi za daljom izgradnjom željezničke pruge, daljim povezivanjem i u energetskom smislu“, rekao je Vučić.
To se, kaže, odnosi na dalekovod Pljevlja-Bajina Bašta, kod kojeg postoje tehnička neslaganja i problemi, što se danas analiziralo.
“Srbija je zainteresovana da deo tog tečnog gasa kupuje, zato smo spremni da čelične cijevi spustimo prema mernoj stanici u Bijelom Polju, da bismo mogli da kupimo značajne količine gasa“, rekao je Vučić, ističući da građani treba da osjete dobrobit saradnje dvije zemlje.
Milatović je rekao da mu je zadovoljstvo što posjećuje Beograd. Posjeta Srbiji, nakon posjete Briselu, dolazi kao prirodan nastavak imajući u vidu spoljnu politiku Crne Gore.
“Srbija je u ekonomskom smislu možda i najvažniji partner Crne Gore. Spoljnotrgovinska razmjena sa Srbijom je u 2022. godine bila 20 odsto od ukupne robne razmjene. Crna Gora najviše izvozi u Srbiju”, rekao je Milatović.
On je naveo da je prošle godine, Srbija bila najveći investitor u Crnoj Gori, 12 odsto od ukupnog nivoa stranih investicija.
“Paradoksalno, nemamo ambasadore, uprkos ovim ekononskim odnosima. Nemamo zajedničke granične prelaze, iako ih recimo imamo sa Albanijom. Direktni platni promet je veliki problem. Pritom, nikada dosad nije održana zajednička sjednica dvije vlade”, rekao je Milatović.
On je kazao i da o nekim temama dvije zemlje ne misle isto, ali da kroz razgovor i međusobno uvažavanje treba dodatno jačati povjerenje i saradnju.
“Saglasili smo se da treba što prije imenovati ambasadore, o potrebi da imamo zajedničke sjednice vlade, zajedničke granične prelaze”, rekao je Milatović.
On je naveo da Srbija možda može da izgradi drugu dionicu auto-puta u Crnoj Gori.
“Čestitam Srbiji na predstojećoj organizaciji EXPO 2027. godine u Beogradu”, rekao je Milatović.
Tradicija, kultura, živa ekonomska saradnja, kaže on, treba da budu na zavidnom nivou.
“Ovom posjetom okrećemo novi list u našim odnosima. Javno pozivam predsjednika Vučića da posjeti Crnu Goru”, rekao je Milatović.
On je rekao da svako ko je krivično kažnjen u Crnoj Gori, treba da odsluži tu kaznu, uključujući i Svetozara Marovića (bivšeg predsjednika crnogorskog parlamenta, osuđenog zbog formiranja kriminalne organizacije). Kazao je da su razgovarali o izručenju Marovića, i dobili uvjeravanja da će se Srbija prema tom pitanju odgovorno odnijeti.
Vučić je rekao da, povodom medijskih navoda da će Poštanska štedionica Beograd, u vlasništvu Vlade Srbije, kupiti Prvu banku, to predstvalja notorne neistine.
“Na te smo neistine već i navikli”, rekao je Vučić.
On je rekao da treba raditi na uspostavljanju direktnog platnog prometa.
Vučić je rekao da su razgovarali o slučaju Marovića, u odnosima dvije zemlje svi traže neke probleme gledajući prema Srbiji, a ne postavljaju pitanje kako je Crna Gora priznala jednostrano proglašenu nezavisnost dijela srpske teritorije, mimo međunarodnog prava.
“Jeste li razmislili boli li nas to što je Crna Gora priznala otcjepljenje dijela teritorije Republike Srbije? Kad pričamo o ambasadorima, je li nas boljelo što je protjeran naš ambasador? Kao što vidite, nemamo problem poštovanja prema Milatoviću i donosimo odluku u narednih 10 do 12 dana ko će biti novi ambasador u Crnoj Gori. Ili uvijek morate da vidite sve iz sopstvene vizure? Nijesam govorio ni o srpskom pitanju ni o čemu drugom. Kako je moguće da od 28,73 odsto Srba imate svega osam odsto Srba zaposlenih u javnom sektoru? Mislite li da je to manje važno pitanje od izručenja Marovića. Treba razgovarati o svim pitanjima, pa i o Maroviću. Molim vas da se nekad stavite u naše cipele i da pogledate kako to izgleda iz našeg ugla. Kao što se ja trudim da razumijem sve potrebe Crne Gore, koje želim da poštujem”, rekao je Vučić.
Posjeta Milatovića Srbiji prva je nakon njegovih zvaničnih posjeta Briselu i institucijama EU i NATO, a kako je ranije rekao, cilj joj je jačanje političkih i ekonomskih odnosa dvije države i unapređenje regionalne saradnje.
Milatović je juče doputovao u Beograd gdje ga je dočekao šef diplomatije Srbije Ivica Dačić.
Milatović je poručio sinoć na svečanom prijemu u Crnogorskoj kući u Beogradu, da dolazi u Beograd “u namjeri da da doprinos revitalizaciji političkih odnosa dvije zemlje”.
Ranije je izjavio da će u fokusu njegove posjete Beogradu biti potpuna normalizacija odnosa sa Srbijom kao važnim ekonomskim partnerom.
Predviđeno je da predsjednik Crne Gore u okviru posjete položi vijenac na Spomenik neznanom junaku na Avali uz vojne počasti, kao i da položi cvijeće ispred Osnovne škole „Vladislav Ribnikar“.
Politika
Hrvatska uslovljava Crnu Goru: Prevlaka, brod “Jadran”, Morinj, obeštećenje logoraša
Crna Gora je najdalje odmakla u procesu evropskih integracija i ima najveće šanse da bude sljedeća članica Evropske unije, ali na tom putu i dalje stoje otvorena pitanja sa susjednom Hrvatskom, koja će morati da se riješe.
Da Zagreb očekuje napredak u zatvaranju bilateralnih sporova i da će od toga zavisiti ispunjavanje završnih mjerila i zatvaranje nekoliko pregovaračkih poglavlja juče je iz Tivta poručio predsjednik hrvatske vlade Andrej Plenković.
On je jedan od lidera koji je uzeo učešće na juče održanom Samitu Evropska unija – Zapadni Balkan, a na marginama tog skupa imao je sastanak sa predsjednikom Vlade Crne Gore Milojkom Spajićem. Kako je saopšteno, dvojica premijara razgovarali su o evropskom putu Crne Gore, ekonomskoj saradnji i politici proširenja Evropske unije. Jedna od važnih tema bilo je i rješavanje otvorenih pitanja između Hrvatske i Crne Gore.
Hrvatski premijer kazao je da je Crna Gora najviše napredovala u otvaranju i zatvaranju pregovaračkih poglavlja, ali i napomenuo da sa hrvatske strane postoje određeni preduslovi i očekivanja u pogledu rješavanja otvorenih pitanja kako bi se stvorile pretpostavke da se pregovori završe.
“Jasno smo naznačili naša očekivanja. Prvo očekivanje je obeštećenje logoraša – tema za koju želimo postizanje bilateralnog sporazuma. Drugo je nastavak rada na pronalaženju 14 nestalih osoba iz Domovinskog rata. Treće je da Crna Gora nastavi sa procesuiranjem ratnih zločina. Takođe, očekujemo i veće napore u rješavanju imovinsko-pravnih pitanja hrvatskih porodica u Crnoj Gori, postupak pred sudovima je otežan”, saopštio je Plenković.
Kako je dodao, na sastanku sa Spajićem otvorena su i ostala pitanja koja opterećuju odnose dviju država i čije konačno rješavanje se očekuje.
“Od ostalih tema, jasno smo naznačili i poziciju spomen-ploče u Morinju, koja treba da bude dugotrajno sačuvana. Potom, pitanje imena bazena u Kotoru, povrat školskog broda “Jadran” i, konačno, pokretanje razgovora o pitanju granice. Ako se ovi preduslovi ispune, doći će do daljeg napretka u vezi sa poglavljima 31, 23 i 24 “, jasan je predsjednik hrvatske vlade.
Istakao je i da Hrvatska snažno podržava evropski put Crne Gore.
Politika
Mandić: Zadovoljan sam što Spajić i Milatović nijesu reagovali na vraćanje državljana Srbije iz Tivta
Predsjednik Skupštine Andrija Mandić kazao je da je realno da Crna Gora zatvori sva poglavlja do kraja godine, ali da će morati naporno da se radi i da će poslanici vlasti i opozicije morati da se dogovaraju oko izglasavanja ustavnih promjena. Komentarišući vraćanje sa aerodroma u Tivtu 87 državljana Srbije koji su predstavljali rizik po bezbjednost, Mandić je kazao da je zadovoljan što nijesu reagovali predsjednik i premijer države, jer, kako je rekao, oštra retorika može izazvati nesagledive posljedice.
Komentarišući vraćanje sa aerodroma u Tivtu 87 državljana Srbije koji su prema procjenama policije predstavljali rizik po bezbjednost Crne Gore, Mandić je rekao da mu ni najmanje nije žao što njegova partija nema veze sa bezbjednosnim sektorom.
“Predsjednik Srbije je saopštio, a ja smatram da on odgovorno to saopštava, da tamo nije bilo tako bezbjednosno interesantnih lica, da su to organizovali drugi ljudi koji su željeli njemu da izađu u susret. Mislim da idemo u dobrom pravcu jer ide deeskalacija čitave situacije. Nakon toga naši građani su imali problem da uđu u Srbiju. Ovdje lako dođe do oštrih riječi”, rekao je Mandić u emisiji “Argumenti”.
Istakao je da je zadovoljan nereagovanjem državnog vrha.
“Milo mi je što ni predsjednik Vlade, ni predsjednik države, ni ljudi iz bezbjednosnog sektora nijesu reagovali nakon odluka policije i ANB-a jer u ovakvim situacijama je najbitnije što prije stvari umiriti. Jer kad se ide sa oštrom retorikom možete da izazovete nesagledive posljedice među ljudima i državama”, rekao je on.
On smatra da sve što može da komplikuje odnose sa Srbijom treba izbjeći.
Njegovo mišljenje je da jučerašnji događaji na aerodromu i današnjui na granicama ne mogu baciti sijenku na Samit u Tivtu.
Mandić je izjavio da su današnje poruke najviših zvaničnika sa Samita EU-Zapadni Balkan u Tivtu više nego ohrabrujuće. Kazao je da je realno da Crna Gora zatvori sva poglavlja do kraja godine, ali da će morati naporno da se radi i da će poslanici vlasti i opozicije morati da se dogovaraju oko izglasavanja ustavnih promjena.
“To nigdje nije lako. Nije lako u zemljama sa većom demokratskom tradicijom, a ne u maloj Crnoj Gori. Ja očekujem da ćemo imati pozitivne odgovore, rješenja i ja očekujem da ćemo naći kompromis koji će nam omogućiti neophodne većine za izbor i sudija Ustavnog suda, Fiskalnog savjeta, ustavne promjene…”, rekao je on.
Na pitanje da li je zbog izglasavanja izmjena Zakona o potomcima dinastije Petrović Njegoš u kojima je ostala formulacija da je Crna Gora nasilno anektirana 1918. godine, Nova srpska demokratija, na čijem je čelu, promijenila kurs, Mandić je odgovorio da NSD nije ništa promijenila.
“Mnogo je nepravdi učinjeno u prošlosti i treba početi da ih ispravljamo. Ne vraćamo Petrovićima njihovu čitavu imovinu. Oni imaju preko 30 nekretnina u Crnoj Gori. Mi vraćamo jedan mali dio, to je simboličan gest, dvorac na Kruševcu, praunuku kralja Nikole”, rekao je Mandić uz napomenu da takođe treba vratiti vilu Topliš na Miločeru Karađorđevićima.
“Da ne pominjem da treba vratiti imoviunu i Srpskoj pravoslavnoj crkvi”, dodao je on.
Mandić podsjeća da je poslanik SNP-a Bogdan Božović predlagao da se promijeni član Zakona koji je usvojen 2011. godine gdje stoji formulacija da je Crna Gora nasilno anektirana 1918. godine, te da je nakon toga povukao taj amandman i da je tako nastao problem.
“Sa ove distance razmišljam da ništa nije bilo slučajno, ni to predlaganje tog člana, a nedozvoljavanje da se o njemu glasa povlačenjem. Da a je sve rađeno sa namjerom da se krene u negativnu kampanju protiv NSD-a i mene lično. Ali meni je savjest čista. Rekao sam nedavno u Banjaluci – Ne gori mi obraz ni pred jednim Srbinom da bih morao da se pravdam i da mislim da sam manji od njih i da oni više vrijede”, rekao je on.
“Crna Gora je nekada bila srpska država, danas je i srpska. Više od 30 odsto građana se izražava i kao Srbi. Poštujemo našu istoriju, tradiciju, dinastije i Petroviće i Karađorđeviće. Imamo čistu priču evropskih integracija koja treba da omogući kvalitetan život svima u Crnoj Gori”, dodao je Mandić.
Istakao je da će orkestrirane kampanje ostati iza njega i njegove stranke.
“Jer NSD i njen predsjednik imaju dovoljno snažna pleća da mogu nositi i takve jeftine kampanje”, izjavio je Mandić.
Govoreći o komentarima političara i medija u Srbiji, rekao je da je jasno da je kampanja bila usmjerena protiv njega i NSD-a.
“Moj sin nosi ime mog pretka koji je bio učesnik Podgoričke skupštine i glasao za Ujedinjenje Srbije i Crne Gore i koga su ubili zelenaši 1919. godine. Ja ne mogu da budem bez ono što su bili moji preci. Ja sam Srbin”, rekao je on.
Smatra da ljudi nemaju mjere, i da žele da mu nanesu štetu.
“Kao čovjek koji dolazi iz srpskog naroda moram da kažem da Crna Gora nikada nije izdala Srbiju. Bili smo zajedno u ratovima, pa i 91. godine kada se raspadala Jugoslavija. Bili smo zajedno i 99. godine za vrijeme bombardovanja. To što je 2006. referendumom promijenjen status državni, ja sam bio najmlađi lider Bloka za zajedničku državu, međunardni faktor je podržao nezavisnu Crnu Goru. Prošlo je 20 godina, ova država i mlada generacija imaju pravo na život. Ovo je njihova zemlja, država, imaju pravo da bude uspješna, srećna”, kazao je Mandić.
Smatra da se oduzeta imovina ne može u potpunosti vratiti, ali da postoje djelovi gdje može da se pošalje poruka da želimo da budemo pravedno društvo.
Politika
Vučić: Sa aerodroma vraćeni aktivisti, a ne kriminalci, priča o hibridnom ratovanju besmislica
Predsjednik Srbije Aleksandra Vučić na današnjoj pres konferenciji u Tivtu, uoči Samita EU – Zapadni Balkan je kazao da je neko od njegovih saradnike donio ne tako dobru odluku da organizuje ljude koji su željeli da mu naprave bolju atmosferu u Tivtu i da to on nije tražio.
Istakao je da osobe koji su sa aerodroma Tivat vraćene u Srbiju nijesu kriminalci i nijesu imali nikakva sredstva kojima bi mogli da izazovu bilo kakav problem u Crnoj Gori, te da su priče o destabilizaciji i hibridnom ratu besmislene.
“Ni na pamet mi ne bi palo da tako nešto organizujem, da jesam danas bi se izvinio domaćinima zbog gluposti koje je neko od mojih saradnika napravio. Ti ljudi nijesu kod sebe imali nikavo oružje niti bilo šta drugo, da jesu bili bi uhapšeni a nisu. Oni su došli ovdje da bi omogućili bolje okruženje, iako meni to nije bilo potrebno jer sam navikao na komplikovano okruženje. Nosili su banere i transparente, a ovo govori o lošem gostoprimstvu”, kazao je Vučić.
Naglasio je da među njima nema kriminalca i da je to narativ koji se želi nametnuti, u pitanju su aktivisti koji su željeli da okače neke banere nikako da izazovu destebizacije i hibridno ratovanje
Te izjave su, kaže, besmislene.
Dodao je da ti momci nijesu donijeli ništa loše sa sobom.
“Ako su počinili neki kriminal što ih nijesu zadržali, a da su imali bilo šta zadržali bi ih u pritvoru, tako da su samo željno željeli da prikazu Srbiju ako destabilizujući faktor, a to je priča koja se godinama unazad plasira. Vidim da su krenule recipročne mjere, ja to ne podržavam. Molim državne organe da to ne čine. Trudićemo se da imamo najbolje odnose, ali ne mogu da budem srećan što neko govori o aneksiji i to unosi u zakon, a riječ je o istrijskom falsifikatu. Kao i po pitanju Kosova i Metohije, mi nijesmo uzeli ničiju teritoriju. Različiti su uglovi gledanja, ali treba da se saslušamo, razumijemo i vjerujem u bolje odnose i važno je da imao češću konunikaciju jer bi izbjegli teške riječi”, kazao je Vučić.
On je naveo i da će ponovo pozvati predsjednika Crne Gore u posjetu Srbiji krajem godine.
Na pitanje osjeća li se bezbjedno u Crnoj Gori, a po pitanju namjera Radoja Zvicera, kazao je da postoji ta komunikacija u Skaj aplikaciji da je on planirao njegovo ubistvo i ranije.
“Riječ je o vođama klanova odavde. Ne vidim velike novosti. Kada postoje nepotrebne političke tenzije između Podgorice i Beograda, svako će da kaže da je kriv onaj drugi. Morali smo biti racionalniji, pažljiviji, a tu kada krenu optužbe tu kraja nema. Kriminalci će svakako da rade svoj posao. Toga ima u svakoj zemlji”, naveo je Vučić.
Što se tiče uvredljivih natpisa, Vučić navodi da se vodi godinama negativna kampanja protiv njega i Srbije.
“To je politika i morate da se naviknete. Ne pogađaju me. Ovdje se osjećam sigurno, imamo dobro obezbjeđenje i mislim da ne može da bude problema”, kazao je Vučić.
-
Priroda i društvo3 дана ranijeMladić iz Zete pokazao veličinu čovjeka: Nemanja Anđušić spasio život djetetu
-
Politika2 дана ranijeKnežević: Ako su tetovaže opasnost Srbija bi trebalo da zabrani ulazak za 80 odsto Crnogoraca
-
Servisne informacije2 дана ranijeObustava saobraćaja na teritoriji opštine Zeta
-
Sport3 дана ranijeZeta nakon penala do Druge lige – Ljuljanović junak odluke
-
Hronika3 дана ranijeVučićeva “parabezbjednosna” grupa zadržana na Aerodromu Tivat
-
Politika1 дан ranijeMandić: Zadovoljan sam što Spajić i Milatović nijesu reagovali na vraćanje državljana Srbije iz Tivta
-
Politika2 дана ranijeZbog grupe od 87 “poštenih Srba”, Vučić naredio graničnoj policiji represivne mjere prema crnogorskim državljanima
-
Politika4 дана ranijeSpajić: Iz DPS-a tvrdili da EU namješta duvansku aferu, zbog opozicije smo izgubili 4,6 miliona

