Pred nama je jedan od najvažnijih tekstova – Zakon o oduzimanju imovine stečene kriminalnom djelatnošću. Smatram da ovaj zakon nadilazi formalno pravni domen i predstavlja snažnu poruku države da se kriminal neće isplatiti, poručio je ministar pravde u tehničkom mandatu Marko Kovač.
On je to izjavio na konferenciji za medije povodom regionalne konferencija „Efektivno oduzimanje imovine stečene kriminalnom djelatnošću u skladu sa evropskim standardima“.
„Mi moramo da se opredijelimo i odlučimo protiv svih devijantnih pošasti modernog doba. Dosadašnji alati i instrumenti nisu na pravi način dali odgovor u pogledu oduzimanja imovinske koristi. Potrebno je dosadašnji model izmijeniti, uvesti mogućnost da se oduzimanje pokrene kada se potvrdi optužnica i kada je imovinska korist iznad 50.000 eura“, kazao je on.
U tim situacijama, kako je pojasnio, biće pokrenut postupak oduzimanja imovinske koristi.
„Ovo je poruka da nećemo biti tolerantni na kriminal. Mi ne krijemo nacrt zakona. On je tokom ljeta objavljen u jednom mediju. Zakon prolazi redovnu proceduru“, naglasio je.
Kovač je podsjetio da su u maju dobili određene komentare Evropske komisije, nakon toga je opet utvrđen nacrt.
„Mislim da je javnost u priličnoj mjeri upoznata sa tim tekstom“, rekao je Kovač.
Smatra da su rješenja kompatibilna sa našim ustavnopravnim sistemom.
„Jedina moguca solucija je bila da ovaj postupak vodi zaštitnik imovinsko-pravnih odnosa“, dodao je.
Osvrćući se na Izvještaju EK o pravosuđu, Kovač je istakao da Ministarstvo pravde nije dobilo ocjenu niti ministarstva dobijaju ocjenu.
„U poglavlju 23 je konstatovan ograničen napredak, a u 24 konstatovan napredak. Nisam prezadovoljan izvještajem, ali mogu da budem zadovoljan što poslije dužeg vremena imamo pravdu koja je svima vidljiva. To je ono što me raduje, a ne selektivan pristup jačanju vladavine prava. Da li se kasni s određenim političkim dogovorima o imenovanjima u pravosuđu? Da. Ali, to je nešto što izlazi iz domena Ministarstva pravde“, poručio je Kovač.
Radonjić: Finansijska istraga važna jednako kao i krivična
Spacijalni državni tužilac Vukas Radonjić smatra da je finansijska istraga važna jednako kao i krivična istraga.
„SDT u svim skorašnjim predmetima u kojima je pokrenulo krivičnu, pokrenulo je i finansijsku istragu“, naveo je.
Bitno je, kako je dodao, da na nacionalnom nivou uspostavimo još bolju saradnju.
„Nakon što je učinimo kvalitetnijom, da uspostavimo i međunarodnu saradnju jer se često imovina koju treba oduzeti nalazi i van Crne Gore. A to se ne može bez saradnje nadležnih organa svih zemalja“, rekao je Radonjić.
Objasnio je da će se primjenjivati važeći zakoni za imovinu koja se nalazi u inostranstvu.
„U skladu sa zakonskim propisima koji budu na snazi obračunavaćemo se s imovinom“, zaključio je Radonjić.