Connect with us

Politika

Kovač: Zakon o oduzimanju imovine snažna poruka države da se kriminal neće isplatiti

Smatram da ovaj zakon nadilazi formalno pravni domen i predstavlja snažnu poruku države da se kriminal neće isplatiti, poručio je ministar pravde u tehničkom mandatu Marko Kovač.

Pred nama je jedan od najvažnijih tekstova – Zakon o oduzimanju imovine stečene kriminalnom djelatnošću. Smatram da ovaj zakon nadilazi formalno pravni domen i predstavlja snažnu poruku države da se kriminal neće isplatiti, poručio je ministar pravde u tehničkom mandatu Marko Kovač.

On je to izjavio na konferenciji za medije povodom regionalne konferencija „Efektivno oduzimanje imovine stečene kriminalnom djelatnošću u skladu sa evropskim standardima“.

„Mi moramo da se opredijelimo i odlučimo protiv svih devijantnih pošasti modernog doba. Dosadašnji alati i instrumenti nisu na pravi način dali odgovor u pogledu oduzimanja imovinske koristi. Potrebno je dosadašnji model izmijeniti, uvesti mogućnost da se oduzimanje pokrene kada se potvrdi optužnica i kada je imovinska korist iznad 50.000 eura“, kazao je on.

U tim situacijama, kako je pojasnio, biće pokrenut postupak oduzimanja imovinske koristi.

„Ovo je poruka da nećemo biti tolerantni na kriminal. Mi ne krijemo nacrt zakona. On je tokom ljeta objavljen u jednom mediju. Zakon prolazi redovnu proceduru“, naglasio je.

Kovač je podsjetio da su u maju dobili određene komentare Evropske komisije, nakon toga je opet utvrđen nacrt.

„Mislim da je javnost u priličnoj mjeri upoznata sa tim tekstom“, rekao je Kovač.

Smatra da su rješenja kompatibilna sa našim ustavnopravnim sistemom.

„Jedina moguca solucija je bila da ovaj postupak vodi zaštitnik imovinsko-pravnih odnosa“, dodao je.

Osvrćući se na Izvještaju EK o pravosuđu, Kovač je istakao da Ministarstvo pravde nije dobilo ocjenu niti ministarstva dobijaju ocjenu.

„U poglavlju 23 je konstatovan ograničen napredak, a u 24 konstatovan napredak. Nisam prezadovoljan izvještajem, ali mogu da budem zadovoljan što poslije dužeg vremena imamo pravdu koja je svima vidljiva. To je ono što me raduje, a ne selektivan pristup jačanju vladavine prava. Da li se kasni s određenim političkim dogovorima o imenovanjima u pravosuđu? Da. Ali, to je nešto što izlazi iz domena Ministarstva pravde“, poručio je Kovač.

Radonjić: Finansijska istraga važna jednako kao i krivična

Spacijalni državni tužilac Vukas Radonjić smatra da je finansijska istraga važna jednako kao i krivična istraga.

„SDT u svim skorašnjim predmetima u kojima je pokrenulo krivičnu, pokrenulo je i finansijsku istragu“, naveo je.

Bitno je, kako je dodao, da na nacionalnom nivou uspostavimo još bolju saradnju.

„Nakon što je učinimo kvalitetnijom, da uspostavimo i međunarodnu saradnju jer se često imovina koju treba oduzeti nalazi i van Crne Gore. A to se ne može bez saradnje nadležnih organa svih zemalja“, rekao je Radonjić.

Objasnio je da će se primjenjivati važeći zakoni za imovinu koja se nalazi u inostranstvu.

„U skladu sa zakonskim propisima koji budu na snazi obračunavaćemo se s imovinom“, zaključio je Radonjić.

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Politika

PES: Da li se URA ograđuje od Abazovića zbog njegovih veza sa BIA-om Srbije?

pokret evropa sad

Nakon što je bivši direktor BIA-e Srbije javno saopštio da je Dritan Abazović bio pod režimom kontrole te strane službe, vrijeme je da se ne postavlja pitanje samo njemu – već i partiji koju vodi, saopšteno je iz Pokreta EVropa sad.

Kako navode, Građanski pokret URA duguje odgovore građanima Crne Gore.

„Da li ste znali da je vaš predsjednik partije bio pod uticajem strane bezbjednosne agencije? Da li ste svjesno podržavali političke odluke koje su možda bile usklađene sa interesima druge države, a ne Crne Gore? I najvažnije – da li ćete se sada, kad su ove informacije postale javne, oglasiti i jasno ograditi od njegovih veza sa BIA-om Srbije?“,  pitaju iz PES-a.

Pitaju i da li je rukovodstvo URA-e upoznato sa sastancima koje je Abazović imao sa pripadnicima BIA-e.

„Da li znate da li se ikada sreo sa Markom Parezanovićem iz te službe? Da li vas je, kao partiju, informisao o bilo kakvoj saradnji sa bezbjednosnim strukturama druge države?Ako iz URA-e ne uslijedi hitna i jasna reakcija, onda će se sa punim pravom postaviti pitanje – da li je cijela partija znala i ćutala dok je njen lider djelovao pod uticajem stranih službi“, navode u PES-u.

Crna Gora, kako ističu,nije i ne smije biti platforma za tuđe interese.

„URA mora reći – da li ste uz državu, ili uz one koji su je izdali“, zaključuju u saopštenju.

Continue Reading

Politika

Nišić: Nezaposlena lica će ubuduće moći da se prijave u evidenciju ZZZCG i elektronskim putem

Ministarka rada i socijalnog staranja Naida Nišić predstavila je Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti.

Cilj izmjena i dopuna navedenog zakona je, kako je navela, usvajanje adekvatne pravne osnove za nesmetan proces digitalizacije Zavoda za zapošljavanje Crne Gore, koji treba da doprinese bržem i kvalitetnijem pružanju usluga za tržište rada, kako nezaposlenim licima i ostalim tražiocima zaposlenja, tako i poslodavcima.

“Ključne novine izmjena i dopuna pomenutog zakona odnose se na činjenicu da će nezaposlena lica ubuduće moći da se prijave u evidenciju Zavoda za zapošljavanje, osim ličnim dolaskom, i elektronskim putem. Takođe, nezaposlenim licima će biti omogućeno da zahtjeve za ostvarivanje prava za vrijeme nezaposlenosti podnose osim neposrednom predajom ili dostavljanjem zahtjeva poštom, i u elektronskom obliku”, navela je, između ostalog, Nišić.

Biće, dodaje, olakšano i poslodavcima tako što će prijavu slobodnih radnih mjesta kao i prijavu o zasnivanju-prestanku radnog odnosa, osim neposrednom predajom, Zavodu za zapošljavanje moći da dostave i elektronskim putem.

Continue Reading

Politika

Spajić potpisao sporazum sa opozicijom

milojko spajić

Predsjednik Pokreta Evropa sad Milojko Spajić i predstavnici opozicije Danijel Živković (DPS), Damir Šehović (Evropski savez) i Adrijan Vuksanović (HGI) potpisali su sporazum kojim su se saglasili da podnesu zahtjev za mišljenje Venecijanskoj komisiji najkasnije sedam dana nakon sporazuma, u vezi sa procedurom konstatovanja prestanka mandata jednoj sutkinji Ustavnog suda.

Sporazum je potpisan na sastanku održanom u prostorijama Delegacije Evropske unije u Crnoj Gori, koji je organizovao ambasador Johan Satler.

„Tekst zahtjeva Venecijanskoj komisiji pripremiće po jedan predstavnik vlasti i opozicije, nakon konsultacija. Dogovoreni zahtjev će Venecijanskoj komisiji uputiti Predsjednik Vlade Crne Gore. Strane se saglašavaju da preduzmu sve neophodne korake ka punoj primjeni mišljenja Venecijanske komisije u najkraćem roku, a najkasnije 15 dana nakon njegovog dostavljanja. Do dostavljanja mišljenja Venecijanske komisije, obustaviće se dalja procedura izbora jednog sudije Ustavnog suda po konkursu koji je Ustavni odbor Skupštine Crne Gore objavio 23.12.2024. godine“,  navode u saopštenju.

Dodaju da nakon potpisivanja ovog sporazuma, strane se obavezuju na normalizaciju političke situacije i ponovno uspostavljanje funkcionalnosti Skupštine.

„Strane se obavezuju da podrže EU reforme i zakonodavne inicijative pripremljene u konsultaciji sa institucijama EU, s ciljem završetka pregovora o pristupanju EU do kraja 2026. godine. Strane se takođe obavezuju da nastave rad parlamentarnog Odbora za sveobuhvatnu izbornu reformu, s ciljem završetka procesa izborne reforme najkasnije do kraja 2025. godine“,  ističu u saopštenju.

Pored toga, postignuta je saglasnost da se fokus usmjeri na ispunjavanje obaveza iz EU agende, te da se bez prethodno obezbijeđenog opšteg političkog konsenzusa, neće predlagati pitanja koja dijele javnost, kako je to i predviđeno „Barometrom 26“.

Pored ambasadora Satlera i  potpisnika sporazuma, sastanku su prisustvovali predstavnici PES, Boris Pejović i Bojan Božović.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto