fbpx
Connect with us

Zeta

Javne zgrade i infrastruktura Zete ne zadovoljavaju standarde pristupačnosti za osobe sa invaliditetom

Kada je Zeti političkom odlukom prekomponovane većine u državnom prlamentu prošlog avgusta dat status samostalnosti nije se vodilo računa o mnogim stvarima, sitnim i krupnim, pa i između ostalog da je mali broj javnih objekta na njenoj teritoriji pristupačan osobama sa invaliditetom. Isti slučaj je i sa infrastrukturom. Jedan od važnijih objekata koji bi morao da bude pristupačan licima sa invaliditetom jeste zgrada Opštine. Međutim, recimo do kabineta predsjednika Opštine Zeta nijedno lice sa invaliditetom ne može doći. Ovo je naslijeđen problem sadašnje uprave.

“Zgrada Opštine nije pristupačna, pri čemu smo obaviještni da će se u narednom periodu raditi nova zgrada koja će biti urađena u skladu sa propisima koji se bave ovom oblašću. Nisu prilagođeni ni KIC „Zeta“, kao ni omladinski domovi, dok su Centar za pružanje usluga iz oblasti socijalne i dječje zaštite i Dnevni centar za odrasla i stara lica koji je u fazi završetka radova urađni da zadovoljavaju potrebe za kretanje lica koja su korisnici invalidskih kolica. Ovi objekti imaju prilazne rampe, toalete i obilježena parking mjesta”, kazao je Dejan Bašanović, generalni sekretar Udruženja paraplegičara Crne Gore.

Bašanović kaže da saobraćajnica sa obilaznicom oko Golubovaca, kao i put ka Tuzima imaju urađena zakošenja za kretanje lica u kolicima.

“Dom zdravlja ima toalet, lift i rampu, pri čemu je rampu potrebno produžiti u skladu sa standardima pristupačnsti. Objekat pošte ima stepenik pa je potrebno uraditi rampu. MUP ima adekvatan ulaz, dok objekat koji koristi Zavod za zapošljavanje Crne Gore i Zavod za socijalni rad ima urađenu rampu. Ostali objekti nemaju toalet za OSI koje je potrebno uraditi, jer to je osnovni preduslov da se osobe koje koriste lica mogu zaposliti u ovim institucijama”, kaže Bašanović.

Samo tri škole imaju urađene rampe i prilagođene toalete, a to su Srednja mješovita škola „Golubovci“, OŠ „Vladika Danilo“ i OŠ „Zarija Vujošević“, dok OŠ „Milan Vukotić“ i OŠ „Niko Maraš“ imaju samo rampe.

“Evidentno je da objekti nemaju elemente pristupačnosti koji su namijenjeni licima sa oštećenjem vida i sluha osim zgrade Opštine koja ima oznake na Brajevom pismu. U narednom periodu treba raditi na postavljanju taktilnih crta, orjentacionih planova, zvučne signalizacije, komunikacionih pomagala, obilježavanju parking mjesta… Vjerujemo da će lokalne i državne institucije na području Zete narednom periodu preduzeti sve mjere i radnje u skladu sa zakonskim propisima, a u cilju otklanjanja svih barijera, kako bi omogućili podizanje kvaliteta života lica sa invaliditetom kroz adekvatak standard življenja i socijalnu sigurnosto, odnosno stvorili uslove za ostvarivanje zagarantovanih prava koja im pripadaju”, rekao je Bašanović.

On ističe da se poslednjih desetak godina poboljšao niz zakonskih propisa kojima se reguliše položaj lica sa invaliditetom.

“Međutim, ova popilacija spada u jedno najmarginalizovanijih društava koja je i dalje izložena visokom stepenu diskriminacije. Ne postoji nijedna oblast koja je u dovoljnoj mjeri stvorila uslove da lica sa invaliditetom mogu u punom kapacitetu da kontrolišu svoje živote i shodno tome imaju mogućnost da donose adekvatne odluke i izbore u odnosu na koje mogu da snose posledice i odgovornost…Oblast pristupačnosti, odnosno pristup objektima u javnoj upotrebi je jedna od oblasti u kojoj su lica sa invaliditetom najviše suočavaju sa diskriminacijom. Pod pristupačnošću se podrazumijeva pravo na pristupačnost fizičkom okruženju, uslugama, inforamacijama, komunikacijama, saobraćaju, a odnosi se i na omogućavanje samostalnog života i potpuno učešće u životu zajednice kako urbanim tako i ururalnim sredinama”,  rekao je Dejan Bašanović.

 

 

Izvor: Dan

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Zeta

Podrška starim zanatima i novim biznisima u Zeti

preduzetništvo opština zeta

Sekretarijat za razvoj preduzetništva i poljoprivrede objavio je dva javna poziva. Prvi se odnosi na podršku starim zanatima, a cilj ovog poziva je očuvanje tradicionalnih vrednosti i unapređenje rada zanatlija, sa posebnim akcentom na stare zanate.

Drugi javni poziv je namenjen početnicima u biznisu i obuhvata pružanje finansijske podrške privrednim društvima i preduzetnicima prilikom pokretanja poslovanja. Pravo na prijavu imaju svi koji su započeli biznis na teritoriji Opštine Zeta od 1. januara 2024. godine pa sve do dana objavljivanja ovog poziva.

Ukupna sredstva za podršku kroz oba javna poziva iznose 15.000 evra, odnosno 7.500 evra za stare zanate i 7.500 evra za početnike u biznisu.

Poziv je otvoren do 7. decembra, a više informacija o uslovima za konkurisanje za mere podrške kroz ova dva javna poziva možete pronaći na sajtu opštine u delu.

Continue Reading

Događaji

Spektakularni nastup mađioničara Strahinje oduševio publiku u KIC-u “Zeta”

strahinja

JU KIC “Zeta” imala je čast da ugosti popularnog mađioničara Strahinju, koji je održao spektakularni performans koji je oduševio publiku svih uzrasta, a posebno najmlađe. Ovaj nevjerovatni majstor trikova pokazao je svoje vještine kroz niz očaravajućih iluzija koje su izmamile oduševljenje i aplauze, stvarajući atmosferu čarolije i zabave.

Posjetioci su uživali u interaktivnim i zabavnim momentima, a najmlađi su imali priliku da učestvuju u magičnim trenucima, što je dodatno obogatilo cijeli doživljaj. Strahinja je, uz svoj talenat i duhovitost, osvojio srca svih prisutnih, a odziv publike je bio zaista izvanredan.

KIC “Zeta” se raduje što je mogao pružiti ovakav sadržaj koji spaja zabavu, edukaciju i magiju, te se zahvaljuje svim posjetiocima na podršci i entuzijazmu.

Continue Reading

Zeta

Dva gazdinstva u Zeti pod opservacijom zbog kju groznice

snežana kaluđerović zeta
Photo by M.Vujisić

U Zeti trenutno nemamo dvorišta zaraženih kju groznicom, ali imamo dva gazdinstva na kojima se vrši opservacija, odnosno posmatranje grla jer smo ustanovili da imamo seropozitivna grla, ali te krave ne izlučuju u spoljnu sredinu infekt, rekla je Snežana Kaluđerović, doktor veterinarske medicine.

“Uzročnik je naravno bakterija koksiela burneti koju provjeravamo da li je ima u mlijeku, kod grla koja se muzu i u fecesu kod grla koja se ne muzu. Taj proces se obavlja u tri kruga na period od 21 dan. Na osnovu tih nalaza donosiće se dalja odluka u saradnji sa Veterinarskom inspekcijom. Za sada, neglašavam, nemamo zaražena dvorišta, samo ona koja su na posmatranju i u ovim pregledima koji su predviđeni procedurama u suzbijanju kju groznice”,  kazala je Kaluđerović.

Kaluđerović navodi da su u pitanju veće farme u Zeti koje imaju više od 30 grla.

“Ta seropozitivna grla, to znači da životinja ima antitijela na bolest, ali to ne znači da su i klinički bolesna. Naravno, tu su pojačane mjere nadzora i u saradnji sa vlasnicima objašnjeno im je kako da postupaju, odnosno da razdvoje bolesne od zdravih životinja, da postave barijere, smanje cirkulaciju domaćih životinja, pasa, mačaka, zaštite životinje od krpelja i insekata koji mogu prenositi bolest”, navela je Kaluđerović.

Snežana Kaluđerović kaže da se od krava koje su seropozitivne smije konzumirati mlijeko.

“Do sada su analizama na jednoj farmi u dva kruga potvrđeni negativni nalazi, a i da ima infekt, pasterizovano mlijeko je bezopasno za upotrebu. Ja sam mišljenja da kju groznica kao bolest koja je decenijama unazad prisutna na ovim terenima i na svim područjima u Crnoj Gori, u okruženju, u Evropskoj uniji i svaka zemlja donese svoju direktivu za suzbijanje te bolesti. Naravno da kad bi zaređali po gazdinstava sigurno bismo našli još neku seropozitivnu kravu. Bolest je, prvo naglasiti da bolest je zonoza, može da se prenosi sa životinja na ljude i zbog toga je dobro da vlasnici vode računa o dobroj higijenskoj praksi. Na kraju krajeva to se zove nekako profesionalno oboljenje. Ugroženi su veterinari, farmeri koji drže stoku, ne samo krave nego to je bolest koja se dominantno nalazi i kod koza i ovaca i one su rezervoar ove bolesti. S druge strane, klaničari, svi koji dolaze u kontakt sa životinjama mogu imati mogućnost da se zaraze. Najčešće se zaraze putem unošenja infekta, aerosolno, odnosno preko prašine. Bolest je bakterijsko oboljenje koje se da liječiti ako se pravovremeno otkrije kod ljudi”,  navodi Kaluđerović.

Ona kaže da se oboljenje ne prenosi sa čovjeka na čovjeka.

“To nije bolest zbog koje sad treba da dižemo paničnu priču, to je nešto što se dešava, samo treba ispratiti stručnu javnost i saslušati smjernice koje se daju u tim situacijama”, kazala je Kaluđerović.

 

Izvor: Dan

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto