fbpx
Connect with us

Zeta

Iz „Kneževića glavice“ izronili izuzetni tragovi burne istorije

Izvor: Pobjeda

U izvještaju arheologa se ukazuje da su najstariji grobovi skeletno sahranjeni, većinom bez grobnih konstrukcija, dok je nekoliko (pet) imalo konstrukcije od šljunka, koji je polagan na osnovu rake ili stavljan sa strana drvenih sanduka. Halštatski grobovi pripadaju glasinačkoj kulturi, što je potvrđeno brojnim nalazima od bronze, gvožđa i keramike.

Više od dvije i po hiljade godina istorije stalo je u zemljani tumul u selu Balabani, u Zeti, koji je među mještanima poznatiji kao „Kneževića glavica“. Crnogorski i inostrani arheolozi, kako saznaje Pobjeda, zaključili su da je ova praistorijska humka sukcesivno korišćena za sahranjivanje u dugom vremenskom razdoblju, od perioda Halštata (oko 800 godina prije nove ere) do sredine 17. vijeka našeg doba. Iza pokojnika, pored kostiju, ostali su i jako vrijedni predmeti koji su izuzetan prilog istoriji ovog područja i cjelokupnoj istoriji Crne Gore.

Obrasla u draču, košćele, divlje smokve i drugo rastinje, „Kneževića glavica“ je u posljednjih nekoliko decenija lokalnoj djeci služila za igru, sankanje i skrivanje, a među starijim mještanima postojalo je saznanje da je nekada davno korišćena za sahrane. To je sve što je većina i znala o ovom zemljanom tumulu u kojem je, na opšte iznenađenje mještana, bilo sahranjeno čak 230 pokojnika. Samo jedan je bio kremiran, tj. njegove spaljene kosti bile su pohranjene u keramičku urnu.

Danas, nakon arheoloških istraživanja, nema više „Kneževića glavice“, a mještani sa sjetom pominju period u kojem su jedni drugima, u šali, govorili kako treba da kopaju i traže blago, a sada već danima prepričavaju sve ono što su im arheolozi na terenu usmeno prenijeli.

Istraživanje „Kneževića glavice“ realizovao je Centar za konzervaciju i arheologiju Crne Gore, u saradnji sa Njemačkim arheološkim institutom (DAI) iz Berlina i Centrom za arheologiju Olomouc (Češka Republika). Lokalitet se nalazi na privatnom imanju porodice Knežević, u blizini Stadiona „Trešnjica“, u Zeti. Riječ je o monumentalnoj humci radijusa 32 metra i očuvane visine tri metra, gornji dio kalote (kupolasti vrh zemljane gomile, nap. aut.) zaravnjen je krajem 19. vijeka za strateške i vojne potrebe. Istraživanja su sprovedena u dvije kampanje, prva je bila od 11. septembra do kraja novembra 2023. godine, a druga od 13. marta do 11. jula 2024. U istraživačkom timu bili su rukovodilac mr MileBaković, prof. dr BlagojeGovedarica, dr JaroslavPeška, mr IvanaMedenica, mr MilošPetričević, mr Miloš Živanović i Ivana Živanović.

“Evidentno je da imamo dva horizonta sahranjivanja u praistoriji (prije nove ere), onda slijedi hijatus (period za koji nema arheoloških nalaza, nap. aut.), da bi se sahranjivanje na ovoj lokaciji nastavilo u 8‒9. vijeku naše ere”,  navodi se u izvještaju tima arheologa, koji je Pobjeda dobila od Centra za konzervaciju i arheologiju.

U izvještaju se ukazuje da su najstariji grobovi skeletno sahranjeni, većinom bez grobnih konstrukcija, dok je nekoliko (pet) imalo konstrukcije od šljunka, koji je polagan na osnovu rake ili stavljan sa strana drvenih sanduka. Halštatski grobovi pripadaju glasinačkoj kulturi, što je potvrđeno brojnim nalazima od bronze, gvožđa i keramike. Skeletni materijal iz ovog perioda je veoma loše očuvan, pa su arheolozi nalazili često samo nekoliko zuba i djelova dugih kostiju.

“Keramički nalazi su dvouhi pehari i plitke zdjele rađeni od loše pečene i slabo prečišćene zemlje. Veći dio je u komadima, uništen naknadnim ukopavanjima, dok se nekoliko primjeraka može rekonstruisati. Artefakti od gvožđa su najčešće koplja, a pored jednog ratnika je bio položen gvozdeni mač u veoma lošem stanju (vjerovatno bez mogućnosti rekonstrukcije) “, navodi se u izvještaju.

Najbrojniji su nalazi od bronze: ukrasne igle i kopče (fibule) i razni ukrasi na odjeći (kalotasta bronzana dugmad), razvodnici za trake i spiralni zavijuci. U dva groba su pronađene bronzane narukvice i pektorali (ukrasi za grudi od kružnog bronzanog lima sa listolikim laticama).

“Posebno je interesantan nalaz iz groba br. 14. Otkrivene su dvije dijademe (dekorisane bronzane trake kao ukras za glavu), koje su pohranjene kao prilog prilikom sahrane dvije ženske osobe visokog društvenog statusa (princeze).

U grobu br. 124 je bila sahranjena ženska osoba se bogato ukrašenom nošnjom koju je činio pojas od stotinak kalotastih dugmadi (vjerovatno prišivenih na tkanenipojas koji, razumljivo, nije sačuvan), tri bronzane fibule u predjelu ramena, ogrlica od sitnih perli od ćilibara i na desnom ramenu bronzani privezak u obliku patke sa dvije glave i poklopcem i sedam manjih privezaka takođe u obliku patki. Slični predmeti su česti u grobovima ovog perioda i njima se pripisuje apotropejska uloga (zaštita od zlih sila, nap. aut.). U našem slučaju, patke su životinje koje žive u vodi, vazduhu i na zemlji i one imaju posebnu moć i služe da dušu pokojnika ponesu u drugi svijet “, navodi se u izvještaju arheologa i ističe da je iz ovog prvog horizonta sahranjivanja posebno zanimljiv i veliki privezak u obliku bika, koji je takođe imao apotropejsku ulogu.

DRUGI HORIZONT

Arheolozi su u izvještaju naveli da drugi horizont sahranjivanja u „Kneževića glavici“ predstavlja osteološki materijal (kosti) i artefakti pohranjeni od 5. do 3. vijeka prije nove ere, koji hronološki pripadaju periodu grčke kolonizacije jadranske obale, tj. periodu helenizma.

” Izdvaja se nalaz srebrnog novčića koji je bio u sekundarnoj upotrebi jer je bio perforiran da bi se nosio kao privezak. Novčić je dobro očuvan i jasno se čita da je kovan u gradu Damastion, odnosno u vrijeme 4–5. vijeka prije nove ere “, navodi se u izvještaju.

Najbrojniji su nalazi manjih keramičkih posuda tipa skifos. Istom periodu pripada i jedan keramički bokal za vino (tip Oinohoa), koji je fino dekorisan crnom bojom na žućkastoj podlozi i koji je sačuvan skoro u potpunosti, uz manje oštećenje na obodu.

“Pored keramike kao prilog se javljaju i koplja, eventualno manje perle od bronze.

Nešto kasnijem periodu pripada jedini grob sa kremiranim pokojnikom. Spaljene kosti su prikupljene i stavljene u veći bokal sa jednom drškom koji je poklopljen manjim neobrađenim kamenom. Iznad ove urne je, kao zaštita, postavljena donja polovina amfore “. navodi se u izvještaju.

TREĆI HORIZONT

Arheolozi su došli do zaključka da je prošlo više od 1.000 godina, da bi se u 8–9. vijeku opet počelo sahranjivanje u „Kneževića glavici“. Pronađeni artefakti svjedoče da je glavica korišćena za sahranjivanje od 8. do 17. vijeka.

“Oko 4/5 grobova pripada srednjovjekovnom periodu. Evidentno je da je groblje bilo u čestoj upotrebi, pa su brojni primjeri sahranjivanja nekoliko pokojnika u istoj raci ili da je prilikom kasnijeg ukopa stariji skelet dislociran ili uništen. Skeleti ovog perioda su po pravilu (za razliku od praistorijskih, gdje orijentacija nije bila bitna) orijentisani pravcem zapad-istok, sa glavom na zapadu. Ruke su bile prekrštene na stomaku ili grudima, što ukazuje da se radi o hrišćanskoj populaciji. I u ovom slučaju je skeletni materijal slabo očuvan i primjetan je veliki broj dječjih sahrana”, navodi se u izvještaju.

Kao što je uobičajeno, hrišćanski grobovi su oskudni sa inventarom. Pronađeno je tek desetak predmeta ovog perioda: dvije bronzane naušnice sa jagodičastim ukrasom, jedna srebrna naušnica sa grozdolikim ukrasom, tri srebrna prstena, dva gvozdena ključa i dva gvozdena kresiva. Najstarija je srebrna naušnica sa grozdolikim priveskom i datuje se u period ranog srednjeg vijeka (8–9. vijek).

“Dvije naušnice sa jagodama, kao i prsten od uvijene srebrne žice sa kamenom na osnovu analogija odgovaraju periodu razvijenog srednjeg vijeka (11–12. vijek). Istom vremenu bi odgovarala i druga dva prstena koji su skromnije izrade. Izdvaja se i nalaz srebrnog novčića kralja Milutinaiz XIV vijeka. Na jednoj strani (avers) je predstavljen Isus na prijestolu, a na drugoj (revers) kralj Milutin sa Sv. Stefanom(ovaj novac je vjerovatno kovan u Brskovu u XIV vijeku). Gvozdeni ključevi i gvozdena kresiva u obliku ocila (za duvan) pripadali bi periodu 15-16. vijeka. Istom periodu pripadaju tri groba koja su bili bez nalaza, ali su za razliku od drugih imala kovčeg od kamenih ploča”, navodi se u izvještaju arheologa.

SLIJEDE ANALIZE 

Dva skeleta su vjerovatno zadnje sahranjene individue na ovoj nekropoli. Na osnovu konteksta nalaza i odnosa prema susjednim grobovima arheolozima je bilo jasno da se radi o kasnijim sahranama koje su se mogle desiti sredinom 17. vijeka.

Pored svih zaključaka, arheolozi su ipak u izvještaju naglasili da su iskopavanja i terenski rad završeni prije nepunih mjesec dana, a riječ je o obimnoj građi, te da u ovoj fazi nije moguće donositi konačne zaključke, što znači da su informacije kojima raspolažu preliminarnog karaktera.

“Preciznije podatke ćemo imati u momentu kada se odrade brojne planirane analize: karbonske analize C14, DNK analize itd.”, navodi se u izvještaju arheologa.

Velika umjetnička vrijednost i baza za zavičajni muzej Zete

Arheolozi su u izvještaju posebno istakli da jedna od osnovnih karakteristika ovog monumentalnog tumula, koja se odnosi na sve horizonte sahranjivanja i koje ga čine jedinstvenim na ovom području, jeste relativno brojno prisustvo grobova visokorangiranih osoba, čiji grobni prilozi, osim kulturno-istorijske, imaju i veliku umjetničku vrijednost.

– Tu svakako spadaju ukrašene dijademe i privesci u obliku patke i bika iz halštatskog horizonta, ukrašeni helenistički skifosi i oinohoe, kao i naušnice i drugi nalazi iz srednjeg vijeka. Na taj način su istraživanja tumula „Kneževića glavica“ dala mnogo novih impulsa za izučavanje prošlosti ovog dijela Crne Gore, ali isto tako i mnoštvo vrijednih eksponata koji bezuslovno zaslužuju da budu izloženi u muzejskim vitrinama i da tako budu pristupačni široj javnosti. Bez imalo sumnje se može reći da bogata zbirka nalaza iz ove humke predstavlja solidnu bazu za zavičajni muzej Zete koji će, nadamo se, uskoro biti osnovan – navodi se u izvještaju arheologa.

 

Izvor: Pobjeda

Reklama turizam danilovgrad
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Događaji

Jezero, grle te djeca!: Edukativno-zabavna manifestacija na Vranjini

Nacionalni parkovi Crne Gore organizuju manifestaciju „Dana Nacionalnog parka Skadarsko jezero“, koja će se održati u nedjelju, 22. septembra 2024. godine, na Vranjini. Ova edukativno-zabavna manifestacija, organizovana u saradnji sa Opštinom Zeta, turističkim organizacijama Zeta, Tuzi i Podgorica, te uz podršku kompanije „13. jul Plantaže“, okupit će djecu predškolskog i školskog uzrasta kako bi kroz kreativne aktivnosti naučila i pokazala koliko vole i cijene prirodu.

Pod sloganom „Jezero, grle te djeca“, događaj će biti bogat različitim sadržajima. Od pjesme, igre, recitacija, eko predstava, likovnih radionica, do trke čunova, posjetioci će imati priliku uživati u cjelodnevnom programu. Početak manifestacije je zakazan za 11:00 časova na platou ispred upravne zgrade na Vranjini, gdje će djeca iz škola „Vladika Danilo‟ i „Zarija Vujošević‟ izvesti recitacije i eko predstave, te kroz igru i kreativne radionice poslati snažne poruke o važnosti očuvanja prirode.

U drugom dijelu manifestacije, sa početkom u 15:00 časova, posjetioci će moći prisustvovati tradicionalnoj trci čunova, jednom od najvažnijih kulturnih obilježja Skadarskog jezera. Ova uzbudljiva trka će se održati na relaciji od ušća Virpazarskog kanala do restorana „Jezero“ na Vranjini, a pobjednicima će biti uručene nagrade.

Pozivamo sve zainteresovane da se pridruže ovom veslom događaju i zajedno proslave Dan Nacionalnog parka Skadarsko jezero kroz učenje, igru i druženje u prirodi.

Agenda Dana Skadarskog jezera

11.00h – Otvaranje manifestacije i uvodni govori (direktorica NP Skadarsko jezero, predsjednik SO Zeta)
11.15h – Pjesma „Crna Gora“ u izvođenju solistkinja iz OŠ „Vladika Danilo“
11.30h – Eko predstava „Čuvajmo vodu“ koju izvode učenici OŠ „Zarija Vujošević“
12.00h – Animator (jednočasovni koncert)
13.00h – Recitacije učenica OŠ „Zarija Vujošević“
13.15h – „Zvjezdice sa Valentinom“ (eko kviz)
13.45h – Predstava „Zooteka“ (Šanta Panta)
14.20h – Folklorni dječiji ansambl (KUD „Slobodan Aligrudić“)
11.00h – 15.00h Na štandovima izložba i prodaja suvenira koje su djeca sama izradila i mala likovna izložba.

15.00h – Trka čunova od ušća Virpazarskog kanala do restorana „Jezero“ na Vranjini. Dodjela nagrada.

Continue Reading

Događaji

Najistaknutiji učenici iz opštine Zeta uživali u izletu na Biogradskom jezeru i Ski centru 1600

Autor: Vladimir Jovanović

izvor: KIC Zeta

JU KIC “Zeta” u saradnji sa Turističkom organizacijom opštine Kolašin organizovala je izlet za najistaknutije učenike petog razreda iz četiri osnovne škole sa područja opštine Zeta. Cilj ovog izleta bio je da se nagrade uspješni učenici i podstaknu na dalji rad i trud.

Učenici su posjetili Biogradsko jezero, jedno od najlepših prirodnih bisera Crne Gore, gdje ih je dočekala Saška Bulatović, stručni saradnik za promociju i edukaciju. Ona im je prenijela mnoštvo zanimljivih informacija o jezeru, njegovoj istoriji i značaju za ekosistem. Nakon toga, đaci su obišli i Ski centar 1600, gdje su uživali u prirodnim ljepotama i imali priliku da se upoznaju sa zimskom turističkom ponudom Kolašina.

Posebnu zahvalnost JU KIC “Zeta” upućuje Saški Bulatović i Mikiju Bulatoviću, potpredsjedniku Opštine Kolašin, na toplom dočeku i gostoprimstvu.

“Ovo je samo jedna od mnogih aktivnosti KIC-a Zeta kojom želimo da pokažemo da mislimo na naše buduće generacije i njihovo sazrijevanje i obrazovanje”,  kazao je direktor JU KIC “Zeta”, Branko Noković, ističući važnost ulaganja u mlade i njihov razvoj.

 

Tekst je nastao uz podršku Fonda za pluralizam i raznovrsnost medija, Ministarstva kulture i medija Crne Gore

 

Continue Reading

Zeta

Golubovci: Pumpe su nove, ali Opština nije kupila agregat

trg golubovci

Opština Zeta nakon završetka izgradnje trga u Golubovcima bila je upozorena da moraju nabaviti agregat za muljne pumpe, koje po potrebi crpe vodu iz tehničke prostorije, tako da to što sada fontana na trgu nije u funkciji nije propust izvođača radova, saopštio je Nebojša Đukanović, izvršni direktor „Bombetona”.

Đukanović navodi da nije tačno da su u fontanu ugrađene polovne pumpe, već je sva oprema potpuno nova. Trg u centru Zete je potpuno zapušten. Fontana ne radi, česma prska na sve strane, letve na klupama su polomljene, prekinuta su crijeva pa voda curi na sve strane. Drveće i ukrasna rasvjeta su potpuno pod vodom.

Prošle sedmice Aleksandar Marković, potpredsjednik Opštine, kazao je da su utvrdili da je u fontanu ugrađena polovna potopna pumpa, te da izvođač radova nije obezbijedio neprobojnost vode ka instrumentima koji puštaju fontanu, pa je zbog kiše pola instalacija izgorelo.

“Nema šanse da je bilo šta polovno ugrađeno, već je sve nova oprema. Tri elektro ormara, za javnu rasvjetu, fontanu i video nadzor, su u tehničkoj prostoriji ukopanoj ispod platoa trga. I tu dolazi do problema plavljenja opreme prilikom padavina i pretpostavljene mogućnosti podizanja podzemnih voda. Projektom nijesu bile predviđene FID sklopke i muljna pumpa, ali da bismo preduprijedili problem mi smo ih ugradili. Pojavio se onda novi problem jer prilikom nestanka struje muljna pumpa nema funkciju. Voda dolazi do ormara koji su pod naponom što u kombinaciji sa vodom predstavlja bezbjedonosni rizik. Sve ovo sam u pisanoj formi dostavio Opštini prije dvije godine”, kaže Nebojša Đukanović.

Đukanović navodi da objekat zahtijeva da ima rezervno napajanje električnom energijom, pošto u Golubovcima često dolazi do ispada struje posebno kada je kiša.

“Potreban je dizel agregat koji će da se uključi kada nestane struja kako bi muljne pumpe, kada se počne puniti podzemni šaht, mogle da se automatski uključuju i ispumpavaju vodu. Kako agregata nema desila se poplava i izgorela je pumpa”,  rekao je Đukanović.

On kaže da su o svemu tome obavijestili Opštinu Zeta.

“Da bi se ogradili, kao izvođači radova, poslali smo Opštini zvaničan dopis da je radi bezbjednog rada opreme, koja nije nimalo jeftina, potrebno da imaju dizel agregat i redovno servisiranje. Mislim da oni po tom pitanju nijesu ništa radili, pogotovo se nijesu obazirali na to što nema agregata. To je tako ostalo i normalno čim je pala kiša, a u isto vrijeme nestala struja kuršlus je bio neminovan. Govorio sam da će to da se ponavlja dok god nema rezervnog napajanja”, kazao je Đukanović.

Đukanović pojašnjava da je u pitanju agregat koji košta 10.000 eura.

“Ovaj objekat je i tehnički primljen tako da nije mogla biti ugrađena polovna oprema, već je sva nova. Na sve sam ukazao dopisom, ali niko me iz Opštine nije kontaktirao oko toga. Mi smo uvijek spremni, pa iako su istekle garancije, da pomognemo. Najlakše je sve svaliti na izvođača, ali imam dovoljno iskustva i uvijek upozorim na neke stvari kada radove završimo “, navodi Đukanović.

 

Izvor: Dan

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto