Zeta
Iz „Kneževića glavice“ izronili izuzetni tragovi burne istorije

U izvještaju arheologa se ukazuje da su najstariji grobovi skeletno sahranjeni, većinom bez grobnih konstrukcija, dok je nekoliko (pet) imalo konstrukcije od šljunka, koji je polagan na osnovu rake ili stavljan sa strana drvenih sanduka. Halštatski grobovi pripadaju glasinačkoj kulturi, što je potvrđeno brojnim nalazima od bronze, gvožđa i keramike.
Više od dvije i po hiljade godina istorije stalo je u zemljani tumul u selu Balabani, u Zeti, koji je među mještanima poznatiji kao „Kneževića glavica“. Crnogorski i inostrani arheolozi, kako saznaje Pobjeda, zaključili su da je ova praistorijska humka sukcesivno korišćena za sahranjivanje u dugom vremenskom razdoblju, od perioda Halštata (oko 800 godina prije nove ere) do sredine 17. vijeka našeg doba. Iza pokojnika, pored kostiju, ostali su i jako vrijedni predmeti koji su izuzetan prilog istoriji ovog područja i cjelokupnoj istoriji Crne Gore.
Obrasla u draču, košćele, divlje smokve i drugo rastinje, „Kneževića glavica“ je u posljednjih nekoliko decenija lokalnoj djeci služila za igru, sankanje i skrivanje, a među starijim mještanima postojalo je saznanje da je nekada davno korišćena za sahrane. To je sve što je većina i znala o ovom zemljanom tumulu u kojem je, na opšte iznenađenje mještana, bilo sahranjeno čak 230 pokojnika. Samo jedan je bio kremiran, tj. njegove spaljene kosti bile su pohranjene u keramičku urnu.
Danas, nakon arheoloških istraživanja, nema više „Kneževića glavice“, a mještani sa sjetom pominju period u kojem su jedni drugima, u šali, govorili kako treba da kopaju i traže blago, a sada već danima prepričavaju sve ono što su im arheolozi na terenu usmeno prenijeli.
Istraživanje „Kneževića glavice“ realizovao je Centar za konzervaciju i arheologiju Crne Gore, u saradnji sa Njemačkim arheološkim institutom (DAI) iz Berlina i Centrom za arheologiju Olomouc (Češka Republika). Lokalitet se nalazi na privatnom imanju porodice Knežević, u blizini Stadiona „Trešnjica“, u Zeti. Riječ je o monumentalnoj humci radijusa 32 metra i očuvane visine tri metra, gornji dio kalote (kupolasti vrh zemljane gomile, nap. aut.) zaravnjen je krajem 19. vijeka za strateške i vojne potrebe. Istraživanja su sprovedena u dvije kampanje, prva je bila od 11. septembra do kraja novembra 2023. godine, a druga od 13. marta do 11. jula 2024. U istraživačkom timu bili su rukovodilac mr MileBaković, prof. dr BlagojeGovedarica, dr JaroslavPeška, mr IvanaMedenica, mr MilošPetričević, mr Miloš Živanović i Ivana Živanović.
„Evidentno je da imamo dva horizonta sahranjivanja u praistoriji (prije nove ere), onda slijedi hijatus (period za koji nema arheoloških nalaza, nap. aut.), da bi se sahranjivanje na ovoj lokaciji nastavilo u 8‒9. vijeku naše ere“, navodi se u izvještaju tima arheologa, koji je Pobjeda dobila od Centra za konzervaciju i arheologiju.
U izvještaju se ukazuje da su najstariji grobovi skeletno sahranjeni, većinom bez grobnih konstrukcija, dok je nekoliko (pet) imalo konstrukcije od šljunka, koji je polagan na osnovu rake ili stavljan sa strana drvenih sanduka. Halštatski grobovi pripadaju glasinačkoj kulturi, što je potvrđeno brojnim nalazima od bronze, gvožđa i keramike. Skeletni materijal iz ovog perioda je veoma loše očuvan, pa su arheolozi nalazili često samo nekoliko zuba i djelova dugih kostiju.
„Keramički nalazi su dvouhi pehari i plitke zdjele rađeni od loše pečene i slabo prečišćene zemlje. Veći dio je u komadima, uništen naknadnim ukopavanjima, dok se nekoliko primjeraka može rekonstruisati. Artefakti od gvožđa su najčešće koplja, a pored jednog ratnika je bio položen gvozdeni mač u veoma lošem stanju (vjerovatno bez mogućnosti rekonstrukcije) „, navodi se u izvještaju.
Najbrojniji su nalazi od bronze: ukrasne igle i kopče (fibule) i razni ukrasi na odjeći (kalotasta bronzana dugmad), razvodnici za trake i spiralni zavijuci. U dva groba su pronađene bronzane narukvice i pektorali (ukrasi za grudi od kružnog bronzanog lima sa listolikim laticama).
„Posebno je interesantan nalaz iz groba br. 14. Otkrivene su dvije dijademe (dekorisane bronzane trake kao ukras za glavu), koje su pohranjene kao prilog prilikom sahrane dvije ženske osobe visokog društvenog statusa (princeze).
U grobu br. 124 je bila sahranjena ženska osoba se bogato ukrašenom nošnjom koju je činio pojas od stotinak kalotastih dugmadi (vjerovatno prišivenih na tkanenipojas koji, razumljivo, nije sačuvan), tri bronzane fibule u predjelu ramena, ogrlica od sitnih perli od ćilibara i na desnom ramenu bronzani privezak u obliku patke sa dvije glave i poklopcem i sedam manjih privezaka takođe u obliku patki. Slični predmeti su česti u grobovima ovog perioda i njima se pripisuje apotropejska uloga (zaštita od zlih sila, nap. aut.). U našem slučaju, patke su životinje koje žive u vodi, vazduhu i na zemlji i one imaju posebnu moć i služe da dušu pokojnika ponesu u drugi svijet „, navodi se u izvještaju arheologa i ističe da je iz ovog prvog horizonta sahranjivanja posebno zanimljiv i veliki privezak u obliku bika, koji je takođe imao apotropejsku ulogu.
DRUGI HORIZONT
Arheolozi su u izvještaju naveli da drugi horizont sahranjivanja u „Kneževića glavici“ predstavlja osteološki materijal (kosti) i artefakti pohranjeni od 5. do 3. vijeka prije nove ere, koji hronološki pripadaju periodu grčke kolonizacije jadranske obale, tj. periodu helenizma.
“ Izdvaja se nalaz srebrnog novčića koji je bio u sekundarnoj upotrebi jer je bio perforiran da bi se nosio kao privezak. Novčić je dobro očuvan i jasno se čita da je kovan u gradu Damastion, odnosno u vrijeme 4–5. vijeka prije nove ere „, navodi se u izvještaju.
Najbrojniji su nalazi manjih keramičkih posuda tipa skifos. Istom periodu pripada i jedan keramički bokal za vino (tip Oinohoa), koji je fino dekorisan crnom bojom na žućkastoj podlozi i koji je sačuvan skoro u potpunosti, uz manje oštećenje na obodu.
„Pored keramike kao prilog se javljaju i koplja, eventualno manje perle od bronze.
Nešto kasnijem periodu pripada jedini grob sa kremiranim pokojnikom. Spaljene kosti su prikupljene i stavljene u veći bokal sa jednom drškom koji je poklopljen manjim neobrađenim kamenom. Iznad ove urne je, kao zaštita, postavljena donja polovina amfore „. navodi se u izvještaju.
TREĆI HORIZONT
Arheolozi su došli do zaključka da je prošlo više od 1.000 godina, da bi se u 8–9. vijeku opet počelo sahranjivanje u „Kneževića glavici“. Pronađeni artefakti svjedoče da je glavica korišćena za sahranjivanje od 8. do 17. vijeka.
„Oko 4/5 grobova pripada srednjovjekovnom periodu. Evidentno je da je groblje bilo u čestoj upotrebi, pa su brojni primjeri sahranjivanja nekoliko pokojnika u istoj raci ili da je prilikom kasnijeg ukopa stariji skelet dislociran ili uništen. Skeleti ovog perioda su po pravilu (za razliku od praistorijskih, gdje orijentacija nije bila bitna) orijentisani pravcem zapad-istok, sa glavom na zapadu. Ruke su bile prekrštene na stomaku ili grudima, što ukazuje da se radi o hrišćanskoj populaciji. I u ovom slučaju je skeletni materijal slabo očuvan i primjetan je veliki broj dječjih sahrana“, navodi se u izvještaju.
Kao što je uobičajeno, hrišćanski grobovi su oskudni sa inventarom. Pronađeno je tek desetak predmeta ovog perioda: dvije bronzane naušnice sa jagodičastim ukrasom, jedna srebrna naušnica sa grozdolikim ukrasom, tri srebrna prstena, dva gvozdena ključa i dva gvozdena kresiva. Najstarija je srebrna naušnica sa grozdolikim priveskom i datuje se u period ranog srednjeg vijeka (8–9. vijek).
„Dvije naušnice sa jagodama, kao i prsten od uvijene srebrne žice sa kamenom na osnovu analogija odgovaraju periodu razvijenog srednjeg vijeka (11–12. vijek). Istom vremenu bi odgovarala i druga dva prstena koji su skromnije izrade. Izdvaja se i nalaz srebrnog novčića kralja Milutinaiz XIV vijeka. Na jednoj strani (avers) je predstavljen Isus na prijestolu, a na drugoj (revers) kralj Milutin sa Sv. Stefanom(ovaj novac je vjerovatno kovan u Brskovu u XIV vijeku). Gvozdeni ključevi i gvozdena kresiva u obliku ocila (za duvan) pripadali bi periodu 15-16. vijeka. Istom periodu pripadaju tri groba koja su bili bez nalaza, ali su za razliku od drugih imala kovčeg od kamenih ploča“, navodi se u izvještaju arheologa.
SLIJEDE ANALIZE
Dva skeleta su vjerovatno zadnje sahranjene individue na ovoj nekropoli. Na osnovu konteksta nalaza i odnosa prema susjednim grobovima arheolozima je bilo jasno da se radi o kasnijim sahranama koje su se mogle desiti sredinom 17. vijeka.
Pored svih zaključaka, arheolozi su ipak u izvještaju naglasili da su iskopavanja i terenski rad završeni prije nepunih mjesec dana, a riječ je o obimnoj građi, te da u ovoj fazi nije moguće donositi konačne zaključke, što znači da su informacije kojima raspolažu preliminarnog karaktera.
„Preciznije podatke ćemo imati u momentu kada se odrade brojne planirane analize: karbonske analize C14, DNK analize itd.“, navodi se u izvještaju arheologa.
Velika umjetnička vrijednost i baza za zavičajni muzej Zete
Arheolozi su u izvještaju posebno istakli da jedna od osnovnih karakteristika ovog monumentalnog tumula, koja se odnosi na sve horizonte sahranjivanja i koje ga čine jedinstvenim na ovom području, jeste relativno brojno prisustvo grobova visokorangiranih osoba, čiji grobni prilozi, osim kulturno-istorijske, imaju i veliku umjetničku vrijednost.
– Tu svakako spadaju ukrašene dijademe i privesci u obliku patke i bika iz halštatskog horizonta, ukrašeni helenistički skifosi i oinohoe, kao i naušnice i drugi nalazi iz srednjeg vijeka. Na taj način su istraživanja tumula „Kneževića glavica“ dala mnogo novih impulsa za izučavanje prošlosti ovog dijela Crne Gore, ali isto tako i mnoštvo vrijednih eksponata koji bezuslovno zaslužuju da budu izloženi u muzejskim vitrinama i da tako budu pristupačni široj javnosti. Bez imalo sumnje se može reći da bogata zbirka nalaza iz ove humke predstavlja solidnu bazu za zavičajni muzej Zete koji će, nadamo se, uskoro biti osnovan – navodi se u izvještaju arheologa.
Izvor: Pobjeda
Može vam se dopasti
Zeta
Objavljen Javni konkurs za podršku ženskom preduzetništvu u Opštini Zeta

Opština Zeta raspisala je Javni konkurs za raspodjelu sredstava iz budžeta namijenjenih podršci ženskom preduzetništvu u 2025. godini. Ukupan iznos koji je lokalna samouprava opredijelila za ovu svrhu iznosi 15.000 eura.
Na konkurs se mogu prijaviti žene preduzetnice i privredna društva u kojima su žene nosioci biznisa – kao osnivači i izvršni direktori – a koji imaju prebivalište ili sjedište na teritoriji Opštine Zeta. Cilj konkursa je pružanje finansijske podrške ženama koje žele da započnu sopstveni biznis ili da unaprijede već postojeće poslovanje.
Konkurs ostaje otvoren 45 dana od dana objavljivanja, a krajnji rok za dostavu prijava je 19. maj 2025. godine.
Svi zainteresovani mogu dobiti dodatne informacije svakog radnog dana putem telefona 020/677-325 i 068/884-807, kao i putem mejla: ivana.neskovic@podgorca.me. Takođe, detalji konkursa i neophodni obrasci dostupni su na zvaničnom sajtu Opštine Zeta na adresi:
https://golubovci.me/oglasi
Zeta
Zećanin jedan od najmlađih doktora nauka u Crnoj Gori

Inspiracija mladima iz Zete, ali i cijele Crne Gore, sve češće dolazi iz akademskih krugova, a među najsvjetlijim primjerima izdvaja se mladi naučnik iz ovog kraja. Nemanja Popović, koji je već u svojoj 26. godini postigao ono o čemu mnogi tek sanjaju – stekao je titulu doktora nauka. Svoju doktorsku disertaciju odbranio je 1. aprila 2025. godine na Ekonomskom fakultetu u Podgorici, čime je postao jedan od najmlađih doktora nauka u Crnoj Gori, ostavljajući snažan utisak ne samo svojim godinama, već i kvalitetom naučnog rada.
Rođen 16. jula 1998. u Podgorici, svoje prve korake u obrazovanju napravio je u Osnovnoj školi „Zarija Vujošević“ u Matagužima, nakon čega je uspješno završio Srednju ekonomsku školu „Mirko Vešović“. Za izuzetan uspjeh tokom školovanja nosilac je prestižne diplome Luča A.
Studentsku karijeru na Ekonomskom fakultetu Univerziteta Crne Gore započeo je 2017. godine, gdje je diplomirao sa prosječnom ocjenom 9,56, a master studije okončao 2022. sa još impresivnijom ocjenom 9,93. Za svaku godinu studiranja dobijao je plaketu fakulteta, kao i nagradu Glavnog grada za izuzetan uspjeh na studijama.
Pod mentorstvom uvaženog profesora dr Milivoja Radovića, doktorsku disertaciju pod naslovom „Međusobna uslovljenost privrednog rasta i raspodjele društvenog dohotka“ uspješno je odbranio, a istraživanje koje je sproveo već izaziva pažnju akademske javnosti. U radu, baziranom na ekonometrijskoj analizi 26 zemalja, uključujući Crnu Goru, autor razotkriva ograničenja klasičnih teorija poput Kuznjecove krive, nudeći nove uvide u kompleksne odnose između ekonomskog razvoja i nejednakosti.
Disertacija ukazuje da stabilan privredni rast nije nužno uslovljen nivoom ekonomske jednakosti, ali da zemlje s ravnomjernijom raspodjelom dohotka postižu dugoročniji i održiviji razvoj. Poseban akcenat stavljen je na Crnu Goru, gdje je, kroz analizu tržišta rada, ukazano na duboke institucionalne izazove koji produbljuju ekonomsku nejednakost.
Pored akademskog zvanja, ovaj mladi naučnik već ima bogato iskustvo kao saradnik u nastavi na brojnim predmetima u okviru Ekonomskog fakulteta: Osnovi ekonomije, Privredni sistem, Ekonomija javnog sektora, Matematička ekonomija i drugi. Autor je više naučnih radova, redovan učesnik međunarodnih konferencija i recenzent u prestižnom SSCI indeksiranom časopisu „Revija za socijalnu politiku“. Takođe je jedan od osnivača Alumni kluba Ekonomskog fakulteta.
Kroz Erasmus+ program boravio je na značajnim evropskim univerzitetima poput Varšavske škole ekonomije, Univerziteta u Korunji i, uskoro, Univerziteta u Katovicama kao gostujući predavač. Svoje znanje i iskustvo proširio je i u Sjedinjenim Američkim Državama na Boston koledžu, kao i na Univerzitetu Azurna obala u Francuskoj.
NJegova priča nije samo primjer ličnog uspjeha, već i poruka da posvećenost, znanje i rad mogu i te kako biti prepoznati i cijenjeni. Mladi Zećanin danas je jedan od simbola nove generacije crnogorske akademske zajednice.
Zeta
Počinje podjela kanti za komunalni otpad u naselju Botun

Komunalno Zeta započinje raspodjelu kanti za odlaganje komunalnog otpada za sva domaćinstva u naselju Botun. Radnici kominalnog će biti na terenu u naselju Botun i direktno će vršiti podjelu kanti korisnicima na kućnim adresama.
Ukoliko radnici komunalnog preduzeća ne zateknu korisnika na adresi, korisnik svoju kantu može preuzeti u komunalnom preduzeću na adresi: Magistalni put Podgorica – Petrovac, Mahala br. 19, Zeta, svakim radnim danom od 7 do 15 časova.
Kante se dodjeljuju besplatno i namijenjene su isključivo za odlaganje komunalnog otpada.
Komunalno preduzeće će organizovati pražnjenje dodijeljenih posuda dva puta sedmično, utorkom i subotom, počev od utorka 8. aprila, do kada očekujemo da će svako domaćinstvo zadužiti svoju kantu. Obaveza korisnika je da navedenim danima kantu ostavi ispred svoga dvorišta, na pristupačno mjesto uz put, najkasnije do 7:00 časova. Kante koje se nalaze u dvorištu neće biti pražnjene.
Za sve dodatne informacije se možete obratiti DOO „Javno komunalno preduzeće Zeta“ na brojeve telefona 020/801-010 i 068-846-556, kao i na mejl info@komunalnozetadoo.me
Istaknuto


Zećanin jedan od najmlađih doktora nauka u Crnoj Gori
Inspiracija mladima iz Zete, ali i cijele Crne Gore, sve češće dolazi iz akademskih krugova, a među najsvjetlijim primjerima izdvaja...


Gospojine i KIC Zeta oživjeli duh Cekovićeve poezije
Pripremila: Ana Božović


Novi sajt Opštine Zeta donosi modernu administraciju i e-servise
U saradnji sa UNDP-jem, Opština Zeta privodi kraju izradu novog zvaničnog sajta, koji će, prema riječima sekretara za finansije Bojana...


Nikola Krstović za Portal Zeta: Ostaje san da sa ekipom Zete osvojim ligu
Pripremila: Tamara Raičević


Krstović: Uvešćemo prinudnu upravu u Opštinu Zeta
Ukoliko riječi „ne usvaja se” ne prebacite u „usvaja se” na predlog odluke o moratorijumu na gradnju na 12 katastarskih...
Najnovije
Istaknuto
-
Hronika3 дана ranije
Preminuo muškarac ranjen u pucnjavi u Zeti, osumnjičeni identifikovan
-
Zeta13 сати ranije
Zećanin jedan od najmlađih doktora nauka u Crnoj Gori
-
Hronika1 дан ranije
Uhapšen zbog krađe u Zeti
-
Događaji3 дана ranije
Gospojine i KIC Zeta oživjeli duh Cekovićeve poezije
-
Zeta3 дана ranije
Popović: Porez na nepokretnost minimalno uvećan – građani zaštićeni
-
Zeta3 дана ranije
Novi sajt Opštine Zeta donosi modernu administraciju i e-servise
-
Hronika2 дана ranije
Uhapšen Dejan Đinović, osumnjičen za ubistvo Nikolova
-
Hronika9 сати ranije
Kod Vukovačkog mosta pronađeno tijelo Podgoričanke