Priroda i društvo
Građani najviše vjeruju vjerskim zajednicama i policiji

Crnogorski građani najviše povjerenja imaju u vjerske zajednice, policiju i obrazovni sistem, a najmanje u medije i političke partije, pokazalo je istraživanje Centra za građansko obrazovanje (CGO).
Prema podacima iz istraživanja, bilježi se rast povjerenja građana u institucije od 2021. do ove godine, iako nijedna i dalje nema najveće povjerenje.
Građani najviše vjeruju vjerskim zajednicama, koje imaju prosječnu ocjenu 2.72, a slijede policija i obrazovni sistem sa ocjenama 2.6, zdravstvo 2.57 i predsjednik države 2.55.
Mediji i političke stranke su na dnu liste, a najznačajniji rast povjerenja se konstatuje kod tužilaštva.
Iz CGO su ukazali da građani kao najodgovorniji za dobrobit društva vide zdravstveni sistem, zatim Vladu, pa Skupštinu.
“Obrazovni sistem se vidi nešto odgovornijim za dobrobit društva u odnosu na raniji talas”, navodi se u rezultatima istraživanja.
Kao institucije koje imaju najmanje odgovornosti za dobrobit percipiraju se nevladine organizacije, mediji, sindikati i banke.
Rezultati istraživanja su pokazali da se nezaposlenost percipira kao najvažniji problem, a kao veliki problem ostaju i borba protiv korupcije i organizovanog kriminala i unaprjeđenje životnog standarda.
“Najveći rast percepcije problema zabilježen je u domenu obrazovanja, sa 4,7 odsto u 2021. na 8,1 odsto u ovoj godini”, navodi se u rezultatima istraživanja.
Iz CGO su ukazali da se, u odnosu na istraživanje iz 2021, bilježi pad podrške članstvu Crne Gore u Evropskoj uniji (EU) sa 77,3 odsto na 70,3 odsto.
“Članstvu se protivi 17,1 odsto što je približno ranije procentu, dok raste broj neopredjeljenih oko ovog pitanja”, navodi se u rezultatima istraživanja.
Istraživanje je pokazalo da većina od skoro 60 odsto građana smatra da se Crne Gora kreće sporo ili veoma sporo ka EU.
“Nešto više od četvrtine građana (28 odsto), smatra da će Crna Gora za pet godina postati članica EU, četvrtina je na poziciji da će to biti za deset godina, a 13,8 odsto da će to biti za 20 godina”, navodi se u rezultatima.
Prema podacima iz istraživanja, skoro petina građana smatra da Crna Gora nikada neće postati članica EU.
Građani vide Vladu kao najodgovorniju za dinamiku procesa pristupanja, slijede Skupština, pravosuđe, a bilježi se rast u percepciji odgovornosti političkih partija i istaknutih pojedinaca.
Istraživanje je pokazalo da većina građana ima generalno pozitivno mišljenje o radu nevladinih organizacija (NVO).
Da NVO dobro rade smatra 50,1 odsto građana, negativno mišljenje ima 21,8 odsto, dok stav o tome nije dalo 28,1 odsto ispitanika.
Iz CGO-a su kazali da su se NVO 2021. godine prepoznavale kao glavni akteri civilnog društva, dok danas manji broj građana civilno društvo gledaju samo kroz NVO.
Prema rezultatima istraživanja, fondacije, sindikati, mediji i strukovna udruženja se mnogo više vide kao sastavni dijelovi civilnog društva.
Iz CGO-a su ukazali na vidljiv pomak u informisanosti građana o civilnom sektoru.
Između 2021. i ove godine procenat onih koji su se izjasnili kao potpuno neinformisani smanjio se sa 20,3 odsto na 14,2 odsto, a značajan rast se vidi kod onih koji su se izjasnili kao uglavnom informisani.
U CGO smatraju da to ukazuje na poboljšanje u dostupnosti informacija o civilnom sektoru ili povećanoj pažnji građanstva prema aktivnostima ovog sektora.
Istraživanje je pokazalo da se trećina ispitanika o radu civilnog sektora informiše putem TV-a, za četvrtinu su izvor portali, a za petinu društvene mreže.
Prema rezultatima, najvažniji faktor koji utiče na kreiranje stava o NVO su njihove aktivnosti, a veoma značajni su i stavovi lidera tih NVO.
Istraživanje je pokazalo da je građanski aktivizam u padu, sa 14,5 odsto u 2021. na 9,9 odsto u ovoj godini, uz priličan rast kod onih koji ne vjeruju da bi to išta promijenilo – sa 14,9 na 21,4 odsto.
“Više od četvrtine građana bi razmotrilo uključenje u aktivnosti NVO koja promoviše ciljeve, aktivnosti ili promjene za koje se zalažu, dok to ne bi učinilo 57,1 odsto, a što je slično podacima iz ranijeg talasa”, navodi se u rezultatima istraživanja.
Da su NVO nezavisne od vlasti, djelimično ili u potpunosti, procjenjuje petina građana, 20,2 odsto, što je pad u odnosu na 2021. kada je tog stava bila skoro trećina, a sličan odnos se bilježi i kod pitanja u nezavisnosti od političkih partija.
Iz CGO su rekli da 37,9 odsto ispitanika smatra da NVO pokušavaju biti korektiv vlasti, a 21,3 odsto da to nije tako.
Kako se navodi u rezultatima istraživanja, postoji percepcija da su NVO bile kritične prema prethodnoj vladi, ali da je to sada manje slučaj.
Istraživanje je pokazalo da je većina ispitanika saglasna da se NVO bore za pravdu i ljudska prava, ali se i tu konstatuje rast broja neodlučnih.
Iz CGO su ukazali na smanjenje procenta građana koji smatraju da se NVO zalažu za evropske vrijednosti i standard – sa 40,5 odsto u 2021. na 34,4 odsto u ovoj godini, dok je povećan broj neodlučnih oko ovog pitanja.
Smanjen je i procent onih smatraju da NVO pretežno služe za lične interese pojedinaca sa 29,5 odsto u 2021. na 24,3 odsto u ovoj godini, dok raste broj građana koji ne smatraju da su NVO podređene pojedinačnim interesima.
Istraživanje je pokazalo da pada percepcija važnosti uloge NVO u društvu sa 38,7 odsto u 2021. na 28,5 odsto u ovoj godini, iako je i manji broj onih koji su protivni takvoj percepciji.
Kako se navodi, da NVO rade u javnom i interesu građana danas smatra 38,2 odsto njih, što je manje nego u prethodnom istraživanju iz 2021. godine kada je to mišljenje imao 45,1 odsto građana.
“Za oko tri odsto je porastao broj onih koji smatraju da NVO rade u interesu svojih lidera, a primjetan je blagi rast u percepciji da NVO rade u interesu političkih partija, odnosno u interesu Vlade”, piše u rezultatima istraživanja.
Istraživanje je pokazalo da građani kao ključnog aktera u promovisanju demokratije u društvu vide Vladu, a slijede obrazovni sistem, predsjednik države, mediji, i NVO koje u tom dijelu imaju rast u odnosu na 2021. godinu
Prema rezultatima istraživanja, međunarodni donatori su prepoznati kao glavni u finansiranju NVO, a primarno EU fondovi, zatim međunarodne organizacije pa ambasade država članica EU, Ujedinjenog Kraljevstva, Sjedinjenih Američkih Država i Kanade.
Bilježi se pad u percepciji Vlade kao glavnog donatora, a raste broj onih koji u tom pogledu vide više lokalne samouprave, biznis sektor.
Rezultati istraživanja su pokazali da je povećan broj građana koji smatraju da je saradnja između Vlade Crne Gore i NVO zadovoljavajuća, ali i onih koji je vide kao lošu, dok značajno opada broj neopredjeljenih oko ovog pitanja.
Kako se navodi u rezultatima, značajno je porastao broj onih koji smatraju da u Crnoj Gori ne postoje uslovi za razvoj NVO koje slobodno kritikuju ograničavaju vlast kada je to potrebno – sa 36,8 odsto iz 2021. na 43,1 odsto u ovoj godini.
Istraživanje je dio projekta OCD u Crnoj Gori – od osnovnih usluga do oblikovanja politika – M’BASE koji sprovodi CGO, u partnerstvu sa njemačkom fondacijom Friedrich Ebert, NVO Centar za zaštitu i proučavanje ptica i Politikon mreža, a u saradnji sa ministarstvom javne uprave i evropskih poslova.
Projekat finansira EU, a kofinansira Ministarstvo javne uprave.
Izvor: RTCG
Može vam se dopasti
Priroda i društvo
Spajić: Bajram da provedete u sreći, ljubavi i zdravlju

Svim građanima islamske vjere želimo srećan Bajram iz specijalnog mjesta za Muslimane – velelepne džamije Šeika Zajeda u Abu Dabiju, saopštio je premijer Milojko Spajić.
Da Bajram provedete u sreći, ljubavi i zdravlju! Bajram šerif mubarek olsun! Eid Mubarak to our UAE and other Middle Eastern friends – naveo je Spajić na društvenoj mreži X.
Svim građanima islamske vjere želimo srećan Bajram iz specijalnog mjesta za Muslimane – velelepne džamije Šeika Zajeda u Abu Dabiju. Da Bajram provedete u sreći, ljubavi i zdravlju! Bajram šerif mubarek olsun!
Eid Mubarak to our UAE and other Middle Eastern friends! 🇲🇪🇦🇪❤️ pic.twitter.com/2F14Tk2fc1— Milojko Spajić (@MickeySpajic) March 30, 2025
Priroda i društvo
Sjutra počinje ljetnje računanje vremena

U Crnoj Gori će ljetnje računanje vremena početi u nedjelju, 30. marta, u 2 sata iza ponoći.
Ljetnje računanje vremena podrazumijeva pomjeranje kazaljki na časovnicima jedan sat unaprijed, sa 2 na 3 časa.
Ljetnje računanje vremena „skratiće“ 30. mart za jedan sat, čime će taj dan trajati 23 sata.
Priroda i društvo
Zlatne kapi iz Zete: Sjajan uspjeh na Noćnjaku 2025

Kvalitet crnogorskog maslinovog ulja i proizvoda od masline, kao i savremeni izgled pakovanja maslinovog ulja, dokazan je još jednom na regionalnoj maslinarskoj mapi.
Ovogodišnja manifestacija maslinara i uljara – NOĆNJAK 2025, održana od 13. do 16. marta 2025. godine na ostrvu Rabu, bila je veoma uspješna za domaće proizvođače, koji nam donose čak 18 medalja za kvalitet i šampionski pehar za izgled pakovine maslinovog ulja!
U okviru edukativnog dijela predavanja, predstavnice Kuće maslina održale su predavanje pod nazivom „Kuća maslina – spoj tradicije i savremenosti crnogorskog maslinarstva“ i prikazale video sadržaj kojim su predočene brojne aktivnosti koje je ovo društvo uspješno sprovelo u prvoj godini poslovanja, što je izazvalo oduševljenje kod velikog broja prisutnih i otvorilo prostor za produbljivanje saradnje na mnogim poljima.
Za šampiona izgleda pakovine maslinovog ulja proglašeno je maslinovo ulje ODIVA, proizvođača MONTENEGRO PETROL iz Zete, Crna Gora.
U kategoriji otvorenih maslinovih ulja, zlatnu medalju za kvalitet dobili su:
- ALEKSA MUGOŠA, Donja Gorica, Podgorica, Crna Gora, za ekstra djevičansko maslinovo ulje “PREVALITANSKO”, sorte cipressino
- ĆAZIM ALKOVIĆ, Dobra Voda, Bar, Crna Gora, za ekstra djevičansko maslinovo ulje “1718” sljubljenih sorti
- LUČKA d.o.o., Tuzi, Crna Gora, za ekstra djevičansko maslinovo ulje sljubljenih sorti
- MONTENEGRO PETROL, Zeta, Crna Gora, za ekstra djevičansko maslinovo ulje sljubljenih sorti
U kategoriji otvorenih maslinovih ulja, srebrnu medalju za kvalitet dobili su:
- IVAN ILIĆ, Lepetane, Crna Gora, za ekstra djevičansko maslinovo ulje sljubljenih sorti
- VINARIJA IVANOVIĆ, i-Wine d.o.o., Doljani, Podgorica, Crna Gora, za ekološko ekstra djevičansko maslinovo ulje sljubljenih sorti
- ANTO ĐELOŠEVIĆ “ORA”, Briska gora, Crna Gora, za ekstra djevičansko maslinovo ulje sljubljenih sorti
U kategoriji otvorenih maslinovih ulja, zlatnu medalju za kvalitet dobili su:
- NIKO TRIPUNOVIĆ, Golubovci, Crna Gora, za ekstra djevičansko maslinovo ulje sljubljenih sorti
- PAVLE S. DAVIDOVIĆ, Petrovac, Crna Gora, za ekstra djevičansko maslinovo ulje sljubljenih sorti
- NASER HASA, Velika plaža, Ulcinj, Crna Gora, za ekstra djevičansko maslinovo ulje sljubljenih sorti
- ĐORĐIJA IVETIĆ, Prijeradi, Kotor, Crna Gora, za ekstra djevičansko maslinovo ulje sljubljenih sorti
U kategoriji otvorenih maslinovih ulja, srebrnu medalju za kvalitet dobili su:
- FADIL HASA “LOVAC”, Ulcinjsko polje, Ulcinj, Crna Gora, za ekstra djevičansko maslinovo ulje sorte picholine
- LAZAR MEDIGOVIĆ, Petrovac, Crna Gora, za ekstra djevičansko maslinovo ulje sljubljenih sorti
- POLJOPRIVREDNO GAZDINSTVO PAVIČEVIĆ, Beri, Podgorica, Crna Gora, za ekstra djevičansko maslinovo ulje DUKLJA sljubljenih sorti
- KEKOVIC ESTATE (KEKOVIC CO d.o.o.), Danilovgrad, Zagarač, Crna Gora, za ekstra djevičansko maslinovo ulje sljubljenih sorti
U kategoriji otvorenih maslinovih ulja, bronzanu medalju za kvalitet dobio je:
- DAMJAN MENZALIN, Gorovići, Grbalj, Crna Gora, za ekstra djevičansko maslinovo ulje sljubljenih sorti
Za kozmetički proizvod od masline, srebrnu diplomu za kvalitet, dobio je proizvođač LUČKA DOO iz Tuzi, za „Melem Lučka“.
Opština Bar, u saradnji sa Kućom maslina, obezbijedila je besplatan autobuski prevoz na relaciji Bar – Ostrvo Rab – Bar i organizovala put za maslinare, a barskim maslinarima pridružile su se i koleginice i kolege iz Ulcinja, Paštrovića, Podgorice, Tuzi i Zete.
Izvor: barinfo.me
Istaknuto


Novi sajt Opštine Zeta donosi modernu administraciju i e-servise
U saradnji sa UNDP-jem, Opština Zeta privodi kraju izradu novog zvaničnog sajta, koji će, prema riječima sekretara za finansije Bojana...


Nikola Krstović za Portal Zeta: Ostaje san da sa ekipom Zete osvojim ligu
Pripremila: Tamara Raičević


Krstović: Uvešćemo prinudnu upravu u Opštinu Zeta
Ukoliko riječi „ne usvaja se” ne prebacite u „usvaja se” na predlog odluke o moratorijumu na gradnju na 12 katastarskih...


Sjutra dan žalosti u Opštini Zeta
Predsjednik Opštine Zeta Mihailo Asanović donio je Odluku o proglašenju Dana žalosti na teritoriji te opštine za ponedeljak 24. mart. Do...


Asanović: Amandman o koncesijama je direktno uperen protiv Zete
Predlog amandmana na Zakon o finansiranju lokalne samouprave, kojim se smanjuju prihodi opštinama od naknada po osnovu koncesija, izazvao je...
Najnovije
- Krivična prijava protiv Martinovića (URA) bivšeg rukovodioca NPCG
- Popović: Porez na nepokretnost minimalno uvećan – građani zaštićeni
- Novi sajt Opštine Zeta donosi modernu administraciju i e-servise
- Tivat savladao Zetu u efikasnom duelu
- SDT zaplijenilo skoro 50 miliona eura, Više tužilaštvo vodi 29 finansijskih istraga
Istaknuto
-
Sport2 дана ranije
Nikola Krstović za Portal Zeta: Ostaje san da sa ekipom Zete osvojim ligu
-
Zeta1 дан ranije
Knežević: Nećemo prihvatiti zakon koji šteti Zeti
-
Događaji3 дана ranije
„Zeta očima djeteta“: Kreativnost osnovaca zasijala na izložbi maketa
-
Zeta2 сата ranije
Novi sajt Opštine Zeta donosi modernu administraciju i e-servise
-
Politika3 дана ranije
Skupštinsko saslušanje o cijenama – reakcija na neuspjeli bojkot marketa?
-
Servisne informacije3 дана ranije
Održana centralna javna rasprava o Nacrtu odluke o izmjenama i dopunama Statuta Opštine Zeta
-
Zeta2 сата ranije
Popović: Porez na nepokretnost minimalno uvećan – građani zaštićeni
-
Priroda i društvo2 дана ranije
Sjutra počinje ljetnje računanje vremena