fbpx
Connect with us

Politika

DIK odbila svih devet prigovora Svetosavske srpske liste; Mugoša: Nema povrede biračkog prava

Svetosavska srpska lista ima rok od 48 sati, od kada im mi uručimo rješenje, da se žali Ustavnom sudu, rekao je predsjednik DIK-a.

Svetosavska srpska lista ima rok od 48 sati, od kada im mi uručimo rješenje, da se žali Ustavnom sudu, rekao je predsjednik DIK-a.

Državna izborna komisija (DRI) odbila je svih devet prigovora koje je Svetosavska srpska lista, na čelu sa Mirkom Rmandićem, predala žaleći se na povredu izbornih prava tokom 23. oktobra kada su održani lokalni izbori za novi saziv Skupštine Glavnog grada. To je urađeno na sinoćnjoj sjednici Državne izborne komisije, a da su prigovori odbijeni potvrdio je Nikola Mugoša, predsjednik DIK-a.

– Državna izborna komisija zaključila je da su prigovori neosnovani, jer nije došlo do povrede biračkog prava koje bi vodilo ponavljanju glasanja. Svi kojima su prigovori odbijeni od strane izbornih komisija DIK-u se mogu žaliti u roku od 72 sata od kada im je rješenje dostavljeno od strane OIK-a. Kada kome ističe rok ne znamo, jer se podnosiocima rješenja uručuju u različito vrijeme. Svetosavska srpska lista ima rok od 48 sati, od kada im mi uručimo rješenje, da se žali Ustavnom sudu – rekao je Nikola Mugoša.

Inače, Svetosavska srpska lista predala je devet prigovora i tražila uvid u izborni materijal, a u nedjelju, 23. oktobra dobili su podršku od 220 građana čime su se našli daleko ispod cenzusa za odbornički mandat. Prigovori su se odnosili na to da na biračkom mjestu 77 D glasaču nije omogućeno da glasa putem pisma, na biračkom mjestu 5 osoba sa invaliditetom nije mogla da ostvari biračko pravo jer ono nije prilagođeno njima, a na biračkom mjestu 70 birač je pokušao da ubaci dva glasačka listića. Takođe, imali su prigovor da su na mjestu 78 D pronađena dva glasačka listića manje od broja kontrolnih kupona, da je na biračkom mjestu broj 73 A deset glasačkih listića poništeno bez obrazloženja, a na biračkom mjestu 78 nije omogućeno da dva glasača glasaju putem pisma, dok na biračkom mjestu 65A članovi biračkog odbora nijesu htjeli da se testiraju prije ulaska u Klinički centar. Izbornoj komisiji Glavnog grada, a zatim i Državnoj izbornoj komisiji uložili su i prigovor jer predstavnicima njihove liste nije dozvoljeno da učestvuje u debatama u dvije TV emisije, ali i prigovor da su tokom predizborne tišine strani državljani učestvovali u agitovanju za pojedine učesnike na izborima.

 

Izvor: Dan

Reklama turizam danilovgrad
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Politika

Kaluđerović predložila da roditeljsko odsustvo traje 18 mjeseci: “Ovo je investicija u budućnost”

slađana kaluđerović

Poslanica Socijalističke narodne partije Crne Gore, Slađana Kaluđerović upriličila je u Podgorici prezentaciju gdje je predstavila benefite Predloga izmjena i dopuna Zakona o radu. Ove izmjene omogućile bi roditeljima produženje roditeljskog odsustva i fleksibilnije korišćenje istog, čime bi se olakšala briga o maloljetnoj djeci.

Prvom izmjenom se produžava roditeljsko odsustvo sa 12 na 18 mjeseci, dok je druga izmjena ovog zakona zamišljena kako bi omogućavala roditeljima veću fleksibilnost u načinu korištenja roditeljskog odsustva. Ovim zakonskim rješenjem, nakon prvih 365 dana garantovanog odsustva, dodatnih 180 dana odsustva mogu se koristiti u cjelini ili u dijelovima, do pete godine života djeteta.

“Ovom izmjenom roditelji dobijaju priliku da provedu dodatno vrijeme sa svojom djecom, čime se direktno podržava bolje odrastanje, vaspitanje i emocionalni razvoj djeteta. Produženje roditeljskog odsustva znači da će roditelji imati mogućnost da budu prisutni tokom ključnih trenutaka u ranom uzrastu djece, pružajući im neophodnu ljubav, pažnju i podršku. Ovo je investicija u budućnost naše zemlje jer srećna i dobro vaspitana djeca postaju odgovorni i vrijedni članovi zajednice”, navela je Kaluđerović.

Kaluđerović je do sada imala razgovore sa zainteresovanim grupama radi predstavljanja ovog zakona. Međutim, ističe poseban značaj koji je jučerašnji panel imao upravo zbog toga što je kao prioritet postavila da čuje mišljenje građanki i građana.

Panel je okupio advokate, predstavnike državnih institucija, aktiviste i druge zainteresovane strane koji su pohvalili Predlog izmjena i dopuna Zakona o radu, te istakli sve njegove benefite i uputili konstruktivne komentare koji bi mogli unaprijediti ovo zakonsko rješenje.

Kao jedna od učesnica panela Žana Mihaljević iz fondacije „I ja imam prava da budem mama“ istakla je veliko zadovoljstvo što ovakve inicijative doprinose cilju da se u Crnoj Gori rađa više djece.

“Kao prednosti ove izmjene zakona vidim rješavanje pitanja dojenja, doprinos kognitivnim sposobnostima djeteta, socijalne i ekonomske benefite, povećanje roditeljske ravnoteže. Postoje benefiti i za ekonomiju”,  poslodavci dobijaju učinkovitije roditelje spremnije za posao.

Bitno je i smanjenje rodnih razlika i jačanje porodice i zajednice. Treba da razmišljamo 50 godina unaprijed kada pravimo ovakve izmjene, treba da znamo kako da dođemo do većeg blagostanja i da nam se djeca konačno rađaju,“ navela je Mihaljević.

Inicijativu Slađane Kaluđerović i Socijalističke narodne partije Crne Gore podržala je i Radmila Čagorović, nekadašnja odbornica SNP u Skupštini Glavnog grada Podgorica.

– Treba podržati porodicu prije svega. Porodica je osnov društva, tako da bi bilo potrebno da postoji i Ministarstvo porodice. Izmjene Zakona o radu su mnogo značajne jer će omogućiti da imamo zdraviju i funkcionalniju porodicu. Roditelji su najpotrebniji djeci u prvim godinama života. Djeca su najveći kapital društva, te je tako pravilan razvoj koji pruža porodica prioritet. Ove izmjene su investicija u budućnost naše zemlje jer samo zdrave porodice su srećne porodice -navela je Čagorović.

Značaj ovog zakonskog rješenja istakla je i građanka Sanja Marović Maraš koja je posebno pohvalila predlog da se uz 365 dana garantovanog odsustva, uvede dodatnih 180 dana odsustva.

“Kada posmatrate svoje dijete određenog uzrasta od pet, šest mjeseci ili godinu dana – to nije isto dijete. Nekada se u satu primjećuju te promjene. Dodatnih šest mjeseci odsustva je važno za razvoj djeteta, ali i za psihičko stanje roditelja”,  navela je Marović Maraš.

Tokom konstruktivnog panela učesnici su se osvrnuli i na druge značajna rješenja kojima bi se napravio balans između poslovnog i porodičnog života, postigla veća ravnopravnost polova u pristupanju roditeljskim zadacima, te djeci omogućilo zdravije i srećnije odrastanje.

Panel je bio prilika da se jednako uvaže razmišljanja i interesi kako roditelja tako i poslodavaca.

Direktorica NVO “Glas”, Milica Dedić je u diskusiji pohvalila predložene izmjene, naglašavajući koliko su važne za uključivanje roditelja u rane faze razvoja djeteta, što doprinosi jačanju porodičnih vrijednosti.

” Tema je zaista prelijepa, namjera je zaista fantastična, ali uvijek ideja bude ono što je najlakše, a sprovođenje iste je ono što je najteže. Kada želimo da razvijemo nešto kako treba ključni su rizici”,  navela je Dedić.

Kaluđerović je na kraju prezentacije ukazala da je Predlog izmjena i dopuna Zakona o radu u skladu sa praksom koja se primjenjuje u zemljama članicama EU. Podsjetila je da su Evropski parlament i Savjet 20. juna 2019. godine usvojili Direktivu o ravnoteži između poslovnog i privatnog života roditelja i pružalaca njege, koja predviđa da svako zaposleno lice ima individualno pravo na roditeljsko odsustvo koje se može iskoristiti prije nego što dijete navrši određene godine života.

“Ove izmjene nijesu samo pitanje evropskih integracija, radnih prava, već su pitanje socijalne pravde i podrške porodicama. Jednake šanse za lijepo i bezbrižno djetinjstvo moraju imati sve bebe i sva djeca bez obzira na socijalni, ekonomski, ili bilo koji status roditelja. Za naše društvo je bezbrižno i lijepo djetinjstvo važnije od profita i zarade. Zato hajde da „damo bebama više vremena“ za bezbrižno i lijepo odrastanje”,  poručila je Kaluđerović.

Continue Reading

Politika

Pejović: Pojedinci koji ističu borbu protiv DPS-a, prihvatili sa njima manjinsku Vladu i skraćenje mandata u Glavnom gradu

boris pejović

Boris Pejović  član Predsjedništva PES-a oglasio se povodom aktuelnih političkih dešavanja, ističući da neki pojedinci koji danas naglašavaju svoju borbu protiv Demokratske partije socijalista (DPS) zapravo imaju kontradiktoran stav.

“Neki pojedinci koji ovih dana ističu borbu protiv DPS-a, isti su oni kojima je ta partija bila prihvatljiva za formiranje manjinske Vlade i skraćenje mandata u Glavnom gradu,” kazao je Pejović.

On je naglasio kako je “neshvatljivo isticati borbu protiv DPS-a, a izbjegavati jasno određenje da li sa njima praviti većinu nakon izbora u Podgorici.” Prema njegovim riječima, ovakva dvosmislenost stvara konfuziju među građanima i podstiče sumnje u stvarne namjere tih aktera.

“Na kraju ispada da su se ‘borili’ protiv DPS-a, da bi se sa njima kroz proces inkluzije izborili za poziciju premijera,” rekao je Pejović, aludirajući na mogućnost da borba protiv DPS-a služi samo kao privremeni politički manevar.

“Sličan scenario se vjerovatno sprema i za Podgoricu,” zaključio je Pejović.

Continue Reading

Politika

Rezultati popisa biće objavljeni 15. oktobra

monstat

Direktor Uprave za statistiku Monstat Miroslav Pejović saopštio je u Dnevniku Televizije Crne Gore da će rezultati popisa stanovništva biti objavljeni 15. oktobra.

Pejović je kazao da je softver završen, kao i revizija koda softvera.

“Sada je testiranje softvera u toku, a nakon toga slijedi puštanje softvera u produkciju od 1. oktobra. Građani će moći da provjere podatke do 7. oktobra”, kazao je Pejović.

Monstat će do 1. oktobra upariti podatke sa registrom iz MUP-a i završiti posljednju fazu provjere.

Popis stanovništva izvršen je u decembru 2023. godine. Prema preliminarnim rezultatima objavljenim u januaru, u Crnoj Gori živi 633.158 stanovnika.

Poznat je i broj domaćinstava, stanova i naselja, a Zakon o popisu nalaže da svi naredni podaci budu objavljeni kao konačni.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto