Uprava za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove informisala je javnost, a posebno držaoce životinja, o mjerama i preporukama koje se preduzimaju u cilju spriječavanja pojave afričke kuge svinja na teritoriji Crne Gore.
Afrička kuga svinja nikada prije nije zabilježena na teritoriji Crne Gore. Juče je registrovan prvi slučaj afričke kuge kod divljih svinja u Crnoj Gori. Dvije uginule divlje svinje pronađene su na teritoriji opštine Nikšić.

Iz Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove naglašavaju da bolest nije opasna za ljude i druge životinje.
“Uzimajući u obzir nezaustavljivo širenje ove bolesti evropskim kontinentom, a naročito pojavu bolesti u Bosni i Hercegovini i Hrvatskoj, kao i dužu prisutnost u Srbiji i Sjevernoj Makedoniji i ostalim zemljama regiona, Bugarskoj, Rumuniji, Mađarskoj i Grčkoj, način prenošenja i širenja, nepostojanje vakcine kao ni efikasne terapije protiv ove bolesti, afrička kuga svinja trenutno predstavlja najveću prijetnju sektoru svinjarstva Crne Gore i populaciji divljih svinja”, navodi se u saopštenju.
Afrička kuga svinja (AKS) je, prema njihovim riječima, kontagiozna, virusna, zarazna bolest domaćih i divljih svinja koja se manifestuje u vidu hemoragične groznice, a smrtnost može dostići i 100 odsto.
“Uzročnik bolesti je virus koji je izrazito otporan na spoljne uslove i ostaje dugotrajno prisutan na zaraženom području. Obolijevaju isključivo domaće i divlje svinje, svih kategorija”, dodaju oni.
Iz Uprave navode da divlje svinje su glavni izvor zaraze za domaće svinje.
“Bolest se širi na najrazličitije načine, a to su: kontakt zaraženih i zdravih svinja, ishrana svinja pomijama u kojima ima kontamiranih ostataka hrane, kontaminirana hrana i voda, inficirani krpelji, odjeća i obuća, kontaminirani predmeti i oprema, prevozna sredstva, stajnjak, leševi uginulih i zaklanih životinja, glodari i insekti. Oboljenje se manifestuje iznenadnim uginućem jedne ili više svinja, a smrtnost može biti i 100%, gubitkom apetita, potištenošću, povišenom tjelesnom temperaturom do 42 C0, krvarenjem po koži – najčešće po ušima, njušci, repu, nogama, stomaku, bočnim stranama trupa, krvavim prolivom, pobačajima, nesigurnošću pri hodu, otežanim disanjem, kašljanjem i povraćanjem. Važno je znati prepoznati ovo oboljenje, a klinička slika je kompleksna i nespecifična”, pojasnili su iz Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove.
Bolest se, kažu, ne liječi niti postoji vakcina protiv ove bolesti.
“U slučaju pojave bolesti, jedini način borbe je usmrćivanje i neškodljivo uklanjanje oboljelih i na bolest sumnjivih domaćih svinja na zaraženom gazdinstvu, a u zaraženim i ugroženim zonama preduzimaju se vrlo rigorozne mjere za kontrolu ove bolesti. U slučaju usmrćivanja domaćih svinja, držaoci imaju pravo na naknadu štete koja se isplaćuje iz budžeta Uprave, pod uslovom da su na gazdinstvu sprovedene sve propisane mjere”, naglasili su iz Uprave.
Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede organizuje danas u 14 sati vanrednu press konferenciju za medije, zbog pojave afričke kuge svinja u našoj državi.
„Na press konferenciji će se obratiti ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Vladimir Joković, direktor Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove, Vladimir Đaković i direktor Specijalističke veterinarske labaratorije dr Marko Nikolić“, navedeno je u saopštenju.