fbpx
Connect with us

Politika

Živković: Građani da ne učestvuju u popisu, cilj je pretvaranje Crne Gore u BiH

danijel živković dps

Vršilac dužnosti predsjednika Demokratske partije socijalista (DPS) Danijel Živković pozvao je sve građanke i građane da ne učestvuju u popisu stanovništva i kako je kazao, ne učestvuju u “ovom prevarnom procesu”.

Rekao je da su pokušali sa nadležnima da dođu do zajedničkog dogovora oko odlaganja popisa dok se ne stvore uslovi za njegovo održavanje.

“Pored svih naših zahtjeva i dobre volje i zahtjeva koje smo uputili, želje da učestvujemo u organizaciji popisa, Vlada i Monstat su se ignorantski ponašali sve ovo vrijeme. Nijesu izašli u susret nijednom našem zahtjevu, vidjeli ste naših 17 zahtjeva, makar da su na nekoliko odgovorili imali bismo da imamo regularan proces. Govorim prije svega o kontroli tog procesa”, rekao je Živković na pres konferenciji.

Međutim, kako je dodao, njihov cilj je bio jasan – održati popis u ovom ambijentu i unijeti u sistem već pripremljene podatke, kako bi mogli da sprovedu etnički inženjering.

“Ko god bude učestvovao u ovom popisu daje legitimitet prevarnom procesu”.

Podsjetio je da je Glavni odbor DPS-a sinoć donio odluku o bojkotu popisa.

Smatra da je cilj “etnofederalizacija”, odnosno “pretvaranje Crne Gore u Bosnu i Hercegovinu”.

Odgovarajući na poziv ministra finansija Aleksandra Damjanovića, da ako žele da nadziru sve popisne radnje to mogu da urade, kazao je da nije problem da sjednu da se dogovore.

“Ako postoji volja g. Damjanovića, neka odgode popis i da dogovorimo monitoring”, rekao je Živković.

Kazao je da je su sa Damjanovićem imali dva sastanka i sa predstavnicima Monstata i tu su zahtjeve jasno iznijeli.

“Sve što smo kazali vama, to smo rekli i g. Damjaanoviću, Umjesto da tada dođemo do konsenzusa oko kontrole tog procesa, sada pošto se proceduralno završavaju sve radnje, kada imamo izabrane popisne komisije i popisivače i instruktore u skoro svim opštinama, dolazi se do toga da sada treba da učestvujemo u procesu kontrole”.

Naveo je da je 2011. godine od početka do kraja procesa postojala potpuna kontrola.

Podsjetio je da je Evropski parlament juče izglasao rezoluciju o Crnoj Gori sa amandmanom da se popis odloži, ali su se “oni i na to oglušili”.

Govoreći o mogućim kaznama za građane, on je rekao da građani mogu njega uzeti na primjer, jer će on “tih dana imati dosta obaveza” i da ga popisivači neće moći naći na kućnoj adresi.

Živković je istakao da se ni u čiji stan ne može ući bez sudskog naloga i da kazne propisane za bojkot popisa nijesu onakve kakvim ih je predstavio Monstat.

“Spreman sam da idem na sudske instance da branim ovaj stav”, rekao je Živković.

Rekao je da je doskorašnji lider DPS-a Milo Đukanović bio na sjednici Glavnog odbora te stranke i da je njegov stav da popis treba bojkotovati.

“Kad je interes Abazovića da ovako nešto na silu sprovede, onda se radi o ozbiljnoj manipulaciji i prevari”, ocijenio je Živković.

Rekao je da Monstat “može građane zastrašivati”, ali da postoji jasna odredba u Rezoluciji Evropskog parlamenta “da se građani ne smiju zastrašivati”.

Živković je kazao kako je sve što traže da se uspostave mehanizmi kontrole u stabilnom ambijentu.

Poručio je da DPS nije protiv održavanja popisa, samo traže minimum uslova od onoga što je bilo 2003. i 2011. godine.

Rekao je da je posebna priča to što se susjedna država umiješana u to kako treba da se građani izjasne, podsjećajući na izjave vjerskih poglavara i postavljene bilborde u nekoliko crnogorskih opština.

“U takvim političkom ambijentu, sa premijerom u tehničkom mandatu koji kaže da popis treba da se održi i da ga ne zanima mišljenje Evropskog parlamenta kada je to interes Abazovića, jasno je onda da je u pitanju ozbiljna prevara i manipulacija. U tom procesu nećemo učestvovati i nećemo ga legitimisati”, poručio je Živković.

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Politika

Božović: Zakon o agentima ne dotiče NVO

jelena božović

Inicijativu o zakonu o stranim agentima, koju je predložila koalicija “Za budućnost Crne Gore”, ne dotiče se nevladinih organizacija, kazala je poslanica kluba poslanika ZBCG (Nova srpska demokratija) Jelena Božović.

“Evo da izuzmemo nevladin sektor iz ovog zakona, jer predlog zakona, odnosno one inicijative kako smo je mi predložili, jeste zakon o stranim agentima. Dakle, ne dotiče se nevladinih organizacija. Ne razumijem zašto neko ne želi da se izglasa zakon koji će pratiti uticaj eventualno nekih stranih agenata u Crnoj Gori. Ne razumijem i zašto se javio toliki otpor od strane nevladinih organizacija ako se govori o zakonu o djelovanju stranih agenata u Crnoj Gori”, rekla je Božović na sjednici Odbora za evropske integracije.

Polemika o inicijativi koalicije ZBCG otvorila se na jučerašnjoj sjednici Odbora za evropske integracije, na čijem dnevnom redu je bila tačka “Stepen realizacije preporuka usvojenih na 21. sastanku Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje”.

Poslanica Božović je upitala zašto postoji toliki otpor prema toj inicijativi ako je i u preporukama Parlamentarnog odbora za stabilizaciju i pridruživanje (POSP) navedeno da se takvo nešto traži i očekuje.

 

 

Continue Reading

Politika

ZBCG: Đeljošaju se može desiti da jedino on bude izbačen iz Vlade

Koalicija ZBCG najdobronamjernije upozorava Nika Đeljošaja, samo jednog od mnogobrojnih predsjednika albanskih stranaka, da smanji doživljaj u svojim naletima prijetnje i naglašenog šovinizima prema srpskom narodu u Crnoj Gori, navodi se u saopštenju koalicije.

“To što smo dosad pokazivali strpljenje za često politički neartikulisane napade samo jednog od mnogobrojnih predsjednika albanskih stranaka u Crnoj Gori, nije bila naša slabost, već snaga i mudrost drugog po snazi konstituenta Vlade. Posebno primjećujemo da su napadi gospodina Đeljošaja na srpski narod učestali otkad je sprovedena tužilačko policijska istraga “General” i da svoju (ne)opravdanu nervozu pokušava istresti kroz nacionalističko izvođenje kata na našu koaliciju”, kazali su oni.

Đeljošaj: Inicijativa o srpskom jeziku kao službenom jeziku je prazna priča

Zato ga ovom prilikom, kako su dodali, podsjećaju da on nas “niti je uveo u vladu, niti nas može izbacivati, posebno iz razloga što u Skupštini nema nijednog poslanika iz svoje strančice, ali zato ima dva ministarstva, između ostalog zahvaljujući srpskim poslanicima koji su glasali i gospodina Đeljošaja za ministra i potpredsjednika vlade”.

“Tako kad, Nik Đeljošaj sljedeći put odluči da prijeti koaliciji ZBCG da će ih izbaciti iz vlade, može mu se desiti da jedino on bude izbačen, pošto je jedan od rijetkih političkih primjeraka koji obnaša visoke funkcije u izvršnoj vlasti, a da nema nijednog poslanika u zakonodavnom domu”, istakli su oni.

Prema njihovom mišljenju, ako tome dodamo da Đeljošaj “više ima staža u koalicionim aranžmanima sa DPS – om, u kojima je bio čas spavač, čas sanjivi partner”, najbolje bi mu bilo da svako veče zahvaljuje Bogu što se i dalje koprca na političkoj sceni.

“I na kraju, najdobronamjernije savjetujemo gospodina Đeljošaja da prihvati društvenu realnost u Crnoj Gori, i da ne pokušava da nam uskraćuje prava koja svi drugi imaju, već da polako krcka svoju ničim zasluženu ministarsku i potpredsjedničku funkciju, jer ako previse zagrize, može mu se desiti da polomi zube”, zaključuju iz koalicije ZBCG.

Continue Reading

Politika

Đeljošaj: Inicijativa o srpskom jeziku kao službenom jeziku je prazna priča

nik đeljošaj srpski jezik

Đeljošaj, koji je i predsjednik Albanske alternative, u intervjuu za Glas Amerike je poručio i da se neće mijenjati Ustav da bi se srpski jezik uveo kao službeni, na čemu, kao i na izmjeni Zakona o državljanstvu, insistiraju predstavnici Koalicije za budućnost Crne Gore.

On je ocijenio da su to potezi kako bi se usporio evropski put Crne Gore.

“Mislim da neće u tome uspjeti”, rekao je Đeljošaj ukazujući da je 80 odsto građana za Evropsku uniju (EU).

On je kazao da je već ranije poručio predsjedniku Skupštine Andriji Mandiću da Albance ne uvlači u svoje projekte koji bi značili promjenu nacionalne strukture države.

Kako je naveo, Albanci Crnu Goru doživljavaju kao svoju državu, rade u njoj, daju svoj doprinos.

Đeljošaj je poručio da Albanci nikada neće podržati projekte koji su u suprotnosti sa rezolucijama Ujedinjenih nacija da se promijeni nacionalna struktura jedne države.

Prema njegovim riječima, to je linija koja bi dovela do velikog razdvajanja u Crnoj Gori.

“I naravno ne samo kod mene, nego u političkom subjektu, narodu kojem pripadam imao bi žestoki odgovor, kad bi se krenulo o Zakonu o državljanstvu što ima samo jedan cilj, a to je da se promijeni nacionalna struktura Crne Gore”,  poručio je Đeljošaj.

On je kazao da je Crna Gora opstala takva kakva jeste i da će Albanci biti na braniku da se to odbrani, na koji god način bude trebalo.

“Promjene Ustava, u stvarima kojima se definišu državnost i njen koncept, mislim da su definisane tako da nijesu realne da se dese. Mislim da će i ova inicijativa ostati na praznoj priči, na izjavama. Neće biti bitnih promjena”,  dodao je Đeljošaj.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto