Priroda i društvo
Policijska tortura u Crnoj Gori: Problem koji zahtijeva hitnu akciju

Policijska tortura je kršenje ljudskih prava i sloboda, a predstavlja teško krivično djelo. Uprkos zakonskim propisima, u Crnoj Gori se i dalje susrećemo sa slučajevima policijske torture, što predstavlja ozbiljan problem za vladavinu prava i sigurnost građana. Povodom Međunarodnog dana borbe protiv policijske brutalnosti bavimo se ovim problemom i istražujemo na koji način se boriti protiv policijske torture u Crnoj Gori.
Šta je policijska tortura?
Policijska tortura je namjerno nanošenje tjelesnih i psihičkih bolova od strane policijskih službenika u svrhu dobijanja priznanja ili informacija od osumnjičenog ili u svrhu kažnjavanja. Ovo predstavlja grubo kršenje ljudskih prava i sloboda, te se suprotstavlja principima vladavine prava.
Zašto je policijska tortura problem u Crnoj Gori?
Policijska tortura predstavlja ozbiljan problem u Crnoj Gori, koji je potvrđen izvještajima međunarodnih organizacija za ljudska prava, kao što su Amnesty International i Human Rights Watch. U ovim izvještajima se navodi da su policijski službenici u Crnoj Gori često nasilni prema osumnjičenima, što uključuje i primjenu torture. U većini slučajeva, osumnjičeni nisu u mogućnosti da se žale na ovakvo ponašanje, a kada se žale, ne postoji dovoljno efikasna istraga koja bi istražila njihove navode.
Kako se boriti protiv policijske torture u Crnoj Gori?
Borba protiv policijske torture u Crnoj Gori zahtijeva akciju na više nivoa. Prvo, potrebno je poboljšati zakonske propise i njihovu primjenu. Zakoni koji se tiču torture i drugih oblika zlostavljanja trebaju biti jasniji i strožiji, a policijski službenici koji su optuženi za torture trebaju biti strože kažnjeni. Takođe, potrebno je obezbijediti da se istrage i suđenja provode na nepristrasan način, a da se žrtvama torture pruži adekvatna podrška i zaštita.
Drugo, potrebno je ulagati u obuku policijskih službenika. Policijski službenici trebaju biti edukovani o ljudskim pravima i slobodama, i o načinima postupanja sa osumnjičenima.
Uprkos zakonima i regulativama, policijska tortura se i dalje događa u Crnoj Gori, što ukazuje na potrebu za strožom kontrolom i kažnjavanjem počinilaca ovih zločina. Uz to, važno je osnažiti policijske službenike i druge relevantne osobe o ljudskim pravima, pravilnom postupanju i upotrebi sile.
Ovaj problem nije specifičan samo za Crnu Goru, već se događa u mnogim zemljama širom svijeta. Međutim, to ne znači da se trebamo pomiriti sa ovim zločinima. Svaki građanin ima pravo na zaštitu i pravedan tretman od strane policije i drugih državnih organa. Potrebno je raditi na podizanju svijesti o ovoj temi i pritiskati vlasti da djeluju i rješavaju ovaj problem.
Ukratko, policijska tortura u Crnoj Gori je ozbiljan problem koji zahtijeva pažnju i akciju. Uz strožu kontrolu i kažnjavanje počinilaca, važno je osnažiti policijske službenike i druge relevantne osobe o ljudskim pravima, pravilnom postupanju i upotrebi sile. Jedino tako možemo osigurati da se ovakvi zločini više ne događaju i da građani osjete da su zaštićeni i sigurni u svom okruženju.
Može vam se dopasti
Priroda i društvo
Od sada kremacija moguća i u Crnoj Gori

Od ovoga mjeseca „Pogrebne usluge“ d.o.o. Podgorica uvele su novu uslugu koja građanima omogućava potpunu organizaciju kremacije pokojnika, u saradnji sa pogrebnim preduzećem JKP „Lisje“ iz Novog Sada, prenosi Gradski portal.
Ova inicijativa nastala je kao odgovor na rastuće interesovanje porodica koje, u skladu sa savremenim pristupima i ličnim uvjerenjima, biraju kremaciju kao dostojanstvenu alternativu tradicionalnom sahranjivanju.
“Ova saradnja sa JKP „Lisje“ znači za sve građane, ne samo Podgorice, već i cijele Crne Gore, da ne moraju da se snalaze sami, već je tu GP „Pogrebne usluge“, da pruži svu administrativnu i logističku podršku”, kazala je direktora za tehničke poslove Bojana Klikovac za Gradsku televiziju.
„Potrudili smo se da olakšamo porodicama. Kada se jave, pa sve do preuzimanja urne, naše preduzeće sve organizuje – počev od dokumentacije, zakazivanja kremacije i organizacije transporta. Pomažemo porodici i u organizaciji ceremonije ispraćaja, ako to žele. Nema potrebe da idu od institucije do institucije. Tu smo mi da završimo sve za njih”, objašnjava Klikovac.
Ističe da porodica može da se osloni u potpunosti na GP Pogrebne usluge.
“Dovoljan je poziv – da kontaktiraju, čim nastupi smrt. Prodavnica pogrebne opreme radi 24 sata. Otvara se zahtjev i „Pogrebne usluge“ sve preuzimaju.
Klikovac ističe da su se trudili da cijene budu pristupačne, realne i transparentne.
„U cijenu se ubraja: organizovani transport do Novog Sada, sama kremacija, cijela organizacija. Dodatni troškovi su: odabir urne koja se kreće od 80 do 200 eura, odabir pogrebne opreme koja se kreće od 680 eura do 1.100 eura. Neke procedure moraju da se ispoštuju, mora da postoji limeni sanduk da bi se obavio transport preko granice i upotreba rashladne komore (ukoliko je potrebno) po danu se plaća 90 eura”, navodi Klikovac.
Uvođenje ove usluge je značajan korak u modernizaciji pogrebnih usluga.
“Na ovaj način se sva vjerska, kulturološka i lična uvjerenja poštuju. Svi treba da imaju izbor i da se isti sprovodi dostojanstveno, uz potpunu podršku i empatiju”, zaključuje Klikovac.
Priroda i društvo
Struja neće poskupjeti do 30. juna

Elektoprivreda (EPCG) je donijela odluku da će do 30. juna davati popuste na svoje usluge od 6,4 odsto, kako bi neutralisala rast cijena električne energije izazvanih uslugama mrežnih operatora, tačnije CEDIS-a.
Takođe, donijeli su odluku da će za potrošače koji nemaju dug, a čija mjesečna potrošnja ne prelazi 500 kilovat-sati, obračunati popust od 38 odsto za članove „Zlatnog tima“ i 21,5 odsto za ostale redovne platiše. Usluge EPCG čine polovinu računa za električnu energiju, što znači da će tim korisnicima na ukupnom računu popust EPCG dovesti do smanjenja računa za 10,75 odsto.
Cijena električne energije je od 1. januara skuplja 3,41 odsto zbog povećanja odobrenih prihoda za mrežne usluge, tačnije za CEDIS. EPCG je odluku o popustu ili subvencijama donijela prvo u januaru, a sada i u martu kako bi neutralisala rast cijena struje. To je urađeno nakon reakcije premijera Milojka Spajića, koji je nakon što je regulator donio odluku o povećanju, kazao da struja neće poskupjeti. Tek u januaru smo saznali da neće poskupjeti, tako što će EPCG dati popust na svoje usluge.
„Odlukom odbora direktora EPCG, donesenom danas, politika popusta koja je važila za prvi kvartal tekuće godine biće produžena i za period od 1. aprila do 30. juna 2025. godine. Ova odluka predstavlja nastavak kontinuiranih napora kompanije da ublaži uticaj povećanja cijena mrežnih usluga i omogući korisnicima povoljnije uslove snabdijevanja električnom energijom „, navedeno je u saopštenju.
Iz EPCG su posebno istakli važnost odgovornog odnosa prema potrošnji i redovnog izmirivanja obaveza, jer na taj način korisnici ne samo da ostvaruju pravo na znatne uštede već i aktivno doprinose očuvanju stabilnosti elektroenergetskog sistema i promociji energetske efikasnosti.
Priroda i društvo
LD “Zeta” počelo podjelu dozvola za novu lovnu sezonu

Lovačko društvo “Zeta” obavještava sve članove da je započela podjela lovnih karata i dozvola za lovnu sezonu 2025/26. Članovi koji su uredno izmirili svoje obaveze mogu preuzeti potrebnu dokumentaciju za predstojeću sezonu.
Društvo takođe poziva sve one koji još nijesu izmirili obaveze iz prethodne sezone da to učine najkasnije do kraja tekućeg mjeseca, kako bi mogli nesmetano da nastave sa aktivnostima u okviru nove sezone.
Cijene ostaju iste kao prethodne godine:
-
Lovna dozvola: 80 eura (žiro račun: 535-11733-91, primalac: Lovačko društvo Zeta)
-
Lovna karta: 10 eura (žiro račun: 520-956100-65, primalac: Lovački savez Crne Gore)
Za dodatne informacije, članovi se mogu obratiti upravi društva putem zvaničnih kontakata.
Istaknuto


Darko Vujošević – „Heroj koji vječno živi“
Pripremila: Ana Božović


Vasilije Maraš – mladi as iz Zete piše karting priču
Pripremila: Tamara Raičević


Dejan Savić u Zeti: Legenda vaterpola gost programa „Upoznajmo sportistu“
KIC „Zeta“ sa velikim zadovoljstvom najavljuje novo izdanje programa „Upoznajmo sportistu“, koje će ovog puta okupiti djecu, mlade sportiste i...


Sjednica Savjeta KIC-a Zeta na čekanju: Predsjednik uslovljava zakazivanje „osnovnim uslovima za rad“
Prema informacijama koje je Portal Zeta dobio iz više izvora unutar JU KIC „Zeta“, rad Savjeta ove ustanove nalazi se...


Zećanin jedan od najmlađih doktora nauka u Crnoj Gori
Inspiracija mladima iz Zete, ali i cijele Crne Gore, sve češće dolazi iz akademskih krugova, a među najsvjetlijim primjerima izdvaja...
Najnovije
Istaknuto
-
Zeta3 дана ranije
Dnevni centar za stare u Zeti nema upotrebne dozvole
-
Sport1 дан ranije
Vasilije Maraš – mladi as iz Zete piše karting priču
-
Događaji4 дана ranije
Dejan Savić u Zeti: Legenda vaterpola gost programa „Upoznajmo sportistu“
-
Servisne informacije2 дана ranije
Zeta pokreće izradu novog Programa privremenih objekata
-
Priroda i društvo2 дана ranije
LD “Zeta” počelo podjelu dozvola za novu lovnu sezonu
-
Sport4 дана ranije
Zlatni uspjeh karatista „Vukovi Zeta“ u Ulcinju
-
Priroda i društvo2 дана ranije
Diplome iz Tutina nisu priznate u Crnoj Gori
-
Politika1 дан ranije
Mujović o gradnji kolektora u Botunu: Nećemo ići silom na taj narod