Connect with us

Priroda i društvo

Porast koncentracija PM10 čestica u Pljevljima, Nikšiću, Podgorici i B. Polju

Ističu da je važećom Uredbom o utvrđivanju vrsta zagađujućih materija, graničnih vrijednosti i drugih standarda kvaliteta vazduha normirano da srednja dnevna koncentracija PM10 čestica od 50 μg/m3, ne smije biti prekoračena preko 35 puta godišnje.

Porast koncentracija respirabilnih PM10 čestica primijećen je u Pljevljima, Nikšiću, Podgorici i Bijelom Polju, saopšteno je iz Instituta za javno zdravlje (IJZ).

Iz Instituta za javno zdravlje saopštili su da je to utvrđeno praćenjem trenda zagađenja vazduha na osnovu podataka sa automatskih stanica za mjerenje kvaliteta vazduha u toku decembra mjeseca, a naročito u poslednjih nedjelju dana.

Ističu da je važećom Uredbom o utvrđivanju vrsta zagađujućih materija, graničnih vrijednosti i drugih standarda kvaliteta vazduha normirano da srednja dnevna koncentracija PM10 čestica od 50 μg/m3, ne smije biti prekoračena preko 35 puta godišnje.

„Analizom mjesečnih izvještaja o kvalitetu vazduha Agencije za zaštitu životne sredine, evidentno je da je od januara do kraja novembra ove godine u sve četiri navedene opštine došlo do prekoračenja normiranih vrijednosti, te su srednje dnevne koncentracije PM10 čestica bile veće od 50 μg/m3 u Pljevljima 102 dana, Bijelom Polju 64, Podgorici 43 i Nikšiću 41 dana. Obzirom da su navedene četiri opštine predstavnici sjeverne i centralne zone kvaliteta vazduha, smatramo da je i u drugim opštinama koje pripadaju centralnoj i sjevernoj regiji, a u kojima nijesu instalirane mjerne stanice za praćenje kvaliteta vazduha, slično stanje“, navodi se u saopštenju IJZ-a.

Iz IJZ su istakli da su nastupajući praznici vrijeme kada se očekuje povećani promet i potrošnja pirotehničkih sredstava.

„Respirabilne PM10 i PM2,5 čestice koje nastaju nakon upotrebe pirotehničkih sredstava će značajno povećati već postojeće visoke srednje dnevne koncentracije zagađenja PM česticama. Pored toga, ove čestice nose u svom sastavu čitav spektar hemijskih supstanci koje samostalno ili u jedinjenjima mogu štetno uticati na zdravlje (kalijum, sumpor, bakar, olovo, stroncijum, vanadijum, titanijum, barijum, mangan, aluminijum, čađ…). Ove čestice koje nastaju upotrebom pirotehničkih sredstava mogu se zadržati u vazduhu u trajanju duže od jedne nedjelje, te molimo građane, prvenstveno roditelje da ne nabavljaju i omogućavaju djeci korišćenje pirotehničkih sredstava, kako bi izbjegli višestruke neželjene posljedice koje mogu nastati upotrebom petardi i drugih pirotehničkih sredstava“, istakli su iz IJZ.

Iz IJZ su naveli preporuke za postupanje tokom trajanja povišenog zagađenja vazduha:

  •  Smanjite i održavajte fizičku aktivnost na niskom nivou.
  • Izbjegavajte aktivnosti na otvorenom pri kojima dišete brže ili dublje. Preferirajte šetnju umjesto trčanja ili aktivnosti u unutrašenjem prostoru.
  •  Izbjegavajte prometne ulice i saobraćajnice gdje je koncentracija respirabilnih čestica veća usled zagađenja koja potiču od prevoznih sredstava (automobila, kamiona i sl.).
  •  Boravite u zatvorenom prostoru u području sa što je moguće čistijim vazduhom. Naročito je bitno obezbijediti da je prostorija za spavanje najmanje ugrožena spoljašnjim i unutrašnjim zagađenjem. Dobar izbor je da prostorija obavezno bude bez uređaja za grijanje prostora fosilnim gorivima. Ako soba ima prozore koji su okrenuti ka saobraćajnici ili treba ih držati zatvorene.
  •  Koristite klima uređaje ili sisteme grijanja koji imaju odgovarajuće filtere ili su dizajnirani tako da ne uvlače spoljašnji vazduh u prostorije za boravak. Ako grejno tijelo pruža mogućnost korišćenja svježeg spoljašnjeg vazduha, treba onemogućiti unos svježeg vazduha spolja.
  • Redovno održavajte i čistite filtere vazduha, kako bi se omogućio dobar protok vazduha u zatvorenom prostoru. Uređaji za prečišćavanje vazduha mogu pomoći u popravljanju kvaliteta vaduha u zatvorenom prostoru, ali treba voditi računa da se ne koriste uređaji koji proizvode ozon, jer će se u tom slučaju povećati zagađenje u stambenom prostoru.
  •  Smanjite zagađenje vazduha u vašem domu tako što ćete zabraniti pušenje u prostorijama u kojima boravite, sisteme grijanja prilagoditi i primjenjivati one koji ne stvaraju unutrašnje zagađenje i PM čestice, izbjegavati korišćenje svega što sagorijeva kao što je drvo u kaminima, otvorenim ložištima, uređaje za grijanje prostorija fosilnim gorivima, plinske šporete i šporete/peći na čvrsta goriva.
  •  Vodite računa pri održavanju čistoće u zatvorenim prostorijama. Čišćenje pokreće čestice koje se već nalaze unutar vaših prostorija, stoga treba po mogućnosti koristiti usisivače koji imaju filtere koji zadržavaju čestice u visokom procentu (npr. HEPA filter). Pri čišćenju treba dati prednost vlažnom čišćenju koje može pomoći u smanjenju količine prašine.
  •  Kada se kvalitet ambijentalnog vazduha poboljša, treba otvoriti prozore i provjetriti prostorije.
  •  Pratite preporuke od strane Agencije za zaštitu prirode i životne sredine kao i vremensku prognozu kako bi što bolje planirali aktivnosti za vrijeme kada se poboljša kvalitet vazduha, kao što je na primjer pojava vjetrova ili kiša koji doprinose čišćenju vazduha.
  •  Kada se kvalitet ambijentalnog vazduha poboljša iskoristite ovo vrijeme da boravite na otvorenom.
  •  Pratite uputstva Agencije za zaštitu prirode i životne sredine, lokalne higijensko-epidemiološke službe i Instituta za javno zdravlje Crne Gore u cilju prevencije i zaštite zdravlja u slučajevima povećanog zagađenja vazduha.

Iz Instituta za javno zdravlje navode da više informacija o uticaju zagađenog vazduha na zdravlje možete naći na zvaničnoj internet stranici Instituta za javno zdravlje Crne Gore.

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Priroda i društvo

I Zeta je imala svoje predstavnike na „Krtolijadi“

Prva manifestacija „Krtolijada“, koju je organizovalo Nevladino udruženje „Za djecu Kuča“, održana je uz veliko prisustvo građana koji su došli da uživaju u ukusu tradicionalnog kačamaka, ali i da probaju razne domaće proizvode iz Kuča. Događaj je okupio brojne izlagače i takmičare iz raznih krajeva, a među njima i predstavnici iz Zete.

Zetske domaćice, okupljene u okviru NVO Udruženje žena Zete „Gospijine“, pripremale su kačamak po starinskoj recepturi, sa dodatkom lokalnih proizvoda.

Najbitniji je sir i kajmak čime ćemo ga zasmočati. Kažu da je najbolji lisnati sir. U Zeti baš i nema takvog sira, ali posluži i ovaj naš. Trudimo se da povežemo tradiciju i novitete“, poručila je Olga Klikovac, predsjednica udruženja, dodajući da su na njihovom štandu bili izloženi i ostali domaći proizvodi iz Zete.

Zapažen nastup imala je i muška ekipa iz Zete pod imenom „Hedonisti“, koja se prvi put takmičila u pripremi kačamaka.

Našu ekipu čine sve muškarci, pa će nam trebati dodatnog truda da pariramo iskusnim domaćicama. Možda imamo više snage za utuč kačamaka, ali žene su majstori u kuhinji“, rekao je kroz osmijeh Nedeljko Ceklić.

Učesnici iz Zete svojim prisustvom obogatili su prvu Krtolijadu, pokazujući da se i u njihovom kraju njeguje ljubav prema tradiciji i domaćoj kuhinji.

Izvor: Dan

Continue Reading

Priroda i društvo

Podmladak OOCK Zeta osvojio drugo mjesto na takmičenju u pružanju prve pomoći

Na jubilarnom 50. Državnom takmičenju u pružanju prve pomoći, održanom u subotu, 10. maja, u organizaciji Crvenog krsta Crne Gore i Crvenog krsta Cetinje, ekipa OOCK Zeta ostvarila je izuzetan uspjeh osvojivši drugo mjesto.

Tim su činili učenici Osnovne škole „Zarija Vujošević“, koji su pokazali izuzetno znanje, vještinu, timski duh i spremnost da djeluju u kriznim situacijama. Članice ekipe koje su predstavljale Zetu bile su:

  1. Lea Pelević (kapitenka)

  2. Nikolona Pejović

  3. Lena Škatarić

  4. Ljubica Maraš

  5. Anesa Pepić

  6. Andrea Raković

Organizacija takmičenja bila je na visokom nivou, a Crveni krst Cetinje i Crveni krst Crne Gore još jednom su pokazali posvećenost edukaciji mladih o važnosti prve pomoći i humanitarnog djelovanja.

Iz OOCK Zeta uputili su čestitke svim učesnicima, a posebno ekipama koje su zauzele prva tri mjesta . Takođe su izrazili zahvalnost organizatorima na sjajnom gostoprimstvu i atmosferi koja je obilježila ovo važno takmičenje.

Continue Reading

Priroda i društvo

Nastavnica matematike iz Zete proglašena najboljom u regionu!

Nastavnica matematike iz Srednje mješovite škole Golubovci, Aleksandra Vuković, proglašena je za jednog od najboljih nastavnika regiona na VIII konferenciji Asocijacije najboljih nastavnika i lidera, održanoj u Ohridu od 1. do 4. maja 2025. godine.

Pod sloganom “Svijet obrazovanja briše granice”, konferencija je okupila prosvjetne radnike iz svih država bivše Jugoslavije, a posebno priznanje – Titulu najboljeg nastavnika – ove godine ponijelo je deset odabranih edukatora iz regiona, među kojima i tri iz Crne Gore.

Ovo priznanje mi mnogo znači, kao potvrda mog 30-godišnjeg rada u prosvjeti. Velika mi je čast što sam jedna od 10 u regionu, i jedna od 3 iz Crne Gore koji su dobili ovo prestižno priznanje “, izjavila je profesorica Vuković za Portal Zeta.

Profesorica Vuković poznata je među učenicima i kolegama po predanom radu, razumijevanju, i strpljenju, kao i po izuzetnoj sposobnosti da i najkompleksnije matematičke zadatke učini razumljivima i zanimljivima. Sa osmijehom i energijom, svakodnevno inspiriše generacije učenika da razvijaju logičko mišljenje i ljubav prema učenju.

Iz Srednje mješovite škole Golubovci poručuju da je ovo priznanje ne samo lično dostignuće profesorice Vuković, već i ponos cijelog kolektiva i potvrda kvaliteta obrazovanja koje škola njeguje.

„Njen doprinos obrazovanju je kontinuiran, snažan i motivišući – baš kao što beskonačnost nema kraja, tako ni njen entuzijazam i posvećenost ne jenjavaju“, navode iz škole.

Srednja mješovita škola Golubovci izražava duboku zahvalnost i ponos zbog uspjeha svoje koleginice, ističući da ovakva priznanja predstavljaju podstrek cijeloj obrazovnoj zajednici.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto