Connect with us

Priroda i društvo

Ibrahimović ćuti o projektu gradnje Luke Virpazar

Vlada premijera Zdravka Krivokapića u januaru je usvojila informaciju o izgradnji prve faze luke Virpazar sa pratećim objektima u kojoj je naglašeno da bi neispunjavanje obaveza od strane bilo kog partnera u projektu povlačilo određene posljedice.

ervin ibrahimović

Iz Ministarstva kapitalnih investicija u januaru ukazano da bi neispunjavanje obaveza od strane bilo kog partnera u projektu povlačilo određene posljedice.

Rok za završetak prekograničnog projekta “ALMONIT MTC” u okviru koga treba da se izgradi Luka Virpazar ističe 31. decembra ove godine, a šta će se desiti sa 2,5 miliona eura, koliko je pripalo državi Crnoj Gori, jer izgradnja ove luke nije počela i da li će taj novac država izgubiti, pitanja su na koja iz Ministarstva kapitalnih investicija (MKI) već mjesec neće da odgovore.

Projekat “ALMONIT MTC” sprovode Crna Gora, Albanija i Italija i njegov glavni cilj je poboljšanje povezanosti između zemalja regiona kroz razvoj multimodalnog saobraćaja i uspostavljanje unutrašnjih plovnih puteva i pomorskih linija. U okviru projekta, za izgradnju Luke Virpazar (I faza) odobreno je 2,5 miliona eura, dok je Vlada obezbijedila dodatnih 1,5 miliona. Prekogranični projekat počeo je u maju 2019. i plan je da se završi u decembru ove godine, dok je planirani rok za izgradnju luke osam mjeseca od uvođenja izvođača u posao.

Vlada premijera Zdravka Krivokapića u januaru je usvojila informaciju o izgradnji prve faze luke Virpazar sa pratećim objektima u kojoj je naglašeno da bi neispunjavanje obaveza od strane bilo kog partnera u projektu povlačilo određene posljedice.

”Svako prolongiranje dovodi u pitanje pravovremenu realizaciju ovog projekta, što se može višestruko negativno odraziti. Osim što bi Vlada imala obavezu da vrati sva do sad utrošena sredstva, našla bi se i u situaciji u kojoj mora nadoknaditi gubitke svim projektnim partnerima koji bi realizaciju daljih aktivnosti finansirali iz sopstvenog novca. U krajnjem, ovakva situacija bi dovela do gubljenja kredibiliteta prilikom apliciranja za nove projekte”, piše u dokumentu.

Ministar kapitalnih investicija Ervin Ibrahimović nedavno je na jednoj od sjednica Vlade kazao da je vrlo važno da Crna Gora ima Luku Virpazar, te da je neophodno da se donese prostorni plan kako bi se odobreni novac iskoristio za nastavak projekta.

Bivša administracija MKI dok je njome rukovodio Mladen Bojanić krajem novembra prošle godine je objavila tender za gradnju luke, da bi ga u martu ove godine poništila, jer, kako su ranije objasnili iz ministarstva, niti jedna od dvije ponude putem javnog poziva nije bila finansijski isplativa po državu. Na tender se javile firma iz Crne Gore i konzorcijum kompanija iz Italije i Albanije.

Tada su iz MKI naglasili da se od projekta nije odustalo, te da će, ako bude pokrenuta nova tenderska procedura za taj projekat, biti objavljeno novo obavještenje o ugovoru.

Od tada je prošlo osam mjeseci, a iz MKI na čelu sa Ibrahimovićem nijesu odgovorili da li će to ministarstvo pokrenuti novu tendersku proceduru za projekat i objaviti novo obavještenje o ugovoru i ako hoće kada i uz koje uslove.

Glavni projekat Luke Virpazar sastoji se od četiri cjeline: struktura luke, potporni zidovi i uređenje, čelični most za instalacije i arhitektonski objekat (turistički i tehnički objekat).

Sporan uticaj na životnu sredinu Skadarskog jezera

Bojanićev resor je početkom godine ukazao na hitnost u rješavanju nastalih spornih pitanja.

Naime, razmatranjem primjedbi komisije koja se bavila procjenom uticaja na životnu sredinu utvrđeno je da stavke koje se odnose na zonu zaštite lokacije koja je predviđena za izgradnju Luke Virpazar onemogućavaju realizaciju projekta u predviđenom roku.

Zato su iz MKI krajem decembra prošle godine tražili izjašnjenje Ministarstva ekologije po pitanju zone zaštite dijela NP “Skadarsko jezero” predviđenog za izgradnju luke, a mjesecima je odgovor izostajao, što je MKI spriječilo da nastavi primjenu projekata za koji je Vlada u julu prošle godine odobrila nedostajućih 1,5 miliona.

Iz Ministarstva ekologije dok je njime rukovodio Ratko Mitrović su ranije kazali da su dostavili izjašnjenje u kojem se nalazi predmetna lokacija, ali iz koga nije jasno da li gradnja Luke Virpazar može da počne.

Iz resora ministra Ibrahimovića ne odgovoraju ni na pitanje da li su imali dodatnu komunikaciju sa Ministarstvo ekologije po pitanju zone zaštite.

Ekolozi su ranije kritikovali projekat ukazavši da Elaborat procjene uticaja na životnu sredinu ima skoro osamdeset primjedbi i ne može dobiti zeleno svjetlo dok se one ne otklone. Pozivali su i Delegaciju EK u Crnoj Gori da se obustavi njegova gradnja jer će se ugroziti priroda i prekršiti preporuke međunarodnih Konvencija (Bernska i Ramsarska najmanje) i evropskih direktiva o zaštiti prirode.

 

Izvor: Vijesti

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Priroda i društvo

LD “Zeta” počelo podjelu dozvola za novu lovnu sezonu

Lovačko društvo zeta

Lovačko društvo “Zeta” obavještava sve članove da je započela podjela lovnih karata i dozvola za lovnu sezonu 2025/26. Članovi koji su uredno izmirili svoje obaveze mogu preuzeti potrebnu dokumentaciju za predstojeću sezonu.

Društvo takođe poziva sve one koji još nijesu izmirili obaveze iz prethodne sezone da to učine najkasnije do kraja tekućeg mjeseca, kako bi mogli nesmetano da nastave sa aktivnostima u okviru nove sezone.

Cijene ostaju iste kao prethodne godine:

  • Lovna dozvola: 80 eura (žiro račun: 535-11733-91, primalac: Lovačko društvo Zeta)

  • Lovna karta: 10 eura (žiro račun: 520-956100-65, primalac: Lovački savez Crne Gore)

Za dodatne informacije, članovi se mogu obratiti upravi društva putem zvaničnih kontakata.

Continue Reading

Priroda i društvo

Diplome iz Tutina nisu priznate u Crnoj Gori

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija neće priznati nijednu diplomu privatne Srednje škole “Tutin” u Tutinu koja je stečena od 2019. godine, kada je toj ustanovi zabranjen rad zbog nezakonitosti.

“Vijestima” je iz resora Anđele Jakšić-Stojanović potvrđeno da se radi o više od 60 takvih diploma.

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija apelovalo je na poslodavce da izvrše dodatne provjere obrazovnih isprava svojih zaposlenih koji su obrazovanje stekli van Crne Gore.

“Ovo je i upozorenje da je nezakonito zapošljavanje bez prethodno donijetog rješenja o priznavanju od strane ovog Ministarstva”, poručili su iz tog resora.

Prosvjetne vlasti u Srbiji zabranile su rad Srednjoj školi “Tutin” polovinom 2019. godine, nakon prijave da se za oko 1.400 eura za jednu školsku godinu osobe mogu prekvalifikovati u medicinske sestre i tehničare, tehničare u drumskom saobraćaju, medicinske radnike u vrtićima…

“Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija je, u skladu sa Zakonom o priznavanju inostranih obrazovnih isprava i izjednačavanju kvalifikacija i Zakonom o upravnom postupku, prekinulo postupak priznavanja inostranih obrazovnih isprava za 64 lica, koja su stekla obrazovanje u Srednjoj školi ‘Tutin’ u Tutinu, Republika Srbija, jer je navedenoj školi zabranjen rad u Republici Srbiji”, precizirali su iz MPNI.

Podsjećaju na to da je Ministarstvo prosvjete Republike Srbije 16. jula 2019. godine, toj Srednjoj škola “Tutin” u Tutinu, zabranilo rad zbog nezakonitosti u radu.

“Zbog toga nadležna inspekcija Republike Srbije nije u mogućnosti da na upit Ministarstva prosvjete, nauke i inovacija Crne Gore izvrši provjeru vjerodostojnosti obrazovnih isprava stečenih u navedenoj školi, odnosno ne može se utvrditi da li su predmetne diplome stečene na zakonit način. Od dana zabrane rada Srednje škole ‘Tutin’ u Tutinu, odnosno od 2019. godine, Ministarstvo nije priznalo nijednu diplomu izdatu u navedenoj školi”, odgovorili su redakciji iz MPNI.

Upitani da li u Crnoj Gori ima osoba koji sa diplomom te škole rade, posebno u državnoj upravi, iz resora Jakšić-Stojanović kažu da “MPNI nije u saznanju da li neko lice sa diplomom Srednje škole ‘Tutin’ iz Tutina, ima zasnovan radni odnos u javnom ili realnom sektoru”.

“…Upravo iz razloga što bez rješenja o priznavanju inostrane obrazovne isprave niko ne može zasnovati radni odnos sa stečenom kvalifikacijom u inostranstvu. Dakle, lice kome nije donijeto rješenje o priznavanju inostrane obrazovne isprave ne može ostvarivati pravo na rad i po osnovu rada u Crnoj Gori”, zaključuju iz MPNI.

Vlada je, na predlog resora prosvjete, krajem prošle godine donijela odluku da Crna Gora neće priznavati diplome sa šest privatnih ustanova iz Bosne i Hercegovine sve dok tamošnji sudovi ne donesu presudu u predmetu “Klaster”, u kojem se čelni ljudi tih fakulteta i univerziteta terete za trgovinu diplomama uglavnom ekonomske, pravne, tehničko-inženjerske i zdravstvene struke, kao i menadžmenta.

Ministarstvo je do presude bosanskih sudova obustavilo postupke priznavanja obrazovnih isprava koje su u prethodnom periodu stigle sa Nezavisnog univerziteta za političke i društvene nauke, Univerziteta za poslovni inženjering i menadžment “PIM”, kao i Visoke škola za primijenjene i pravne nauke “Prometej” iz Banjaluke, Univerziteta “Victoria International University” i Visoke škole “Union” iz Mostara i Internacionalnog univerziteta Brčko.

Optužnicom je, stoji na sajtu Tužilaštva BiH, pored šest ustanova, obuhvaćeno 15 osoba, uglavnom rektora, dekana i profesora na tim univerzitetima i fakultetima.

Oni se terete za trgovinu najmanje 49 visokoškolskih diploma: ekonomske, pravne, tehničko-inženjerske i zdravstvene struke, menadžmenta…

“Prema prikupljenim dokazima, izdato je najmanje 49 visokoškolskih diploma čije će se poništenje tražiti u zakonom predviđenom postupku. Tužilaštvo BiH i SIPA su prikupili dokaze da osobe koje su nezakonito kupovale diplome, u vrlo malom obimu ili čak nikako, nisu sudjelovale u procesu školovanja na visokoškolskim ustanovama, a za kupovanje nezakonitih diploma najčešće su plaćali iznose od nekoliko hiljada eura”, stoji u potvrđenoj optužnici.

 

Izvor: Vijesti

Continue Reading

Priroda i društvo

Nagradni konkurs za najbolju start up i preduzetničku ideju studenata Univerziteta Crne Gore

Kancelarija za razvoj karijere i cjeloživotno učenje Univerziteta Crne Gore po četvrti put raspisuje Nagradni konkurs za najbolju start up i preduzetničku ideju studenata Univerziteta Crne Gore, sa nagradnim fondom od preko 10.000,00 eura.

Nagradni fond obezbijedili su: Univerzitet Crne Gore, Razvojna banka Crne Gore, Privredna komora Crne Gore, CKB banka, Tehnopolis, fondacija Čini dobro i Naučno-tehnološki park Crne Gore.

Na Konkurs se mogu prijaviti svi studenti Univerziteta Crne Gorebilo pojedinačno ili kao dio tima od najviše tri članaPojedinačni kandidati mogu podnijeti do dvije prijavedok timovi imaju mogućnost prijave do tri  start up i preduzetničke idejeRok za prijavu je 5. maj 2025. godine.

Pet ideja koje komisija bude odabrala kao najbolje, dobiće  podršku mentora iz redova Univerziteta i partnerskih institucija. Mentorski program trajaće dvije sedmice, tokom kojih će se studenti sastajati sa svojim mentorima dva do tri puta sedmično. Nakon završetka mentorstva, stručna komisija donijeće konačnu odluku o najboljim start up i preduzetničkim idejama. Komisiju će činiti predstavnici Univerziteta Crne Gore i partnera Konkursa.

Prijavni formular sa razvijenom start up i preduzetničkom idejom dostavlja se u štampanoj formi, nepotpisan, sa šifrom (maksimalno pet karaktera – sastavljena od slovnih i brojčanih karaktera), u zapečaćenoj/zatvorenoj koverti, čime se obezbjeđuje anonimnost autora. 

Kandidat dostavlja još jednu zapečaćenu kovertu na kojoj je naznačena šifra rada, a u kojoj su sljedeći podaci o autoru: ime i prezime, potvrda o studiranju, kontakt telefon i e-mail adresa.

Zapečaćene koverte sa radom i podacima o autoru se dostavljaju na adresu Univerziteta Crne Gore – ulica Cetinjska br. 2, 81 000 Podgorica (putem pošte ili lično), sa naznakom “Prijava za nagradni konkurs za najbolju start up i preduzetničku ideju studenata”.

Za sva dodatna pitanja, studenti mogu kontaktirati Kancelariju za razvoj karijere i CŽU na e-mail adresu razvojkarijere@ucg.ac.me

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto