fbpx
Connect with us

Priroda i društvo

Ibrahimović ćuti o projektu gradnje Luke Virpazar

Vlada premijera Zdravka Krivokapića u januaru je usvojila informaciju o izgradnji prve faze luke Virpazar sa pratećim objektima u kojoj je naglašeno da bi neispunjavanje obaveza od strane bilo kog partnera u projektu povlačilo određene posljedice.

ervin ibrahimović

Iz Ministarstva kapitalnih investicija u januaru ukazano da bi neispunjavanje obaveza od strane bilo kog partnera u projektu povlačilo određene posljedice.

Rok za završetak prekograničnog projekta “ALMONIT MTC” u okviru koga treba da se izgradi Luka Virpazar ističe 31. decembra ove godine, a šta će se desiti sa 2,5 miliona eura, koliko je pripalo državi Crnoj Gori, jer izgradnja ove luke nije počela i da li će taj novac država izgubiti, pitanja su na koja iz Ministarstva kapitalnih investicija (MKI) već mjesec neće da odgovore.

Projekat “ALMONIT MTC” sprovode Crna Gora, Albanija i Italija i njegov glavni cilj je poboljšanje povezanosti između zemalja regiona kroz razvoj multimodalnog saobraćaja i uspostavljanje unutrašnjih plovnih puteva i pomorskih linija. U okviru projekta, za izgradnju Luke Virpazar (I faza) odobreno je 2,5 miliona eura, dok je Vlada obezbijedila dodatnih 1,5 miliona. Prekogranični projekat počeo je u maju 2019. i plan je da se završi u decembru ove godine, dok je planirani rok za izgradnju luke osam mjeseca od uvođenja izvođača u posao.

Vlada premijera Zdravka Krivokapića u januaru je usvojila informaciju o izgradnji prve faze luke Virpazar sa pratećim objektima u kojoj je naglašeno da bi neispunjavanje obaveza od strane bilo kog partnera u projektu povlačilo određene posljedice.

”Svako prolongiranje dovodi u pitanje pravovremenu realizaciju ovog projekta, što se može višestruko negativno odraziti. Osim što bi Vlada imala obavezu da vrati sva do sad utrošena sredstva, našla bi se i u situaciji u kojoj mora nadoknaditi gubitke svim projektnim partnerima koji bi realizaciju daljih aktivnosti finansirali iz sopstvenog novca. U krajnjem, ovakva situacija bi dovela do gubljenja kredibiliteta prilikom apliciranja za nove projekte”, piše u dokumentu.

Ministar kapitalnih investicija Ervin Ibrahimović nedavno je na jednoj od sjednica Vlade kazao da je vrlo važno da Crna Gora ima Luku Virpazar, te da je neophodno da se donese prostorni plan kako bi se odobreni novac iskoristio za nastavak projekta.

Bivša administracija MKI dok je njome rukovodio Mladen Bojanić krajem novembra prošle godine je objavila tender za gradnju luke, da bi ga u martu ove godine poništila, jer, kako su ranije objasnili iz ministarstva, niti jedna od dvije ponude putem javnog poziva nije bila finansijski isplativa po državu. Na tender se javile firma iz Crne Gore i konzorcijum kompanija iz Italije i Albanije.

Tada su iz MKI naglasili da se od projekta nije odustalo, te da će, ako bude pokrenuta nova tenderska procedura za taj projekat, biti objavljeno novo obavještenje o ugovoru.

Od tada je prošlo osam mjeseci, a iz MKI na čelu sa Ibrahimovićem nijesu odgovorili da li će to ministarstvo pokrenuti novu tendersku proceduru za projekat i objaviti novo obavještenje o ugovoru i ako hoće kada i uz koje uslove.

Glavni projekat Luke Virpazar sastoji se od četiri cjeline: struktura luke, potporni zidovi i uređenje, čelični most za instalacije i arhitektonski objekat (turistički i tehnički objekat).

Sporan uticaj na životnu sredinu Skadarskog jezera

Bojanićev resor je početkom godine ukazao na hitnost u rješavanju nastalih spornih pitanja.

Naime, razmatranjem primjedbi komisije koja se bavila procjenom uticaja na životnu sredinu utvrđeno je da stavke koje se odnose na zonu zaštite lokacije koja je predviđena za izgradnju Luke Virpazar onemogućavaju realizaciju projekta u predviđenom roku.

Zato su iz MKI krajem decembra prošle godine tražili izjašnjenje Ministarstva ekologije po pitanju zone zaštite dijela NP “Skadarsko jezero” predviđenog za izgradnju luke, a mjesecima je odgovor izostajao, što je MKI spriječilo da nastavi primjenu projekata za koji je Vlada u julu prošle godine odobrila nedostajućih 1,5 miliona.

Iz Ministarstva ekologije dok je njime rukovodio Ratko Mitrović su ranije kazali da su dostavili izjašnjenje u kojem se nalazi predmetna lokacija, ali iz koga nije jasno da li gradnja Luke Virpazar može da počne.

Iz resora ministra Ibrahimovića ne odgovoraju ni na pitanje da li su imali dodatnu komunikaciju sa Ministarstvo ekologije po pitanju zone zaštite.

Ekolozi su ranije kritikovali projekat ukazavši da Elaborat procjene uticaja na životnu sredinu ima skoro osamdeset primjedbi i ne može dobiti zeleno svjetlo dok se one ne otklone. Pozivali su i Delegaciju EK u Crnoj Gori da se obustavi njegova gradnja jer će se ugroziti priroda i prekršiti preporuke međunarodnih Konvencija (Bernska i Ramsarska najmanje) i evropskih direktiva o zaštiti prirode.

 

Izvor: Vijesti

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Priroda i društvo

Kasne socijalna davanja

Plata novac, ugovor o dijelu

Zbog privremenog finansiranja kasni isplata socijalnih davanja u januaru. Korisnici su primanja očekivali 17. januara, što je izostalo. Portal Adria kontaktirao je Ministarstvo finansija, ali je odgovor izostao, a u međuvremenu oglasio je ministar socijalnog staranja, brige o porodici i demografije Damir Gutić koji je isplatu najavio za danas.

Nekoliko građana obratio se našem portalu, a među njima je i majka kojoj nije isplaćen dječiji dodatak.

„Očekivala sam dječiji dodatak u četvrtak, onda sam u petak otišla da ga podignem u Pošti, gdje su mi rekli da će biti u ponedeljak. Danas sam ponovo otišla, ali uplate nije bilo. Dječiji dodatak nije prevelik, ali dobro dođe“, naglasila je ona.

U međuvremenu iz resora finansija saopšteno je da je problem nastao zbog privremenog finansiranja, ali da su donijeli rješenje u petak.

U socijalna davanja se računaju dječji dodaci, naknade majkama sa troje i više djece, lična invalidnina…

Continue Reading

Priroda i društvo

Danas na snazi crveni meteo-alarm: Olujni vjetar, temperatura do 10 stepeni

nevrijeme crna gora

U Crnoj Gori danas je, kao upozorenje na jak vjetar, na snazi crveni i narandžasti meteo alarm.

Oblačno, vjetrovito i hladno, ponegdje sa slabim padavinama, u većini kontinentalnih predjela uz slab snijeg i susnježicu, a na primorju kišu. Više izgleda za padavine u istočnim predjelima. Vjetar sjeverni i sjeveroistočni, pojačan do jak, na udare olujne jačine. Najviša dnevna temperatura vazduha od -6 do 10 stepeni.

U Podgorici oblačno i vjetrovito, ujutru ili prijepodne moguće uz malo kiše. Vjetar sjeveroistočni, pojačan i jak, na udare i olujni. Jutarnja temperatura vazduha oko 5, najviša dnevna 7 stepeni.

Continue Reading

Priroda i društvo

Tri razloga zbog kojih je predloženi Zakon o igrama na sreću neodrživ

Usvajanje Predloga novog Zakona o igrama na sreću u Crnoj Gori, najblaže rečeno, realizovano je iza leđa samih priređivača, a sadržaj tako usvojenog dokumenta izazvao je opravdano nezadovoljstvo kod priređivača i stručnjaka za zakonodavni proces.

Nekoliko je ključnih problema sa ovim predlogom Zakona.

 

1) Netransparentnost

Transparentnost i javnost bi trebalo da su temeljni princip svakog zakonodavnog procesa, a u slučaju procesa usvajanja predloga Zakona o igrama na sreću, oni su u potpunosti izostali.

Konkretno, predlog Zakona usvojen je bez objave izvještaja sa javne rasprave u zakonom predviđenom roku od 15 dana.

Obećane dodatne konsultacije sa priređivačima i medijima ostale su samo na riječima.

 

2) Diskriminacija i nedoslednost

Predloženi Zakon donosi nova, veoma rigorozna, i što je možda i važnije, apsolutno nedosledna ograničenja u oglašavanju igara na sreću. Digitalni oglašivači su posebno pogođeni – favorizuju se određeni kanali, dok se ostalima praktično zatvaraju vrata. Ovo je direktan udar na slobodu oglašavanja, izražavanja i preduzetništva, i to u državi koja kao svoj najviši spoljnopolitički prioritet navodi učlanjenje u EU.

Kako opravdati ovakve zabrane ako za njih ne postoji jasno, proporcionalno i razumno obrazloženje? Iz ugla prava EU, odgovor ne postoji – riječ je o čistoj diskriminaciji.

 

3) Uvođenje dvostrukog oporezivanja raj za crno tržište

Mnogo više od samog povećanja naknada zabrinjava pojava faktičkog dvostrukog oporezivanja, jer se planira uvođenje startnih naknada od 1.000 eura za kladionice i 3.000 eura za automate.

Još jedan ključni problem je planirana promjena obračuna gubitaka. Do sada su priređivači mogli gubitke na pojedinim uplatnim mjestima iskoristiti za smanjenje ukupne poreske osnovice. Novi zakon predviđa da se gubici više ne računaju, čime se ista povećava za varijabilne naknade, sada predložene na 15% umjesto dosadašnjih 10%. Ne treba biti ekonomski ekspert pa uvidjeti da ovakve mjere vode do neodrživih uslova za poslovanje, gašenja legalnih priređivača, rasta sivog tržišta i, naravno, ma koliko se paradoksalnim činilo, pada nivoa budžetskih priliva s protokom vremena.

Zainteresovana i stručna javnost apeluje na Vladu da hitno preispita i koriguje ovaj predlog zakona, uključi sve relevantne strane u dijalog i uskladi zakonske odredbe sa međunarodnim standardima i praksama koje štite prava i interese kako priređivača, tako i korisnika igara na sreću.

 

Izvor: Montenegro Bet

 

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto