U Skupštini Crne Gore završen je sastanak predsjednice parlamenta Danijele Đurović sa predstavnicima parlamentarnih partija, u cilju prevazilaženja političke krize u Crnoj Gori. Na sastanaku je bio i predsjednik DPS-a Milo Đukanović. Predsjednica Skupštine Danijela Đurović je nakon sastanka kazala da nije nije postignut dogovor ni po jednom pitanju.
Đurović je kazala da je žalosno što političke partije nijesu uspjele da nađu načina da idu naprijed u pravcu kompromisa i u pravcu rješavanja problematične i vrlo složene društvene krize u kojoj se nalazi Crna Gora.
“Apelujem na sve političke subjekte da smognu snage i odgovornosti kako bismo u narednom periodu došli do nekog rješenja koje bi vodilo u pravcu rješavanja Ustavnog suda, a onda i ostalih pitanja koja opterećuju crnogorsku javnost”, rekla je Đurović.
Istakla je da je ona spremna, ukoliko postoji volja i želja za iznalaženjem rješenja, da organizuje sastanak.
“Sa te stranepostoji moja posvećenost. Ali ako ću ja organizovati sastanke na kojima će svi govoriti o tome koji su problemi i svi se složiti, ali da svi na kraju sastanka opstaju zakovani u svojim rovovima,onda zaista ne vidim koja je svrha tih sastanaka”, rekla je Đurović.
Kazala je da su najtvrđi stavovi na današnjem sastanku bili kod opozicije.
“Od strane vlasti napravljeni su određeni pomaci. Imali smo određene predloge i sugestije. Ja sam iznosila određene predloge mogućih kompromisnih rješenja. Nijesu naišli na odziv. I sa te strane postavlja se pitanje sastajemo li se da bi se sastajali ili da bismo našli rješenje”, kazala je Đurović.
Stav DPS-a je danas predočen kroz govor predsjednika te partije Mila Đukanovića, a to je da se povuče Predlog zakona o izmjenama i dopunama Zakona o predjedniku, da se biraju sudije Ustavnog suda i da se izabere datum parlamentarnih izbora.
“Vrlo jasan i tvrd stav u tom dijelu, ali redosljed tih zahtjeva je sporan ostalim predstavnicima partija i tu smo zapeli. Sa strane vlasti predočeno je da treba prioritet dati Ustavnom sudu, pa ostalim pitanjima i ne vidim da iko bježi oko bilo kog pitanja, naročito oko održavanja izbora”, kazala je Đurović.
Na sastanaku nijesu bili svi predsjednici partija, ali jesu predstavnici stranaka.
Iz Demokratskog fronta na sastanku su bile poslanice Branka Bošnjak, Maja Vukićević i Simonida Kordić, dok je sastanku iz GP URA prisustvovala potpredsjednica partije Ana Novaković Đurović, kao i predstavnik Albanske alternative Maraš Dukaj.
Na sastanku su bili lider Demokrata Aleksa Bečić, predsjednik SNP-a Vladimir Joković, predsjednik SDP-a Raško Konjević, kao i Ervin Ibrahimović (BS), Damir Šehović (SD), Miodrag Lekić (DEMOS), Genci Nimanbegu (Albanska lista), Srđan Pavićević (CIVIS), Stefan Vešović (Prava Crna Gora), Goran Danilović (Ujedinjena), Maksim Vučinić (RP) i Andrija Popović (LP).
Lekić: Ne treba uljepšavati rezultate sastanka, nije bilo napretka
Lider Demosa Miodrag Lekić, nakons astanka oko rešavanja političke krize, izjavio je da je potrebno da se preuzme odgovodnost. On smatra da je predsjednik DPS-a u blindiranoj poziciji saopštio njihove već poznate stavove.
Otopr DPS-a je prema formiranju Ustavnog suda. Njihova strategija je što gore to bolje, a u tome prednjači sef države- navodi on.
On smatra da ne treba uljepšavati rezultate sastanka i da nije bilo napretka.
Bošnjak: Đukanović kazao da neće dati mandat Lekiću, negdje je priznao da je prekršio Ustav
Poslanica PzP-a Branka Bošnjak kaže da je izbor sudija Ustavnog suda prioritet.
“Uspjeli smo da izvučemo od predsjednika da neće dati mandat Miodragu Lekiću i negdje je priznao da je prekršio Ustav što nije pozvao predstavnike svih partija na konsultacije za mandatara”, kazala je ona.
Konjević: Napravljen je pomak
Lider SDP-a Raško Konjević, u izjavi za medije nakon sastanka za rešavanje političke krize, kazao je da je napravljen veliki korak.
-Mislim da je postignut napredak i da smo međusobno povjerenje podigli jednu stepenicu više-kazao je Konjević.
Dodaje:”Mislim da kod predsjednice Parlamenta nemamo dovoljno kapaciteta da ovaj dijalog vodi. Predložio sam da ako ne 28. onda nakon 28. imamo izbor sudija, a da do izbora sudija se ne donose akti koji bi mogli biti predmet mišljenja Ustavnog suda.