fbpx
Connect with us

Priroda i društvo

Zbog čega doktori idu u političare? Dr Jevto Eraković kvadrat stana platio 146 eura

Eraković je od 2015. bio na čelu Odbora direktora KCCG, a od 2018. do 2020. i direktor te ustanove.

Poslanik Demokratske partije socijalista Dr Jevto Eraković dobio je 2015. od Vlade stan površine 90 metara kvadratnih u Profesorskim zgradama za 13.173 eura.

Tako je Eraković kvadrat stana u zahvatu DUP-a “Univerzitetski centar” platio tek 146 eura.

“Vlada Crne Gore – Komisija za stambena pitanja je 22. jula 2015. donijela rješenje kojim se dr Jevtu Erakoviću, predsjedniku Odbora direktora Kliničkog centra Crne Gore, u cilju trajnog rješavanja stambenog pitanja, dodjeljuje u zakup na neodređeno vrijeme, s pravom kupovine pod povoljnim uslovima, stan u Podgorici na lokaciji DUP-a Univerzitetski centar…”, stoji u notarskom ugovoru od 4. septembra 2015.

Navodi se i da je Vlada 2. septembra “utvrdila obračunsku listu kupoprodajne cijene stana pod povoljnim uslovima i ista iznosi za jednokratnu uplatu 13.173 eura”.

Eraković je od 2015. bio na čelu Odbora direktora KCCG, a od 2018. do 2020. i direktor te ustanove.

Izvršna direktorica Mreže za afirmaciju nevladinog sektora Vanja Ćalović Marković nedavno je na Javnom servisu pomenula da je i Eraković jedan od funkcionera koji su stan dobili pod povoljnim uslovima.

Prema prvom izvještaju o imovini i prihodima, dostupnom na sajtu Agencije za sprečavanje korupcije, Eraković je 2015. prijavio da je jedini vlasnik stana od 95 kvadrata u Podgorici, štednju od 22.000 eura, ali i kredit od 15.000 eura.

Kao ljekar u KCCG zarađivao je tada 608 eura, a za predsjedavanjem Odborom direktora 458.

U kasnijim imovinskim kartonima, Eraković je prijavljivao da je stoprocentni vlasnik stana od 90 metara kvadratnih, a kao osnov kupovine navodi se “ostalo”.

U izvještaju koji se odnosi na 2017. prijavljuje stan od 95 kvadrata, za koji tvrdi da ga je kupio.

Ćalović Marković je, gostujući sinoć na RTCG, kazala da su Erakovićeve kolege ljekari plaćali stanove po tržišnim cijenama.

“Ja sam sigurna da je gospođa Samardžić (Milena Popović Samardžić) plaćala stan po tržišnoj cijeni, kao i mnoge druge njene kolege. A evo, recimo, gospodin Eraković Jefto je platio 90 kvadrata 13.000 eura. Zbog čega, koji su to njegovi posebni doprinosi a nije ih imala gospođa Samardžić ili neki drugi ljekari specijalisti koji rade u Kliničkom centru, koji nikad ništa nisu dobili od ove države”, kazala je Ćalović Marković.

Povoljnije uslove za kupovinu stana imao je tek mali broj ljekara i to po pet puta većoj cijeni u odnosu na onu koju je poslanik DPS-a platio.

Preko stambene zadruge “Zdravstvo” kvadrat stana u zgradi u Podgorici koštao je 670 eura.

 

Izvor: Vijesti

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Priroda i društvo

Rektor Božović i ambasador Rodić o jačanju akademskih veza Crne Gore i Srbije

Rektor Univerziteta Crne Gore, prof. dr Vladimir Božović, sastao se danas u Rektoratu s ambasadorom Srbije u Crnoj Gori, Nj. E. Nebojšom Rodićem.

Tema razgovora bila je unapređenje akademskih i naučnih veza između Crne Gore i Srbije, s fokusom na mogućnosti saradnje univerziteta kroz zajedničke projekte i akademsku razmjenu, što bi dodatno ojačalo tradicionalno dobre i istorijski bliske odnose. Ovaj susret predstavlja važan korak ka intenziviranju odnosa, koji će otvoriti nove mogućnosti za obrazovanje i istraživanje u duhu prijateljstva i međusobne podrške.

Sagovornici su zaključili da je potrebno što aktivnije iskoristiti značajne mogućnosti za saradnju na različitim poljima obrazovanja i nauke te da će u tom pravcu razvijati buduće inicijative.

Continue Reading

Priroda i društvo

Lakušić: Nemanje vodne dozvola može da zavrne slavine

zoran lakušić

Vodovodna preduzeća ne smiju distribuirati vodu za piće bez vodne dozvole jer je ona ključni pravni osnov koji potvrđuje da je odgovarajućeg kvaliteta i u skladu sa važećim standardima, kaže Zoran Lakušić, predsjednik odbora direktora Regionalnog vodovoda.

Vodnu dozvolu u Podgorici već decenijma nemaju gradska vodoizvorišta Mareza, Ćemovsko polje i Zagorič, objelodanio je Aleksandar Nišavić, direktor Vodovoda. Tri gradska izvorišta, kako je prije dva dana za “Dan” saopštio Nišavić, rade bez vodne i upotrebne dozvole, a nemaju utvrđene zone zaštite. Ove dozvole se dobijaju na dan otvaranja, a Mareza je puštena u sistem davne 1952. godine. Sadašnja uprava Vodovoda je pokrenula proceduru dobijanja dozvola kod Uprave za vodu.

“Vodna dozvola obezbjeđuje da se voda crpi i distribuira na održiv način, u skladu sa propisima o zaštiti vodnih resursa i ekološkim normama. Distribucija bez dozvole mogla bi dovesti do pravnih posljedica, uključujući kazne, obustavu poslovanja, pa čak i kaznenu odgovornost. Nedostatak vodne dozvole znači da korišćenje vodnih resursa, u ovom slučaju izvorišta, nije odobreno u skladu sa zakonskim i tehničkim normama koje regulišu upotrebu voda. To je ključni dokument kojim se osigurava da se vodni resursi koriste na odgovoran i održiv način, uz poštovanje svih ekoloških i tehničkih standarda. Kada izvorište nema ovu dozvolu, to nosi ozbiljne posljedice”, saopštio je Lakušić.

Lakušić se osvrnuo i na opasnosti nedostatka sanitarnih zona zaštite izvorišta vode.

“Nedostatak tih zona otvara vrata mnogobrojnim zdravstvenim, ekološkim i ekonomskim rizicima, koji dugoročno mogu ugroziti stanovništvo i prirodne resurse. Bez adekvatne zaštite izvorišta, opasnost od zagađenja vode postaje sve veća, a posledice mogu biti pogubne. Prije svega, fekalno zagađenje postaje neizbježno kada se septičke jame, kanalizacioni sistemi i stoka nalaze u neposrednoj blizini izvora. Bez sanitarnih zona, fekalije lako dospijevaju u izvorišta, noseći sa sobom opasne bakterije i viruse”,  naveo je Lakušić.

Zoran Lakušić dodaje da usvajanje i primjena sanitarnih zona postaje hitan prioritet kako bi se spriječile neizbježne posljedice koje mogu nastupiti ukoliko se ne preduzmu odgovarajuće mjere zaštite.

“Sanitarne zone nisu samo regulativna formalnost, već vitalni mehanizam za zaštitu javnog zdravlja i očuvanje najvažnijeg resursa – vode”,  rekao je Lakušić.

 

Izvor: Dan

Continue Reading

Priroda i društvo

Popis 2023: Srpski jezik najzastupljeniji u Crnoj Gori, ispred crnogorskog

screenshot/mediabiro

Prema najnovijim podacima Monstata iz popisa stanovništva 2023. godine, srpski jezik se ističe kao dominantan u Crnoj Gori. Srpski je maternji jezik za 43,18% građana, odnosno za 269.307 stanovnika, dok njime kao svakodnevnim jezikom govori čak 43,52%, što predstavlja 271.422 osobe. Crnogorski je maternji jezik za 34,52% ili 215.299 stanovnika, dok ga svakodnevno koristi 36,23% građana, što čini ukupno 225.956 osoba.

U Crnoj Gori živi 32,93% Srba, odnosno 205.370 osoba, dok Crnogoraca ima 41,12%, odnosno 256.436. Kada je reč o verskoj pripadnosti, pravoslavna vera dominira, s ukupno 443.394 vernika.

Na području Zete, koja broji 16.071 stanovnika, prosečna starost iznosi 39,6 godina, što ukazuje na relativno zrelu populaciju. U opštini Zeta, prema nacionalnoj i etničkoj pripadnosti, 8.005 građana se izjašnjava kao Crnogorci, dok se 6.946 izjašnjava kao Srbi. Prema maternjem jeziku, 10.252 stanovnika smatra da im je maternji jezik srpski, dok 4.722 smatra da im je maternji jezik crnogorski. Stanovnici pravoslavne vjere najzastupljeniji su u Zeti, njih 15.406, što čini 95,86% ukupne populacije.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto