fbpx
Connect with us

Politika

Vlada u tehničkom mandatu usvojila praksu DPS-a

Ministri Vlade u tehničkom mandatu, koja bi trebalo da ima ograničene nadležnosti, posljednjih mjeseci sve češće putuju u inostranstvo o trošku građana, a u tome prednjači premijer Dritan Abazović.

Abazović potrošio novac iz budžeta za putovanja, pa mu je u srijedu Generalni sekretarijat preusmjerio još 10.000 eura. On je u novembru bio u Berlinu, Poljskoj, Parizu, Beogradu,Tunisu, Bukureštu, a prije toga i u Njujorku, Ženevi, Vatikanu. Đukanovićev budžet za putovanja sa planiranih 36 hiljada eura kroz rebalanse uvećan na 420 hiljada.

Ministri Vlade u tehničkom mandatu, koja bi trebalo da ima ograničene nadležnosti, posljednjih mjeseci sve češće putuju u inostranstvo o trošku građana, a u tome prednjači premijer Dritan Abazović.

Predsjednik Vlade u tehničkom mandatu potrošio je novac iz ovogodišnjeg budžeta namijenjen u te svrhe, pa mu je u srijedu Generalni sekretarijat Vlade preusmjerio 37,6 hiljada eura, od čega 10.000 eura za putovanja.

Premijer je, nakon smjene ministra vanjskih poslova Ranka Krivokapića (SDP), preuzeo rukovođenje Ministarstvom vanjskih poslova (MVP), koje je, kako su za “Vijesti” potvrdili iz tog resora, takođe potrošilo novac za iste namjene u ovoj godini.

Izvršna direktorica Akcije za socijalnu pravdu Ines Mrdović (ASP) za “Vijesti” kaže da, kada su troškovi Vlade u pitanju, ne radi se više samo o tome da je zemlji potrebno ogromno zaduženje kako bi se u narednoj godini mogle servisirati obaveze prema građanima i vratiti brojni dugovi, već i o tome da se Vlada nalazi u tehničkom mandatu.

”Kada je Vlada bez političkog legitimiteta, postavlja se pitanje da li njeni funkcioneri preuzimaju obaveze, koje će pasti na neku buduću vlast, ili pokušavaju da iskoriste prilike da se o novcu svih građana putuje što više. U svakom slučaju, u tehničkom mandatu se ne treba ponašati kao da ste juče izabrani, već treba zadržati makar taj minimum demokratskog postupanja, pa se u tom smislu putovanja moraju svesti samo na nužno neophodna i ništa preko toga”, navela je ona.

Prema analitičkim karticama objavljenim na sajtu Vlade, kabinet premijera je u novembru za službena putovanja potrošio skoro 22 hiljade eura, uključujući dnevnice i smještaj.

Od toga se 13 hiljada eura odnosi na troškove iznajmljivanja privatnog aviona. Prema podacima iz analitičke kartice, avion je iznajmljen 18. novembra i na isti dan se odnose dvije uplate, prva od 7.903 eura, a druga od 5.196 eura. Toga dana premijer je putovao u Tunis, gdje je učestvovao na Samitu frankofonije.

Na pitanje “Vijesti” da li bi, u cilju racionalizacije troškova, bilo bolje koristiti komercijalne letove umjesto privatnih, iz kabineta premijera su odgovorili da “u svakom momentu vode računa o racionalizaciji troškova”.

”Nakon što je premijer preuzeo rukovođenje MVP znatno je smanjen broj međunarodnih aktivnosti, ali i troškovi tim povodom”, kazali su.

Ines Mrdović kaže da let redovnim linijama, iako jeftiniji, “remeti ukupan komfor na koji se političari brzo naviknu”.

”Posmatrano kroz privilegije koje stoje zvaničnicima moglo bi se reći da se ‘u DPS cipele brzo uskoči i teško je izaći iz njih’. Svjedočimo ogromnom rasipništvu novca građana za brojna putovanja zvaničnika, koja se kontinuirano uvećavaju kroz budžet”, rekla je Mrdović.

Podsjeća da je budžetom bivšeg ministra finansija Milojka Spajića za ovu godinu za službena putovanja bilo opredijeljeno tri miliona eura, ali je Abazovićeva manjinska Vlada rebalansima za te svrhe uvećala izdatak na 5,3 miliona.

”Tako je stavka službenih putovanja za predsjednika Crne Gore sa nepunih 36 hiljada eura iz Spajićevog budžeta uvećana na nevjerovatnih 420 hiljada kroz rebalanse novog ministra finansija. Za kabinet predsjednika Vlade i Generalni sekretarijat Vlade se otprilike radi o istom iznosu do nepunih 110 hiljada eura i kroz budžet i kroz rebalanse, ali sa tom razlikom što je došlo do preusmjeravanja dijela sredstava sa Generalnog sekretarijata na kabinet predsjednika”, rekla je Mrdović.

Ukazuje da postoje druge budžetske pozicije, poput ostalih izdataka, za koje se godinama pokazuje da se koriste i za ove vrste namjena, a što nije dovoljno transparentno.

”Trošak za službena putovanja ministara projektovan je odvojeno na njihovim budžetskim pozicijama. Na službenim putovanjima su, osim pokrivenih svih troškova, funkcionerima plaćene i dnevnice, koje su veće što je destinacija udaljenija”, navela je.

Manjinska Vlada Dritana Abazovića izabrana je krajem aprila, da bi joj nepovjerenje u parlamentu izglasano već u avgustu.

Skupština je na predlog Abazovića, iako je Vlada pala, krajem oktobra razriješila dužnosti ministre iz SDP-a, Ranka Krivokapića i Raška Konjevića (odbrana).

Zakonom o budžetu za ovu godinu, MVP-u je opredijeljeno 17 miliona eura, a iz tog resora su potvrdili da je novac za putovanja potrošen pa su rađena preusmjeravanja, odnosno odobren im je novi iznos.

Iz MVP su za “Vijesti” rekli da je za službena putovanja izdvojeno 157.578 eura, a već je potrošeno 239.828 eura.

”Izdvojena sredstva za službena putovanja podijeljena su na dvije aktivnosti – rad diplomatsko-konzularnih predstavništava, 40.853 eura i upravljanje i administracija 116.725 eura. Imajući u vidu da odobrena sredstva nisu bila dovoljna, u toku godine su izvršena preusmjeravanja, pa je na rad diplomatsko – konzularnih predstavništava preusmjereno 30.600 eura, a upravljanje i administraciju 120.000 eura”, precizirali su.

Kako su naveli, za period 1. januar – 2. decembar ove godine, na službena putovanja utrošeno je ukupno 239.828 eura. Od toga se na rad diplomatsko-konzularnih predstavništava odnosi 68.491 euro, a na administraciju MVP 171.337 eura.

Kabinetu premijera je budžetom za ovu godinu bilo opredijeljeno 2.340.289 eura, od čega na službena putovanja oko 90 hiljada.

Iz Abazovićevog kabineta u pisanom odgovoru za “Vijesti” navode da je premijeru, preuzimanjem MVP, znatno povećan broj međunarodnih aktivnosti.

”Vanjska politika važna je komponenta naše sveukupne politike, imajući u vidu naše nastojanje da postanemo dio EU i da smo punopravan član Alijanse, ali i globalna kretanja u kontekstu rata u Ukrajini. Do sada je potvrđeno da će predsjednik Vlade Crne Gore, na poziv poslanika u EU parlamentu, prisustvovati Evropskom molitvenom doručku u Briselu, 7. decembra”, naveli su iz kabineta.

Ibrahimović kritikuje Vladu, a putuje gdje god može

Ines Mrdović je navela da zvanične evidencije pokazuju da je u tehničkom mandatu, odnosno za tri i po mjeseca, manjinska Vlada usvojila 66 platformi za putovanja u inostranstvo.

”U novembru je usvojeno 25 platformi, od kojih se sedam odnosi na tehničkog premijera Abazovića. Prema tim platformama – on je 11 dana planirao putovanja i to u Berlin 3. novembra, Poljsku 7. i 8. novembra, Pariz 11. i 12. novembra, Beograd 17. novembra, Tunis od 18. do 20. novembra i u Bukurešt 29. i 30. novembra. Od kako mu je izglasano nepovjerenje platforme za njegova putovanja usvojene su i za Ženevu, Vatikan, Njujork”, kazala je.

Neki od primjera su, kako je dodala, da je sedam platformi za zvanične posjete usvojeno za ministra javne uprave Maraša Dukaja, koji je putovao od Prištine, preko Izraela, do Sjedinjenih Američkih Država. “Takođe, može se primijetiti da jednog od ministara, koji je ujedno i potpredsjednik, Ervina Ibrahimovića, a koji je kritičar Vlade u kojoj trenutno sjedi, to nije spriječilo da i on putuje gdje god je moguće, pa je tako zabilježeno da je za njegova putovanja usvojeno šest platformi (Brisel, Berlin, Prag…)”, rekla je Ines Mrdović.

 

Izvor: Vijesti

Reklama turizam danilovgrad
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Politika

Milatović: Mandić namještao sam sebi poraz (?)

Predsjednik Crne Gore Jakov Milatović gostujući u emisiji “Načisto” izjavio je da je Mandić na poslednjim predsjedničkim izborima radio sve kako bi Đukanović pobjedio.

On je kao odgovor na pitanje voditelja ,,Da li je DPS danas isti kao DPS prije 4 godine, budući da su vaši partneri ulazili u manjinski aranžman sa DPS dok je na njegovom čelu formalno bio Đukanović?” izjavio da je Mandić namiještao debate sa Đukanovićem tokom predsjedničkih izbora.

,,Trenutno najbliži saradnik gospodina Spajića, gospodin Andrija Mandić imao je skoro pa namještene debate u prvom krugu predsjedničkih izbora sa gospodinom Đukanovićem, gdje je skoro sve bilo pripremljeno da se izgube predsjednički izbori i da danas imamo gospodina Đukanovića ovdje”, izjavio je Milatović.

Interesantan je ovaj zaključak gospodina predsjednika koji insinuira da je gospodin Mandić sam sebi namiještao poraz. Podsjećamo, tadašnji Demokratski front je podržao Jakova Milatovića u drugom krugu predsjedničkih izbora, što je dovelo do poraza Đukanovića i kraja njegove formalne vladavine u državnim institucijama Crne Gore.

Continue Reading

Politika

Čarapić: Markovićeva stranka je projekat DPS-a

vasilije čarapić

Odbijanje DPS-a da adresira činjenicu da je njihov donedavni potpredsjednik stranke i poslednji premijer iz njihovih redova osnovao sopstvenu stranku sačinjenu od velikog broja njihovih članova, te njihovo odbijanje da upravo to podvedu pod termin “prelijetanje” samo potvrđuje ono što skoro svako već zna – SEP je projekat DPS-a- saopštio poslanik PES Vasilije Čarapić.

Namjera je, kako je naveo, da zadrže njihove nezadovoljne birače.

“Dovoljno loše je to što je glas za SEP ujedno i glas za Duška Markovića, koji je sve sem zdravo krilo, dodajte na to da je to ujedno i glas za Jefta Erakovića, Peđu Boškovića, Miloša Nikolića, Veselina Veljovića, Mila Đukanovića i njima slične, i sve će vam biti jasno”, saopštio je on.

Čarapić tvrdi da je, ono što smeta DPS-u kod Pokreta Evropa sad – to što su pokret slobodnih, samostalnih i ostvarenih ljudi i što i dan danas oko sebe okupljamo kvalitetne članove koji ovom društvu donose dugo očekivani progres.

“Njima smeta što u svojim redovima nemaju ljude kakve u svom predsjedništvu i glavnom odboru ima PES, a naročito im smeta to što mi u svojoj ekspanziji i dalje dobijamo podršku kvalitetnih ljudi poput Saše Mujovića, Peđe Zenovića i Bojana Božovića. Da ih ovo frustrira svjedoče i njihovi napori da našim članovima nalijepe etiketu bivših DPS aktivista, te da marginalne kontakte koji su oni imali sa DPS-om, a koji su bili neizbježni budući da je DPS bio apsolutno prisutan u svakoj sferi društvenog života, predstave kao njihovu manu. Ako je nečija najveća mana to što je nekada pružio ruku i razgovarao sa nekim iz DPS-a, onda to više govori o tome koliko je loš DPS a ne onaj koji ga nije mogao promašiti ako je živio i radio u Crnoj Gori “, rekao je Čarapić.

Čarapić tvrdi da je teza koju je iznio Ivan Vuković, da je DPS nekome nešto dao ili da im je omogućio neki karijerni napredak je odraz njegove otuđenosti i elitizma ali i priznanje da je DPS stvarao partijsku državu.

“S druge strane, mi smatramo da je svaki čovjek slobodan da pravi svoje životne izbore i želimo da stvorimo društvo jednakih šansi u kom će trud i rad biti garant ličnog uspjeha. Najveći izazov nakon smjene DPS režima će biti demontiranje koncepta partijske države koji su oni uspostavili. Nije tajna da tu ima još puno posla, jer nisu svi ni sa druge strane kadri da se odlučno odreknu ovog nasleđa. Međutim, niko ne može da spori da je upravo PES svojim postupcima za kratko vrijeme dokazao da smo mi najveća nada u borbi protiv partijske države i od ove bitke nećemo odustati”, zaključio je Čarapić.

 

Continue Reading

Politika

Mandić sa Rodićem: Pronaći rješenje za Srbe na Kosovu

Predsjednik Skupštine Andrija Mandić primio je danas ambasadora Srbije u Crnoj Gori, Nebojšu Rodića. Tom prilikom Rodić je iznio niz stvari koje zabrinjavaju Srbiju u kontekstu odnosa sa Kosovom i situacije u toj zemlji.

Mandić je, kako je saopšteno iz Skupštine, prije svega, dragom prijatelju naše zemlje ambasadoru Rodiću poželio dobrodošlicu u Skupštinu Crne Gore, ističući zadovoljstvo povodom njihovog susreta.

Ambasador je, u kontekstu najboljih odnosa između Srbije i Crne Gore, a u skladu sa zvaničnom spoljnom politikom Republike Srbije, koja želi da upozna prijateljske zemlje, među koje spada i Crna Gora, ali i one koji drugačije misle, danas predsjednika informisao o, kako je rekao, diskriminatorskom ponašanju jedne besmislene politike koja se sprovodi nad Srbima na sjeveru Kosova, upozoravajući da EU pod čudnim patronatom dopušta da se ovo događa.

Rodić je posebno istakao da je jedini cilj koji šef privremenih institucija na Kosovu  Aljbin Kurti ima, jeste da Srbima na Kosovu život učini potpuno nemogućim i to ne samo u opštinama na sjeveru, već na kompletnoj teritoriji.

Rodić je ovom prilikom takođe želio da obavijesti i upozna predsjednika Skupštine, kao prvog čovjeka najznačajnije institucije u Crnoj Gori sa zvaničnim stavom Republike Srbije koji se ogleda u više tačaka za rješavanje postojeće izuzetno teške krize na Kosovu, među kojima su:

-Da se što hitnije organizuju slobodni izbori u opštinama na sjeveru Kosova, gdje sada vlast vrše pojedinci koji nemaju nikakvo utemeljenje u volji građana tih opština.

–  Hitan povratak 700 policajaca srpske nacionalnosti u službu privremenih institucija koji trebaju da vrate sigurnost i spokoj u opštinama na sjeveru, jer se tamo ovih dana ugrožavaju elementarna ljudska prava

–  Rješavanje problema nastalog u oblasti pravosuđa, jer se od dolaska šefa privremenih institucija na Kosovu g. Aljbina Kurtija na vlast više ne razgovara o povratku sudija i tužilaca u pravosudni sistem što je potpisano Briselskim sporazumom

–  Formiranje Zajednice srpskih opština,

–  Oslobađanje svih ljudi koji su iz političkih razloga zatvoreni, napominjući da su ti ljudi prvo pritvoreni, a da im se tek onda traži djelo koje su navodno počinili

–  Traženje rješavanja blokade uvoza proizvoda iz Republike Srbije na teritoriju Kosova, jer je je prošlo već 14 mjeseci od početka te zabrane, pri čemu EU koja se zalaže za slobodan protok ljudi, informacija i roba nije uradila ništa da se taj problem riješi.

Mandić se zahvalio Rodiću na informacijama koje je prenio, ističući da je u ovom momentu najvažnije sačuvati mir i stabilnost u regionu.

On je dodao da se nada da će se pronaći mirno rješenje koje će Srbima i svim drugim narodima omogućiti spokojan život na njihovim vjekovnim ognjištima, zaključuje se u saopštenju.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto