Connect with us

Priroda i društvo

Ukrajinci u budućnosti mogu uticati na demografsku sliku Crne Gore

ukrajina crna gora
screenshot TVCG

Migracije stanovništva su uvijek izazovne teme, jer mi tih podataka nemamo i ne postoji cjelovitiji mehanizam za praćenje stanovništva, osim podataka Eurostata koji su jedini mjerodavni i zvanični izvor.

Mladi napuštaju Crnu Goru u potrazi za boljim životom, a drugi dolaze tražeći mir. Naravno, riječ je o Ukrajincima.

Procjene Eurostata donose frapantne podatke – Crnu Goru je za deceniju, tačnije od 2011. do 2021. godine napustilo 74.000 građana.

Podaci Eurostata računaju se na osnovu odobrenih boravišnih dozvola za zemlje Evropske unije, kazala je demografkinja Mileva Brajušković Popović za RTCG.

„Eurostat dobija te podatke na osnovu dobijenih dozvola za boravak u određenim zemljama Evropske unije. Tako je od 2010. do 2019. godine učetvorostručen broj tih dozvola, sa oko 900 na 4.000. Do 2021. godine odobreno je 24.000 boravišnih dozvola samo za države EU.  U ovoj studiji na osnovu ukupnog kretanja stanovništva izračunali su da je migracija od 2011. do 2021 iznosila 74.000. Naravno, to su samo procjene“, pojasnila je Brajušković Popović.

Sa druge strane u Crna Gora je primila 32.000 ukrajinskih izbjeglica, više od bilo koje države regiona.

Zvanične procjene iz Ukrajine govore da trenutno 5,4 procenata stanovnika Crne Gore čine ukrajinske izbjeglice.

Zbog svega, pitanje je da li i kako sve to može uticati na demografsku sliku naše zemlje.

„Njihov uticaj je s aspekta vremena dvojak trenutan, u momentu doseljavanja ta lica mijenjaju apsolutni broj stanovnika naše države i strutkuru ali i dugoročan, upravo kroz razlike u strukturama stanovništva, prije svega mislim na polnu i starosnu strutkuru u budućnosti će se to reflektovati i na natalitet i na mortalitet  stanovništva“, navodi demografkinja Mileva Brajušković-Popović.

Međutim, kako kaže Brajuškovićeva, da bi se moglo precizno govoriti o uticaju na demografsku sliku, morali bi znati između ostalog i koliko državljana Ukrajine namjerava da se zadrži u našoj zemlji, a za sada je jedino poznato do kada im traje privremena zaštita u Crnoj Gori.

Stranci u našim školama – Najviše đaka iz Rusije, Ukrajine, Turske…

Crnogorski obrazovni sistem u potpunosti je otvoren za integraciju djece sa drugih govornih područja, saopštila je za TVCG načelnica Direkcije za osnovno obrazovanje i vaspitanje u Ministarstvu prosvjete Olivera Nikolić.

Ona je kazala da je u prethodnoj školskoj godini u našem obrazovno-vaspitnom sistemu bilo 4.500 djece sa drugih govornih područja iz preko 40 država.

Oni su, kako navodi Nikolić, bili uključeni u predškolske ustanove oko 600 djece, u osnovne 3.200 djece i oko 700 đaka u srednje škole.

Najviše đaka je, ističe Nikolić, iz Rusije, Bjelorusije, Ukrajine, Turske i Njemačke. Stranaca je najviše u školama u Baru, Budvi, Tivtu, Herceg Novom i Podgorici.

Nikolić je saopštila i da Ministarstvo prosvjete preduzimaju niz aktivnosti, kako bi se ta djeca adaptirala u crnogorsko društvo.

“Tako smo u prethodnom periodu dali saglasnost za upisivanje većeg broja đaka u odjeljenima u školama u kojim je značajan upis djece stranaca. Realizuje se učenje crnogorskog jezika i to su dva časa sedmično”, saopštila je Nikolić.

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Priroda i društvo

U Crnoj Gori danas je Dan žalosti zbog tragedije u Kočanima

U Crnoj Gori danas je Dan žalosti povodom tragedije koja se dogodila u Sjevernoj Makedoniji, saopštio je premijer Milojko Spajić.

U požaru koji je u noći između subote i nedjelje izbio u diskoteci u gradu Kočani, na istoku Sjeverne Makedonije, poginulo je 59 osoba, a više od 100 je povrijeđeno.

„Vlada Crne Gore stoji na raspolaganju da u ovom teškom trenutku na sve potrebne načine stane uz prijateljski narod Sjeverne Makedonije i ovim putem obavještavamo javnost da će ponedjeljak, 17. mart, biti Dan žalosti u Crnoj Gori“,  naveo je Spajić na mreži X.

On je, u ime Vlade, porodicama stradalih izrazio duboko saučešće, a povrijeđenima poželio brz oporavak.

-„Naše misli i molitve su sa Sjevernom Makedonijom“,  rekao je Spajić.

Continue Reading

Priroda i društvo

Od sjutra zabrana ribolova na Skadarskom jezeru

zabrana ribolov skadarsko jezero

Od subote 15.marta do 15. maja na snazi je zabrana ribolova u Nacionalnom parku Skadarsko jezero, u skladu sa naredbom Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.

Istovremeno, Nacionalni parkovi Crne Gore pokreću kampanju „Budi odgovoran – Prijavi krivolov”, s ciljem podizanja svijesti o značaju zaštite ribljeg fonda i sprečavanja nezakonitih aktivnosti koje ugrožavaju biodiverzitet. Pored pojačanog nadzora na terenu, tokom kampanje će biti organizovane i edukativne aktivnosti.

Iz Nacionalnih parkova ističu da je za očuvanje ribljeg fonda neophodna saradnja svih relevantnih institucija, nevladinih organizacija, lokalnih zajednica i ljubitelja prirode. Podsećaju i da je za kršenje zabrane ribolova u parku predviđena novčana ili zatvorska kazna do čak šest mjeseci.

Continue Reading

Priroda i društvo

Univerzitet Crne Gore dobitnik nagrade za najbolju instituciju za obrazovanje i edukaciju

tamara raičević

Na osnovu odluke Upravnog odbora Asocijacije menadžera Crne Gore (AMM), a na predlog Predsjedništva AMM-a, Univerzitet Crne Gore proglašen je za dobitnika godišnje nagrade u kategoriji Najbolja institucija za obrazovanje i edukaciju za 2024. godinu.

Ova prestižna nagrada, koju dodjeljuje struka pod pokroviteljstvom Vlade Crne Gore, potvrđuje kontinuirani doprinos Univerziteta Crne Gore unapređenju obrazovnog sistema, kvalitetu akademskih programa i razvoju visokog obrazovanja u zemlji.

Tim povodom, rektor Univerziteta Crne Gore prof. dr Vladimir Božović sastao se sa predsjednikom Asocijacije menadžera Crne Gore Budimirom Raičkovićem i izvršnom direktoricom AMM Anđelom Radosavović. Na sastanku su razmatrane mogućnosti daljeg jačanja saradnje između akademske i poslovne zajednice, kao i značaj ulaganja u znanje kao ključnog resursa društvenog i ekonomskog razvoja.

„Obrazovanje nije statičan proces – ono se stalno prilagođava potrebama vremena. Univerzitet Crne Gore je posvećen unapređenju studijskih programa i jačanju saradnje s privredom, jer je upravo to način da naši studenti budu konkurentni u dinamičnom globalnom okruženju“,  istakao je rektor Božović.

Predsjednik AMM Raičković istakao je da Univerzitet Crne Gore svojim dugogodišnjim djelovanjem ne samo da obrazuje buduće lidere, već i aktivno doprinosi razvoju privrede i društva u cjelini.

„Ova nagrada je simbol tog doprinosa i potvrda izvrsnosti u obrazovanju i edukaciji „, rekao je Raičković.

Svečana ceremonija uručenja nagrade biće održana u maju, rečeno je na sastanku, na kojem je učestvovala i prorektorica za internacionalizaciju UCG prof. dr Sanja Peković i šefica kabineta rektora Dijana Jovanović.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto