Connect with us

Priroda i društvo

Ukrajinci u budućnosti mogu uticati na demografsku sliku Crne Gore

ukrajina crna gora
screenshot TVCG

Migracije stanovništva su uvijek izazovne teme, jer mi tih podataka nemamo i ne postoji cjelovitiji mehanizam za praćenje stanovništva, osim podataka Eurostata koji su jedini mjerodavni i zvanični izvor.

Mladi napuštaju Crnu Goru u potrazi za boljim životom, a drugi dolaze tražeći mir. Naravno, riječ je o Ukrajincima.

Procjene Eurostata donose frapantne podatke – Crnu Goru je za deceniju, tačnije od 2011. do 2021. godine napustilo 74.000 građana.

Podaci Eurostata računaju se na osnovu odobrenih boravišnih dozvola za zemlje Evropske unije, kazala je demografkinja Mileva Brajušković Popović za RTCG.

„Eurostat dobija te podatke na osnovu dobijenih dozvola za boravak u određenim zemljama Evropske unije. Tako je od 2010. do 2019. godine učetvorostručen broj tih dozvola, sa oko 900 na 4.000. Do 2021. godine odobreno je 24.000 boravišnih dozvola samo za države EU.  U ovoj studiji na osnovu ukupnog kretanja stanovništva izračunali su da je migracija od 2011. do 2021 iznosila 74.000. Naravno, to su samo procjene“, pojasnila je Brajušković Popović.

Sa druge strane u Crna Gora je primila 32.000 ukrajinskih izbjeglica, više od bilo koje države regiona.

Zvanične procjene iz Ukrajine govore da trenutno 5,4 procenata stanovnika Crne Gore čine ukrajinske izbjeglice.

Zbog svega, pitanje je da li i kako sve to može uticati na demografsku sliku naše zemlje.

„Njihov uticaj je s aspekta vremena dvojak trenutan, u momentu doseljavanja ta lica mijenjaju apsolutni broj stanovnika naše države i strutkuru ali i dugoročan, upravo kroz razlike u strukturama stanovništva, prije svega mislim na polnu i starosnu strutkuru u budućnosti će se to reflektovati i na natalitet i na mortalitet  stanovništva“, navodi demografkinja Mileva Brajušković-Popović.

Međutim, kako kaže Brajuškovićeva, da bi se moglo precizno govoriti o uticaju na demografsku sliku, morali bi znati između ostalog i koliko državljana Ukrajine namjerava da se zadrži u našoj zemlji, a za sada je jedino poznato do kada im traje privremena zaštita u Crnoj Gori.

Stranci u našim školama – Najviše đaka iz Rusije, Ukrajine, Turske…

Crnogorski obrazovni sistem u potpunosti je otvoren za integraciju djece sa drugih govornih područja, saopštila je za TVCG načelnica Direkcije za osnovno obrazovanje i vaspitanje u Ministarstvu prosvjete Olivera Nikolić.

Ona je kazala da je u prethodnoj školskoj godini u našem obrazovno-vaspitnom sistemu bilo 4.500 djece sa drugih govornih područja iz preko 40 država.

Oni su, kako navodi Nikolić, bili uključeni u predškolske ustanove oko 600 djece, u osnovne 3.200 djece i oko 700 đaka u srednje škole.

Najviše đaka je, ističe Nikolić, iz Rusije, Bjelorusije, Ukrajine, Turske i Njemačke. Stranaca je najviše u školama u Baru, Budvi, Tivtu, Herceg Novom i Podgorici.

Nikolić je saopštila i da Ministarstvo prosvjete preduzimaju niz aktivnosti, kako bi se ta djeca adaptirala u crnogorsko društvo.

“Tako smo u prethodnom periodu dali saglasnost za upisivanje većeg broja đaka u odjeljenima u školama u kojim je značajan upis djece stranaca. Realizuje se učenje crnogorskog jezika i to su dva časa sedmično”, saopštila je Nikolić.

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Priroda i društvo

Građani od danas bez besplatne stomatološke zaštite

Photo by Luka Zeković

Djeca, studenti, trudnice i penzioneri od danas nemaju besplatnu stomatološku zdravstvenu zaštitu, poručeno je danas sa protesta stomatologa ispred Fonda za zdravstveno osiguranje.

Predsjednica Stomatološke komore Jelena Bulajić kazala je da im je Fond ponudio ugovore koji su u svemu isti kao i prethodni, čime je država pokazala najveći stepen nebrige za dentalno zdravlje građana. Zato, pojasnila je, za sada oko polovina stomatologa koji su do sada imali ugovore sa Fondom o pružanju usluga osiguranicima neće potpisati nove.

„Nebriga i neznavenost Fonda kada je riječ o pružanju stomatološke zdravstvene zaštite se najbolje oslikava kroz ugovore koji su tipski rađeni bez sagledavanja stvarnih mogućnosti, pa tako u Zeti na 17.000 stanovnika ima samo jedan stomatolog. Ugovorom je propisana pripravnost, dok zakon kaže da ona može trajati najviše do 10 dana, pa se nameće pitanje šta je sa preostalih 20 dana…“, rekla je Bulajić.

Ona je kazala i da plaćanje pripravnosti po zakonu podrazumijeva da treba plaćati vrijeme od trenutka prijema poziva do trenutka okončanja intervencije, a da u važećem cjenovniku Fonda nema cijene za pripravnost, odnosno hitna stanja.

Bulajić je istakla da su stomatolozima ponuđene mizerne nadoknade i da se od njih traži da rade besplatno, kako bi se moglo reći da država ima besplatnu stomatološku zdravstvenu zaštitu.

Continue Reading

Priroda i društvo

Spajić: Bajram da provedete u sreći, ljubavi i zdravlju

milojko spajić

Svim građanima islamske vjere želimo srećan Bajram iz specijalnog mjesta za Muslimane – velelepne džamije Šeika Zajeda u Abu Dabiju, saopštio je premijer Milojko Spajić.

Da Bajram provedete u sreći, ljubavi i zdravlju! Bajram šerif mubarek olsun! Eid Mubarak to our UAE and other Middle Eastern friends – naveo je Spajić na društvenoj mreži X.

Continue Reading

Priroda i društvo

Sjutra počinje ljetnje računanje vremena

pomeranje sata

U Crnoj Gori će ljetnje računanje vremena početi u nedjelju, 30. marta, u 2 sata iza ponoći.

Ljetnje računanje vremena podrazumijeva pomjeranje kazaljki na časovnicima jedan sat unaprijed, sa 2 na 3 časa.

Ljetnje računanje vremena „skratiće“ 30. mart za jedan sat, čime će taj dan trajati 23 sata.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto