Connect with us

Politika

Šaranović predao dokumentaciju o zloupotrebama u „Čistoći“

šaranović demokrate

Zamjenik gradonačelnice Podgorice Danilo Šaranović i predsjednik Odbora direktora „Čistoće“ Milan Vukadinović predali su Specijalnom državnom tužilaštvu (SDT) dokumentaciju koja, kako je naveo Šaranović, ukazuje na zloupotrebe u radu gradskog preduzeća „Čistoća“ tokom mandata bivšeg direktora Andrije Čađenovića. Šaranović je u obraćanju medijima istakao da je „Čistoća“ u ovom trenutku dužna preko dva miliona eura.

„Danas smo glavnom specijalnom tužiocu Vladimiru Novoviću dostavili dokumentaciju da su odgovorna lica u JP „Čistoća“ počinila djela koja se gone po službenoj dužnosti. U međuvremenu smo nabavili još neku dokumentaciju. Čuli ste da su zaposleni, po sopstvenom kazivanju, bili izloženi višegodišnjem pritisku od strane bivšeg rukovodstva da lažiraju iskaze. Ima tu donacija, isplate jednokratne pomoći. Kako će tužilac kvalifikovati krivična djela to je njegov posao. Naš zadatak jeste da javnost i nadležne institucije upoznamo sa svim nezakonitostima, rekao je Šaranović novinarima.

Kazao je da su  došli da obavljaju ove funkcije da bi se borili za jednaka prava svih zaposlenih, te da ne smiju za žmure na nezakonitosti.

„Siguran sam da je ovo „samo vrh ledenog brijega“, imajući u vidu da se od one konferencije za medije toliko zaposlenih oslobodilo da nam ukaže na brojne višegodišnje zloupotrebe. Naročito prednjače pritužbe na račun Čađenovića“, kazao je Šaranović.

Istakao je da je da  je predsjednik Odbora direktora „Čistoća“ Milan Vukadinović nakon izbora odmah počeo pristupio sa upoznavanjem sa stanjem u privrednom društvu.

„Mi smo uradili ono što je bio naš dio posla, nakon toga možda će i nadležno tužilaštvo tražiti uvid u dodatnu dokumentaciju i mi želimo da institucijama olakšamo posao tako što ćemo 24/7 biti na raspolaganju kad su ovakve stvari u pitanju“, kazao je Šaranović.

Šaranović: „Čistoća“ dužna preko dva miliona eura, a prije mandata Čađenovića bila dužna ispod 100 hiljada

Istakao je da ono što za sada znaju jeste da je „Čistoća“ sada dužna preko dva miliona eura.

„Ako vi imate izjavu odgovornih lica iz službe finasija da nisu validno prikazivani izvještaji, mi ne možemo utvrditi vrijednost štete. Ono što znamo jeste da je sada „Čistoća“ dužna preko dva miliona eura, a bila je dužna ispod 100 hiljada kada je Andrija Čađenović došao u „Čistoću“. Kada je izašao iz nje na računu je bilo 40 hiljada a kada je došao bilo je 530 hiljada“, kazao je Šaranović.

Istakao je da je na ime jednokratnih pomoći i donacija isplaćeno blizu 400 hiljada eura.

„Vidjeli ste i sami da je na ime jednokratnih pomoći isplaćeno blizu 400 hiljada eura, vidjeli ste i sami da se za vrijeme mandata Čađenovića broj zaposlenih povećao za 200“, kazao je Šaranović.

Šaranović: Dug prema „Deponiji“ milion eura

Istakao je da je dug „Čistoće“ prema drugom gradskom preduzeću, „Deponiji“, milion eura.

„Zbog toga je neizvjesno hoće li ‘Deponija’ moći da reguliše svoje obaveze, a tu su i rata kredita, kao i zarade. Radimo sve što je moguće da i jedno i drugo društvo isplate barem neto zarade“, kazao je Šaranović.

Istakao je da za svakog za koga otkriju da je „radio ovakve ili slične stvari biće obaviješteno tužilaštvo“.

Podsjetimo, Šaranović je ranije saopštio je da situacija u gradskom preduzeću „Čistoća“ izuzetno teška, te da je ozbiljno ugrožena sposobnost da ta firma obavlja funkciju. Tvrdi i da više od pola mehanizacije za odvoz otpada nije u funkciji, a riječ je o mašinama starosti od samo nekoliko godina.

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Politika

Knežević: Nisu svi Srbi glasali ZBCG, značajan broj glasao Demokrate i PES

milan knežević zeta

Lider Demokratske narodne partije (DNP) Milan Knežević izjavio je da eventualni izlazak koalicije Za budućnost Crne Gore (ZBCG) iz Vlade ne bi izazvao vanredne izbore, već bi otvorio prostor za povratak Demokratske partije socijalista (DPS) u izvršnu vlast.

„Izlazak DNP-a i NSD-a bi doveo koaliciju na 39 [poslanika], ali ja sam uvjeren da ne bi bilo vanrednih izbora, već da bi DPS i SD uskočili da ih zakrpe“, kazao je Knežević u emisiji Slobodna zona.

On je istakao da DNP i koalicija ZBCG trpe određene poteze Vlade Milojka Spajića, ali da neće dozvoliti nacionalna i politička poniženja.

„Ukoliko se nastavi sa realizacijom antisrpske politike, nevezano samo za Ranka Krivokapića… mi ćemo redefinisati odnos prema Vladi“, poručio je Knežević.

Posebno je kritikovao imenovanje Ranka Krivokapića i podršku prijemu tzv. Kosova u Savjet Evrope, nazivajući ih potezima koji prelaze crvene linije za DNP.

„Ako Vlada Milojka Spajića ili njeni djelovi budu insistirali na pomoći tzv. državi Kosovo… DNP će imati egzaktan odgovor, pa će Spajić morati da se izjasni – ili mi ili Ervin Ibrahimović“, naglasio je Knežević.

U kontekstu političke snage koalicije ZBCG, Knežević je rekao da je važno shvatiti da „nisu svi Srbi glasali ZBCG, te da je značajan broj glasao Demokrate i PES“. Prema njegovim riječima, koalicija sa 15% podrške ne može sama rješavati sva nacionalna pitanja srpskog naroda u Crnoj Gori.

Komentarišući dinamiku unutar vladajuće strukture, Knežević je naveo: „Nemam namjeru da rušim Vladu, da remetim koalicioni sporazum, ali je ovdje pitanje kako ko tumači koalicioni sporazum?“ Takođe je ukazao na nepoštovanje dogovora sa Bošnjačkom strankom (BS) u Bijelom Polju kao razlog što DNP nije podržala rekonstrukciju Vlade.

Zaključno, Knežević je poručio da će, ukoliko se nastavi ignorisanje stavova DNP-a i antisrpski narativ, njegova partija preduzeti konkretne političke inicijative: „Onda će DNP da podnosi političke atomske bombe u vidu inicijativa prema Vladi, kad to svi drugi mogu da rade.“

Continue Reading

Politika

Mandić: Ibrahimović prekršio dogovor vladajuće koalicije

Ova Vlada se zalaže za ulazak Crne Gore u EU, a ne za ispunjavanje spoljnopolitičkih ambicija albanskih političara sa Kosova i Metohije, kazao je predsjednik Skupštine Andrija Mandić.

„Mi sa koalicionim partnerima imamo jasan dogovor o funkcionisanju izvršne vlasti: zajednički radimo na realizaciji spoljnopolitičkog prioriteta – učlanjenju Crne Gore u EU i zbog toga stavljamo moratorijum na pitanja o kojima ne postoji saglasnost unutar parlamentarne većine. Vlada vodi unutrašnju i spoljašnju politiku Crne Gore i jedino mjesto gdje se utvrđuje poštovanje tih principa su odluke na sjednicama Vlade. Jučerašnjim glasanjem na sastanku Komiteta ministara Savjeta Evrope ministar vanjskih poslova Evrin Ibrahimović, narušio je oba principa“, objavio je Madnić na društvenoj mreži „X“.

On smatra da ministar ne smije da zastupa ono što bi lično želio, već je dužan da izvršava politiku koju vodi Vlada.

„Ova Vlada se zalaže za ulazak Crne Gore u EU, a ne za ispunjavanje spoljnopolitičkih ambicija albanskih političara sa Kosova i Metohije. Jednostranom odlukom da se glasa u Savjetu Evrope, bez ikakvih konsultacija sa koalicionim partnerima, a posebno bez odluke Vlade, ministar vanjskih poslova, direktno je osporio naše dogovore i koalicioni sporazum, ugrozio dobrosusjedske odnose sa Srbijom i pokušao da skrene Crnu Goru sa EU puta. U krajnjem, očekujem da se Vlada Crne Gore jasno odredi prema ovom glasanju. Najnoviji postupci su suprotni dogovorima i potpisanom koalicionom sporazumu i predstavljaju samo kontinuitet pogrešnih politika koje su vodile ranije vlasti, a koje su poražene na izborima 2020. i 2023. godine“,  zaključio je Mandić.

Continue Reading

Politika

Pejović: Izvještaj Evropskog parlamenta potvrda uspješnog rada

Generalni sekretar Pokreta Evropa sad i potpredsjednik Skupštine Crne Gore Boris Pejović saopštio je da je izvještaj Spoljnopolitičkog odbora Evropskog parlamenta još jedna potvrda uspješnog rada Crne Gore na putu ka EU.

„U juče usvojenom Izvještaju o Crnoj Gori, članovi Spoljnopolitičkog odbora Evropskog parlamenta su još jednom istakli da naša država ostaje najnapredniji kandidat za članstvo među zemljama regiona“, rekao je Pejović.

U tom dokumentu Evropski parlament je, kako navodi Pejović, posebno pohvalio značajan napredak u usklađivanju sa pravnim okvirom EU, stabilnu i visoku podršku građana koji prepoznaju koristi članstva u EU i jasnu ambiciju da do 2028. postanemo punopravna članica Unije.

Zatvaranjem tri poglavlja krajem prošle godine, prvi put nakon sedam godina, Vlada predvođena Pokretom Evropa sad! potvrdila je odlučnost i sposobnost da u ambicioznom roku ostvari mjerljive rezultate“, istakao je Pejović.

Ovo priznanje, kako navodi, potkrepljuje naš model vođenja politike usmjeren na jačanje ekonomskog standarda, ubrzanje evropskih integracija i unaprjeđenje vladavine prava.

„Ta tri međusobno isprepletana cilja čine i činiće glavni pravac kretanja Pokreta Evropa sad!“, dodao je Pejović.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto