Samostalni sindikat zdravstva Crne Gore organizovaće generalni štrajk u zdravstvenim ustanovama ako predstavnici Vlade na sastanku koji će se održati u utorak, 16. januara, ne prihvate njihove zahtjev za povećanje zarada srednjem medicinskom kadru, ali i drugih primanja za sve zaposlene po Granskom kolektivnom ugovoru. Sastanku će, pored ministara finansija i zdravlja, prisustvovati i potpredsjednik Vlade dr Srđan Pavićević.
Na konferenciji za novinare predstavnici medija više puta si pitali sindikalce kada će organizovati štrajk ako Vlada odbije njihove zahtjeve, ali oni to nijesu precizirali. Oni su kazali da im treba pet dana da organizuju štrajk u skladu sa minimumom procesa rada, a to bi, kako je na pitanje „Dana“ odgovorio predsjednik tog sindikata dr Mihailo Babović, značilo pružanje urgentnih i hitnih zdravstvenih usluga.
„Za onoga koji treba da čuje, mi smo od danas u štrajku“, poručio je Babović, koji je na pitanje kada počinje štrajk odgovorio „ovo danas doživite kao štrajk upozorenja“.
On je istakao da je organizacija štrajka u zdravstvu zahtjevna i da niko neće ostati bez medicinske pomoći.
„Kada će biti generalni štrajk i da li će ga biti zavisi od našeg dogovora, koji je do juče očigledno ignorisan. Želim da pomognem tim mladim ljudima koji sjede sa druge strane stola. Ali ne želim da ispadam socijalni patuljak. Želimo da budemo socijalni partneri, a ne socijalni patuljci. Ako neko ne poštuje vas, kako vi da poštujete njega? Zapravo, mi smo u dosadašnjem periodu imali odličnu saradnju sa Ministarstvom zdravlja i nadamo se da će tako biti i ubuduće. Ako nema nas u sistemu, kome su oni onda Ministarstvo zdravlja „, pita Babović.
On je naglasio da iza njihovih odluka stoje sindikalne organizacije svih domova zdravlja, osim podgoričkog, bolnica, Kliničkog centra Crne Gore i Zdravstvene ustanove apoteke Crne Gore Montefarm, što čini oko 80 odsto zaposlenih u zdravstvu.
Babović je ponovio da traže brojne izmjene GKU i usklađivanje sa Opštim kolektivnim ugovorom, od povećanja plata za 17 odsto za srednji medicinski kadar, do rasta procenata za obračun prekovremenog rada, dežurstava, satnice pripravnosti i slično za ljekare. Jedan dio izmjena koje predlažu tiče se i nemedicinskog kadra.
„Upozoravamo direktore zdravstvenih ustanova da ne želimo da se ponovi 2012. godina, kada su vršeni pritisci“ kazao je Babović.
Na pitanje „Dana“ kako komentariše objavljene podatke da dio ljekara prima plate koje iznose blizu 4.000 eura, te kolika je njegova mjesečna zarada, saopštio je da prima 2.100 do 2.150 eura, sa dežurstvom i deset dana pripravnosti.
„Što se tiče navoda o ovim drugim zaradama, tu se radi o nedostaku kadra i preopterećenosti ljekara, što je kršenje Zakona o radu. Druga stvar je da je to zloupotreba. Umorni smo od aplauza, dajte ispoštujte nas“, poručio je Babović.
Izvor: Dan