Connect with us

Priroda i društvo

Sa profila sa nazivima škola šire se neprimjereni sadržaji

Izvor: internet

U nekoliko škola razredne starješine su obavijestile roditelje da upozore djecu na pravila ponašanja na društvenim mrežama, jer su se pojavili profili u kojima se navode nazivi škola, a u opisima su intrigantne poruke koje šire razne sadržaje lične prirode. Običnim ukucavanjem ovakvih podataka na Instagramu i sami smo doši do više takvih profila. Neke od njih ćemo i objaviti. Radi se o očigledno masovnoj pojavi i očekuje se reakcija nadležnih.

Direktorica OŠ „Milan Vukotić“ iz Golubovaca Sonja Bjelobrković, potvrdila je da uprava škole zna za brojne profile i grupe.

tračevi milan vukotić

Izvor: Dan

„Ne, nijesmo prijavili nadležnima, jer konkretno za ovu grupu, koju ste nam dostavili, nijesmo znali. Mislim da je ova problematika mnogo veća od onoga što škola može da isprati. Imali smo neke druge neprijatnosti koje su vezane za društvene mreže. One su prijavljene i procesuirane. Danas su ta djeca,akteri pod nadzorom Centra za socijalni rad“, kaže Bjelobrković.

Ona ističe da su o ovoj problematici govorili na roditeljskim sastancima u novembru.

„Članovi uprave škole su tada posjetili svaki roditeljski sastanak u školi i u područnoj jedinici u Vukovcima. Tada smo govorili o sajber nasilju i zloupotrebi društvenih mreža koje nije od juče. Za činjenice koje smo im predočili mnogi roditelji su čuli po prvi put da postoje, a osobito da su njihova djeca uključena u to. Sedmog februara smo obilježili Dan sigurnog interneta kroz predavanje koje je održao nastavnik informatike Dragoslav Spalević. Još jednom je pokušao da objasni koliko opasnosti vreba sa interneta i koliko treba da budemo oprezni. Naravno, o ovom problemu treba govoriti svakodnevno ako očekujemo da imamo rezultate“, rekla je Bjelobrković.

Advokat Maja Živković kaže da su društvene mreže u Crnoj Gori prisutne preko deset godina, ali se njihov broj povećava i mogućnosti koje nude bivaju sve veće.

„Međutim, mehanizmi kontrole su neadekvatni, većim dijelom postoje pro forme i nije moguće suštinski dobiti zaštitu od samih platformi nakon prijavljivanja nepoželjnog sadržaja ili je ta reakcija spora i nedovoljna za rješavanje problema. Roditelji djece bi trebalo ovakve pojave da prijave školama, u nekim slučajevima Centrima za socijalni rad, a i svako ko za njih sazna, ali i policiji i tužilaštvu, kako bi se pokušalo doći do onih koji vrše nasilje, te kako bi se djelovalo u prvom redu u odnosu na roditelje, budući da se radi o djeci koja su uglavnom mlađa od 14 godina, pa u tom smislu prekršajno i krivično ne mogu biti odgovorna. Škole bi morale imati bolji i sveobuhvatni pristup, za šta je potrebno i uključivanje nadležnog ministarstva. Mora se ići u korak sa vremenom i koristiti nove i prilagođene i unaprijeđene metode“, kaže Živković.

Sa neprikladnim objavama na internetu gdje se koristi i naziv škole upoznata je i Ljiljana Marković, direktorica OŠ „Vladimir Nazor“.

„Uprava škole ima izuzetnu saradnju sa roditeljima i upoznati smo sa ovom problematikom, ali i generalno internet nasiljem i opasnostima kojima su izložena djeca na internetu. Kao i prošlog puta, reagovali smo odmah da se profili uklone i popravi eventualna šteta nanijeta učenicima koji su žrtve u sličnim slučajevima. Na dan obilježavanja sigurnijeg interneta su naši učenici u okviru nastave informatike imali priliku da čuju o bezbjednosti na internetu, ali i pravilima ponašanja, kako bismo preventivno djelovali na slične situacije“,  kaže Marković.

Problem sa ovakvim profilima ima i OŠ „Oktoih“.

„Podnijeta je krivična prijava kako bi otkrili ko stoji iza profila. Djeca u ovom uzrastu moraju biti usmjerena što je ispravno, a što nije. Takođe, sajber nasilje je sve češće i moramo se kao roditelji uz pomoć institucija više baviti sprečavanjem, kao i edukacijom djece da sve što se plasira na mrežama snose odgovornost“,  kaže Nađa Ljiljanić, predsjednica Savjeta roditelja učenika škole.

Vanja Draganić, iz NVO Osvit, koja se bavi sajber nasiljem kaže da Crna Gora ima problem jer se u zakonu decidno ne govori o vršnjačkom nasilju na internetu.

„Bili smo kod zamjenika ministra pravde i skrenuli pažnju da se neće moći uraditi zakon za maloljetnike, a da se ne obuhvati ova tema. Mnoge škole su pokušale da unutar ustanove riješe problem što je pogrešno. To moraju institucije da rješavaju – policija, tužilaštvo, sudstvo, svi treba da se uključe. Mi smo zagovornici toga. Prijavila sam ružnu konotaciju nad djecom na Cetinju i policija nije htjela da je prihvati, jer nijesu dovoljno informisani. Moramo raditi na edukaciji. Nije nasilje samo kada se neko potukao, imamo i gore slučajeve, kao što je sajber i psihčko nasilje. Tu je institucija policije zakazala“, ističe Draganić.

 

Izvor: Dan

 

 

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Priroda i društvo

Građani od danas bez besplatne stomatološke zaštite

Photo by Luka Zeković

Djeca, studenti, trudnice i penzioneri od danas nemaju besplatnu stomatološku zdravstvenu zaštitu, poručeno je danas sa protesta stomatologa ispred Fonda za zdravstveno osiguranje.

Predsjednica Stomatološke komore Jelena Bulajić kazala je da im je Fond ponudio ugovore koji su u svemu isti kao i prethodni, čime je država pokazala najveći stepen nebrige za dentalno zdravlje građana. Zato, pojasnila je, za sada oko polovina stomatologa koji su do sada imali ugovore sa Fondom o pružanju usluga osiguranicima neće potpisati nove.

„Nebriga i neznavenost Fonda kada je riječ o pružanju stomatološke zdravstvene zaštite se najbolje oslikava kroz ugovore koji su tipski rađeni bez sagledavanja stvarnih mogućnosti, pa tako u Zeti na 17.000 stanovnika ima samo jedan stomatolog. Ugovorom je propisana pripravnost, dok zakon kaže da ona može trajati najviše do 10 dana, pa se nameće pitanje šta je sa preostalih 20 dana…“, rekla je Bulajić.

Ona je kazala i da plaćanje pripravnosti po zakonu podrazumijeva da treba plaćati vrijeme od trenutka prijema poziva do trenutka okončanja intervencije, a da u važećem cjenovniku Fonda nema cijene za pripravnost, odnosno hitna stanja.

Bulajić je istakla da su stomatolozima ponuđene mizerne nadoknade i da se od njih traži da rade besplatno, kako bi se moglo reći da država ima besplatnu stomatološku zdravstvenu zaštitu.

Continue Reading

Priroda i društvo

Spajić: Bajram da provedete u sreći, ljubavi i zdravlju

milojko spajić

Svim građanima islamske vjere želimo srećan Bajram iz specijalnog mjesta za Muslimane – velelepne džamije Šeika Zajeda u Abu Dabiju, saopštio je premijer Milojko Spajić.

Da Bajram provedete u sreći, ljubavi i zdravlju! Bajram šerif mubarek olsun! Eid Mubarak to our UAE and other Middle Eastern friends – naveo je Spajić na društvenoj mreži X.

Continue Reading

Priroda i društvo

Sjutra počinje ljetnje računanje vremena

pomeranje sata

U Crnoj Gori će ljetnje računanje vremena početi u nedjelju, 30. marta, u 2 sata iza ponoći.

Ljetnje računanje vremena podrazumijeva pomjeranje kazaljki na časovnicima jedan sat unaprijed, sa 2 na 3 časa.

Ljetnje računanje vremena „skratiće“ 30. mart za jedan sat, čime će taj dan trajati 23 sata.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto