fbpx
Connect with us

Priroda i društvo

Preporuke za stanovništvo zbog povišenih rečnih vodostaja i izlivanja vodotokova

U slučaju postojanja opasnosti od poplava, Institut za javno zdravlje stanovništvu na područjima sklonim plavljenju daje sljedeće preporuke u cilju očuvanja zdravlja i sprečavanja pojave crijevnih zaraznih bolesti.

institut za javno zdravlje

Povećana količina padavina, povišeni vodostaji i izlivganje površinskih vodotokova i vodnih površina sa sobom nose rizik od ugrožavanja zdravlja ljudi i javljanja zaraznih bolesti iz niza razloga:

– često dolazi do prekida snabdijevanja higijenski ispravnom vodom za piće dok se oštećenjem vodovodnih i kanalizacionih mreža javlja mogućnost zagađenja vode za piće čime se stvaraju uslovi za širenje brojnih crijevnih, parazitarnih, kožnih i drugih zaraznih bolesti;
– dolazi do neadekvatnog uklanjanja čvrstog otpada, uključujući izlivanje kanalizacije i otpadnih voda;
– povećava se broj glodara što za vrijeme poplava predstavlja veliki rizik za zdravlje;
– postoji velika opasnost od povređivanja i izlaganja oštećenoj infrastrukturi (električne instalacije, prekinute cijevi i sl.).

U slučaju postojanja opasnosti od poplava, Institut za javno zdravlje stanovništvu na područjima sklonim plavljenju daje sljedeće preporuke u cilju očuvanja zdravlja i sprečavanja pojave crijevnih zaraznih bolesti:

Potrebno je pratiti informativne emisije i vremensku prognozu na svim medijima posebno lokalnim, kao i eventualna upozorenja od strane službe za vanredne situacijeVoda za piće može da bude zagađena u područjima sklonim plavljenju, pa se zbog toga preporučuje da u slučaju pojave zamućanja vode ili promjene boje, voda ne koristi za piće, pripremanje hrane i ličnu higijenu, dok se ne ispita da je bezbjedna za konzumaciju.

Treba redovno pratiti informacije koje daju preduzeća za vodovod i kanalizaciju. U slučaju da se vodosnabdijevanje vrši iz individualnih vodnih objekata (bunari, lokalni vodovodi i sl.), preporuka  je da se voda ne koristi do dobijanja laboratorijska potvrde o higijenskoj ispravnosti. Do tada treba koristiti flaširanu vodu. U iznimnim situacijama, voda bez fizičkih nečistoća se može koristiti nakon prokuvavanja tako što se nakon postignute temperature ključanja ostavi da ključa još 10 minuta kako bi se uništile bakterije.

Pooštravanje održavanja lične higijene je imperativ uz često pranje ruku sapunom i higijenski ispravnom vodom (prije jela, nakon upotrebe toaleta, nakon čišćenja otpada i nakon rukovanja artiklima koji su došli u kontakt sa poplavnom ili kanalizacionom vodom).

Posebno treba obratiti pažnju na čistoću ruku kod djece, kao i pranje i dezinfekciju dječjih igračaka. Pranje i dezinficiranje dječijih igračaka držanjem u trajanju od dvije minute u rastvoru od deset litara vode i 1,5 šoljice hlornog rastvora za kućnu upotrebu.

Za pranje suđa, zuba, lica, ruku, namirnica za pripremu, ne smije se koristiti neprokuvana i nedezinfikovana voda, već treba koristiti samo prokuvanu i dezinfikovanu vodu.

Maloj djeci u pogledu namirica treba davati industrijski pripremljenu hranu, a u slučajevima kućne pripreme koristiti prokuvanu vodu.

Pored navedenog, treba preduzeti i sljedeće:

 Pregled električnih i drugih instalacija od strane kvalifikovanih osoba.
– Zbog mogućnosti miješanja sa kanalizacionom vodom obavezno je čišćenje vrućom vodom i deterdžentom uz obavezno korištenje gumenih rukavica i dezinficiranje zidova i podova prostorija u koje je dospijela voda za vrijeme poplave.
– Bacanje zagađenih predmeta i materijala koji se ne mogu očistiti i dezinfikovati.
– Pranje odjeće i čišćenje obuće.
– Bacanje hrane koja je došla u direktan kontakt sa poplavnom vodom i sve kvarljive hrane koja je stajala duže od 4 sata na visokoj temperaturi.
– Čišćenje neoštećenih limenki koje su došle u kontakt sa poplavnom vodom potapanjem u rastvor od 10 litara vode i 1,5 šoljice hlornog preparata za kućnu upotrebu u trajanju od 2 minute.
– Čišćenje radnih površina i pribora za jelo i kuvanje (pribor za jelo se potopi u rastvor koji se napravi od 10 litara vode i 1,5 šoljice hlornog preparata za kućnu upotrebu u trajanju od 3-5 minuta).
Kontrolisano korištenje sredstava za uništavanje insekata i glodara (držati van dohvata djece).

Zbog povreda koje su veoma česte u poplavljenim područjima, važno je znati da se otvorene rane moraju očistiti i zaštititi flasterom ili zavojem kako bi se spriječila infekcija. Nekada je potreban i dodatni tretman u vidu vakcinisanja protiv tetanusa, a ljekarsku pomoć obavezno potražiti ako se pojave crvenilo, otok ili gnojni iscjedak na rani.

U slučaju javljanja mučnine, povraćanja, slabosti, proliva, povišene tjelesne temperature treba obavezno tražiti ljekarsku pomoć .

Institut za javno zdravlje

 

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Priroda i društvo

Vujović: Medijski savjet za samoregulaciju osuđuje jučerašnje ometanje novinara da obavljaju posao

Medijski savjet za samoregulaciju: Napad na novinarku je napad na sve novinare u Crnoj Gori

Medijski savjet za samoregulaciju najoštrije osuđuje jučerašnje ometanje i sprečavanje novinara da obavljaju svoj posao u parlamentu, kazao je izvršni sekretar Ranko Vujović.

“Novinari su već duži niz godina izloženi otvorenim uvredama, poniženjima i fizičkim napadima. Jučerašnji incident je utoliko teži, jer je izazvan od visokog političkog funkcionera jedne od vladajućih partija, koji je prilično grubo pokušao da spriječi fotoreportere, snimatelje i novinare da isprate jednu od kriznih situacija u zgradi parlamenta “, naveo je u saopštenju.

Pravdajući se da se radi o bruci koju ne treba snimati taj poslanik je demonstrirao potpuno nepoznavanje novinarskog posla i uloge medija u društvu, dodao je.

“Upravo je snimanje bruke, kako kaže poslanik, odnosno praćenje zloupotreba u najvišem zakonodavnom domu misija i uloga medija i novinara. Ili da pojednostavimo, u tom trenutku je postojao javni interes da novinari i snimatelji ostanu u plenarnoj sali i zabilježe incident koji se dešavao naočigled svih prisutnih”,  istakao je.

On je istakao da pomenuti poslanik je zaboravio ili ne zna da su političari ti koji su najodgovorniji za stvaranje ambijenta u državi koji će omogućiti novinarima i medijima sigurnost i bezbjednost u radu.

“U normalnim državama bi političari trebali da budu poslednji od kojih će se novinari plašiti ili strijepiti. Nažalost, izgleda da je praksa u nas nešto drugčija i da će trebati još mnogo vremena da protekne dok neki naši političari prihvate i razumiju da su napadi na novinare i medije napadi na temelje svakog demokratskog društva pa i ovog našeg”, zaključuje u saopštenju.

Continue Reading

Priroda i društvo

Objavljen konkurs za doktorske studije u drugom roku

univerzitet crne gore

Univerzitet Crne Gore objavio je konkurs za upis na doktorske studije u drugom upisnom roku za ukupno 63 slobodna mjesta.

Konkurs je objavljen u dnevnim novinama i na zvaničnoj internet stranici Univerziteta.

Prijave sa potrebnom dokumentacijom podnose se 2. i 3. decembra, do 14 sati organizacionim jedinicama Univerziteta.

Za studijski program Održivi razvoj prijave se podnose u prostorijama Rektorata Univerziteta Crne Gore.

Slobodna mjesta za upis su raspoloživa na sljedećim fakultetima: Biotehnički fakultet (5), Elektrotehnički fakultet (13), Fakultet za sport i fizičko vaspitanje (7), Filološki fakultet (5), Medicinski fakultet (3), Filozofski fakultet (1), Građevinski fakultet (7), Mašinski fakultet (4), Metalurško-tehnološki fakultet (4), Pomorski fakultet (4), Prirodno-matematički fakultet (1) i Institut za interdisciplinarne i multidisciplinarne studije (9).

Na studijski program Održivi razvoj mogu konkurisati kandidati koji su prethodne nivoe studija završili u oblastima prirodnih i tehničkih nauka.

Postupak rangiranja kandidata sprovodi Komisija za doktorske studije na organizacionim jedinicama Univerziteta.

“Pravo upisa imaju kandidati koji: posjeduju diplomu magistra/mastera iz odgovarajuće oblasti (najmanje 300 ECTS kredita); posjeduju aktivno znanje jednog svjetskog jezika na nivou B2; te koji su prethodno završili odgovarajuće studije i dostave dokaze o ispunjavanju uslova. Stranac se može upisati na studijski program doktorskih studija pod istim uslovima kao i crnogorski državljanin, uz prethodno priznavanje inostrane obrazovne isprave ranije završenog ciklusa/stepena/nivoa studija, koja je uslov za upis “, zaključeno je u saopštenju.

 

Continue Reading

Priroda i društvo

Večeras i u petak nevrijeme, očekuju se obilne padavine i olujni vjetrovi

Kiša

Na osnovu upozorenja Zavoda za hidrometeorologiju i seizmologiju Crne Gore MUP obavještava javnost da prostrani i duboki visinski ciklon sa sjevera, pruža dolinu do Mediterana u sklopu kojeg se širi hladna vazdušna masa koja će sa toplim i vlažnim vazduhom sa vodenih površina izazivati frontogenetske procese sa obilnim padavinama i jakim vjetrovima.

“Prvi talas, koji se očekuje u srijedu, obilovaće čestom i jakom kišom i jakim južnim vjetrom, naročito u drugom dijelu dana i tokom noći, a usljed prodora hladnog vazduha u noćnim satima na sjeveru kiša će preći u snijeg, a vjetar skrenuti na sjeverni smjer. U četvrtak kratkotrajna stabilizacija vremena, dok se  u petak  očekuje novi talas sa još intenzivnijim padavinama i jačim vjetrom, tako da se lokalno očekuju obilne padavine i na udare olujni južni vjetar, koji će u kasnim noćnim satima skrenuti na sjeverni smjer”,  saopšteno je iz MUP-a.

Umjerene do obilne sniježne padavine koje se očekuju u srijedu veče, vjerovatno će se dobrim dijelom u petak otopiti, dok će se snijeg u noći između petka i subote zadržati.

“Ovaj period će obilježiti velika temperaturna kolebanja – u četvrtak i subotu će biti znatno hladnije, dok se u srijedu i petak očekuje dosta toplije vrijeme. Za dane vikenda bez padavina, u subotu nešto više oblaka naročito u sjevernim predjelima uz umjeren do jak sjeverni vjetar u cijeloj zemlji.  Tokom nedjelje sunčano ili pretežno sunčano uz osjetan porast dnevne temperature vazduha”,  navodi se u saopštenju.

U danima sa obilnim padavinama i jakim vjetrom očekuju se i visoki talasi, more će biti talasasto do jače talasasto, u petak i uzburkano.

Direktorat za zaštitu i spašavanje MUP-a poslao je navedeno upozorenje svim učesnicima u sistemu zaštite i spašavanja i ukazao na potrebu  podizanja operativne spremnosti.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto