Connect with us

Zeta

Predsjednik Opštine Zeta čestitao najboljim učenicima i dodijelio nagrade lučonošama

Autor: Vladimir Jovanović

Mihailo Asanović

Predsjednik Opštine Zeta, Mihailo Asanović čestitao je najboljim učenicima na završenom osnovnom i srednjem obrazovanju, ističući značaj obrazovanja kao temelja svake uspješne zajednice. Tokom svečane ceremonije, naglašena je važnost djece kao najbitnijeg resursa te odgovornost koju društvo ima prema njihovoj budućnosti.

Posebne čestitke uputio je najboljim učenicima među stotinama, pohvalivši njihovu posvećenost i usmjerenost ka cilju.

„Biti najbolji nije lako, biti najbolji znači biti spreman, posvećen i usmjeren ka cilju. To što ste među njima ne govori samo o vama i vašim porodicama, već i o obrazovnim institucijama iz kojih dolazite, ali i o sredini iz koje potičete. Vi ste ono najbolje što ima Zeta“, rekao je Asanović.

Predsjednik je u ime opštine učenicima uručio knjige i novčane nagrade – po 100 eura za lučonoše iz osnovnih škola i po 200 eura za lučonoše iz srednjie škole sa teritorije Zete.

„Želim da vam na daljem putu, bilo na studijama ili u srednjoj školi, nastavite da koračate krupnim uspjesima ka cilju. U vašoj opštini ćete uvijek moći da nađete podršku i pomoć za sve što vas čeka u budućim izazovima. Čestitam i želim da uživate u periodu koji je pred vama jer je to vjerovatno najljepši period vašeg života“, zaključio je Asanović.

Photo by Vladimir Jovanović

Najbolji učenici iz osnovne škole „Milan Vukotić“ iz Golubovaca su: Petar Šišević, Anja Rajović, Balša Lalović, Marija Mia Maraš, Sara Maraš, Andrea Lazić, Andrija Drakić.

Iz osnovne škole „Niko Maraš“ iz Bijelog Polja istaknuli su se: Maša Klikovac, Ljubica Stajović, Anđela Šišević.

Lučonoše iz osnovne škole „Vladika Danilo“ iz Srpske su: Ksenija Vujović, Darija Maraš, Vladana Maraš, Jovan Lončar i Dražen Delić.

Najbolji iz osnovne škole „Zarija Vujošević“ iz Mataguži su: Vasilije Maraš, Anesa Pepić, Matija Boljević i Jovana Kojić.

Photo by Vladimir Jovanović

Među najboljima iz Srednje mješovite škole Golubovci su Anja Drakić i Luka Miletić, kojima su takođe uručene zaslužene nagrade.

Ova svečanost je još jednom potvrdila posvećenost Opštine Zeta obrazovanju i podršci mladima, prepoznajući njihov trud i uspjehe kao ključne za budućnost zajednice.

 

Tekst je nastao uz podršku Fonda za pluralizam i raznovrsnost medija, Ministarstva kulture i medija Crne Gore
Reklama
1 Comment

1 Comments

  1. Avatar

    Ratko

    2024-06-12 at 2:10 PM

    Svaka cast za opstinu i privatnike koji vrednuju i nagradjuju znanje luconosa u Zeti, jedinstven primjer u Crnoj Gori.

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Zeta

Predavanje za poljoprivrednike u Zeti: Suzbijanje štetočina i pravilna upotreba pesticida

Sekretarijat za razvoj preduzetništva i poljoprivrede Opštine Zeta, u saradnji sa Upravom za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove Crne Gore, organizuje stručno predavanje za poljoprivredne proizvođače koje će se održati u srijedu, 23. jula, sa početkom u 9.00 časova, u Maloj Sali Opštine Zeta (sala za vjenčanja).

U fokusu edukacije biće dvije izuzetno važne teme za sve one koji se bave vinogradarstvom, voćarstvom i povrtarstvom:

  • “Fitosanitarne mjere u cilju suzbijanja i sprečavanja daljeg širenja leptiraste vaši i fitoplazme u zasadima citrusa i vinove loze”

  • “Upotreba pesticida u poljoprivredi”.

Predavanje će održati predstavnice Uprave za bezbjednost hrane, veterinu i fitosanitarne poslove Crne Gore: dr Tamara Popović, načelnica Odsjeka za zdravstvenu zaštitu bilja i Milka Petrušić, načelnica Odsjeka za registraciju i promet sredstava za zaštitu i ishranu bilja.

Organizatori pozivaju sve zainteresovane poljoprivredne proizvođače da prisustvuju događaju i iskoriste priliku da dobiju korisne informacije i stručne savjete u vezi sa zaštitom bilja i pravilnom upotrebom pesticida. Edukacija ovog tipa ima za cilj podizanje svijesti o značaju fitosanitarnih mjera i pravilne prakse u poljoprivrednoj proizvodnji.

Continue Reading

Zeta

Kojičić: Vrijeme je da Zeta adekvatno valorizuje potencijal svoje dijaspore

Aleksandar Kojičić, odbornik koalicije Za budućnost Zete, istakao je značaj uključivanja dijaspore u strateški razvoj ove opštine, naglašavajući važnost organizovanja Dana dijaspore kao ključnog koraka ka jačanju veza sa iseljenicima.

„Kao neko ko, vjerujem, duboko osjeća puls i radi na boljitku našeg kraja, smatram da je vrijeme da Opština Zeta adekvatno valorizuje potencijal svoje dijaspore. Ne radi se ovdje o pukoj formalnosti, niti o kozmetičkom potezu. Govorimo o potrebi da se povežemo sa našim ljudima koji su, trbuhom za kruhom, željom za napredovanjem, decenijama u okruženju turbulentnosti autoritarnog društva do 2020, otišli u svijet, ali čije srce i dalje kuca u ritmu Zete“, poručio je Kojičić.

On je naglasio da bi Dani dijaspore bili mnogo više od simboličnog gesta– to bi bila platforma za konkretan dijalog i partnerstvo sa onima koji mogu i žele doprinijeti razvoju zavičaja.

„Organizovanje Dana dijaspore u Opštini Zeta je strateška nužnost. Dani kada bi naši iseljenici, naši rođaci, prijatelji i komšije, koji su se vratili u svoj zavičaj na par sedmica ljetnjeg odmora, kroz sastanke, okrugle stolove i slične susrete bili aktivni sudionici u razvoju i prosperitetu Zete. Kroz takav događaj, mi bismo im pružili priliku da se ponovo osjete dijelom svoje zajednice, da podijele svoja iskustva, znanja i uvjerenja“, istakao je.

Kojičić ukazuje na ogroman potencijal koji Zeta ima kroz svoju dijasporu.

„Njihovo iskustvo, stečeno u razvijenim ekonomijama, njihove konekcije i radna etika, su resursi koji ne trebaju biti ignorisani. Potencijal za otvaranje novih radnih mjesta, za pokretanje biznisa, za ulaganje u poljoprivredu, za razvoj turizma… Trebamo zakoračiti krupnim koracima kada su nam vrata svijeta otvorena preko stotina naših ljudi, od kojih su mnogi visoko pozicionirani u sportu, biznisu, naučnim istraživanjima…“, naglasio je Kojičić.

Posebnu pažnju Kojičić posvećuje i kulturno-socijalnom aspektu okupljanja, ukazujući na važnost emocionalne povezanosti sa zavičajem. U tom duhu, predlaže da se kroz Dani dijaspore organizuju i kulturne manifestacije koje bi evocirale uspomene i jačale međugeneracijsku povezanost.

„Stoga, u okviru Dana dijaspore, ne samo da pozivam na ozbiljne razgovore o ekonomskom razvoju i razmjenu iskustava i ideja, već i na oživljavanje tog duha zajedništva. Razmislimo o mogućnosti organizovanja tematske večeri, možda čak i privremene ‘pop-up’ diskoteke u centru Anova, koja bi sve nas, kao i naše iseljenike, vratila u mladost, probudila uspomene i pokazala da Zeta ne zaboravlja svoju prošlost, već je njeguje i koristi kao most ka budućnosti“, poručio je Kojičić.

Dodaje da Dani dijaspore moraju biti dani ponosa, zajedništva i konkretne akcije:

„Neka to budu dani kada ćemo pokazati da cijenimo i poštujemo naše iseljenike, koji redovno organizuju donatorske akcije namijenjene mjestu svog porijekla, dani kada ćemo zajedno, u slozi i sa jasnom vizijom, slaviti i planirati razvoj Zete“, zaključuje Kojičić u saopštenju.

Continue Reading

Zeta

Maraš: Vatrogasna stanica se gradi u centru, a ne obodu opštine

Radojica Maraš, odbornik DPS-a u Skupštini opštine Zeta, kaže da izgradnja Vatrogasne stanice na obodu opštine, koja se ne bi nalazila neposredno uz magistralni put Podgorica-Bar, ne predstavlja dobro rješenje i ne pruža adekvatnu zaštitu stanovnicima Opštine Zeta u slučaju hazarda. Maraš je inače, profesionalni vatrogasac u Službi zaštite i spašavanja Podgorice.

“Očigledno je da se nije vodilo računa o objektima koji imaju najveće požarno opterećenje, pa se zato ona neće izgraditi u blizini osnovne i srednje škole, vrtića, dnevnog centra za djecu sa smetnjama u razvoju, objekta za boravak starih lica, odnosno ustanova koje okupljaju veliki broj djece i lica koja pripadaju ranjivim kategorijama, i koja će se u eventualnim kriznim situacijama mnogo teže snaći. Takođe, prilikom zaštite i spašavanja, bitnu ulogu ima i Hitna medicinska pomoć smještena u samom centru Golubovaca, kao i pripadnici Uprave policije smješteni u Mahali. U razvijenim državama, pripadnici navedenih službi i organa smješteni su u istom objektu ili u neposrednoj blizini, kako bi u slučaju opasnosti po život građana udruženo djelovali. U našoj opštini to neće biti moguće, već će čekati jedni druge na kritičnim lokacijama, što će stvarati veću paniku kod građana i odraziti se na njihov učinak kao učesnika u zaštiti i spašavanju”, navodi Radojica Maraš.

Maraš kaže da je na neophodnost poštovanja odredbi Zakona o teritorijalnoj organizaciji, odnosno formiranja Službe zaštite i spašavanja, odbornički klub DPS-a izvršnoj vlasti ukazao nebrojeno puta prilikom skupštinskih zasijedanja.

“Ukazali smo i na obaveze koje proističu iz Strategije za smanjenje rizika od katastrofa 2025-2030 Vlade Crne Gore iz juna prošle godine, a za čiju realizaciju odlukom o budžetu Opštine Zeta za ovu godinu nijesu opredijeljena sredstva. Umjesto da nakon formiranja vlasti, prioritet budu ljudski životi i materijalna dobra, donosioci odluka su prednost dali održavanju komunalnog reda. U tom cilju, formirana je Služba komunalne policije i inspekcije, u kojoj je u toku ove godine planirano zapošljavanje još 20 lica, uz postojećih 11, dok vatrogasaca nemamo. Vatrogasci iz Podgorice su u Zeti prisutni samo tokom ljetnjih mjeseci, od 11 do 19 časova, dok se u slučaju velikog obima posla na teritoriji Glavnog grada povlače. Postavlja se pitanje, koliko će minuta stanovnici Mataguža i Bijelog Polja, čekati na dolazak vatrogasaca, dok se njihovi životi i imovina uništava”, pita Maraš.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto