Connect with us

Priroda i društvo

Pravljenje vina sa ukusom ljubavi

Istorija crnogorskog vinarstva datira od predromaničkog perioda, a u vrijeme kada je na teritoriji savremene Crne Gore bila ilirska država, vinogradi su rasli u dolini Skadarskog jezera.

Crna Gora je, između ostalog, prepoznata i kao zemlja vina. Istorija crnogorskog vinarstva datira od predromaničkog perioda, a u vrijeme kada je na teritoriji savremene Crne Gore bila ilirska država, vinogradi su rasli u dolini Skadarskog jezera. Prvi koji je napravio vinogradarske plantaže i ustanovio pravila obrađivanja vinograda i proizvodnje vina je bio Nikola I Petrović Njegoš.

Osnove savremenog vinogradarstva su postavljene još 1911. godine, kada je postojala zajednička proizvodnja vina, na teritoriji Godinje-Crmnica. Na listu šest najboljih vina, crnogorska su se 1928. godine našla na izložbi u Beogradu.

Bez ljubavi i volje za nešto, kažu iskusni, nema rezultata.

Ljubav je jača od svega, tjera te da načiniš hrabre korake, daje ti nadu da će biti baš onako kako si sanjao. Tako je upravo ta pokretačka snaga dovela Anđelu Knežević iz Srbije u Podgoricu. Svog sadašnjeg supruga Sima Kneževića je upoznala na fakultetu u Beogradu, a svoju zajedničku priču su nastavili u Zeti, pokraj vinograda.

Foto: Jelena Bujišić

Svoja zaduženja su podijelili, pa je tako ona zadužena za onaj društveni dio, dok je Simo koji je diplomirani tehnolog biljnih proizvoda odgovoran za uzgoj vinograda. Priča je počela još prije 20 godina kada je on sa svojim djedom zasadio prvih 500 čokota vranca, ali je i vođen porodičnim iskustvom odlučio da nastavi tradiciju. Sa željom da njihova ljubavna priča dobije novu dimenziju, 2014. godine su posadili nove loze i započeli novo poglavlje.

Simo kaže da je za cio proces pokretač bila ljubav prema svom kraju i želja da ima nešto svoje, a da toj priči Anđela da dodatni šarm. U njihovoj proizvodnji dominiraju sorte bijelog grožđa, a lokacija na kojoj uzgajaju vino tome najviše doprinosi – topli dani i hladne noći. Ipak, kaže i da je veoma bitan tehnološki proces, te da su veoma predani tome kako od svega izvući najbolje.

O njihovom vinogradu brinu porodično, osim kada im je za potrebe berbe potrebna dodatna radna snaga. Simo priča i da je njihov najveći uspjeh kada ljudi prepoznaju trud i ljubav koju su utkali u svaki dio procesa.

On ocjenjuje da je u Crnoj Gori, koja je kako kaže, prepoznata kao vinska zemlja, u posljednjih desetak godina otkriveno dosta malih vinarija.

”Veoma sam zadovoljan time da napredujemo, imamo mnogo bolja vina. Da se pokažemo svijetu da smo mala zemlja velikih vina i malih proizvođača koji mogu to da iznesu. Da pokažemo da smo izbili na ozbiljnu poziciju i da smo napravili vina koja mogu da pariraju svjetskim”, ističe on.

Na pitanje šta ljude sprečava da danas pokrenu nešto svoje, Simo ih ohrabruje da se bave onim što vole.

”To je najosnovniji pokretač. Kasnije u daljem procesu imate dosta uspona i padova gdje ako ne volite taj posao teško se uspijeva i diže se. Iskrena emocija, ljubav, nešto što vas vodi i vuče da i kad padnete ustanete i krenete napred i kažete ‘Mogu ja to’ i da dođete do svog vrha, uspjeha i sreće, nečega što vas ispunjava”, poručuje on.

 

Izvor: Vijesti

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Priroda i društvo

I Zeta je imala svoje predstavnike na „Krtolijadi“

Prva manifestacija „Krtolijada“, koju je organizovalo Nevladino udruženje „Za djecu Kuča“, održana je uz veliko prisustvo građana koji su došli da uživaju u ukusu tradicionalnog kačamaka, ali i da probaju razne domaće proizvode iz Kuča. Događaj je okupio brojne izlagače i takmičare iz raznih krajeva, a među njima i predstavnici iz Zete.

Zetske domaćice, okupljene u okviru NVO Udruženje žena Zete „Gospijine“, pripremale su kačamak po starinskoj recepturi, sa dodatkom lokalnih proizvoda.

Najbitniji je sir i kajmak čime ćemo ga zasmočati. Kažu da je najbolji lisnati sir. U Zeti baš i nema takvog sira, ali posluži i ovaj naš. Trudimo se da povežemo tradiciju i novitete“, poručila je Olga Klikovac, predsjednica udruženja, dodajući da su na njihovom štandu bili izloženi i ostali domaći proizvodi iz Zete.

Zapažen nastup imala je i muška ekipa iz Zete pod imenom „Hedonisti“, koja se prvi put takmičila u pripremi kačamaka.

Našu ekipu čine sve muškarci, pa će nam trebati dodatnog truda da pariramo iskusnim domaćicama. Možda imamo više snage za utuč kačamaka, ali žene su majstori u kuhinji“, rekao je kroz osmijeh Nedeljko Ceklić.

Učesnici iz Zete svojim prisustvom obogatili su prvu Krtolijadu, pokazujući da se i u njihovom kraju njeguje ljubav prema tradiciji i domaćoj kuhinji.

Izvor: Dan

Continue Reading

Priroda i društvo

Podmladak OOCK Zeta osvojio drugo mjesto na takmičenju u pružanju prve pomoći

Na jubilarnom 50. Državnom takmičenju u pružanju prve pomoći, održanom u subotu, 10. maja, u organizaciji Crvenog krsta Crne Gore i Crvenog krsta Cetinje, ekipa OOCK Zeta ostvarila je izuzetan uspjeh osvojivši drugo mjesto.

Tim su činili učenici Osnovne škole „Zarija Vujošević“, koji su pokazali izuzetno znanje, vještinu, timski duh i spremnost da djeluju u kriznim situacijama. Članice ekipe koje su predstavljale Zetu bile su:

  1. Lea Pelević (kapitenka)

  2. Nikolona Pejović

  3. Lena Škatarić

  4. Ljubica Maraš

  5. Anesa Pepić

  6. Andrea Raković

Organizacija takmičenja bila je na visokom nivou, a Crveni krst Cetinje i Crveni krst Crne Gore još jednom su pokazali posvećenost edukaciji mladih o važnosti prve pomoći i humanitarnog djelovanja.

Iz OOCK Zeta uputili su čestitke svim učesnicima, a posebno ekipama koje su zauzele prva tri mjesta . Takođe su izrazili zahvalnost organizatorima na sjajnom gostoprimstvu i atmosferi koja je obilježila ovo važno takmičenje.

Continue Reading

Priroda i društvo

Nastavnica matematike iz Zete proglašena najboljom u regionu!

Nastavnica matematike iz Srednje mješovite škole Golubovci, Aleksandra Vuković, proglašena je za jednog od najboljih nastavnika regiona na VIII konferenciji Asocijacije najboljih nastavnika i lidera, održanoj u Ohridu od 1. do 4. maja 2025. godine.

Pod sloganom “Svijet obrazovanja briše granice”, konferencija je okupila prosvjetne radnike iz svih država bivše Jugoslavije, a posebno priznanje – Titulu najboljeg nastavnika – ove godine ponijelo je deset odabranih edukatora iz regiona, među kojima i tri iz Crne Gore.

Ovo priznanje mi mnogo znači, kao potvrda mog 30-godišnjeg rada u prosvjeti. Velika mi je čast što sam jedna od 10 u regionu, i jedna od 3 iz Crne Gore koji su dobili ovo prestižno priznanje “, izjavila je profesorica Vuković za Portal Zeta.

Profesorica Vuković poznata je među učenicima i kolegama po predanom radu, razumijevanju, i strpljenju, kao i po izuzetnoj sposobnosti da i najkompleksnije matematičke zadatke učini razumljivima i zanimljivima. Sa osmijehom i energijom, svakodnevno inspiriše generacije učenika da razvijaju logičko mišljenje i ljubav prema učenju.

Iz Srednje mješovite škole Golubovci poručuju da je ovo priznanje ne samo lično dostignuće profesorice Vuković, već i ponos cijelog kolektiva i potvrda kvaliteta obrazovanja koje škola njeguje.

„Njen doprinos obrazovanju je kontinuiran, snažan i motivišući – baš kao što beskonačnost nema kraja, tako ni njen entuzijazam i posvećenost ne jenjavaju“, navode iz škole.

Srednja mješovita škola Golubovci izražava duboku zahvalnost i ponos zbog uspjeha svoje koleginice, ističući da ovakva priznanja predstavljaju podstrek cijeloj obrazovnoj zajednici.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto