Connect with us

Priroda i društvo

Poljoprivredni popis od oktobra sljedeće godine

poljoprivreda zeta
Izvor: internet

Popis poljoprivrede sprovodiće se od 1. oktobra do 1. decembra naredne godine, a procijenjena vrijednost za sprovođenje Zakona o popisu za 2024. iznosi 900 hiljada eura.

To se navodi se u Nacrtu Zakona o popisu poljoprivrede koji je Ministarstvo finansija dalo na javnu raspravu, koja traje do 4. septembra. Kako piše u Izvještaju o analizi procjene uticaja (RIA), cilj donošenja ovog zakona je dobijanje sveobuhvatnih podataka o strukturi poljoprivrednih gazdinstava u skladu sa novim standardima Evropske unije, pri čemu će se donijeti set pravila za pripremu, organizovanje i sprovođenje popisa. Nedonošenjem ovog zakona ne bi se stekli uslovi za održavanje popisa.

Popisom će biti obuhvaćena gazdinstva koja imaju najmanje pet hiljada metara kvadratnih korišćenog poljoprivrednog zemljišta, tri hiljade kvadrata oranica, hiljadu kvadrata ljekovitog, aromatičnog bilja, cvijeća, voća, maslinjaka, rasadnika, 100 kvadrata plastenika, pečurki, deset košnica pčela ili jedno uslovno grlo.

Za pripremu, organizaciju i sprovođenje popisa zadužena je Uprava za statistiku koja će sarađivati s opštinama i njihovim popisnim komisijama dok se preliminarni rezultati očekuju najkasnije 150 dana od završetka popisa.

U Nacrtu Zakona navode se i novčane kazne za pravna lica, od 500 eura do 20 hiljada eura, ako ne obezbijede prostor i korišćenje opreme i drugih sredstava potrebnih za sprovođenje popisa. Dodatno, za ovaj prekršaj kazniće se odgovorni u pravnom licu ili organu lokalne samouprave i uprave, od 30 do dvije hiljade eura. U tom iznosu kazniće se i građani za nedavanje tačnih i potpunih podataka bez naknade. Osim njih, ista kazna je za one koji vrše poslove popisa, ako blagovremeno i na nepropisani način ne vrše aktivnosti, ne unose tačne i potpune podatke po izjavi nosioca gazdinstva ili punoljetnog člana ili ne čuvaju povjerljive statističke podatke kao službenu tajnu.

Prema dokumentima, u slučaju nesprovođenja popisa šteta bi najveća bila za međunarodne i nacionalne korisnike podataka, a uticalo bi i na dalje usklađivanje statistike s evropskim standardima i kreiranje agrarne politike.

Prvi popis urađen 2010. godine

Prvi popis poljoprivrede u Crnoj Gori sproveden je 2010. godine, a u skladu s evropskim standardima trebalo bi da se sprovodi na svakih 10 godina, navodi se u RIA dokumentu. Osim toga između popisa svake treće godine, trebalo bi da se sprovodi Anketa o strukturi poljoprivrednih gazdinstava kako bi se ažurirali podaci.

“Zbog nedostatka sredstava, ova anketa je u Crnoj Gori prvi put sprovedena 2016. godine. Planirano sprovođenje popisa poljoprivrede 2020. godine u skladu sa novim EU standardima za određeni set podataka nije realizovano zbog nedostatka kapaciteta”, navodi se u izvještaju.

Kako piše u dokumentu, među uzrocima problema je nepostojanje sveobuhvatnih podataka o strukturi poljoprivrednih gazdinstava nakon popisa iz 2010. godine.

Opšti popisi poljoprivrede su prema podacima Monstata sprovedeni i 1931. i 1960. godine, ali su se na bivšoj teritoriji Jugoslavije svodili uglavnom na popise stoke a rađeni su uz popise stanovništva. Posljednji na kojem je bilo pitanja o poljoprivredi sproveden je 2003. godine.

Gotovo 49 hiljada poljoprivrednih gazdinstava

Prema poljoprivrednom popisu iz 2010. u Crnoj Gori je bilo 48,87 hiljada poljoprivrednih gazdinstava, od čega je većina bilo porodičnog a svega 46 poslovnog tipa, navodi se u popisu koji je tada objavio Monstat. Prema njemu, ta gazdinstva su imala ukupno 309,240 hektara raspoloživog zemljišta, dok je prosječno porodično poljoprivredno domaćinstvo imalo 6 hektara.

“Obuhvaćeno je 32,67 hiljada domaćinstava koja uzgajaju stoku i čine 66,9 odsto od ukupnog broja poljoprivrednih gazdinstava. Ukupan broj uslovnih grla stoke je 117,75 hiljada”, navodi se u popisu.

Kada su u pitanju goveda, tada ih je uzgajano više od 80 hiljada, dok je ovaca bilo 229,03 hiljada, od čega je više od polovine služilo za mužu.

Što se tiče strukture zemljišta, većinu od 95 odsto su tada činili pašnjaci i višegodišnje livade, a ostatak okućnice, oranice i vinogradi.

Gotovo polovina gazdinstava uzgajala stoku

Gotovo polovina ukupnog broja poljoprivrednih gazdinstava se prema popisu iz 2010. godine specijalizovala za uzgoj stoke, dok se oko 25 odsto bavilo ratarstvom.

“Svega 8 odsto su gazdinstva za uzgoj svinja i živine, zatim 4,53 odsto gazdinstava ima mješovitu stočnu proizvodnju. Mješovitu biljnu i stočnu proizvodnju ima oko 5 odsto”, navodi se u dokumentu.

Ekonomski gledano, ukupna vrijednost ovih gazdinstava u Crnoj Gori tada je iznosila 125,81 milion eura.

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Priroda i društvo

Zlatko Rašović: Zeta je bogata opština, ali za stočarstvo para nema

screenshot

Jedan od najvećih stočara u Zeti Zlatko Rašović nije zadovoljan subvencijama od strane Opštine Zeta, a ni ministarstva poljoprivrede.

On je u emisiji „Vrijeme je selo“ istakao da se ništa ne može završiti u opštini jer u kancelarijama ima previše ljudi.

„Tu u Opštinu kad pođem da vidim što treba za ove IPARD programe, ne mogu ništa da završim. Previše ljudi u jednoj kancelariji je deset ljudi, a kad pitam da nešto završe, to ne može, jer, ja sam kriv. Đe god da pođem u koju god instituciji da pođeš ti kod njih, većinom si ti kriv. Ne tražim ja da mi napravite farmu, nego da mi pomognete kako da dođem do toga“, poručuje Rašović.

Premije su iste, a Rašović poručuje da je predsjednik Opštine Zeta prošle godine govorio da će u ovoj godini premije rasti, međutim od toga nema ništa.

„Kad smo se razdvojili od Podgorice, rekao je da ove godine nije u mogućnosti da ništa završava. A li od iduće godine će to da bude bolje. Ista priča mu je bila i ove godine da ćemo do godine imati povećanje…Isto su se i Tuzi odvojili od Podgorice, ali tamo je premija bila 8 centi, sad je kod naših komšija 12 centi“, kaže Rašović.

Takođe, ističe da se sa istim ljudima koji su danas na vlast u Zeti trudio da dođe do promjene i da bude bolje.

„Ja sam se sa tim ljudima što su danas na vlast borio da nam bude bolje, meni je sad gore, jer bih da smo ostali u sastav Podgorice danas imao premiju od 14 a ovako imam 6 centi. Ali kad dođu izbori, kad dođu kampanje, tada je sve, “ovako kako ti mi kažemo, sve će da bude super” ja sam zbog toga i želio da nam bude bolje. Zeta je jedna od najbogatijih opština u Crnoj Gori, ali za poljoprivredu i stočarstvo nemaju para“, objasnio je Rašović.

Bilo je obećanja da će da bude bolje ali, nije precizirano kome.

„Zbog čega sam bio srećan što se odvajamo, zbog toga što si mi lično obećao da će da bude bolje, ali se moram ograditi, nijesu rekli kome će da bude bolje, nama poljoprivrednicama i stočarima nije ništa bolje“,  kaže Rašović.

Takođe, ističe da oni što su na vlasti su do juče bili isto što i on, ali danas je to veliki ljudi, ne može se doći do njih.

Rašović očekuje da ga neko posjeti, da vidi kako se radi kod njega na farmi.

„Koja god vlast da dođe sve je isto. Nikoga nema da me obiđe, da vide kako se radi na farmi. Ne moraju dolazit ni pred izbore“, rekao je Rašović.

Podsjećamo, Rašović je 2022. godine od strane Opštine Zeta proglašen za najboljeg stočara u kategoriji govedarstva u Zeti.

 

Izvor: TV 7

 

Continue Reading

Priroda i društvo

Božović izabran za predsjednika Rektorskog foruma Jugoistočne Evrope i Zapadnog Balkana

zetanews

Delegati Rektorskog foruma Jugoistočne Evrope i Zapadnog Balkana izabrali su prof. dr Vladimira Božovića, rektora Univerziteta Crne Gore, za novog predsjednika ovog prestižnog regionalnog foruma. Izbor je djelimično održan tokom 10. sastanka Foruma rektora i međunarodne konferencije umrežavanja Ulysseus, koji su organizovani 7. i 8. aprila 2025. godine na Univerzitetu Crne Gore u Podgorici, a dijelom putem glasanja poštom.

Prof. dr Vladimir Božović biće peti predsjednik Foruma rektora, koji okuplja 34 ugledna univerziteta iz devet zemalja Jugoistočne Evrope i Zapadnog Balkana. Dužnost će preuzeti od 1. oktobra 2025, a mandat će obavljati do 30. septembra 2027. godine. Na ovoj poziciji naslijediće aktuelnu predsjednicu prof. dr Snježanu Prijić Samaržiju.

– Velika mi je čast i odgovornost što preuzimam vođenje Foruma rektora. Iskreno zahvaljujem na ukazanom povjerenju i posebno odajem priznanje prof. dr Snježani Prijić-Samaržiji na izuzetnom vođenju Foruma u prethodnom periodu. Zajedno, kroz saradnju, energiju i viziju, nastavićemo da jačamo ulogu akademskih institucija u regionu i šire – kazao je tim povodom rektor Božović.

Izbor prof. dr Božovića predstavlja značajno priznanje za Univerzitet Crne Gore, koji je i punopravni član evropske univerzitetske alijanse Ulysseus.

Rektorski forum okuplja 34 univerziteta iz devet zemalja regiona Zapadnog Balkana. Univerziteti se sastaju jednom do dva puta godišnje kako bi diskutovali o zajedničkim pitanjima i razvojnim izazovima regiona, unapređivali saradnju, razmatrali važne regionalne i evropske teme i postajali snažan glas akademskih institucija. U okviru Rektorskog foruma podstiče se i saradnja između evropskih univerzitetskih alijansi kroz organizaciju zajedničkih aktivnosti i događaja. Gotovo polovina članova Foruma su istovremeno i članovi evropskih univerzitetskih alijansi.

Domaćin događaja, Univerzitet Crne Gore, član je alijanse Ulysseus, te je u sklopu Foruma održana i međunarodna konferencija umrežavanja Ulysseus.

Tokom dvodnevnog programa razmatrane su ključne teme za budućnost akademske zajednice: uspostavljanje evropske diplome, unapređenje sistema osiguranja kvaliteta, saradnja unutar Berlinskog procesa i primjeri dobre prakse evropskih univerzitetskih alijansi. Učesnici su usvojili godišnji izvještaj, finansijski plan, razmatrali novo rukovodstvo Foruma i najavili dalje jačanje saradnje među univerzitetima.

Program je, podsjećamo, simbolično zaključen posjetom izložbi Dada Đurića i sadnjom maslina kao znakom prijateljstva i zajedničkog razvoja.

Continue Reading

Priroda i društvo

Rektor Božović: Gradimo Univerzitet koji ima pamćenje i viziju i ne želi biti najglasniji, već najsmisleniji

Univerzitet Crne Gore (UCG) je svjetionik u moru brzih i plitkih signala i zato ne želi da bude najglasniji, već najsmisleniji, a društvo se popravlja sistematično i posvećeno u učionicama, a ne dnevno-piolitičkim i medijskim trikovima za jednokratnu upotrebu.

To je poručio rektor prof. dr Vladimir Božović na svečanoj ceremoniji povodom Dana Univerziteta i 51 godine rada najstarije visokoškolske institucije u Crnoj Gori. Na svečanosti su najprije dodijeljena posebna priznanja profesorima Univerziteta Crne Gore koji su se našli među 2% najcitiranijih naučnika u svijetu, prema prestižnoj Stanford listi, zatim su promovisana 26 novih doktora nauka i uručene plakete za pet najboljih studenata.

Rektor Univerziteta Crne Gore, prof. dr Vladimir Božović, kazao je da danas slavimo ono što Univerzitet najdublje određuje, znanje koje se stvara i predaje. „Slavimo nove doktore nauka, čije su teze pune tragova mukotrpnog rada, pitanja na koja, možda, još uvijek ne postoje odgovori, ali golicaju maštu i prizivaju kreativna lutanja kad se skrene van utabanih istraživačkih staza. Slavimo i najbolje studente, mlade ljude, čiji talenat, rad i postojanost volje jesu osnova za vedriji pogled na budućnost ove zemlje. Ono što im možemo ponuditi više od svake nagrade jeste uvjerenje da ovaj Univerzitet ostaje njihov oslonac, ne samo dok studiraju, već i kada pođu da mijenjaju svijet“, poručio je Božović.

Kazao je da u saradnji sa najuspješnijim privrednicima iz Crne Gore Univerzitet postavlja novu paradigmu, ne samo podrške, već i povjerenja. „Dokument koji je nedavno svečano potpisan nije puki ugovor, već manifest naše vjere u budućnost, vjere u mlade ljude, znanje, zajedničku izgradnju društva, koje svoje najbolje ne prepoznaje samo na svečanostima, već im otvara vrata i pruža podršku da postanu oslonac naše ekonomije, kulture i javnog života“, rekao je Božović. Ove godine se, kako je istakao, prvi put dodjeljuju posebna priznanja naučnicima sa Univerziteta Crne Gore, koji su, prema podacima Stanfordove baze podataka, svrstani među dva odsto2% najcitiranijih istraživača u svijetu.

„Ta činjenica nije samo profesionalno dostignuće. To je vrlo snažna poruka da se upornošću, integritetom i predanošću istini gradi naučna relevantnost koja prelazi granice zemlje i jezika. To je i poruka da se glas sa našeg Univerziteta itekako čuje u globalnom naučnom razgovoru. Oni su najbolji i najljepši dokaz da je moguće iz male zemlje, poput naše, biti na vrhu svijeta. To je snažan podsticaj za sve ljude u Crnoj Gori“, jasan je Božović.

Uloga Univerziteta, kako je rekao, nije da podigne ton, već da podigne nivo i u vremenu brzine odgovor ostaje isti- misliti sporo, ali temeljno i slobodno. „I možda najvažnije – Univerzitet nije samo akademsko znanje. On je zajednica u kojoj neko otkriva prvu ljubav prema nauci, neko svoju ulogu u društvu, a neko i samog sebe. I ta zajednica je jaka onoliko koliko je spremna da se preispituje, da prašta, uči, da stvara prostor za one koji dolaze. Zato na ovu 51. godišnjicu neka naše najdublje obećanje bude da ćemo i dalje graditi Univerzitet koji ima svoje pamćenje i poštovanje prema prethodnicima, ali i viziju – Univerzitet koji stoji kao svjetionik u moru brzih i plitkih signala, Univerzitet koji ne želi da bude najglasniji, već najsmisleniji“, rekao je Božović.

Siguran je da se društvo ne popravlja dnevno-pilitičkim i medijskim trikovima za jednokratnu upotrebu, nego sistematično i posvećeno u učionicama. Prof. dr Gojko Joksimović sa Elektrotehničkog fakulteta kazao je da biti priznat među dva odsto najuspješnijih svjetskih naučnika veoma znači, ali najvažnija je, kako smatra, poruka mladim ljudima da ne treba da imaju predrasude, kompleks niže vrijednosti i da se iz male Crne Gore, sa malog i mladog Univerziteta mogu raditi istraživanja prepoznata i vrijedna pažnje u svijetu.

„Nije potrebno mnogo novca, nisu potrebni veliki timovi, dovoljno je da ljudi imaju kontinuitet u svojim istraživanjima, da su istrajni i uporni u ostvarivanju svojih ciljeva i rezultat će da dođe“, uvjeren je Joksimović.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto