Partije konstituenti buduće vlade prikupiće potpise svojih poslanika za podršku kandidaturi lidera Demokratske Crne Gore Alekse Bečića za predsjednika Skupštine, pa se očekuje da konstitutivna sjednica parlamenta bude nastavljena možda već krajem naredne nedjelje, saznaje “Dan” iz više partija.
Prema tim informacijama, partije će odraditi tehnički dio prikupljanja potpisa i zahtjeva za nastavak konstitutivne sjednice, a u ovom trenutku se računa na 41 potpis, što je potrebna većina za izbor predsjednika parlamenta.
U posljednje vrijeme u javnosti se spekulisalo da Bečić neće pristati da presudni glas za njegov izbor da neki poslanik sa liste koju je predvodila Demokratska partija socijalista, ali to nikada nije potvrđeno ni demantovano. Ako je to tačn,o za njegov izbor će biti potrebni glasovi GP URA ili koalicije Za budućnost Crne Gore, a prema informacijama iz ovih partija, o tome se još nije razgovaralo.
Na drugoj strani, i iz Centra za demokratsku tranziciju upozoravaju da je vrijeme da Skupština profunkcioniše.
Dragan Koprivica, izvršni direktor CDT-a, pozvao je poslanike i poslanice Skupštine da hitno odblokiraju rad ove institucije i omoguće njeno nesmetano funkcionisanje, kako to predviđa Ustav Crne Gore.
Nažalost, kako je kazao, izabrani predstavnici/e građana/ki su, u moru političkih kalkulacija, izgleda zaboravili da je našoj državi potrebna funkcionalna institucija, koja ima svoje važne obaveze definisane Ustavom i dobrim demokratskim praksama razvijenih demokratija.
– Umjesto ovoga, odlučili su se da najvažniju instituciju podrede svojim partijskim interesima, pa ni tri mjeseca nakon izbora mi nemamo funkcionalan parlament. Ako tome dodamo da je Skupština raspuštena 17. marta, od kada nije mogla djelovati u skladu s Ustavom i zakonom, dolazimo do gotovo nevjerovatne činjenice da je vitalna institucija, odlukom političkih elita, u blokadi gotovo pola godine, ističe Koprivica.
Prema njegovim riječima, da bi se ova pojava dobro pokrila u PR smislu, smišljen je model po kome građani/ke treba da povjeruju da su uspostavljanje funkcionalnosti Skupštine i podjela resora u Vladi “neraskidivo vezani, što nema uporište ni u našem Ustavu, niti u demokratskim praksama”.
Međutim, kako smatra izvršni direktor CDT-a, politička scena u Crnoj Gori se godinama unazad ne bazira na demokratskim principima već na njihovom poništavanju.