Connect with us

Hronika

Peruničić o Lazoviću: Petar Lazović je izvrstan operativac, obučen u SAD-u i Njemačkoj

dejan peruničić

U sklopu istrage koju je Specijalno državno tužilaštvo vodilo protiv bivšeg visokog službenika Uprave policije Zorana Lazovića i nekadašnjeg glavnog specijalnog tužioca Milivoja Katnića, u svojstvu svjedoka saslušan je dugogodišnji prvi čovjek Agencije za nacionalnu bezbjednost Dejan Peruničić.

Njegovo svjedočenje pred specijalnim tužiocem Milošem Šoškićem uglavnom se odnosilo na sistem funkcionisanja Agencije za nacionalnu bebjednost i način na koji je sin Zorana Lazovića, Petar Lazović, iz ANB-a privremeno prešao da radi za Upravu policije, ali i na veličanje lika i djela Zorana Lazovića.

Peruničić je tom prilikom detaljno objasnio kako je kao direktor Agencije za nacionalnu bezbjednost, na inicijativu tadašnjeg direktora policije Veselina Veljovića, dao saglasnost da se službenik ANB-a Petar Lazović privremeno rasporedi u Upravu policije. Ispričao je da je mlađi Lazović u ANB-u imao odlične rezultate rada, da je bio izuzetno prodoran i da je mogao da dođe do saznanja tamo gdje drugi službenici nijesu mogli, kao i da je upravo zbog takvih rezultata rada sa drugim kolegama iz sektora išao na obuke u Sjedinjene Američke Države i Njemačku. Peruničić je kazao i da je sa Petrovim ocem Zoranom Lazovićem radio od početka devedesetih godina, pa sve do odlaska u penziju.

“Što se tiče njegovog rada, profesionalnog odnosa i moralnih karakteristika, sve mogu da kažem jednom rečenicom, a to je da imam dvoje djece i ako bi njihovu sudbinu morao nekome da prepustim da ih pazi i čuva, to bi bio samo Zoran Lazović”,  rekao je Peruničić tužiocu.

Nakon što se dogovorio sa Veljovićem oko prelaska Petra Lazovića u UP, pravne službe Agencije za nacionalnu bezbjednost i Uprave policije sačinile su sporazum koji je mlađi Lazović potpisao.

“Petar Lazović je u ANB-u radio na poslovima borbe protiv organizovanog kriminala. U jednom od razgovora Veljović me je pitao jesam li saglasan da Lazović privremeno bude raspoređen u UP, na šta sam mu odgovorio da to prvo mora da pita Petra, što sam kasnije i ja učinio i dobio potvrdan odgovor”,  kazao je Peruničić.

O tome je, kako je dodao, obavijestio Veljovića, a potom je poslat pisani zahtjev u ANB, a pravne službe sačinile su tekst sporazuma o privremenom raspoređivanju Petra Lazovića. Peruničić se ne sjeća da li ga je Veljović u tom periodu pitao da se još neki službenik ANB-a privremeno rasporedi u UP, niti je on sa bilo kojim službenikom ANB-a o tome razgovarao.

“Ranije je bilo slučajeva da recimo vojna obavještajna služba ili UP traži da se neko od službenika ANB-a privremeno rasporedi u tu službu, ali ako službenik ANB-a nije dao tu saglasnost, onda se na tome završavalo”,  naveo je Peruničić.

Operativci ANB-a, kako je pojasnio, kontakt ostvaruju neposredno ili posredno. Ti kontakti znače i kontakte sa pripadnicima organizovanih kriminalnih grupa. Ti kontakti se obavezno dokumentuju i nalaze se u ANB-u.

“Do direktora ANB-a ne dolaze sva dokumenta o kontaktima operativaca sa pripadnicima OKG-a. Kada se dokumentuje kontakt i saznanja do kojih se došlo, ona se dalje provjeravaju i nadležni sektor koji je na vrhu piramide povratno obavještava centre i odjeljenja o kvalitetu dobijene informacije. Ukoliko se informacija pokaže kao tačna i značajna, tek tada se sa njom upoznaje direktor ANB-a”, objasnio je je Peruničić.

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Hronika

Perović oslobođena optužbi za utaju poreza

jelena perović ask

Bivša direktorica Agencije za sprečavanje korupcije (ASK) Jelena Perović oslobođena je optužbi zbog prodaje stana koji je dobila pod povoljnim uslovima kao sudija Osnovnog suda na Cetinju.

U obrazloženju presude koju je jutros izrekla sutkinja Osnovnog suda u Podgorici Dragana Lubarda navodi se da se iz dokaza koji su predloženi optužbom, Perović jeste prodala stan koji je dobila, koji joj je dodijeljen odlukom Sudskog savjeta da nepokretnost (stan u izgradnji) može kupiti pod povoljnim uslovima.

“Iz dokaza koji su provedeni, a to su prije svega vještačenja geodestske struke, vještačenja ekonomsko-finansijske struke, sud je utvrdio da je Jelena Perović u tom periodu samo imala tu nepokretnost kojom je raspolagala i kojom je imala pravo da raspolaže. Shodno Zakonu o porezu, Perović nije imala obavezu plaćanja ove vrste poreza, s obzirom da je na taj način riješila svoje stambeno pitanje i nije imala drugih nepokretnosti upisanih na svoje ime kojima bi u tom periodu raspolagala. Ovakav zaključak proiziazi i od stava Poreske uprave koja je u ranijem postupku tj. inspekcijskom nadzoru izjasnila da nije postojala nijedna njena poreska obaveza”, objasnila je sutkinja Lubarda, prenosi Pobjeda.

Podsjećamo, Osnovni sud je prethodnog ljeta donio odluku prema kojoj je Perović dužna da vrati državi 58.539,7 eura, uz zatezne kamate, jer je prodala stan od 87 metara kvadratnih koji je dobila po povoljnim uslovima, a nije ispunila obavezu i ostala pet godina na sudijskoj funkciji. Riječ je o stambenom prostoru od 87 metara kvadratnih, koji je bivša direktorica ASK kupila po povoljnim uslovima za nepunih 32.000 eura, pa prodala za 73.000.

U prvostepenoj presudi, konstatovano je da je “teza tužene strane bila je i da je ugovor o prodaji po povoljnim uslovima po svojoj sadržini predugovor”.

“Da predmetni predugovor ne proizvodi pravno dejstvo bez zaključenja glavnog ugovora, kako to navodi tužena, postavlja se pitanje kako bi onda ona mogla isti taj stan da ustupi trećem licu i da prenese prava i obaveze na to lice, odnosno da saglasnost da se kupac može uknjižiti u katastar nepokretnosti, te konačno, da stoji taj pravni rezon tužene, postavlja se pitanje – kako bi onda tužena od kupca naplatila kupoprodajnu cijenu”,  piše u prvostepenoj presudi.

Osnovno državno tužilaštvo podiglo je optužnicu protiv nekadašnje direktorice Agencije pokrenula nakon inicijative Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS), krajem novembra 2022.

MANS je tada apelovao na instituciju Zaštitnika imovinsko-pravnih interesa da u ime države zatraži naknadu štete zbog neispunjavanja ugovorene obaveze prilikom kupovine stana po povoljnim uslovima.

Osnovni sud je prošlog ljeta donio odluku prema kojoj je Perović dužna da vrati državi 58.539,7 eura, uz zatezne kamate, jer je prodala stan od 87 metara kvadratnih koji je dobila po povoljnim uslovima, a nije ispunila obavezu i ostala pet godina na sudijskoj funkciji. Martinović je od Višeg suda tražio da poništi tu odluku Osnovnog. Radi se o stambenom prostoru od 87 metara kvadratnih, koji je bivša direktorica ASK kupila po povoljnim uslovima za nepunih 32.000 eura, pa prodala za 73.000.

Continue Reading

Hronika

Presretač u Goričanima uhvatio vozača koji je vozio 207 km/h

Mobilna jedinica saobraćajne policije – presretač uhapsila je mladog vozača M.M. iz Podgorice.

On je, kako je saopšteno, vozio brzinom od 207 km/h na dijelu putu gdje je brzina ograničena na 80 km/h.

Kontrola je izvršena na putnom pravcu Podgorica-Bar, u mjestu Goričani.

Continue Reading

Hronika

Zećanin osnivač grupe „Fortis Crna Gora“ uhapšen zbog zlostavljanja i nasilničkog ponašanja

policija samoubistvo

Službenici policije uhapsili su dva lica, osnivača i vođu i jednog pripadnika, organizacije „Fortis Crna Gora“, saopšteno je iz Uprave policije (UP).

“Policijski službenici Regionalnog centra bezbjednosti „Centar“ – Odjeljenja bezbjednosti Podgorica su, sprovođenjem višemjesečnih opsežnih i intenzivnih operativnih aktivnosti usmjerenih na neutralizaciju nezakonitog djelovanja neformalne organizacije „Fortis“, identifikovali, locirali i lišili slobode još dva lica – osnivača i vođu, kao i jednog od pripadnika ove organizacije, dok je više lica identifikovano i u odnosu na ista se preduzimaju procesne mjere i radnje”,  navosi se u saopštenju UP.

Kako su istakli, zbog sumnje da su izvršili krivična djela nasilničko ponašanje u saizvršilaštvu, slobode su lišeni N.K. (36) iz Zete i Đ.A. (33), državljanin Republike Srbije sa boravkom u Podgorici.

“Kako se sumnja, N.K. je pomenuto krivično djelo izvršio na način što je tokom 2025. godine formirao organizaciju „Fortis Crna Gora“ te zajedno sa Đ.A. i drugim pripadnicima ove organizacije, čije je lociranje predmet procesnih mjera i radnji, u toku marta 2025. godine na dvije lokacije u Podgorici, na prevaran način naveo na dolazak, a potom grubo vrijeđao i fizički napao dva oštećena lica, zadajući im udarce u predjelu glave i tijela, usljed čega su oštećeni zadobili tjelesne povrede. Takođe, sumnja se da je N.K. na svom mobilnom telefonu dokumentovao pomenute radnje u kojima pripadnici ove organizacije nezakonito, primjenom fizičke sile, prijetnje i ponižavajućih metoda zlostavljaju i kažnjavaju oštećena lica, u cilju iznuđivanja iskaza, njihovog javnog poniženja i diskreditacije, nakon čega je takav sadržaj postavljan na internet stranice organizacije „Fortis“”,  kazali su iz policije.

Službenici Uprave policije – Odjeljenja bezbjednosti Podgorica i Odjeljenja bezbjednosti Nikšić su u saradnji sa službenicima Odsjeka za kriminalističko-obavještajne poslove do sada identifikovali više pripadnika ove organizacije i nadležnim tužilaštvima podnijeli krivične prijave protiv dva lica zbog sumnje da su počinila krivična djela zlostavljanje i nasilničko ponašanje.

“Naglašavamo da ovaj oblik destruktivnog djelovanja karakteriše inostrani element te da je pomenuta grupa djelovala pod izgovorom pomoći u identifikaciji osumnjičenih za seksualno uznemiravanje maloljetnika, lažno se predstavljajući i zlostavljajući lica koja su navodno počinila krivična djela na štetu maloljetnih lica putem društvenih mreža, služeći se pri tome bezobzirnim diskriminatorskim metodama, ugrožavajući osnovna ljudska prava, kao i prava pojedinaca na pravičnu i fer odbranu u dokaznom postupku”, istakli su iz policije.

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto