Connect with us

Priroda i društvo

Ostroška sela čekaju svoj trenutak: Uz bolju infrastrukturu ovaj kraj može procvjetati

U zavjetrini stjenovitih obronaka ispod Manastira Ostrog, podostroška sela kao da su zaustavljena u vremenu. Vražegrmački kraj krije čaroliju koja podsjeća na romantične pejzaže Toskane – blage padine prekrivene vinogradima, nasadi nara i smokava, te tradicionalne kamene kuće s pogledom na prostrane zelene doline. Ovaj prostor nudi jedinstven ambijent, u kojem spoj prirodnih ljepota i kulturnog nasleđa stvara ambijent savršen za razvoj ruralnog turizma.

Iako u sjeni monumentalnog Ostroga, podostroška sela su dragulj koji tek treba da zasija. Ovdje se svake godine okupljaju vjernici i turisti iz cijelog svijeta, koje vodi vjerovanje i želja za duhovnim mirom, ali sve više i ljubitelji prirode i avanture. Posjetioci mogu doživjeti autentičnost crnogorskog ruralnog života, uživati u netaknutoj prirodi, tradicionalnim lokalnim specijalitetima i domaćinskoj atmosferi, koja odiše gostoprimstvom i toplinom.

Pejzaž pun mogućnosti za ljubitelje prirode i poljoprivrede

Blaga mediteranska klima ovog kraja omogućava uzgoj raznovrsnih poljoprivrednih kultura, posebno vinove loze, nara, maslina i smokava. Na blagim padinama, okruženim prirodnim barijerama i daleko od gradske vreve, ovdašnja sela pružaju idealne uslove za razvoj poljoprivrednih gazdinstava, koja osim poljoprivredne proizvodnje mogu obogatiti turističku ponudu kroz vinske ture, edukativne radionice o uzgoju voća, i degustacije tradicionalnih proizvoda. Takav autentični doživljaj prirode i domaće proizvodnje postaje sve traženiji među turistima koji žele da iskuse Crnu Goru na jedan drugačiji način.

U proteklim godinama, vidljiv je porast interesovanja za smještajne kapacitete na ovom području. Pored klasičnih apartmana i kuća za iznajmljivanje, lokalno stanovništvo je pokrenulo kampove i „glamping” lokacije za ljubitelje prirode i kampovanja, što dodatno doprinosi privlačenju posjetilaca svih generacija. Ove ponude omogućavaju posjetiocima da se spoje s prirodom, istražuju brdske i planinske staze, uživaju u čistom vazduhu i u autentičnoj domaćoj kuhinji.

Među sve popularnijim aktivnostima su i biciklističke i planinarske ture koje prolaze kroz slikovite predjele, pružajući posjetiocima jedinstven doživljaj Crne Gore kakav se rijetko viđa u masovnom turizmu. Mnoge porodice koje žive na ovom području sve više uviđaju priliku u turizmu, pa obnavljaju svoje domove, proširuju smještajne kapacitete i pružaju gostima priliku da iskuse svakodnevni život u crnogorskom selu. Ovo je proces koji omogućava očuvanje autentične kulture i običaja, a istovremeno doprinosi očuvanju prirodnih i kulturnih resursa.

Put L6: Žila kucavica ruralnog turizma

Ipak, jedan od ključnih izazova s kojima se suočava ovaj kraj jeste zastarela putna infrastruktura, naročito put L6, koji povezuje podostroška sela s okolnim naseljima i glavnim putnim pravcima. Izgrađen prije više od 50 godina, ovaj put je trpio različite intervencije, od proširenja željezničke pruge do unapređenja elektromreže, zbog čega je dodatno oštećen. Današnje stanje puta otežava dolazak turista i prolazak vozila kroz ovaj kraj, te negativno utiče na cjelokupno iskustvo posjete.

Unapređenje infrastrukture, posebno puta L6, otvorilo bi vrata dodatnom broju posjetilaca i omogućilo bolju povezanost sela s ostatkom Crne Gore. Osim toga, modernizacija puta donijela bi značajan napredak za lokalno stanovništvo, olakšavajući svakodnevne aktivnosti i otvarajući prostor za dodatni razvoj porodičnih biznisa, kao što su seoska domaćinstva, suvenirnice, vinarije i drugi mali preduzetnički poduhvati. Razvoj i unapređenje ovih biznisa moglo bi obogatiti ponudu Crne Gore na turističkom tržištu, pružajući posjetiocima priliku da upoznaju još jedan autentičan i specifičan dio naše zemlje.

Duh podostroških sela – spoj prirodnih ljepota i kulturnog naslijeđa

Podostroška sela odišu duhom prošlih vremena i ljepotom pejzaža kakvi se rijetko mogu sresti. Uživajući u ljepotama koje ovo područje nudi, turisti imaju priliku da urone u autentični crnogorski način života – da osjete miris svježe pečenog hleba iz peći, čuju priče o lokalnim običajima, probaju domaće proizvode i obiđu starinske vinograde. Posjetioci sve više traže iskustva koja su intimna, autentična i povezana s prirodom i kulturom, a upravo to podostroška sela mogu da ponude.

I dok se na globalnom nivou povećava interesovanje za održivi i ruralni turizam, ovaj kraj ima priliku da zauzme važno mjesto na mapi crnogorskog turizma. Očuvanje prirodnih resursa, revitalizacija tradicionalne poljoprivrede i razvoj turističkih kapaciteta koji poštuju prirodne granice sela, omogućili bi da ovaj kraj zasija kao nova destinacija za turiste koji traže mir, prirodne ljepote i autentična iskustva.

Podostroška sela imaju sve uslove da postanu prava turistička oaza u Crnoj Gori, mjesto koje privlači posjetioce željne mira, prirode i autentičnih iskustava. Rekonstrukcija puta L6 doprinijela bi ne samo olakšavanju pristupa ovoj oblasti, već i otvaranju novih prilika za razvoj lokalnog turizma i malih porodičnih biznisa. Na ovaj način, cijeli region mogao bi da se razvija, čuvajući svoje kulturno nasleđe i prirodne ljepote, a istovremeno pružajući lokalnom stanovništvu priliku za ekonomski napredak i opstanak u svojim selima.

 

Izvor: Volim Danilovgrad

Reklama
Klikni da ostaviš komentar

Leave a Reply

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Priroda i društvo

Hljeb skuplji pet centi

Od juče hljeb skuplji pet centi i košta 85 centi. U Udruženju pekara kažu da je poskupljenje neizbježno jer su drastično porasli troškovi proizvodnje. Anketirani građani negoduju. Novčanici su im, ističu, sve tanji.

Osnovna bijeli vekna hljeba od 700 grama umjesto dosadašnjih 80 koštaće 85 centi. Građane Podgorice pitali smo da li je ovo još jedan udar na kućni budžet.

“Neka košta koliko košta”.

“Da, sigurno da hoće, uvijek po džepu”.

“Ovdje je baš previše sve skupo, i hrana, i gorivo, i baš sve”.

“Ja ih razumijem, mislim, moraju da podignu”.

“To stvarno ne vodi ničemu, jer mi više nećemo imati para za hljeb”, mišljenja su anketiranih građana.

Uz podsjećanje da se cijene hljeba od 2021. slobodno formiraju na tržištu, iz Udruženja pekara su nam saopštili da je osnovni razlog uvećanja poskupljenje svih inputa i sirovina – pšenice, ulja, šećera, ambalaže, aditiva i goriva u minulom periodu za preko 20 procenata. Osim toga, kako kaže Hasan Ramović, predstavnik Udruženja, tu je i cijena radne snage.

“Drugi veoma bitan razlog jeste da je cijena radne snage skočila, da je nekad bila minimalna 450, a da je sad 600. Ako tome dodamo nedostatak radne snage, ne možemo organizovano se baviti proizvodnjom itd”, navodi on.

Ramović ističe da su u Udruženju ostvarili korektnu saradnju sa maloprodajnim trgovačkim lancima.

“Kad je u pitanju zarada na prodaju hljeba, to je marža od koje se ne mogu izdržavati maloprodajni lanci”, navodi on.

Ramović smatra da se radi o simbolično, ne poskupljenju, već usklađivanju sa cijenom koštanja.

Od 85 centi pekarima ostaje 69 centi, iznos kojim se jedva pokrivaju troškovi proizvodnje.

“Vjerovali ili ne, na tu cijenu ne postoji nikakva zarada, ne postoji nikakav profit”, dodaje Ramović.

Iz Udruženja pekara su nam kazali da je za očekivati da se i razne prerađevine od hljeba poskupe za nekih desetak procenata.

 

Izvor: RTCG

Continue Reading

Priroda i društvo

Svečanost predškolaca JPU “Zvjezdani vrt”: Stasali za đake prvake

zvjezdani vrt crna gora

U vrtiću se nauči da se kaža hvala, izvoli, dobar dan, kako se pleše, pjeva, crta, kako se voli drug, nauče male ruke da prave velike stvari, da zagrle sunce, brata, sestru, kako se čestita rođendan, drži kašika, pije iz čaše, da poštuju starije, da izgovore slovo r, nauče da vole aplauz, da se poklone, da budu dobri, marljivi i mnogo toga još. Sve to naučili su predškolci JPU “Zvjezdani vrt” koji su se na završnoj svečanosti u KIC-u “Zeta” uz muziku, ples, glumu i recitacije oprostili od vrtića. Nizali su se stihovi koji su publiku doveli do suza, a vaspitačice su bile ponosne gledajući kako mališani izvode sve ono što su vježbali i naučili u vrtiću. Posebnu emociju izazvala je horska pjesma “Doviđenja dragi naš vrtiću, lepo nam je u vrtiću bilo, stasali smo za đake prvake, sad nas škola poziva u krilo”…

V.d. direktorice ustanove Gordana Drinčić kazala je da je ovo za njih poseban, emotivan i istorijski trenutak.

“Prvi put ispraćamo generaciju predškolaca iz našeg novoformiranog vrtića, generaciju koja je upisala prve stranice priče koju zajedno gradimo od samog početka. Posebno mi je dirljivo što se među ovom generacijom nalaze i djeca iz grupe koju sam lično vodila pune tri godine, prije nego što sam preuzela ovu funkciju. Kroz dane ispunjene igrom, pjesmom, učenjem i mnogim lijepim trenucima zajedno smo rasli i stasavali. Danas, dok ih ispraćam na novo životno poglavlje, osjećam ponos, sreću i onu prirodnu roditeljsku i vaspitačku emociju koja prati svaki rastanak sa djecom koja su vam prirasla srcu. Posebnu radost donose i naše djevojčice iz srednje grupe, koje su osvojile prvi pehar za naš vrtić – simbol uspjeha, truda i zajedništva koje njegujemo”, rekla je Drinčić.
Ona je dodala da su djeca srce vrtića, njegovi prvi stanovnici koji su ga ispunili smijehom, igrom, pjesmom i ljubavlju.
“Pokazali ste da se kroz igru uči, kroz pjesmu raste, a kroz drugarstvo jača. Danas vas ispraćamo s mnogo ponosa i s iskrenom željom da vam školski dani budu ispunjeni znanjem, prijateljstvima i uspjesima. Znajte da gdje god krenuli, vrata vašeg “Zvjezdanog vrta” za vas će uvijek ostati otvorena, s istim onim osmijehom i toplinom s kojom smo vas svakog jutra dočekivali”, kaže Drinčić.
Izvor: Dan

 

Continue Reading

Priroda i društvo

Upis u prvi razred srednjih škola: Slobodna mjesta u SMŠ “Golubovci”

SMŠ golubovci

Ministarstvo prosvjete, nauke i inovacija Crne Gore objavilo je zvanični Konkurs za upis učenika u prvi razred srednjih škola za školsku 2025/2026. godinu. Pravo prijave imaju svi kandidati koji su završili osnovnu školu i koji na dan podnošenja prijave nijesu stariji od 17 godina.

Prijave se podnose elektronski putem portala www.upisi.edu.me, i to u periodu od 16. do 19. juna 2024. godine. Učenici koji prvi put koriste ovu platformu moraju prethodno da se registruju.

Slobodna mjesta u Srednjoj mješovitoj školi “Golubovci”

Škola nudi širok spektar obrazovnih programa, od gimnazijskih do stručnih, iz različitih oblasti:

  • Opšta gimnazija: 1 odjeljenje, 28 učenika

  • Sportska gimnazija: 2 odjeljenja, 56 učenika

Stručni obrazovni programi:

Poljoprivreda, prehrana i veterina (nivo IV1):

  • Agrotehničar/Veterinarski tehničar: 1 odjeljenje (14 + 14 učenika)

Ekonomija i pravo (nivo IV1):

  • Ekonomski tehničar: 2 odjeljenja, 56 učenika

Usluge (nivo III):

  • Frizer: 1 odjeljenje, 28 učenika

Turizam, trgovina i ugostiteljstvo:

  • Gastronom (nivo IV1): 1 odjeljenje, 28 učenika

  • Kuvar (nivo III): 1 odjeljenje, 28 učenika

  • Konobar (nivo III): 1 odjeljenje, 28 učenika

Za sve dodatne informacije, zainteresovani kandidati mogu se obratiti školi putem:

Emaila: skola@smsgolubovci.edu.me

 Telefona: +382 20 255 121

 Web stranice: smsgolubovci.me

Continue Reading

Facebook

Istaknuto

Najnovije

Istaknuto