Moj dom
Kako da se rešite vlage : Sjajni trikovi koji će vam konačno rešiti problem u domu
Višak vlage je ozbiljan problem u mnogim domovima. Na sreću, postoji nekoliko trikova pomoću kojih možete da se rešite vlage u kući., a sada ćemo vam predstaviti neke od njih.
Baš kao i napolju, procenat vlažnosti u prostoriji koji prelazi 60-70 odsto se smatra visokim, a to može dovesti do određenih problema.
Ali pored činjenice da višak vlage u velikoj meri kvari izgled kuće, ona takođe uzrokuje zdravstvene probleme ukućana. Najviše stradaju ljudi koji su skloni alergijskim reakcijama i oni koji imaju respiratorna oboljenja. Zbog toga je važno da preduzmete sve neophodne mere da biste se oslobodili vlage u svom domu.
U nastavku ćemo dati neke preporuke.
1. Ventilacija
Možda je ovo glavna od svih preporuka za uklanjanje viška vlage u prostorijama. U kući se mora obezbediti odgovarajuća ventilacija, pri čemu se posebna pažnja obraća na prostore kao što su ostave, podrumi, kupatila itd.
Pokušajte da otvorite prozore kad god je to moguće. Ako vidite da to nije dovoljno, instalirajte ventilator za cirkulaciju vazduha u prostoriji. Još jedno dobro rešenje problema je klimatizacija. Ovo može da se oslobodi viška vlage u prostoriji u kojoj nema previše svežeg vazduha. Samo nemojte zloupotrebljavati ovaj uređaj, jer vazduh koji udišemo i dalje mora biti vlažan, to će sprečiti razne bolesti i začepljenost nosa.
2. Pronađite izvore vlage
Ako primetite da je neka od prostorija u vašoj kući previše vlažna, potrebno je da utvrdite uzrok. Na primer, to može biti curenje vode zbog oštećenih cevi, obično se to odražava na susedne zidove – počinju da potamne i da se mokri.
Imajte na umu da takvi problemi zahtevaju hitnu akciju sa vaše strane, inače se problem može pogoršati: cevi će puknuti i doći će do poplave. Ne dozvolite da se ovo desi!
3. Koristite odvlaživač
Ovaj uređaj je idealan za hladne i pretežno kišne regije. U njima se, po pravilu, lako akumulira vlaga, jer nije moguće dovoljno često provetravati prostoriju, kao u kućama koje se nalaze u povoljnijim klimatskim uslovima.
Dakle, ako želite da se oslobodite vlage u svom domu, možete koristiti odvlaživače vazduha. Ne morate da brinete o potrošnji električne energije, ovi uređaji troše koliko i klima uređaji. Dolaze u različitim veličinama i za različite količine osušenog vazduha.
4. Oslobodite se vlage uz pomoć soli
Da biste to uradili, biće vam potrebna ravna posuda i 1 kilogram krupne soli. Samo stavite so u posudu po vašem izboru i stavite je u vlažnu prostoriju. Posle 1-2 dana videćete da će upijati dosta vlage.
So je jedan od elemenata sa visokim kapacitetom apsorpcije. Pored borbe protiv viška vlage u domu, može se koristiti i za uklanjanje mrlja sa odeće. Kada primetite da je postao toliko vlažan ili čak potamneo, treba ga zameniti novim.
5. Drugi načini da se nosite sa viškom vlage
Pored gore navedenih preporuka, važno je napomenuti potrebu za preventivnim merama: pokušajte da sprečite da vlaga uđe u kuću i zadržite je tamo.
Grejanje u kući ne bi trebalo da zagreva vazduh iznad 20 stepeni, jer to doprinosi pojavi vlage na zidovima.
Nakon pranja odeće, okačite je napolju da se osuši. Ako ga ostavite unutra, vlaga će se takođe zadržati.
Ne stavljajte previše biljaka u jednu prostoriju. Biljke takođe „dišu“, što može dovesti do stvaranja prevelike količine isparenja i, kao rezultat, vlage.
Može vam se dopasti
Moj dom
Recept nedjelje: Medenjaci sa šećernom glazurom
Prava zimska poslastica koja vraća u detinjstvo.
Sastojci:
– 400 g brašna
– 120 g šećera u prahu
– 1/2 kesice praška za pecivo
– 1 kesica vanilin šećera
– 1/2 kašičice sode bikarbone
– 1 kašičica mešavine začina za medenjake ili cimeta
– 2 jajeta (umućena)
– 120 g omekšalog maslaca ili masti
– 120 g meda
Glazura:
– 200 g šećera u prahu
– 2 kašike tople vode
Priprema:
U posudi za mešenje sjedinite sve suve sastojke, pa dodajte jaja, maslac/mast i med.
Umesite testo. Oblikujte 40 kuglica veličine oraha.
Poređajte ih na pleh obložen papirom za pečenje, a između medenjaka napravite razmak.
Medenjake pecite u zagrejanoj rerni na 180 stepeni 12 do 15 minuta.
Proveravajte tokom pečenja – kada dodirnete medenjaci treba da budu meki (biće čvršći kada se ohlade).
Priprema glazure:
Šećer u prahu sipajte u činiju.nVodu dodajte postepeno i mešajte dok ne dobijete glatku smesu.
Glazura za medenjake ne treba da bude ni retka ni gusta.
Da li glazura ima odgovarajuću gustinu možete proveriti tako što ćete na ohlađen medenjak sipati okvirno trećinu kašičice i sačekati par minuta (ukoliko je glazura ostala na medenjaku, to je to).
Glazuru možete doraditi i to tako što ćete dodati još malo vode ukoliko je gusta ili još malo šećera u prahu ukoliko je retka.
Moj dom
Narodni ljekovi koji eliminišu kijavicu, curenje iz nosa i čiste disajne puteve
Postoji dosta ljekova koji mogu olakšati ovo stanje, ali ovi su po riječima stručnjaka, najbolji.
Ove tegobe znaju i te kako da otežaju svakodnevni život. Ukoliko želite da ih najbrže i na prirodan način eliminišete, “okrenite” se prirodi. Postoje alergijska i virusna kijavica. Virusnu ćete poznati po jasnijim simptomima koje ćemo navesti, a u ovom slučaju obratite pažnju na ljude u okolini, jer se veoma lako prenosi.
Vodene oči, koje svrbe i koje mogu biti crvene
Nos iz kojeg curi vodica
Upaljeno grlo koje boli ili grebe
Kašalj
Groznica
Drhtavica
Povišena temperatura
Važno je da znate da je kijavica zapravo kapljična infekcija i da se prenosi vazduhom. Pa tako možemo da se zarazimo čak i ako samo na kratko razgovaramo sa osobom koja je zaražena. Virus se prenosi u vazduh kijanjem, kašljanjem pa čak i vikanjem.
Postoji dosta ljekova koji mogu olakšati ovo stanje, ali ovi su po riječima stručnjaka, najbolji.
Neven
Neven je odličan prirodni za liječenje kijavice. Od njega se prave rastvori za nos koji se koriste čak i preventivno da ne bi došlo do kijavice. Pripremite pola litre tople vode u koju stavite pola kašičice morske soli. Zatim dodajte i jednu kašičicu tinkture od nevena i rukom promiješajte da se sve sjedini i rastopi. Ovom mješavinom ćete ispirati nos svaki dan dok traje kijavica. Potrebno je da se nagnete nad posudu, zatim gurnete nos u vodu i udahnete nosom a zatim brzo ispljunete vodu. Na ovaj način ćete ispirati obje nozdrve i očistićete ih od svih nagomilanih nečistoća. Proces možete izvoditi dva puta nedjeljno u momentima kad kijavica nastupi.
Pepermint ulje
Ako je posledica vašeg kijanja zapušen nos, onda vam ulje peperminta sa svojim antibakterijskim svojstvima može pomoći. Prokuvajte jednu šolju vode pa je sipajte u veću posudu. Nakapajte 5 kapi ulja peperminta i dok je voda još topla nagnite se nad posudu da udišete paru. Obavezno stavite peškir preko glave kako para ne bi odlazila u prostor oko vas. Udisanje pare i ulja pročistiće nazalne kanale i lakše ćete disati. Takođe ćete se osloboditi kijavice koja je uzrokovana iritacijom i prehladom.
Čaj od mirođije
Mirođija poseduje jaka antibiotska i antivirusna svojstva koja mogu da se suprotstave bilo kojoj infekciji gornjih respiratornih organa, uključujući i kijavicu. Prokuvajte šolju vodu i u nju dodajte dvije kašike zgnječenih sjemenki mirođije. Šolju pokrijte tanjirićem i ostavite 10 – 15 minuta neka odstoji. Kad se napitak ohladi možete početi sa konzumiranjem. Dovoljno je dnevno piti po 2 šolje ovog čaja kako biste smanjili kijanje. Prilikom pripreme ovog čaja, nikada nemojte nastaviti kuvati vodu nakon dodavanja sjemenki mirođije. Uništićete sva prirodna ulja koja se nalaze u njima.
Čaj od kamilice
Topla šolja čaja od kamilice je jedan odličan kućni lek protiv kijavice i možda najbolji lijek za prehladu. Posjeduje odlične antihistaminske osobine zbog kojih ćete gotovo odmah osjetiti olakšanje. Napitak se priprema od sušenih cvjetova biljke. Prokuvajte 2 dcl vode i dodajte jednu supenu kašiku sušenih cvjetova kamilice. Kad se prohladi procijedite pa dodajte zaslađivač po želji. Potrebno je dnevno popiti 2 šolje čaja kako biste zaustavili kijavicu. Umjesto čaja od kamilice možete
Đumbir
Đumbir je jedan od najstarijih i najefikasnijih kućnih ljekova za liječenje raznih virusa i nazalnih problema a pokazao se i veoma dobar lijek za kijavicu. Dnevno konzumirajte 1 – 2 kašičice đumbira dok kijanje ne prestane. Takođe možete isjeckati nekoliko kolutića đumbira i staviti ih u vodu i prokuvati. Kasnije procijedite napitak, zasladite medom i popijte. Ovo radite uveče kako biste zaustavili kijanje u toku noći.
Vitamin C
Ovaj vitamin pomaže kod smanjenja proizvodnje histamina u našem tijelu, a samim tim kontroliše kijanje. Ako patite od obične prehlade popijte čašu limunade ili sok od cijeđene narandže kako biste unijeli potrebnu količinu C vitamina. U periodima kijavice unosite veće doze povrća koje sadrži bioflavonoide jer djeluju na organizam kao C vitamin.
Origano ulje
Ovo ulje posjeduje antibakterijska, antifugalna, antiparazitska i antiinflamatorna svojstva koja su od vitalnog značaja u borbi protiv sinusitisa. Origanovo ulje je prirodno ulje i dobijeno je iz biljke origana. S obzirom da ulje ima specifičan i jak ukus najbolje ga je unositi sa nekim napitkom. U čaj ili sok nakapajte 2 – 3 kapi origano ulja i popijte. Ako ga unosite svakodnevno vrlo brzo ćete se riješiti kijavice.
Moj dom
Recept nedjelje: Pogačice s bundevom za idealnu večeru
Sezona bundeve je u punom jeku i treba je maksimalno iskoristiti jer je izuzetno zdrava
Sastojci:
2 šolje pirea od bundeve
1/2 šolje maslaca (otopljenog)
1/4 šolje šećera
2 jaja
4 šolje brašna
1 kesica praška za pecivo
1/2 kašičice soli
1 kašičica cejlonskog cimeta
1/2 kašičice mljevenog đumbira
1/4 kašičice mljevenog karanfilića
1/4 kašičice mljevenog muskatnog oraščića
1/2 šolje mlijeka
100 g sjemenki bundeve
Priprema:
Zagrijte rernu na 180°C i pripremite pleh za pečenje (možete ga obložiti papirom za pečenje).
U većoj činiji umutite šećer i jaja, pa dodajte pire od bundeve i otopljeni maslac. Dobro promiješajte.
U drugoj činiji, pomiješajte brašno, prašak za pecivo, sodu bikarbonu, so i začine (cimet, đumbir, karanfilić, muskatni oraščić).
Postepeno dodajte suve sastojke u smjesu od bundeve i miješajte varjačom dok se ne sjedini.
Dodajte mlijeko i miješajte dok ne dobijete glatko tijesto.
Na blago pobrašnjenoj površini razvucite tijesto debljine oko 2-3 centimetra i koristite čašu ili modlu za kolače da izrežete pogačice.
Poređajte pogačice na pleh za pečenje, preko pospite sjemenke bundeve i pecite u zagrijanoj rerni dok ne porumene.
Kada su gotove, izvadite pogačice iz rerne i ostavite ih da se malo ohlade prije posluživanja.
Istaknuto
Lidl traži saglasnost za idejno rješenje objekta u Zeti
Kompanija Lidl Crna Gora, koja je ljetos dobila urbanističko-tehničke (UT) uslove za izradu tehničke dokumentacije za izgradnju objekta u Bijelom...
Zećanka među najboljim studentima Univerziteta Crne Gore
Pripremio: Vladimir Jovanović
Ruža Đuretić izabrana za potpredsjednicu SO Zeta
Odbornica Nove srpske demokratije u Skupštini opštini Zeta, Ruža Đuretić izabrana je za potpredsjednicu. Njeno imenovanje podržalo je 17 odbornika...
Asanović: Novi asfalt za 130 ulica kroz Zetu
Na teritoriji Zete uskoro će početi asfaltiranje 130 ulica, a u sklopu te akcije predviđena je rekonstrukcija nekoliko putnih pravaca...
Rukometašice Zete slavile protiv Rudara
Pripremila: Tamara Raičević
Najnovije
Istaknuto
-
Zeta4 дана ranije
Asanović: Sedam godina se ne zna gdje su i čija su dva stana
-
Događaji3 дана ranije
Besplatno testiranje inteligencije za građane Zete
-
Zeta2 дана ranije
Lidl traži saglasnost za idejno rješenje objekta u Zeti
-
Događaji3 дана ranije
Akcija zaposlenih KIC-a “Zeta” – humanost na djelu
-
Zeta2 дана ranije
Domazetović: Građani Zete ukrotili politiku DPS-a
-
Sport3 дана ranije
Zećanin, Nikola Krstović, het-trikom predvodio reprezentaciju do pobjede
-
Servisne informacije3 дана ranije
Na liniji Botun – Masline sjutra izmijenjen red vožnje
-
Događaji3 дана ranije
Dvodnevna obuka u Zeti: Kultura za mlade, mladi za kulturu